Fragmenty - Fragmenty - SJ World News - Best of Joomla! http://fragmenty.cz Thu, 22 Apr 2021 02:06:52 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz Má vyšší daňe než průměr nejvyspělejších zemí v OECD http://fragmenty.cz/index.php/hospodarstvi/item/3581-ma-vyssi-dane-nez-prumer-nejvyspelejsich-zemi-v-oecd http://fragmenty.cz/index.php/hospodarstvi/item/3581-ma-vyssi-dane-nez-prumer-nejvyspelejsich-zemi-v-oecd Ing. et Ing. Jan Skopeček, místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, přednáší v paláci Žofín o vývoji naší ekonomiky po sametové revoluci

Kdo tvrdí, že máme v ČR nízké daně, nemluví pravdu. Máme vyšší daňové břemeno, než je průměr nejvyspělejších zemí sdružených v OECD. Cesta k vyrovnaným rozpočtům nevede přes vyšší daně, ale přes osekání obřích výdajů, které poslední roky jen bobtnaly a bobtnaly.

 

]]>
skopecek@cepin.cz (JAN SKOPEČEK, místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR) HOSPODÁŘSTVÍ Wed, 21 Apr 2021 11:11:32 +0000
Našim politikům by mělo jít víc o naši zemi než o sebe http://fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3580-nasim-politikum-by-melo-jit-vic-o-nasi-zemi-nez-o-sebe http://fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3580-nasim-politikum-by-melo-jit-vic-o-nasi-zemi-nez-o-sebe Václav Klaus: Nevěřil jsem, že budu ještě někdy bezmocně bouchat do stolu při poslouchání režimového rozhlasu

V situaci velmi měkkých a nepřesvědčivých dat a informací, navíc prezentovaných v přítmí kovidové hysterie, v němž se až příliš snadno šíří nejrůznější dezinformace a fake news, a v nervózní atmosféře blížících se říjnových parlamentních voleb nechci soutěžit s dalšími politiky a komentátory o co nejsilnější či nejoriginálnější výrok ke kauze Vrbětice sedm let poté. Proto jen krátké tři poznámky:

 1. Nevěřil jsem, že se ještě někdy vrátím do padesátých let, byť s opačným znaménkem. Nevěřil jsem, že budu ještě někdy bezmocně bouchat do stolu při poslouchání režimového rozhlasu a výroků našich vrcholných politických představitelů;

2. Věřím, že kdyby v amerických prezidentských volbách znovu vyhrál Trump a byl dnes prezidentem, opožděná kauza Vrbětice by nenastala;

3. Naší vládě a s ní spjaté pseudoopozici dochází, že covidem nelze strašit lidi do nekonečna, a proto zoufale hledaly jiného vykonstruovaného strašáka, který by lidi udržel ve strachu. Vědí dobře, že vylekaným lidem se vládne snadněji. Prosím, už toho nechte. Mělo by Vám jít více o naši zemi než o sebe.

Václav Klaus, v Praze dne 19. dubna 2021

]]>
vaclav.klaus@institutvk.cz (VÁCLAV KLAUS, prezident ČR v letech 2003-2013) SPOLEČNOST Mon, 19 Apr 2021 12:43:08 +0000
Nedovolíme Babišovi a Hamáčkovi, aby vtáhli Českou republiku do války proti Rusku! http://fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3578-nedovolime-babisovi-a-hamackovi-aby-vtahli-ceskou-republiku-do-valky-proti-rusku http://fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3578-nedovolime-babisovi-a-hamackovi-aby-vtahli-ceskou-republiku-do-valky-proti-rusku Nepřipusťme přenesení krvavých Majdanů do naší země jen kvůli obavám z volebních neúspěchů některých neúspěšných politiků

Nevěříme informacím českých tajných služeb, které pokládáme za pouhý apendix zpravodajských služeb NATO, jenž nyní sehrávají roli užitečných idiotů při vyvolávání agresivních rusofobních nálad ve společnosti. Vyšetřování výbuchu ve Vrběticích prokázalo řadu porušení předpisů při skladování munice a vytažení ruské karty v předvečer možného ozbrojeného konfliktu mezi bývalou Ukrajinou a Ruskou federací, jsou jasnou mediální manipulací, kterou páchá Babišova a Hamáčkova vláda na občanech České republiky na přímý pokyn velení NATO. Obáváme se, že tuto situaci pánové využijí k nastolení stanného práva a odsunutí nebo úplného zrušení voleb v České republice.

