Fragmenty - Fragmenty - SJ World News - Best of Joomla! http://www.fragmenty.cz Sat, 23 Jan 2021 07:18:34 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz Když dva dělají totéž http://www.fragmenty.cz/index.php/svet/item/3446-kdyz-dva-delaji-totez http://www.fragmenty.cz/index.php/svet/item/3446-kdyz-dva-delaji-totez Ladislav Jakl přednáší o stavu naší politiky na Hovorech na pravici

Do sídla demokratické instituce vtrhne dav a znemožní zvoleným zástupcům lidu, aby řádně zasedli a ustanovili pro příští čtyři roky prvního občana. Platí na to rčení: kdo seje vítr, sklízí bouři? A co na to média? Odsuzují vpád davu? Tleskají mu? Česko není Amerikou. Tady máme všechno menší a méně dramatické. Přesto jsme v některých věcech více než o deset let před Amerikou. I ten vpád ulice na půdu demokratické instituce jsme už tu měli. I když ne na půdě parlamentu, ale „jen„ pražského zastupitelstva. Vzpomínáte? V roce 2010 vyhrála pražské komunální volby TOP 09, za kterou kandidoval na místo primátora někdejší guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. TOP 09 ale nesehnala pro vládnutí koaličního partnera, zatímco další strany v pořadí – ODS a ČSSD – se domluvily na koalici s tím, že primátorem bude kandidát ODS, někdejší prezident České lékařské komory Bohuslav Svoboda. S tím se ale fanoušci TOP 09 nesmířili a rozhodli se, že ustavující schůzi pražského zastupitelstva silou zablokují. Sešli se ve velkém houfu, a pod vedením někdejšího prezidenta republiky Václava Havla vtrhli do zasedací síně, pískali, skandovali, pokřikovali, a tím hlasování o nové radě města a o primátorovi pro onu chvíli zmařili.

Zajímavým byl tehdy právě postoj Havlův. Jednak tím Havel jednou provždy vyřešil otázku, zda je vhodné, aby se bývalí prezidenti účastnili demonstrací, jednak požadoval vlastně úplně přesný opak toho, čeho se domáhal po poslaneckých volbách o 12 let dříve. V roce 1998 mu vadilo (a to natolik, že zvažoval ústavní žalobu, od které pak moudře ustoupil), že vládu sestavila vítězná ČSSD, a požadoval, aby se spojili poražení a vlády se místo vítěze ujali sami. V roce 2010 zas naopak brojil proti tomu, aby se dohodli poražení, a požadoval, aby nechali vládnout vítěze (tedy si vlastně vynucoval jakousi pražskou opoziční smlouvu).

Tehdy Havel a všichni jemu blízcí moralizátoři (i v médiích) považovali za zcela legitimní demonstrací narušit schůzi zvolených zastupitelů, protože tito zastupitelé měli v úmyslu hlasovat jinak, než si moralizátoři a dav přál ( https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kdo-seje-vitr-sklizi-bouri-chvali-havel-protest-na-magistratu-proti-velke-koalici.A101130_120522_domaci_kop ). Havel vtrhnutí davu na zasedání voleného orgánu glosoval větou „kdo seje vítr, sklízí bouři.“ Tehdy byl virvál v demokratické instituci mnohými jemu blízkými považován za projev živoucí občanské společnosti.

Inu, Česko není Amerikou, a rok 2010 není rokem 2021.

Ladislav Jakl, dne 14. ledna 2021

 

]]>
ladislav.jakl@institutvk.cz (LADISLAV JAKL, ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause) SVĚT Tue, 19 Jan 2021 13:34:18 +0000
52.výročí upálení Jana Palacha a země mlčí http://www.fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3445-52-vyroci-upaleni-jana-palacha-a-zeme-mlci http://www.fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3445-52-vyroci-upaleni-jana-palacha-a-zeme-mlci Jan Palach - symbol okupace sovětskými vojsky v roce 1968

Zapomínáme na skutečný odkaz Jana Palacha a přitom jeho výzva je stále víc aktuální. Jak napsal v té těžké době neznámý autor: „I oheň, který ukončil život mladého českého studenta v těchto těžkých dnech, vzešel z kostnické jiskry.“ Nedávno jsem si vyzvedl v žebrácké knihobudce knihu Jiřího Lederera „Jan Palach – zpráva o životě, činu a smrti českého studenta“ z roku 1982. Jako by na mne čekala. Měla by být povinnou četbou na školách a každého občana. Je o nás více než tušíme. Uvádím několik myšlenek v ní uvedených:  Jan Palach: „Proti zlu se musí něco dělat, bojovat takovými prostředky, jaké jsou možné. V dějinách přichází okamžik, kdy se musí něco stát. Ale já věřím, že naše národy víc světla potřebovat nebudou. „Maminko, kdybys četla Čapkovu Matku, věděla bys, že vždycky musejí být oběti“ (str. 43). „Co je zpečetěno krví, je svaté“ (str. 45). „Velké myšlenky je třeba nejen mít, ale je třeba je umět vyslovit a prosadit“ (str. 55). 

Když se maminka  a bratr Jiří před Janem zastavili, mírně se na ně usmál. Maminka měla slzy v očích, v hrdle, všude. Jiří nebyl schopen slova. Maminka polykala slzy, aby mohla říci – Jeníčku, to bude zas dobrý. Usmál se na ni. A potom zvolna říkal: „K životu potřebujeme prostor.“ (str. 87). 

Svaz vysokoškolského studentstva Čech a Moravy vydal  tehdy poselství: "Jan Palach nevyřkl jediné slovo, a přesto oslovil snad 14 milionů této republiky, každého jednotlivce zvlášť. A každý mu musí odpovědět. Na činy lze odpovědět jen činy.

]]>
SPOLEČNOST Mon, 18 Jan 2021 12:42:12 +0000
"Odemkneme Česko!" volají umělci proti rostoucímu omezování svobody http://www.fragmenty.cz/index.php/umeni/item/3443-odemkneme-cesko-volaji-umelci-proti-rostoucimu-omezovani-svobody http://www.fragmenty.cz/index.php/umeni/item/3443-odemkneme-cesko-volaji-umelci-proti-rostoucimu-omezovani-svobody Ilona Czáková a Roman Horský volají po navrácení svobody do naší země

Zpěvačka Ilona Csáková, frontman skupiny Kamelot Roman Horký a poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko dnes 17.1.2021 na demonstraci v Ostravě volali spolu s demonstranty: Odemkneme ČESKO!  Podpořili tak protest proti stále se stupňujícím vládním protikovidovým opatřením. Zpěvačka Ilona Csáková a frontman skupiny Kamelot Roman Horký přijeli podpořit demonstranty odmítající zmatená a často protichůdná vládní opatření nejen písněmi, ale i slovními projevy. Ve svém projevu Roman Horký poukázal na budoucí diskriminaci těch, kteří se nechtějí očkovat. Poukázal na nebezpečí postupného omezování svobod, kterou v současné době zažíváme. Ilona Csáková pak povzbudila všechny demonstranty k aktivní účasti na demonstracích a vyjadřování svého názoru, tak jak to již několik měsíců dělá ona sama. Její věta „Nebojte se nejste v tom sami!“ sklidila obrovský potlesk všech demonstrujících. demonstraci Odemkneme Česko! přišli podpořit i poslanci Parlamentu ČR. Poslanec Lubomír Volný ve svém projevu poděkoval demonstrantům, za to, že v takto mrazivém počasí dorazili do Ostravy vyjádřit svůj názor. Připomenul svůj slib, že ke každému schvalovanému zákonu bude přidávat návrh na dobrovolnost očkování zaručenou zákonem.