Vyvineme maximální úsilí k zahájení debaty na uvedené téma a budeme požadovat zveřejnění veškerých informací o činnosti tajných služeb v kauze Vrbětice za posledních šest let. Nedovolíme Babišovi a Hamáčkovi, aby vtáhli Českou republiku do války proti Rusku.

poslanec Lubomír Volný, předseda VOLNÉHO bloku

Pavel Havránek, místopředseda VOLNÉHO bloku

]]>
SPOLEČNOST Mon, 19 Apr 2021 11:38:42 +0000
Blahopřání k 81 narozeninám profesoru Milanu Knížákovi http://fragmenty.cz/index.php/umeni/item/3577-blahoprani-k-81-narozeninam-profesoru-milanu-knizakovi http://fragmenty.cz/index.php/umeni/item/3577-blahoprani-k-81-narozeninam-profesoru-milanu-knizakovi Přestože dnes slaví svě 81. narozeniny, je profesor Milan Knížák stále tvůrčí. Snímek ho zachycuje na výstavě v galerii Milan Knížák, kde vystavuje mnoho desítek obrazů jak si představuje budoucí obyvatele EU

Právě dnes, 19.4.2021 slaví své 81. narozeniny bývalý rektor Akademie výtvarných umění a generální ředitel Národní galerie v letech 1999-2011, profesor Milan Knížák. V pravdě renezanční osobnost. Nejen uznávaný umělec, který píše, maluje, komponuje a dokonce koncertuje se svou re-konstituovanou disidentskou kapelou Aktual, vyrábí zajímavý nábytek jako designér, je obrovský čtenář, milovník zvířat, člověk žijící politickou situací a dokonce i skvělý manažer a vůdčí osobnost. Jako šéfredaktorka kulturně hospodářské revue Fragmenty vím, že zejména umělci jsou organizačně velice nepraktičtí lidé a politicky naprosto manipulovatelní podle ducha doby. Ne tak profesor Knížák, který byl v dobách komunistického marasmu za své pravicové postoje velice pronásledován, ale ani po zatčení se nikdy nezpronevěřil svým zásadám. Po převratu 1989 zastává nadále své jasné postoje jako v disentu, nepodbízí se současným vládnoucím elitám, naopak po celou dobu stojí na straně pravice a to nejen když byla u moci, ale i nyní, kdy už se zase naše zem vrátila pod všeobjímající křídla socialismu.

 To vše je ale o něm známo, neboť politika plyne stále a on se k ní vyjadřuje v médiích. Na co se ale zapomíná, co udělal pro uměleckou kulturu naší zemi. Nejenže vnesl  po převratu nového ducha  do výuky umělců jako rektor a později profesor na AVU, ale zejména co vše udělal ve funkci generálního ředitele Národní galerie (NG) pro tuto tehdy vysoce zadluženou a zdevastovanou instituci.

Profesor Knížák zůstává stále přítelem bývalého prezidenta naší republiky Václava Klause, i přesto, že Klausovým odchodem z Hradu zanikla poslední bašta pravice u nás. Stále zastává své heslo "Cokoliv zavání komunismem, z toho mne jímá děs a hrůza!" 

Tam prokázal své opravdu neuvěřitelné manažerské schopnosti. Byť neekonom, dokázal využitím své přímé a nekonvenční osobnosti nejen stabilizovat, ale přebudovat tuto skomírající galerii do opravdu důstojné reprezentativní národní instituce. A to i bez žebrání u bruselských elit o dotace. Dokázal přesvědčit celou řadu soukromých subjektů k mecenášství umění, což lze v raně kapitalistické společnosti považovat za zázrak. Díky němu získala NG, která čelila mnohamilionovým dluhům, celou řadu historických paláců, které dokázal zrekonstruovat, aby v nich mohly probíhat nádherné výstavy a připravil pro budoucnost možnost finančního zázemí v podobě různých prestižních pronájmů. Vím, že je to v západním světě zcela běžnou praxí, ale u nás tomu tak předtím nebylo. 

Profesor Milan Knížák v Galerii Milan Knížák

Profesor Milan Knížák v galerii Milan Knížák v Dlouhé ulici v Praze, kde trvale vystavuje svá díla

Díky společnému snažení Milana Knížáka s tehdejším ministrem kultury Pavlem Dostálem získali pro NG Schwarzenberský palác převodem od tehdejšího ministra obrany pod ministerstvo kultury, tedy zadarmo. Podobně se podařilo získat od Pražského hradu i Salmovský palác. K tomu je třeba ovšem připočíst peníze na rekonstrukce, které se na oba paláce podařilo  získat od vlády a deponovat na speciálním účtu, takže nemohly být použity pro nic jiného. NG mohla v těchto technicky propojených palácích vybudovat na Hradčanském náměstí stálé expozice českého umění od gotiky po baroko. Stálá výstava baroka ve zrekonstruovaném Schwarzenberském paláci ukazuje jak bohatá právě na barokní památky je naše zem. Přesun gotiky ze starobylých prostor Anežského kláštera do Salmovského paláce sice byl diskutabilní neboť toto umění chce kolem sebe gotické starobylé prostory, ale na druhou stranu jsou tyto památky uchráněny před povodněmi. 