Upozornil na obrovské rozdíly mezi médii hlásaných počtu mrtvých z kovidové pandemie v různých evropských zemí včetně ČR a skutečností uváděnou statistiky v počtu úmrtí. Podle Volného s námi vláda hraje falešnou hru a tisíci úmrtí jenom straší, protože statistiky jasně ukazují, že je to lež. Poslanec Marian Bojko připomněl, že jako báňský záchranář čelil mnoha katastrofám a bojům o každý život v Ostravsko-karvinských dolech a proto se nebojí postavit se ani strašení a je připraven proti diskriminaci neočkovaných bojovat. Akce se účastnili i někteří členové různých neparlamentních stran a uskupení jako je Česká Suverenita, Domov, nebo Česká strana národně sociální. Předsedkyně České Suverenity zde rozdávala placky s přeškrtnutou injekční stříkačkou, jako symbol těch, kteří se odmítají očkovat.

]]>
UMĚNÍ Sun, 17 Jan 2021 11:19:41 +0000
Neužilovo kardiocentrum úspěšně poráží tichého zabijáka http://www.fragmenty.cz/index.php/zdravi/item/3441-neuzilovo-kardiocentrum-uspesne-porazi-ticheho-zabijaka http://www.fragmenty.cz/index.php/zdravi/item/3441-neuzilovo-kardiocentrum-uspesne-porazi-ticheho-zabijaka Profesor Petr Neužil kontroluje operační sál před operací tichého zabijáka

Podle zpráv v médiích se zdá, že největší zdravotní pohromou u nás je koronavirová chřipková epidemie a ke zdraví národa stačí zásobit naše zdravotnictví rouškami a testovat obyvatele. Dovoluji si kacířsky připomenout, že v naší republice umírá kolem 50 procent obyvatel na prozaické a neinfekční srdeční choroby, které jsou zejména v druhé polovině života velkým postrachem všech občanů. (V roce 2018, tedy před koronavirovou panikou, v souhrnu zapříčinily nemoci oběhové soustavy téměř 49 000 případů úmrtí, čímž se  podílely na celkovém úmrtí mužů 40 % a 47 % žen. Tolik obávané zhoubné nádory jsou co do počtu úmrtí až na druhém místě. Zemřelo na ně zhruba 27 700 osob, na celkovém počtu úmrtí se podílely 27 % u mužů a 22,0 % u žen. Třetí nejčastější skupinou příčin smrti byly nemoci dýchací soustavy, v jejichž důsledku zemřelo více než 8 000 osob, což je 7,8 % ze všech úmrtí u mužů a 6,9 % úmrtí u žen. O něco méně četnou skupinou byla úmrtí v důsledku vnějších příčin smrti, na které zemřelo 3 900 mužů a 2 000 žen, dále pak úmrtí v důsledku nemoci trávící soustavy, na něž zemřelo 2 800 mužů a 2 100 žen.) Je proto velmi potěšitelné, že v naší malé zemičce existují dvě opravdu mimořádná kardiologická centra na světové úrovni, ale pokud jde o prostory, tak bohužel doslova obě praskají ve švech. Ano hovořím o dlouhodobě známém IKEMU, kde se lékaři kromě běžných srdečních operací specializují na problematiku transplantací srdcí, a o Kardiologickém centru ve Fakultní nemocnici Na Homolce, které se od roku 2007 vyprofilovalo tak, že udává směr světové kardiologii v léčbě velmi nebezpečného tichého zabijáka - srdečních arytmií.

K jeho zakladateli, primáři prof. MUDr. Petru Neužilovi, CSc., FESC, se v současné době jezdí učit největší světové kardiologické kapacity. Není proto divu, že byl oceněn nezávislými světovými kardiology jako nejlepší z nich. Nezvyklý mezinárodní titul FESC za jeho jménem znamená zkratku Fellow of European Society of Cardiology  a je udělován nezávislými světovými odborníky v kardiologii nejlepšímu z nich v daném roce. Nejde tedy jen o formální běžný titul, ale o ocenění odborné způsobilosti nejlepšímu světovému kardiologovi, na základě dosažení jeho světové vědecké a publikační úrovně.

Každý, kdo navštíví pracoviště profesora Neužila, zjistí, že je toto ocenění zasloužené. Zatímco v některých okresních nemocnicích nepoznají doktoři ani infarkt, zde jako jediní u nás dokáží za použití nejnovější světové technologie odstranit v současné době nejnebezpečnějšího tichého srdečního zabijáka - srdeční arytmii. Jde o vysoce specializovanou léčbu srdečních arytmií s prováděním katetrizačních ablací (vypalování) a implantací kardiostimulátorů a defibrilátorů pro nemocné ve vysokém riziku náhlé srdeční smrti. Není proto výjimkou, že se tam  člověk setká s japonskými, americkými a dalšími profesory, kteří se chodí učit pod vedením pana profesora pracovat s unikátními přístroji a provádějí pod jeho vedením operace. Podrobně jsme o tom psali např. v článcích  KARDIOLOGICKÉ CENTRUM V NEMOCNICI NA HOMOLCE JE VŮDČÍ SVĚTOVOU SKUPINOU V LÉČBĚ SRDEČNÍCH ARYTMIÍ a MULTIFUNKČNÍ KATETRIZAČNÍ PRACOVIŠTĚ KARDIOCENTRA NEMOCNICE NA HOMOLCE JE OD ROKU 2007 NEJMODERNĚJŠÍM KATETRIZAČNÍM PRACOVIŠTĚM V ČRA důležité je, že centrum neusnulo na vavřínech a prakticky každý rok něco unikátního na operačních sálech zavádí. Například laserový katetrizační systém Heart Light X3 určený pro katetrizační léčbu ablací (odstranění míst působících v srdci arytmie) u pacientů s poruchou srdečního rytmu. Jeho předností je rychlost, přesnost a přímá vizualizace ablačních míst. Specialisté v tomto oboru měli již možnost sledovat použití této novinky prostřednictvím živých přenosů přímo z operačních sálů. Odbornou záštitu nad touto akcí převzali primář kardiologického oddělení MUDr. Petr Neužil a MUDr. Boris Schmidt z německého kardiovaskulárního centra Bethanien ve Frankfurtu nad Mohanem. Bez těchto robotických operací pacientům postižených silnou srdeční arytmií hrozí náhlá a jistá smrt. 