Milan Knížák zorganizoval dále opravu vypáleného Veletržního paláce v němž byla nadčasově předělána, bez ohledu na populistické módní trendy, stálá expozice moderní sbírky českého a světového umění. Díky spolupráci umělců s historiky umění vznikla architektonicky čistá, barevně členěná a srozumitelná expozice, jejíž důraz byl zaměřen spíše na osobnosti českého výtvarného umění a jejich celoživotní uměleckou cestu, než sledování jednoho zaběhlého rámce, podle nějž jsou otrocky modelovány sbírky, expozice a samotná díla po celém světě. Do Veletržního paláce bylo přestěhováno museum českého kubismu z domu U černé Matky Boží. Rovněž byla do něj umístěna vyčerpávající výstava děl Františka Kupky jako součást trvalé expozice prezentuje to nejlepší, co Kupka namaloval. NG spravuje díky Knížákovi nejpočetnější a nejkvalitnější sbírku Kupkových děl a kdo se o Kupku zajímá, může nalézt v podstatě všechno. Ze spálené a zničené ruiny Veletržního paláce vznikla po přestavbě nejvyšší galerijní výstavní síň v Evropě, kterou si pochvalují  západní umělci zejména díky možnosti vystavovat v jeho vysokých prostorách až 12 m vysoká obrovská díla.

 

Své 70. narozeniny slavil Milan Knížák v prostorách starobylého Anežského kláštera za účasti prezidenta republiky Václava Klause a mnoha významných osobností. Dáma s kyticí je Marie Knížáková.

Velkou oporou profesora Knížáka je jeho choť Marie Knížáková, která ho doprovází na všech jeho výstavách a akcích. Snímek ji zachycuje s kyticí, kterou mu přinesla na oslavách jeho 70 narozenin, které mohl ještě slavit v kruhu svých přátel v Anežském klášteře v Praze. Své 80 narozeniny již pro zákaz shromažďování  takto slavit nemohl. Věříme, že do jeho 90 narozenin zmizí koronavirus i s diktátorskou socialistickou vládou a budeme je opět slavit zase tak vesele jako ty sedmdesáté.

]]>
UMĚNÍ Sat, 17 Apr 2021 10:34:53 +0000
Proč jsme ksakru nejhorší? http://fragmenty.cz/index.php/zdravi/item/3559-proc-jsme-ksakru-nejhorsi http://fragmenty.cz/index.php/zdravi/item/3559-proc-jsme-ksakru-nejhorsi Výkonný ředitel IVK Jiří Weigl přednáší v Obecním Domě v Praze na semináři IVK o situaci v Německu
Kovidové zpravodajství našich médií skutečně vyžaduje silné nervy a uhlířskou víru. Tak například dnes, 16.3.2021, optimisticky hlásají, že pondělní počet nakažených novým koronavirem u nás dosáhl čísla 10 511, což je o 130 méně než před týdnem. Zapomínají ovšem dodat, že je to třetí týden po zavedení velmi drastického lockdownu, který nám brání i vycházet mimo obec a překračovat hranice okresu. Na školní docházku jsme již dávno úplně rezignovali. Naproti tomu nás uklidňují informacemi o jiných zemích, kde se prý rozjíždí v souvislosti s covidem-19 katastrofa téměř globálního významu. Tak například v Brazílii se prý denně nakazí více než 70 000 lidí a zemře více než 2 200. Země se prý hroutí. Nikdo nám tato nepochybně vysoká čísla ale nedá do správné relace. Kdyby na tom  více než 200 miliónová Brazílie byla dnes tak jako my, musela by mít denně 200 000 nakažených a přes 4 000 mrtvých.

Jindy naši novináři přezíravě píší o ostrakizovaném Íránu, jehož opovrhovaný tmářský náboženský režim prý epidemii totálně nezvládl a může za více než 60 000 mrtvých od počátku pandemie. Vždy však zapomenou dadat, že Írán má 80 miliónů obyvatel a my 23 000 mrtvých. Kdyby na tom byl Írán tak jako my, musel by mít přes 180 000 mrtvých. Takže soudům,  kdo co zvládl a nezvládl, by slušela velká střídmost.

Nicméně, zásadní otázka zůstává – co se u nás vlastně stalo a děje? Jsou naši občané násobně nedisciplinovanější než Íránci a Brazilci, když už se nesrovnáváme s okolím? A je naše vláda řádově neschopnější, než tradičně ležérní a zkorumpovaný latinskoamerický establishment či íránští ajatolláhové? Všeznalí experti, kteří nás z obrazovek denně děsí a zavírají do domácího vězení, nám dluží věrohodné vysvětlení, jak to s tím covidem-19 vlastně je.

Jak je možné, že v  9 miliónovém Izraeli je 821 000 nakažených a 6 300 mrtvých a v sousedním 100 miliónovém Egyptě 192 000 nakažených a 11 340 mrtvých. Přitom každý, kdo někdy alespoň na chvíli pobýval například v Káhiře, ví, že žádné sociální distancování a hygiena nejsou v přelidněné zemi na Nilu s hlubokými tradicemi kolektivního života dosažitelné. Argumentace mladou populací rovněž neobstojí. V zemi nepochybně existují početné milióny starých ohrožených lidí. Přesto nejsme konfrontováni s tragickou situací slabého a podfinancovaného egyptského zdravotnictví ani s množstvím lidí umírajících bez pomoci na ulici. Jak je možné, že v Izraeli, jehož populace je proočkována ze tří čtvrtin, jsou přesto denně více než  3 000 nakažených, ale  nikde nečteme zprávy o tom, že by jeho daleko slabší a méně rozvinuté sousední země kolabovaly pod náporem nezvladatelné epidemie.

Dokud tyto rozdíly, stejně jako naši tragickou anomálii někdo nevysvětlí, těžko můžeme očekávat, že budou lidé  přijímat nekonečné prodlužování paralýzy našich životů a akceptovat zoufalé pokusy vlády předstírat boj s nemocí třebas takovou bizarní magií, jako je současný zákaz prodeje pomlázek a velikonočních vajíček a zajíčků.

Jiří Weigl, výkonný řed 16. března 2021

]]>
jiri.weigl@institutvk.cz (JIŘÍ WEIGL, výkonný ředitel Institutu Václava Klause) ZDRAVÍ Wed, 14 Apr 2021 11:20:30 +0000
Jeden z posledních vězňů stalinských Gulagů Jozef Tekeli zemřel http://fragmenty.cz/index.php/svet/item/3556-jeden-z-poslednich-veznu-stalinskych-gulagu-jozef-tekeli-zemrel http://fragmenty.cz/index.php/svet/item/3556-jeden-z-poslednich-veznu-stalinskych-gulagu-jozef-tekeli-zemrel Stalinský komunismus byl vraždil vlastní občany nejbestiálnější režim 20 století.

Vo veku 97 rokov zomrel jeden z posledných väzňov sovietskych Gulagov a člen Svetového združenia bývalých politických väzňov Jozef Tekeli (*13. 10. 1923 - + 9. 4. 2021). Narodil sa v Hrabušiciach v malej obci neďaleko Spišskej Novej vsi. Pochádzal z roľníckej rodiny a bol prvorodený zo siedmych detí. Traja súrodenci mu zomreli a nedožili sa ani dvoch rokov. O rok po tom, čo ukončil ľudovú školu, vypukla II. sv. vojna. Pracoval v poľnohospodárstve a do roku 1942 aj ako robotník. V rokoch 1942 -1944 absolvoval štúdium na Odbornej hospodárskej škole v Spišskej Novej Vsi. V októbri 1944 dostal povolávací rozkaz tak ako všetci chlapci starší ako 16 rokov a musel sa zúčastniť na výkopových prácach spolu so staršími osobami a ženami. Tesne pred koncom vojny vo februári 1945 bol odvedený ako branec do Sekúl, odkiaľ ušiel bez dokladov spolu s priateľmi. 1. mája bol pri kontrole zaistený ako podozrivý, pretože nemal doklady. NKVD ho obvinila zo špionáže a diverzie a v pochybnom procese ho vo­jenský súd odsúdil na 10 rokov trestu v nápravno-pracovných táboroch v ZSSR.

V rôznych táboroch prežil v ťažkých podmienkach vyše osem ro­kov svojho života. Na slobodu sa dostal 12. decembra 1953. Neslobodný bol však aj na slobode. Dlho nemohol nájsť primeranú prácu a problémy s kádrovaním sa preniesli aj na jeho rodinu. Po zmene politického systému bol vo februári 1994 plne rehabilitovaný Vojenským kolégiom Najvyššieho súdu Ruskej federácie. Jozef Tekely bol  jedným z posledných pamätníkov stalinských represií.

Svetové združenie bývalých politických väzňov vydalo v roku 2009 knihy Jozefa Tekeliho Novodobé galeje prežité v rokoch 1945-1953, ktorej ukážky sú uverejnené na našej webovej stránke http://www.szcpv.org/sno06/svedectva/tekeli.html a je možné si ju objednať na webovej stránke http://www.szcpv.org/obj/objednavka.html

Smútiacej rodine a pozostalým vylovujem hlbokú úprimnú sústrasť. Čas a miesto poslednej rozlúčky s našim bratom Jozefom oznámime na našej webovej stránke.

Česť jeho pamiatke!   