Profesor Neužil představuje unikátní systémem SENSEI provádějící katetrizační ablace srdečních síní u specificky nemocných s velmi komplexní poruchou srdečního rytmu, fibrilací srdečních síní. Katetr se díky tomuto přístroji snáze dostane do jinak špatně přístupných, nebo dokonce nedostupných pozic v srdečních strukturách, a je umožněn lepší jeho kontakt s chybnou tkání, kterou musí v srdci vypálením odstranit.

Na snímku: Profesor Neužil představuje další unikátní systémem SENSEI provádějící katetrizační ablace srdečních síní u specificky nemocných s velmi komplexní poruchou srdečního rytmu, fibrilací srdečních síní. Katetr se díky tomuto přístroji snáze dostane do jinak špatně přístupných, nebo dokonce nedostupných pozic v srdečních strukturách a je umožněn lepší jeho kontakt s chybnou tkání, kterou musí v srdci vypálením odstranit. 

Je jen škoda, že i když je Antiarytmické centrum podle počtu léčených pacientů (1800 ročně) jedním z největších v Evropě, je rozměrově omezeno do sice příjemné, ale malé budovy FN Na Homolce. Přitom je u nás málo podobných světových pracovišť, kam by se sjížděli odborníci z celého světa na kongresy, jako se to děje v kongresovém centru FN Na Homolce, aby naši vědci a odborníci představovali na nich své novinky. Náš stát přitom vydává mnohdy neskutečné peníze na propagaci země sportem se zdůvodněním, že jí to zviditelní. Když někdo získá medaili na olympiádě, píše se o tom dokola a dokola, jak nás to reprezentuje ve světě. Je jistě skvělé a úctyhodné být první na světě ve sportu a stát se slavným. Ale zde existuje Kardiologické centrum, které je rovněž první na světě, má v čele světoznámého  odborníka, je přitom umístěné ve stísněných podmínkách a ještě je nuceno bojovat s pojišťovnami administrativně za to, aby mohlo pacientům vůbec pomáhat na špičkové úrovni. Při vší úctě ke sportovcům si troufám říci, že přínos prof. Neužila je pro občany i pro ČR nesrovnatelně vyšší než přínos nějakého medailisty a že mezinárodně udělovaný titul FESC (Fellow of European Society of Cardiology) je více než srovnatelný s olympijskou medailí. To nehovořím o tom, co  lidských životů již se svým týmem zachránil a kolik by jich mohl zachránit, kdyby měl k tomu lepší podmínky! 

Kolik občanů zbytečně umírá v nádherných nově rekonstruovaných okresních nemocnicích, kde mnohdy lékaři nepoznají, že má pacient infarkt, natož aby ho uměli léčit! Polovina občanů umírá mnohdy naprosto zbytečně na srdeční problémy a přitom Antiarytmická jednotka prof. Neužila má jen 9 lůžek se společným WC na chodbě. Kdyby se místo takřka nevyužité Sazka-arény či sítí cyklostezek vybudovalo důstojné prostorné Kardiologické centrum pod vedením světově uznávaného špičkového odborníka, mohlo by nejen mnoho zbytečně zemřelých žít, ale naše země by se zařadila mezi  světově známé uznávané země v léčbě nejnebezpečnější choroby současného lidstva. Ekonomové by pak mohli jásat, kolik cizinců by to nalákalo bez drahých reklam k nám jezdit na operace. Již nyní díky světovému ohlasu Kardiologického centra prof. Neužila přijíždějí do Prahy desítky špičkových zahraničních kardiologů, aby se seznámili s novými systémy zachraňujícími život těžce postižených. Nehledě k tomu, jak by se takovou osobností ČR zviditelnila. KARDIOLOGICKÉ CENTRUM V NEMOCNICI NA HOMOLCE BY SI ZASLOUŽILO PROSTORY ODPOVÍDAJÍCÍ JEHO ÚROVNI. 

Profesor Petr Neužil při operaci

Profesor Petr Neužil při operaci           

Jistě si teď čtenář položí otázku "Co způsobuje v srdci arytmii a jak se vlastně léčí?" Srdeční stahy každého z nás jsou řízeny elektrickými výboji vysílanými z přesně daných míst v srdci. Při  srdeční arytmii jsou v srdci vysílány některé elektrické impulsy i z chybných míst. Tyto falešné elektrické impulsy srdce nepravidelně rozkmitávají. Pokud se srdce rozkmitá příliš, může "prasknout", pokud málo, vede to k jeho zástavě. Oboje znamená pacientovu náhlou smrt. Zrádnost této choroby spočívá v tom, že nebolí a pacient o ní léta neví. Pokud ho nezabije, jde k lékaři až po infarktu či nemožnosti dobře dýchat. Tedy při rozvinuté chorobě, kdy je již neustále v nebezpečí náhlého srdečního selhání.

O tom, co způsobuje v srdci arytmii právem doktory přezdívanou „tichý zabiják“ a jak ji  dokáže přelstít Kardiocentrum Nemocnice Na Homolce pod vedením prof. Petra Neužila tím, že nalezne uvnitř srdce místa vysílající chybné elektrické impulsy, které ji způsobují a zevnitř je vypálí (odborně řečeno katetrizují) pomocí výboje vzniklého setkáním dvou elektrických vypalovačů (katetrů) počítačově zavedených k nim navigačními systémy NIOBE či SENTEI jsme psali podrobně v článku  MULTIFUNKČNÍ KATETRIZAČNÍ PRACOVIŠTĚ KARDIOCENTRA NEMOCNICE NA HOMOLCE JE OD ROKU 2007 NEJMODERNĚJŠÍM KATETRIZAČNÍM PRACOVIŠTĚM V ČRCentrum má již i pro vážně postižené pacienty s komplexnějšími srdečními arytmiemi, kde je zásah odstranění částí způsobujících arytmii anatomicky složitý a místo způsobující arytmie je špatně dostupné, k dispozici nejexaktnější katetr na světě ovládaný magnety, tzv. CGCI. Podrobně v témže článku. 
 


Léčba smrtelně nebezpečných srdečních arytmií se posunula pod vedením profesora Neužila o další stupeň výš. Není proto divu, že je co do počtu těchto výkonů  Nemocnice Na Homolce největším českým a jedním z největších světových pracovišť pro léčbu poruch srdečního rytmu. V loňském roce zde provedli téměř 1800 katetrizačních ablací, zhruba 500 implantací kardioverterů, defibrilátorůa 600 implan
 tací kardiostimulátorů. 

 
]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY) ZDRAVÍ Sat, 16 Jan 2021 07:02:21 +0000
Koronavirus vystavil účet nám všem, aneb zamyšlení nad uplynulým rokem 2020 http://www.fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3440-koronavirus-vystavil-ucet-nam-vsem-aneb-zamysleni-nad-uplynulym-rokem-2020 http://www.fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3440-koronavirus-vystavil-ucet-nam-vsem-aneb-zamysleni-nad-uplynulym-rokem-2020 Profesor Milan Knížák představil jací budou z našich vnuků a dětí eurolidé při současném kurzu EU

Období adventu a vánočních svátků jsou kromě očekávání a oslav narození Páně i obdobím hodnocení roku právě uplynuvšího. I já jsem se zamýšlela, co nejvýznamnějšího se v něm stalo a co to přinese do nového roku a let dalších. Pominu úmyslně Covid-19, protože o něm je od rána do večera neustále hovořeno a psáno ve všech mainstreamových novinách, jako by se nic jiného ve světě ani u nás nedělo. A ono se dělo a děje dál. A bohužel zprávy o tom nejsou dobré a do budoucna nevěští nic dobrého. Právě dnes podal americký parlament žalobu na nejlepšího prezidenta od dob nezapomenutelného Ronalda Reagana, pana Donalda Trumpa. Toto bezprecedentní rozhodnutí ještě prohloubí rozdělení a tím oslabení USA, což je obrovská tragédie nejen pro ně, ale pro celý svět. Protože ať se to komukoliv líbí nebo ne, cokoliv se událo v USA, mělo vždy obrovský dopad nejen pro Ameriku, ale i pro Evropu a vlastně pro celý svět. Vzpomeňme jen na krizi na americké burze v třicátých letech. Ono stačilo, co se tam letos dělo s ničením historických soch a šířením levicových názorů na univerzitách a mezi novodobými neoliberály. 

Dalším velkým nebezpečím zejména pro EU jsou nejen pro její tisíciletou křesťanskou kulturu, ale doslova pro každodenní život velice nebezpeční islámští hosté kancléřky Merkelové, kteří  jsou stále na hranicích a pouze strach z Covidu poněkud přibrzdil jejich další příliv. Jakmile tato epidemie po proočkování Evropanů pomine, vše vypukne určitě velmi silně. Nezapomínejme, že oficiálně přijatý zhruba milion těchto lidí v Německu má již promlčené dvouleté období, kdy za nimi nesměli rodinní příslušníci. Ze zkušenosti vím, že muslimská africká rodina se skládá z cca padesáti lidí. To není  žádná nadsázka. Když jsme ještě pracovali s manželem v Akademii věd, připravoval tehdy na doktorát z chemie syna zairského ministra. Ten chodíval k nám domů na porady, jak sepsat doktorskou práci. Ptala jsem se ho jen tak na odlehčení hovoru, co tomu, že je stále v cizině, říká maminka. Odpověď zněla  "Která, já jich mám 12." Polkla jsem a položila další dotaz, co bráškové? "Když jsem odjížděl, bylo jich asi 40 a dva jsou noví," znělo dále. Takže pokud za tím milionem muslimů přijedou do Německa v létě rodinky, bude tam panečku veselo. To nemluvím o několika milionech obyvatel nelegálně tam žijících. Zase to není můj nepodložený názor, ale číslo získané z rozhovoru s poslancem Bundestagu panem Bystroněm.  A bohužel tito lidé zůstanou nejen tam. V Německu každý legalizovaný cizinec bere měsíčně 3 300 €. Ročně tedy bez práce "vydělá" 1 029 600 Kč a již nyní si tito hoši jezdí pro peníze tam a pronajímají si byty coby němečtí příslušníci u nás.  Takže na nástup levice v USA a tím i v EU se můžeme opravdu těšit. 

A není to ze špatných zpráv zdaleka ještě všechno. V minulém roce předsedalo EU Německo. A protože Německo již nechce další své hosty přijímat, dělalo vše možné i nemožné, aby je rozprostřelo do všech států EU. Ty protestovaly, a nakonec po čtyřikrát rozpuštěném summitu EU ten další určil, že státy, které povinné číslo těchto muslimů přijmou, dostanou na ně příplatek z nově vytvořeného 750milionového fondu. A pozor, bylo zdůrazněno, že to nejsou žádné povinné kvóty, protože státy které je nechtějí, mohou je odeslat do zemí původu. Ovšem na vlastní náklady a pokud to do 8 měsíců nedokážou, tak si je musí nechat a to bez příplatku. Naše vláda kromě koronaviru posílá již nyní Libyi miliardy, aby tyto nebezpečné hosty kancléřky Merkelové mohla do ní poslat. Oni totiž nemají žádné papíry a tak není možné určit, kam je vrátit. Za to, že premiér Babiš nepovolil ani za výše uvedeného německého vydírání a nepřijal tyto lidi mu patří dík. Zejména jménem další generace, která by byla již pod jejich vládou. I tisíciletá katedrála sv. Víta by mohla dopadnout jako vypálená katedrála Notre Dame a kněžím by mohly být sekány v kostelích  hlavy, jako se stalo též ve Francii. O šílených sebevrazích jezdících do občanů a podobně nemluvě. 

A poslední tragická zpráva je, že novodobý papež František velice ublížil právě v této pro křesťany tak napjaté době, katolické církvi svoláním Amazonského kongresu, na němž postavil tamní vdané "kněžky" obdivující do té doby své woodoo bůžky  na roveň vzdělaných katolických kněží žijících kvůli službě Bohu v celibátu. Navíc povolil coby stoupenec moderního hnutí v katolické církvi Focolare v Itálii homosexuální sňatky. Je důležité, aby se katolická církev více přiblížila lidem. To ostatně chtěl, a velmi dobře začal dělat, než ho sejmuli němečtí modernističtí biskupové, již jeho předchůdce, vysoce vzdělaný papež Benedikt XVI., ale jinak.  S noblesou a respektem k tisícileté historie této církve.