Svetové združenie bývalých politických väzňov

]]>
SVĚT Fri, 09 Apr 2021 10:41:53 +0000
Zažíváme selhání elit a krizi autorit http://fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3555-zazivame-selhani-elit-a-krizi-autorit http://fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3555-zazivame-selhani-elit-a-krizi-autorit Evropské autority odhalily v koronavirové krizi svoji pravou tvář

Stanislav Křeček je významný český právník. Dříve působil jako poslanec a předseda Sdružení nájemníků ČR. V roce 2013 byl zvolen do pozice zástupce ombudsmana a od roku 2020 je čtvrtým veřejným ochráncem práv ČR. V rozhovoru s panem ombudsmanem se dozvíte:

 

 • Jsou se Štěpánem příbuzní, nebo si je novináři občas zamění mylně a jde jen o shodu příjmení?
 • Jaká vlastně je nejčastější agenda ombudsmana?
 • Co může tento institut přezkoumávat a jaké řeší spory?
 • Jaká je u nás vymahatelnost práva?
 • Jsou u nás přiměřená práva nájemníků? A jak je to s povinnostmi majitelů nemovitostí?
 • Mělo by být bydlení "právo" nebo jen určitá "možnost"?
 • Mají nájemní smlouvy na velmi krátkou dobu ve světě obdoby?
 • Zhoršují rostoucí ceny nemovitostí dostupnost bydlení?
 • Jak pandemie a restriktivní opatření ovlivnila práci ombudsmana?
 • Zažíváme zhroucení autority? Mají lidé komu věřit?
 • Sílí problém sociálního vyloučení?
 • Kde začíná a končí diskriminace? Jsme každý součástí nějaké menšiny?
 • Mohou vtipy nebo pohádky zakládat nenávistné chování? Dostali jsme se až za hranu korektnosti?
 • Jak si vysvětluje rozdílnost mezi menšinami a jejich integrací?
 • Kam situace s menšinami zašla v zahraničí?

 V podcastu si s hlavním ekonomem BHS Štěpánem Křečkem povídali o konkrétních a vysoce aktuálních tématech. Zazněla i řada osobních názorů pana ombudsmana, které pramení z jeho životních zkušeností.

Odkaz na Podcast: https://www.investice.cz/podcast/

Odkaz na Youtube: https://youtu.be/y_xAmK-2Yp4

Odkaz na Facebook: https://fb.watch/4Kp2gryLf3/

Podcast lze poslouchat prostřednictvím všech dostupných kanálů jako je iTunes, Spotify, Google Podcasts atd. Stačí zadat do vyhledávání "Offline Štěpána Křečka" a přihlásit se k odběru.

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) SPOLEČNOST Thu, 08 Apr 2021 14:17:37 +0000
EU používá čachrů s vakcínami k odměňování a trestání podřízených zemí http://fragmenty.cz/index.php/zdravi/item/3553-eu-pouziva-cachru-s-vakcinami-k-odmenovani-a-trestani-podrizenych-zemi http://fragmenty.cz/index.php/zdravi/item/3553-eu-pouziva-cachru-s-vakcinami-k-odmenovani-a-trestani-podrizenych-zemi Rakouský kancléř Sebastian Kurz je odvážný a čestný politik, který se nebojí postavit ani bruselským elitám

Orwell by se určitě nezaradoval, že jeho klasické dílo Farma zvířat a zejména citát ‚Všechna zvířata jsou si rovna, jen prasata jsou si rovnější‘, bude aktuální i téměř za sto let. V EU si nejsou rovněž všichni rovni. Staré země EU, tedy ty, které přistoupily před rokem 2000 si jsou vždy rovnější.  Nově příchozí státy jsou jimi využívány jako zdroj levné pracovní síly, levných surovin, nezdaněných dividend a jako odbytiště přebytků jakkoli kvalitních či nekvalitních. To vidíme nejen nyní při rozdělování vakcín do různých zemí EU. Zejména to bylo vidět na  rozdělování  zemědělských dotací. Ale jen někteří o tom mluvili nahlas. Dokud o tom mluvili jen ‚newcomers‘, bylo to vždy bráno na Západě s velkou rezervou. Když ale na to, že jsou vakcíny distribuovány nespravedlivě, apelovalo Rakousko ústy svého kancléře Sebastiana Kurze z vládní Rakouské lidové strany (ÖVP), bylo to bráno EU jako neslýchané porušení diplomacie. Podle Kurze některé členské země zřejmě uzavřely separátní dohody s výrobci vakcín a proto Kurz vyzval EU k větší transparentnosti a k nápravě současného stavu.

Kurz hodil vidle do tradičních čachrů EU s přerozdělováním vakcín

Takzvaný řídící výbor EU (Steering board) působil podle něj jako „bazar", v němž se uzavíraly dodatečné dohody mezi členskými státy a farmaceutickými firmami. To, že Kurz narušil ‚staré dobré mravy‘ prozrazením handlu ve Steering board Evropské komise, je pro západní státy něco nehorázného. 