Na štěstí pro naši katolickou církev má v čele přítele Sv. otce Benedikta XVI., J. Em. Dominika kardinála Duku, OP, na něhož můžeme být hrdí a který pro ni za deset let udělal tolik, jako nikdo před ním od pádu komunismu. A dokonce i dobu koronavirovou dokázal smysluplně využít k nachystání do budoucna. Spolu se svým týmem odvedl obrovské množství práce, na níž by při plném pracovním pastoračním vytížení při bohoslužbách a setkávání se s věřícími nenalezl čas. Byl obnoven Morový sloup na Staroměstském náměstí, na Barrandově byl postaven nový kostel Krista spasitele, arcibiskupství sehnalo budovu pro novou logopedickou školu,  vypracovalo koncepci církevního školství, vybudovalo sociální sítě sloužící k evangelizaci a ukázalo se, jak po tom věřící toužili, zajistilo akce k důstojným oslavám roku sv. Ludmily a k podpoře roku vyhlášeného papežem. Byla vypracována studie pro katechismus malých dětí a pro spolupráci kněží a lidí  ve farnostech. A protože i církev potřebuje ke své činnosti pozemské zajištění, byla ustavena nová arcidiecézní rada starající se o ekonomické projekty. Zatím vykazuje vysokou efektivitu v obnově naprosto zdevastovaného lesního hospodářství pány Bursíky, nechvalně známou "biomasou" a podobnými ekologisty. Bylo provedeno ohodnocení farního majetku a příspěvků pro diecézi, hřbitovy byly převedeny do působnosti obcí a kostely byly ve spolupráci s obcemi buď ponechány církvi či na ně převedeny. Zaměstnanci charity s velkou obětavostí navíc sloužili nemocným a sluší se poděkovat jim za to, že nedbali nebezpečí. Sám arcibiskup Duka založil nadaci sloužící na přispívání odměňování duchovních. Tyto všechny věci jsou nachystány k tomu, aby v roce 2021 posílily katechizaci a pastorační činnost. Dá se uzavřít, že i přes omezující zásahy státu ve shromažďování neublížil minulý rok církvi, tak jak se tomu mohlo stát, a o to lépe bude pracovat v budoucnu. Pokud jí někdo ublížil, byla to lidská slabost, nikoliv zásah státní moci. Dokladem toho je to, že i v pohanské zemi mohla proběhnout na závěr roku nádherná oslavná mše svatá v katedrále. Mše, kde mohli věřící poděkovat Ježíši za to, že  jim ukázal cestu vedoucí do hlubin jeho srdce  a poprosit ho, aby se nad nimi smiloval a nastolil příští rok již lepší. 

Koronavirem byl prostě vystaven účet nám všem.

Ukázalo se, kdo i v době krize dokázal pracovat na něčem smysluplném a využil ji k nachystání se do budoucna a kdo jen trpně čekal na Godota.

Kromě výše popsané práce činnosti otce kardinála Duky pracovali velice intenzivně Covid-necovid prezident Václav Klaus a jeho syn poslanec Václav Klaus ml. Zejména u poslance Klause ml. je třeba ocenit, že ho nezlomilo velice nedůstojné chování předsedy Petra Fialy na kongresu ODS v holešovické  Fabrice,  kam poslance Klause zbaběle nepozval, aby se nemohl bránit vyloučení ze strany založené jeho otcem. Nejenže se pan poslanec Klaus  nezhroutil ani nezanevřel na celý svět, ale založil nové hnutí Trikolóru. I přesto, že nemohl svolávat mítinky a někomu se může zdát, že o ní není díky tomu příliš slyšet, pracoval na vybudování její struktury a během roku má Trikolóra pobočky po celé republice. Věřme, že se dostane v letošních volbách do Parlamentu a bude pokračovat v intencích ODS jeho otce, ne té současné neoliberální, prohavlistické a europeistické strany pana Fialy. Již jen fakt, že prezident Klaus při vzniku Trikolóry přislíbil, že se bude starat o její zahraniční politiku zatímco syn bude budovat její strukturu, je zárukou úspěchu. A nejen slíbil, ale využil minulého roku k neuvěřitelné práci v této oblasti. Ve svém institutu IVK vydal od doby vzniku Trikolóry se svými spolupracovníky Covid-necovid  5 knih, které nemohou ujít pozornosti v zahraničí. Zejména poslední jeho kniha Sebedestrukce západu je zárukou, že hnutí svého syna podporuje a je tedy nadějí do budoucna pro nás, že naší zem pomůže vrátit do roku 1995, kdy HDP pod jeho taktovkou rostl po zavedení jeho ekonomické reformy o 6,4 %.

Další dobrou zprávou je, že místopředseda parlamentu Tomio Okamura nepodlehl současnému, na první pohled líbivému směru většiny stran - topolánkovskému rozkročování - a nadále stál ve volbách za svým původním programem SPD, který se dá kromě volání po přímé demokracii shrnout do dvou slov "Ne islamizaci!". A co víc,  neublížilo mu to, ale naopak počet jeho voličů vzrostl. Což signalizuje, že lidé politiku sledují a to i přesto, že nemohl pan Okamura konat předvolební mítinky. Věřme, že jeho obliba poroste i v těch letošních volbách a že posílí znemožnění přijetí hostů kancléřky Merkelové do naší křesťanské země.

Další osobností, která dokázala využít minulého roku naplno byl profesor Milan Knížák, který dokázal mj. namalovat takové množství obrazů, jací budou noví Eurolidé, že z nich mohl uspořádal skvělou výstavu. Bylo sice smutné, že nemohl kvůli koronaviru uspořádat oslavu svých 80. narozenin, ale věřím, že mu Bůh daruje ještě mnoho dalších let k podobné akci za deset či dvacet do té doby, až se naše veřejnost i jeho přičiněním zkultivuje. 

Další dobrou zprávou je, že socialisté pod vedením rudého Hamáčka výrazně prohráli již ve třetích volbách a podle toho, jak nezvládali navíc koronavirovou krizi, dá se očekávat, že se tento trend uchová i nadále a naše zem se postupně bude vracet ke kapitalistickému  tržnímu hospodářství a ke svobodě a opravdové demokracii. Nikoliv k pečovatelské socialistické diktatuře, která by nás při dlouhodobém pečování přivedla do otroctví, jak ostatně varoval již v roce 1947 nositel Nobelovy ceny za ekonomii Friedrich A. Hayek ve své skvělé knize "Cesta do otroctví".   

Bohužel musím uvést i dvě velmi smutné zprávy, že zemřeli dva naši nejvýznamnější zlatí slavíci - pan Karel Gott a paní Eva Pilarová.  Oba mají symbolicky hroby naproti sobě  ve stejném rohu malvazinského hřbitova. Čest jejich památce. Budou nám moc chybět.

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY) SPOLEČNOST Thu, 14 Jan 2021 11:21:19 +0000
Zákaz Trumpova účtu se nevyplácí. Akcie Twitteru klesají o 8 procent http://www.fragmenty.cz/index.php/mediokracie/item/3439-zakaz-trumpova-uctu-se-nevyplaci-akcie-twitteru-klesaji-o-8-procent http://www.fragmenty.cz/index.php/mediokracie/item/3439-zakaz-trumpova-uctu-se-nevyplaci-akcie-twitteru-klesaji-o-8-procent Bezprecedentní zákaz svobody slova se Twitteru nevyplatil. Prezident Donald Trump tomu může jen zatleskat.

Podobně jako Twitter se zachoval i Facebook, který dočasně zablokoval účty Donalda Trumpa. Akcie Facebooku však reagují výrazně klidněji a klesají jen o 2 procenta. Poté, co Twitter trvale zablokoval účet dosluhujícího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, se cena akcií této sociální sítě snižuje v předburzovním obchodování o více než 8 procent. Twitter byl oblíbeným kanálem, kterým americký prezident komunikoval svou politickou linii. Díky této sociální síti se mu dařilo obcházet zavedená média, která Trumpa často kritizovala. Twitter uvedl, že Trumpovy tweety podněcovaly násilí. Sociální síť se proto rozhodla vyslyšet volání po nutnosti omezovat šíření dezinformací a nenávistných projevů. Kvůli svému rozhodnutí však Twitter hned vzápětí čelil kritice, že brání svobodě slova. Rozhodnutí zablokovat jeden z klíčových účtů na celé sociální síti se nelíbilo ani investorům, kteří začali akcie Twitteru vyprodávat.