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová sice slíbila nápravu distribuce prostřednictvím 10 milionů dávek vakcíny Pfizeru navíc, ale  Rakousko je z toho z toho vyčleněno. Z oslavovaných 10 milionů dávek od Pfizeru ‚navíc‘ nedostane Rakousko nic ‚navíc‘, jen dávky podle počtu obyvatel.  A protože se Česká republika se postavila na jeho stranu a spolu s Rakouskem odmítla plán EU na pomoc zemím s nedostatkem očkovacích látek, nedostala rovněž žádné vakcíny navíc, přestože  Rakousko  a Slovinsko oznámily, že ČR pošlou desítky tisíc dávek samy.

Všichni víme, že v EU je vakcíny proti koronaviru jako šafránu. Odpůrci očkování se radují, všem ostatním to značně komplikuje život.

Výsledky handlu Evropské rady

Pomineme-li, že Pfizer celkově nedodal to, k čemu se zavázal, protože byznys jinde než v EU je lukrativnější je zarážející, že EU na to ani okem nemrkne. Výsledky handlu Evropské rady ve stylu: ‚Komu dáme, komu víc, komu málo, komu nic‘, oznámilo nakonec portugalské předsednictví:

Německo, Francie a další státy dramaticky oznámily, kolika set dávek se ‚vzdaly‘ ve prospěch východních proletářů a uvádí konkrétní počty. U Německa se jedná o 558.000 dávek, u Francie 450.000 a Itálie 404.000. Bulharsko nyní dostane o 1,15 milionu dávek více než podle obvyklého vzorce distribuce. V Chorvatsku je to 683.514 dávek, na Slovensku 602.255, v Lotyšsku 376.456 a v Estonsku 41.390. Česká republika nic a to i přesto, že je těžce postiženou zemí. Na protest proti tomuto nesolidárnímu rozhodnutí nepodpořily přerozdělení vakcín ani Slovinsko a Rakousko.

Dá se uzavřít, že to kolik vakcín EU dostane, určují výrobci vakcín. A EU si pak ten ‚drobet‘ využívá k odměňování a k trestání. Politici v západní Evropě se prostě domnívali, že vše bude jako vždycky, tj. „West First“ – ale Kurz jim do toho ‚hodil vidle‘. Neslýchané!

Co je na tom všem nejsmutnější, že  opozice, jak v ČR, tak v Rakousku je z toho nadšená, protože může veřejně proklamovat rozhořčení nad neschopností svých vlád. Co na tom, že občané a to i ti, kteří ji volili mohou zbytečně umírat, jen když přebere hlasy vládnoucím stranám.

10 milionů vakcín, které Pfizer nedodal,  je směšný počet, ale my jsme si je zaplatili tím, že výzkum a vývoj platil rozpočet EU, tedy všechny členské státy. Potížisté, kteří vyhrožují a někteří již dokonce zakoupili Sputnik, dostanou více; premiér země, která si na něco takového netroufne, nedostane nic. Kurz si už dodávky Sputniku v podstatě zajistil, jak potvrdila i agentura TASS, jednání jsou v závěrečné fázi.

Prezident Miloš Zeman sice v Kremlu vyjednal dodávku 200 tisíc dávek vakcíny Sputnik a prodej licence k jeho výrobě, ale ministr zdravotnictví Jan Blatný její aplikaci blokoval nesmyslným čekáním na souhlas EMA. Zatvrzele odmítal využít zákonem o léčivech mu svěřenou pravomoc udělit Sputniku výjimku – stejnou jako má Pfizer od EMA – a nařídit očkování. Blatný navíc zastavil financování vývoje české vakcíny, která je v závěrečných stadiích zkoušení. 

Pozn. redakce Fragmenty: Nejsmutnější ze všeho je, že za žabomyší politické války mezi stranami o hlasy voličů, platí občané naprosto zbytečně několika lety zkaženého života v nesvobodě a mnozí dokonce doslova životy vlastními. Chybná rozhodování vlády a ministrů zdravotnictví se rovnají mnohonásobným rozsudkům smrti nad nevinnými občany, kteří si je navíc volili v naivní víře, že jim zlepší život. MEMENTO MORI páni politici!

]]>
ZDRAVÍ Wed, 07 Apr 2021 06:57:05 +0000
Ekománie a nekoncepční elektromobilita - Diskutabilní unijní "zelený úděl" http://fragmenty.cz/index.php/spolecnost/ekoteror/item/3552-ekomanie-a-nekoncepcni-elektromobilita-diskutabilni-unijni-zeleny-udel http://fragmenty.cz/index.php/spolecnost/ekoteror/item/3552-ekomanie-a-nekoncepcni-elektromobilita-diskutabilni-unijni-zeleny-udel Poslanec SPD Jiří Kobza na konferenci o vymahatelnosti práva v ČR