Po zákazu účtu @realDonaldTrump byl odeslán příspěvek z účtu @POTUS, který patří pod kancelář amerického prezidenta. Pravděpodobně sám Donald Trump v něm píše: "Jak jsem již dlouho říkal, Twitter jde proti svobodě projevu. Dnes večer se jeho zaměstnanci koordinovali s demokraty a radikální levicí a odstranili můj účet, aby mě umlčeli." Tento příspěvek byl následně rovněž smazán.

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) MEDIOKRACIE Tue, 12 Jan 2021 10:40:23 +0000
I přes státní podporu nezaměstnanost postupně narůstá http://www.fragmenty.cz/index.php/eu/eurozona-a-ekonomika-cr/item/3435-i-pres-statni-podporu-nezamestnanost-postupne-narusta http://www.fragmenty.cz/index.php/eu/eurozona-a-ekonomika-cr/item/3435-i-pres-statni-podporu-nezamestnanost-postupne-narusta Kdy i u nás nastanou Národní hladové pochody nezaměstnaných jako v Americe ve třicátých letech?

V průběhu prosince se nově zaevidovalo 17 451 nezaměstnaných. Podíl nezaměstnaných osob tím stoupl na úroveň 4,0 procenta. Růst nezaměstnanosti způsobuje propouštění v sezónních pracích i negativní vývoj pandemie koronaviru. Růst nezaměstnanosti způsobují restriktivní opatření proti šíření koronaviru. Ta omezují počty pracovních pozic v nuceně uzavřených provozech. Díky programům na podporu zaměstnanosti však nedochází k masovému propouštění. Nezaměstnanost v naší zemi se tak stále drží na nízké úrovni. Na Úřadu práce ČR bylo ke konci loňského roku registrováno 291 977 uchazečů o zaměstnání. Na trhu práce byl stále evidován vysoký počet volných pracovních míst. Ke konci prosince loňského roku jich bylo k dispozici 318 582.

Na jedno volné pracovní místo momentálně v průměru připadá 0,9 uchazeče. Problém však spočívá v tom, že mnohá volná pracovní místa nejsou příliš atraktivní pro uchazeče. Často jsou špatně finančně ohodnocená nebo jsou příliš náročná. Díky opatřením na podporu pracovního trhu nedochází v České republice k masovému propouštění. Některé pracovní pozice jsou však neudržitelné a přežívají jen díky státní podpoře. Jakmile budou programy na podporu pracovního trhu ukončeny, hrozí, že nezaměstnanost bude narůstat rychlejším tempem než doposud.   

 

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) EUROZÓNA A EKONOMIKA ČR Fri, 08 Jan 2021 11:13:26 +0000
Pivař a blondýna - Ladislav Jakl a Daniela kolářová http://www.fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3434-pivar-a-blondyna-ladislav-jakl-a-daniela-kolarova http://www.fragmenty.cz/index.php/spolecnost/item/3434-pivar-a-blondyna-ladislav-jakl-a-daniela-kolarova Daniela Kolářová před vstupem do politiky na prknech, které znamenají svět

Krátce před koncem roku jsem se dostal ke knize Pivař a blondýna. Lakonický titul vystihuje s lehkou ironií sérii dialogů Ladislava Jakla, muzikanta a dlouholetého spolupracovníka Václava Klause na jedné straně, a Daniely Kovářové, právničky a emeritní ministryně spravedlnosti na straně druhé. Navzdory tomu, že na první pohled tyto dvě osoby spolu možná mají mnoho společného, třeba v pohledu na svět, lásku k pivu však dlouhodobě přiznával a šířil pouze ten první, L. Jakl. Je prezidentem degustační společnosti První pivní extraliga, sedává v porotách pivních soutěží, rukama a ústy mu prošly stovky značek, dělá pochodující reklamu tzv. minipivovarům. Naopak D. Kovářová podle svých vlastních slov „potkala“ tento mok zhruba před rokem, do té doby vůči němu trpěla rozmanitými předsudky, plynoucími z neznalosti. Dá se tedy kniha těchto dvou autorů také číst jako jakési základní, ale velmi zevrubné naučení o pivu, podané zkušeným profesionálem interesovanému začátečníkovi. Je to ale kniha také zábavná, což byl jeden z důvodů, proč jsem ji vybral do prvního letošního dílu knižního cyklu. Snad bude jakýmsi nadějným předznamenáním v roce, o němž si ani hodně naivní myslitel nemyslí, že bude snadný.

 

Pro toto čtení jsme vybrali dvě ukázky, obě z pera D. Kovářové, v nichž shrnuje leccos z toho, co je o pivu mj. také jako ekonomickém či společenském fenoménu dobré vědět.

Proč zrovna pivo

Proč pít zrovna pivo. Proč byste ho vůbec měli začít pít, pokud jste ještě nikdy pivo neochutnali. Proč byste ho měli zkoušet i poté, co vám na první pokus nezachutnalo. Proč byste měli pít i jiná piva než to jediné, které si kupujete. Anebo proč byste neměli v pití piva přestat.

Zde jsou mé důvody a má vysvětlení:

 • Protože si s ním někdo dal tu práci a hodiny, dny, týdny a měsíce se s ním piplal.
 • Protože pomůžete našemu hospodářství, které se zejména v roce 2020 potýká s problémy, jež nikdo nečekal.
 • Protože každým pivem pomůžete zachránit jeden pivovar.
 • Protože se jím dá zahnat žízeň po sportu nebo po námaze.
 • Protože je příležitostí k zastavení a k zamyšlení.
 • Protože se vyskytuje v tolika vůních, chutích, odstínech a situacích, že si určitě vyberete tu svou pro pravou chvíli a každý okamžik.
 • Protože bez vás zavřou další hospody, pivotéky a pivovary.
 • Protože potěšíte nejen své chuťové pohárky, ale i zrak, čich a hmat.
 • Protože pivo lze využít jako záminku pro setkání.
 • Protože v hospodě, restauraci či pivním baru nikdy nebude nikdo sám.
 • Protože uvolňuje jazyk a snímá zábrany.
 • Protože se nad ním vedou zajímavé a inspirující řeči.
 • Protože se díky němu seznámíte s jinými zajímavými lidmi.
 • Protože pivo vás inspiruje k přemýšlení o tom, jak vzniká, kde se vaří a z čeho se vlastně dělá.
 • Protože jde o typický český produkt, o naši značku a o výrobek, který se dobře prodává doma i v zahraničí.
 • Protože pivo se skvěle páruje s různými jídly.
 • Protože ochutnávání je dobrodružství a vydrží celý život.
 • Protože pivo je hravé a rozmanité, přátelské, veselé, krásné na pohled.
 • Protože pohled na svět přes pivo má docela jinou barvu a chuť.
 • Protože pivo nezná hranic a nedbá na rasu, věk, vyznání a barvu pleti.
 • Protože nad ním a s ním můžete mlčet a na nic nemyslet, nebo mluvit, vymýšlet, rozmlouvat, poslouchat, přátelit se a seznamovat.
 • Protože pivo je výborný dárek.
 • Protože existují i drahé a cenné exempláře, a může tak být i důvodem investičním.
 • Protože si je může dopřát každý.
 • Protože ochutnání nové chuti vás přivede k chuti další.
 • Protože pivovary najdete v každém regionu.
 • Protože pivo je levnější než limonáda.
 • Protože z něj můžete cítit slad, pšenici, kávu i čokoládu, citrusy i hřebíček, skořici i perník, koriandr i sušenky, švestky i jablko, med i ořechy a spoustu dalších dobrot.
 • Protože pivo vám bude chutnat za dne i v noci, v podzemí i na věži, pod stanem i na zaoceánském parníku.
 • Protože jakmile začnete, nikdy nemůžete přestat.
 • Protože vylepšuje střevní peristaltiku.
 • Protože má tisíc chutí pro kluky, pro holky i pro všechna další pohlaví.
 • Protože si ho můžete dát, i když šoférujete.
 • Protože si ho můžete uvařit doma.
 • Protože máte-li před sebou pivo, můžete bez upejpání oslovit jiného hosta.
 • Protože se vám docela klidně může stát, že zcela náhodně u piva narazíte na známé obličeje, třeba na nás dva.
 • Až se to stane, neváhejte a oslovte nás. Uvidíte, že si s vámi rádi popovídáme.

Třeba já bych si teď ráda popovídala, proč v některých pivech cítím tu kávu i čokoládu, citrusy i hřebíček, skořici i perník, koriandr i sušenky, švestky i jablko, med i ořechy. To se to tam všechno přidává?

Přiznání a pokání

Stovky let jsem žila v klamu. Stovky let jsem ubližovala v první řadě pivu, v druhé svým přátelům, ale nakonec vlastně také sama sobě. Stovky let jsem se piva bála. Na závěr knihy a na závěr prvního roku s pivem přišel čas na přiznání a pokání. Poslyšte, co jsem si myslela.

Myslela jsem si, že:

 • kdo pije pivo, ten je alkoholik;
 • kdo pije pivo, vypije ho za večer hektolitry;
 • každý milovník piva se opije do bezvědomí, je pak agresivní a obtěžuje ženy;
 • pivo je vždycky hořké;
 • všechno pivo se vaří z chmele;
 • každé pivo smrdí;
 • z piva lidem smrdí dech;
 • každý piják piva má kulaté tvrdé břicho, a když si jen loknu, budu mít taky takové;
 • z piva se tloustne;
 • pivo nepijí slušné ženy;
 • pivo zahání žízeň;
 • pivo obsahuje tolik minerálů, že jiný nápoj člověk nepotřebuje;
 • pivo je světlý ležák;
 • pivo má jen jednu nudnou žlutou barvu;
 • lidé kolem piva nejsou zajímaví;
 • pivo se uvaří a je hned hotové;
 • pivo je chlapská záležitost;
 • výroba piva je nuda plná chemie, kterou jsem na škole nesnášela;
 • pivní festivaly jsou shromážděním opilců a lidé na ně jezdí právě proto, aby se rychle opili a byli pak nepoužitelní;
 • (proto) se po celý svůj život budu pivním akcím vyhýbat obloukem;
 • pivo musí být dobře vychlazené, ba skoro podchlazené;
 • mezi pivaři nemůžu najít žádné přátele;
 • pivní řeči jsou nudné a nezajímavé;
 • pro samou práci nemám čas na pivo, hospody, řeči o pivu a pivo samotné;
 • (prostě a jednoduše, sečteno a podtrženo) mi pivo nechutná a nikdy chutnat nebude a nebude mě ani zajímat.
 • Tahle kniha obsahuje moje odhalení, kolik smyšlenek jsem ve své představě nosila po celá léta a živila je případy klientů, kteří spáchali hrozivé trestné činy v opilosti, a opilými mátohami, jež jsem čas od času potkala a míjela obloukem s velkým poloměrem. Stovky let klamu mě naopak připravily o spoustu informací. Život v klamném přesvědčení mi neumožnil poznat mnoho zajímavých věcí.

Například jsem nevěděla, že:

 • kolem piva se točí chytří a zajímaví lidé se spoustou nápadů;
 • pivo je dobrá příležitost poznat nové profese, najít známé a kamarády;
 • pivovarníci jsou báječní šílenci, jejichž životní osudy jsou plny příběhů, co by vydaly na román nebo dramatický film;
 • mnozí mí kamarádi pivo milují, rozumí mu a dokáží je správně vychutnat ;
 • část mého okolí celá staletí toužila pozvat mě na pivo a ukázat mi své pivní světy;
 • o pivu se píší knihy a články, konají se konference, diskutuje se a debatuje;
 • piv jsou desítky stylů;
 • pivo se pije s různého skla, rozličných sklenic a roztodivných zkumavek a křivulí;
 • pivní tácky nejsou jen nosičem reklamy a předmětem sběratelských vášní;
 • v pivu se soutěží a udělují se ceny;
 • k pivu se čichá;
 • základem piva není chmel ale slad;
 • pivo vyplavuje minerály, proto je třeba je tělu vracet jinak;
 • pivo se degustuje a hodnotí, oceňuje a vyhlašuje v pořadnících, podobně jako se hodnotí víno;
 • celá země je plná malých pivovarů;
 • některé pivo uzraje dřív, jiné později a jistá piva dozrávají v lahvích či v dřevěných sudech;
 • výroba ležáku trvá mnoho týdnů;
 • pivo se dá pít i po datu uvedeném na obalu, je-li dobře skladované;
 • dobré pivo lze stále častěji najít už i v běžném supermarketu;
 • ne všechno se hodí k pivu, ale pivo se hodí ke všemu (což není citát můj, ale právě Ládi);
 • s pivem lze kombinovat zmrzlinu, kachnu na pomerančích, ale i sladké knedlíky s borůvkami;
 • barev piva je na rozdíl od vína nepočítaně od černé přes zelenou až po modrou a červenou;
 • po mnoha omylech a neúspěších najdu pivo i pro svou matku;
 • nedokážu vybrat jedno z piv jako to mému srdci nejmilejší;
 • (prostě a jednoduše) na pití piva není nic špatného ani zavrženíhodného.

Pivo mě okouzlilo svou plností a upřímností, protože si na rozdíl od jiných nápojů na nic nehraje. Touto knihou ho proto prosím za odpuštění. Snad mě dřív nebo později vezme na milost, stejně jako jsem ho po mnoha letech odmítání vzala na milost i já. A nejen na milost. Já mu děkuju. Za všechno.