Poté, co jsem absolvoval v Helsinkách konferenci EU o klimatických změnách, moje důvěra v selský rozum, pragmatismus a kompetenci vedení EU se přiblížila k nule a stále se to nemění, naopak. Ambiciózní plán EU na „plnou“ elektrifikaci Evropy tam presentovaný je zcela pomatený a nemá jakoukoliv erudici a to zejména z pohledu technické a hlavně ekonomické nereálnosti takového přechodu. Politika „uhlíkově neutrální" či dokonce „uhlíkově negativní“ Evropy totálně přehlíží základní geologické jevy jakými jsou oscilace zemské osy, střídání dob ledových, oteplování a ochlazování klimatu i v historické minulosti, stejně jako biologické jevy jakými je např. fotosyntéza rostlin. Navíc úplně pomíjí fakt, že uhlík je základním prvkem molekul bílkovin a že bez uhlíku nebude život. Šílená myšlenka „geologického ukládání CO2, zachyceného z atmosféry“, kterou se EU zabývá již léta, mi jako geologovi vyrazila dech.

Odstavení všech uhelných i jaderných elektráren povede k budování nových přenosových sítí a zvýšení cen elektřiny

V Německu již první „jaderky" odstavili a pokles výroby elektřiny se prakticky vzápětí projevil i u nás nárůstem ceny silové elektřiny o ca 2,50 Kč. Jenže alternativní obnovitelné zdroje (slunce, vítr..), fungují náporově, takže bude nezbytné rekonstruovat přenosovou síť, aby střídání náporů a výpadků vydržela. Tím vzrostou výrazně poplatky za přenosovou soustavu a bude nutné vybudovat rozsáhlou soustavu zařízení na ukládání momentálně nespotřebované elektřiny, což bude asi největší investice vůbec.

Převedením  dopravy kompletně na elektromobilitu povede k nedostatku elektřiny a tudíž růstu jejích cen 

Pro rozvoj plánované elektromobility budou potřeba desetitisíce nabíjecích stanic, což prodraží nabíjení, a „ekologická výroba“ i likvidace stamilionů baterií bude také něco stát. Takže lze čekat, že nastane nedostatek silové elektřiny, protože nároky na spotřebu stále porostou, tím pádem stoupnou ceny elektřiny a její dosažitelnost obyvatelstvu se výrazně sníží. Vše bude na ekologickou elektřinu, která ale nakonec bude nedosažitelná. Co potom? Zhasneme a vše se zastaví… Pro mne takto pojatá elektromobilita je nejen naivní, ale velice riskantní.
 
Celá ekologická a klimatologická panika je hlavně obyčejný konkurenční boj o trhy zbožové i finanční. Lidská práva jsou jen zástěrka. Ekologickými zákony znemožníme výrobu automobilů v Evropě, čímž uvolníme trh zahraniční konkurenci, která v rámci smluv jako TTIP nebo CETA nebude podléhat evropským normám.

Projekty na neutrální CO2  či dokonce uhlíkově negativní Evropu vyrobí ze Země pouště bez rostlin, živočichů i lidí

V případě průmyslových podniků, pokud budou mít dostatek paliva, si tu spoustu elektřiny, jež budou potřebovat k zachycení, zpracování, dopravě, uložení a skladování megatun CO2 dokáží vyrobit samy, proč ne? Jenže podniky, které to nedokáží, nebudou mít možnost dosáhnout na energii z veřejných sítí z ekonomických důvodů a stále rostoucí cena uhlíkových povolenek je postupně zadusí. Pod diktátem „zeleného osudu“ EU začnou bankrotovat, propouštět lidi a tím možná konečně dosáhnou nulových emisí.Kobza: Nekoncepční elektromobilita a ekománie – nehezké perspektivy
 
Paradoxem je, že dosud se nikdo nezabýval otázkou, jaký dopad bude mít na biosféru snížení obsahu CO2 v atmosféře. V současné době je totiž mezi životem na planetě a CO2 v atmosféře plus-mínus rovnováha. Ale až zachycením teratun CO2 pod zem dojde ke snížení jeho obsahu v atmosféře, jaké změny nastanou? Sníží se pH vody? Jak zareaguje biosféra, třeba mikroorganizmy v oceánech? Nedojde k narušení potravního řetězce? Jediné uhlíkově neutrální území jsou pouště, kde nejsou rostliny, živočichové ani lidé. Nejsou tam žádné emise CO2. Takže ideální krajinou je vlastně poušť.
 
Zatímco političtí a aktivističtí ekoteroristé blouzní o uhlíkově neutrální Evropě a rozšiřují své požadavky např. na plnou „ekologizaci“ automobilové dopravy nebo na prioritizaci energetických zdrojů za hranicemi fyzikálních zákonů, největší světoví znečišťovatelé – myslím tím státy, nikoliv přírodní znečišťovatele – v Amerikách a Asii, vyrábějí vesele a lacino dál a nečelí žádným „uhlíkovým daním“. Místo toho, abychom tlačili na hlavní světové znečišťovatele a producenty CO2, ničíme si svoje vlastní evropské hospodářství nesmyslnými požadavky, které, i kdyby byly splněny, ovlivní světové klima a kvalitu ovzduší jen minimálně. Ve finále budeme nuceni dovážet produkty, vyráběné za ekologicky i lidsky nepřijatelných podmínek tam, kde na ekologii kašlou.