Tak tedy, milí čtenáři, vyberte si vhodnou láhev ze své pivotéky, nalijte a pomalu neste ten skvostný nápoj k nosu a ke rtům.

Dejte si. Na mě, na Láďu, na pivo.

Na zdraví! A na radost ze života.

(Daniela Kovářová a Ladislav Jakl – Pivař a blondýna. Praha: Bondy 2020. ISBN 978-80-88073-55-0)

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 170. díl. Pivař a blondýna

]]>
pzantovsky@seznam.cz (PETR ŽANTOVSKÝ) SPOLEČNOST Fri, 08 Jan 2021 10:58:02 +0000
Letec RAF generál Milan Píka byl konečně rehabilitován i soudně http://www.fragmenty.cz/index.php/spolecnost/soudcokracie/item/3433-letec-raf-general-milan-pika-byl-konecne-rehabilitovan-i-soudne http://www.fragmenty.cz/index.php/spolecnost/soudcokracie/item/3433-letec-raf-general-milan-pika-byl-konecne-rehabilitovan-i-soudne Milan Pícha (uprostřed) byl Ivanem Gašparovičem před pěti lety jmenován generálem

Dne 6.1.2021 byl konečně pražským městským soudem rehabilitován letec RAF, syn  generála Heliodora Píky, generál Milan Píka. Zločinnému komunistickému režimu nestačilo, že mu zavraždil otce, ale po skončení války a komunistickém převratu byl Milan Píka v roce 1948 zatčen a vzat do vazby kvůli údajné přípravě únosu svého otce do zahraničí, aby ho zachránil před zavražděním. Byl obžalován státním prokurátorem  Janem Vaňkem z přípravy trestného činu, že chtěl svého otce osvobodit z vězení tím, že podle obžaloby měl sjednat dva boxery, kteří měli zneškodnit vězeňskou stráž, a tím pomoci otci k osvobození. Ve skutečnosti šlo o fantasmagorickou obžalobu, ale u soudu na ní prokurátor, který ji přednesl, Karel Vaš, plně setrval. Je to týž Vaš, který vedl výslech, sepsal obžalobu a navrhl trest smrti pro jeho otce. O rok později byl nakonec pro nedostatek důkazů a na základě zásahu tehdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ Klementa Gottwalda  Milan Píka propuštěn na svobodu, přišel však o vojenskou hodnost a nemohl studovat.

Když si člověk uvědomí, jak muselo tehdy Milanu Píkovi být, když byl ve vězení a nemohl nic podnikat pro osvobození otce čekajícího na popravu... Navíc i přesto, že byl v roce 1949 propuštěn, byl degradován a odsouzen k živoření. Nemohl dále pokračovat v započatém studiu práv na Univerzitě Karlově, byl degradován na vojína, dostal umístěnku do jáchymovských dolů a ve stejném roce byl ještě ke všemu ve vykonstruovaném procesu zavražděn jeho otec... To nejde prostě odškodnit. Na to by nestačil ani celý rozpočet státu, protože důstojný život jako letce hrdiny ani otce mu již nikdy nevrátí. I když je samozřejmě dobře, že se tak stalo.

Smutné je, že musela žádost o jeho soudní rehabilitaci podat jeho dcera Dagmar Sedláčková. Takové lidi by měl rehabilitovat stát v jím podaném procesu. Konec konců i kdyby se chtěl pokusit pan Milan Píka o osvobození otce ze žaláře, je to reakce naprosto pochopitelná a nikoho přitom nezabil.

V každém případě je ale dobré, že soud proběhl a připomněl jak zločinně a nespravedlivě se choval komunistický režim nejen vůči vůči nevinným lidem a dokonce válečným hrdinům. A také kolika lidem přitom ublížil, byť zůstali naživu. A to nejen z rodin pozůstalých. K soudu přišla i dcera komunistického prokurátora Karla Vaše, Galina Vašová, která se omluvila se za chování otce a přivítala verdikt soudu. Za což jí patří úcta. Zřejmě i ona měla poničený život tím, co prokurátor Vaš konal. Podobně jako syn Heydricha, který o tom před lety poutavě hovořil. Jak se ukázalo, komunističtí i nacističtí funkcionáři ubližovali nejen svým nepřátelům, ale ničili, aniž si to uvědomovali, životy i svým nejbližším. Neumím si představit, kdybych žila s vědomím, že jsem dcerou člověka, na jehož rukou je krev nevinných lidí. 

Zatímco paní Vašová se za otce přišla omluvit, generál Milan Píka se snažil jméno otce očistit a v roce 1968 byl na základě obnoveného procesu starý rozsudek zrušen a Heliodoru Píkovi byly posmrtně vráceny všechny hodnosti a vyznamenání. Kompletní očištění jména svého otce se Milanu Píkovi podařilo až po roce 1989. Pana Milana Píku před pěti lety  prezidenti Ivan Gašparovič a Miloš Zeman povýšili na brigádního generála, čímž se stal generálem nejen české, ale i slovenské armády. I přes takto poničený život se generál Milan Píka dožil 96ti let. Zemřel loni v Bratislavě. Čest jeho památce.

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY) SOUDCOKRACIE 4.PARLAMENT Fri, 08 Jan 2021 10:44:11 +0000
Konec nesmyslným plošným opatřením! http://www.fragmenty.cz/index.php/zdravi/item/3430-konec-nesmyslnym-plosnym-opatrenim http://www.fragmenty.cz/index.php/zdravi/item/3430-konec-nesmyslnym-plosnym-opatrenim Konec nesmyslným plošným opatřením!

Chceme otevření republiky – konec nesmyslných plošných opatření. Trikolóra odmítá likvidaci českých živnostníků a podnikatelů. Prosazujeme ukončení nesmyslných vládních restrikcí a návrat žáků do škol. Proto poslanci Trikolóry nehlasovali pro žádné prodloužení ani vyhlášení nouzového stavu.

Toto stojí na hlavní stránce Trikolóry. Mluví nám z duše, jenže tento politický virus hned tak mediálně zrušen nebude. Dokonce si myslím, že ani po očkování. Pak se zase bude opozice hádat o to, kdo a kdy dostal lepší vakcínu a kolik která stála... Jen aby měla přístup do médií a nemusela vymýšlet žádný politický program. A volby jsou co nevidět.

A to bohužel platí nejen u nás. Americké volby jsou zářným příkladem toho, že neoliberálním levicovým politikům stačí obvinění protivníka, že koná proti koronaviru méně než oni a katastrofický výsledek voleb je na stole. A to dokonce i tehdy, když oni v opozici nedělali fakticky nic. Nehledě k tomu, že v internetových volbách lze nalézt mnoho možností podvodů s hlasy. To je ale na jiný článek.

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY) ZDRAVÍ Thu, 07 Jan 2021 13:39:44 +0000