Argument, že migrace Afričanů je způsobena nedostatkem vody v jejich zemích, je stejně lživý, jako označovat nelegální migranty za „válečné uprchlíky".

Tzv. klimatičtí uprchlíci bojují s klimatickými změnami emigrací do politicky korektní, genderově uctivé Evropy. Ty tzv. chudé země severní Afriky a Středního východu kolem Středozemního moře ale mají nadbytek vody, která jen potřebuje odsolit a dopravit do vnitrozemí. Navíc k tomu mají i dostatek energie (naftu, plyn, Slunce). Evropa má technologie, které jim může nabídnout. Odsolování mořské vody je tedy logickým řešením. Představme si, kolik odsolovacích stanic již mohlo stát podél Středozemního moře za miliardy eur za peníze zašantročené jako „náklady na řešení migrační krize“. Pokud Evropa opravdu chce pomoci chudým zemím Afriky a Blízkého východu, může jim pomoci vystavět a provozovat na pobřeží řetěz vysokokapacitních odsolovacích stanic s potrubními systémy a přečerpávacími stanicemi, které vodu povedou do vnitrozemí, a moderní závlahové systémy pro zemědělství. 

Klimatické změny jsou doloženy v celé historii planety. V juře měli např. dinosauři výrazně tepleji, a střídání ledových dob v pozdním kvartéru tuto periodu střídání teplejších a chladných období potvrzuje. Došlo by k současnému oteplení, kdyby zde nebyla vůbec žádná aktivita lidí? Jsem přesvědčen, že ano.

Jediní kdo na všem vydělávají jsou banky, od nichž si průmyslníci musí půjčovat na nesplnitelné požadavky norem ekologů. 

Hospodářství ČR, zamotané do sítě předpisů, zákazů a směrnic, se začíná dusit už teď a je jasné, že tento směr bude pokračovat. Například v polovině února prošel bez povšimnutí do tzv. druhého čtení v Poslanecké sněmovně vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohody o převádění a sdílení příspěvků do tzv. Jednotného fondu pro řešení krizí (IGA). Smluvními stranami, na které se vztahují veškerá práva a povinnosti IGA, jsou všechny členské státy eurozóny a dále ty členské státy EU, které se chtějí účastnit jednotného mechanismu dohledu (SSM), resp. ty země, které se rozhodnou pro účely dohledu navázat s Evropskou centrální bankou (ECB) úzkou spolupráci.
 
ČR by měla převzít práva a povinnosti smluvní strany dnem přijetí eura jako své měny nebo dnem vstupu do úzké spolupráce s Evropskou centrální bankou např. formou členství v bankovní unii ještě před vstupem do eurozóny. Poté na ČR přecházejí veškeré povinnosti ze smlouvy automaticky, bez dalšího hlasování v národním parlamentu.
 
Za řadu věcí si navíc můžeme sami. V Česku dostane zahraniční investor dotaci za vytvoření pracovních míst, i když je obsadí zahraničními dělníky, protože za mzdu, kterou nabízí, nelze u nás uživit rodinu. Naproti tomu, když místní občan vymyslí projekt a otevře si živnost, kde vytvoří pracovní místo nejen pro sebe, ale třeba i pro další lidi, nedostane nic. To je přece nefér…
]]>
Kobzaj@psp.cz (JIŘÍ KOBZA, poslanec SPD, bývalý diplomat v Teheránu) EKOTEROR - ZHOUBA PŘÍRODY Tue, 06 Apr 2021 11:14:49 +0000
Duben je apríl http://fragmenty.cz/index.php/umeni/item/3551-duben-je-april http://fragmenty.cz/index.php/umeni/item/3551-duben-je-april Jaro na Vysočině

DUBEN 

 

Duben je apríl.

Rád si zažertuje.

Polibkem slunečním

nečekaně tě obdaří

a než jej vychutnáš,

už jeho sladkost smyje

slzami deště,

jež ti vmete do tváří.

 

Duben je vítr,

ratkinovský vítr,

postříbří tě jím,

ať jsi mladý nebo stár,

slyšíš jej v každé cévě těla zpívat

a cítíš život jako velký dar.

  

duben je měsíc

Princezen Pampelišek,

žádnými květy

své právo vzít si nedají.

Duben je víno,

kterým rozjařeně

na máj a lásku

připíjíš si potají.

  

Duben má třicet dnů,

z nichž mnohý

člověka opřede vzpomínkami.

( Na lístek pampelišky

píši tedy verš,

kterému rozumíme

jen my sami ).

 

Báseň ze sbírky veršů Kalendář srdce Libuše Pamětnické 

]]>
UMĚNÍ Fri, 02 Apr 2021 11:46:48 +0000