Fragmenty - Fragmenty - SJ World News - Best of Joomla! http://fragmenty.cz Fri, 14 Aug 2020 04:35:10 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz Německo chce na říjnovém summitu prosadit jednotné evropské daně http://fragmenty.cz/index.php/eu/item/3305-nemecko-chce-na-summitu-prosadit-jednotne-evropske-dane http://fragmenty.cz/index.php/eu/item/3305-nemecko-chce-na-summitu-prosadit-jednotne-evropske-dane Budou nám od příštího roku vládnout bruselští úředníci?
Po celou dobu od vypuknutí neznámé infekční nemoci zavlečené do vyspělých zemí dosud neznámým virem Covid 19 se EU o pomoc "svým" zemím nestarala. Nechala každou z nich, ať si poradí jak umí. Nyní si začala uvědomovat, že i největším europeistům dojde, že tím potvrdila letitý názor euroskeptiků, že v případě nebezpečí se  bude muset každý stát starat o sebe a není důvod pro vznik společného superstátu EU. Nyní se to snaží napravit tím, co jediné umí - z peněz vybraných od jednotlivých států, kterým říká evropské neboli její, uvolnit jistou část na pomoc ekonomicky poničeným státům. Svolala proto summit, na němž předložila svůj plán Next Generation EU neboli  fond obnovy EU, z něhož uvolní 750 mld. euro (19 ,500 bilionům Kč), který po čtyřdenním handrkování nakonec Evropská rada (ER) schválila. Rovněž tak ER schválila rozpočet EU na dalších pět let (2021-2027) ve výši 1074 mld. euro (27,924 mld. Kč).
Je jasné, že EU měla při sestavování tohoto rozpočtu díky odchodu jednoho z největších čistých plátců do něj (zhruba pětiny peněz),  Velké Británie, obrovské problémy i bez vypuknutí koronavirové krize. Musela proto nějakou "noblesní formou" přinutit země EU k dalšímu přílivu peněz do něj. Vymyslela to opět  merkelovsky geniálně. Zemím ponechaným na pospas a již tak zadluženým samostatnými boji s koronavirem nabídla pomoc společného zadlužení v rámci programu Next Generation EU. Ano ožebračeným zemím koronavirovou krizí nabídla plán ještě většího dlouhodobého zadlužení, do roku 2027. Těch 750 mld. euro (19 ,500 bilionům Kč) chce od nich dostat z velké většiny zpět a to dlouholetými půjčkami. No uznejte, že to je geniální pomoc. Nejdříve od nich peníze vybrala a pak jim jich část milostivě vrátí formou půjčky.
 
To se samozřejmě přítomným státníkům na summitu nelíbilo a i když nakonec plán obnovy EU schválili, ti rozumnější si stejně řekli, že půjček stejně nevyužijí. Dalo by se uzavřít, že summit skončil tím, že EU se bude muset poohlédnout po jiných zdrojích příjmů do rozpočtu než pomocí plánu Next Generation.

Je jasné, že  pro ekonomicky neschopné politiky je nejjednodušší cestou pro získání peněz do rozpočtu  zvýšení daní. (přesně opačná cesta, než kterou použil ke zdvojnásobení rozpočtu Kalifornie nobelovský ekonom Milton Friedman). A bruselští politici ukázali neznalost ekonomie. Navrhují zvýšit většině států daně. Ovšem ukryté pod pláštíkem prohlubování integrace EU a pro všechny stejné - společné evropské daně. Tedy požadavek za normálních ekonomických podmínek před ožebračením států koronavirovou krizí neakceptovatelný, neboť většina států má daně menší než Německo. Tajemnice pro EU Hrdinková dokonce prozradila, že některé ze společných evropských daní by měly začít platit od počátku příštího roku.

Ale nejde ani tak o výši daní, ale o jinou velice, ale opravdu o velice vážnou věc. Jak známo, nyní předsedá EU Německo a snem jeho kancléřky je vznik společného evropského státu pod taktovkou Německa. Sen, který stále nebyla schopna prosadit, byť se o to snažila dokonce zvaním nebezpečných cizinců vraždících vlastní občany. Vznik jednotného fiskálního systému EU neboli vznik společného ministerstva financí jí ho ale pomůže uskutečnit. Poslední atribut, aby mohla být vyhlášena EU jako společný stát, je právě společné ministerstvo financí. 

Jestliže se Merkelové na říjnovém summitu podaří prosadit společné, neboli podstatně vyšší daně pro všechny státy EU, pak bude opravdu konec se  samostatností všech zemí EU. EU má vlajku, hymnu i ústavu schválenou za minulého německého předsednictví EU pod názvem Lisabonská smlouva. Pouze společné ministerstvo financí a pro něj pracující společná cedulová banka vydávající společnou měnu euro jí chybí. Jakmile státy schválí na říjnovém německy vedeném summitu společné evropské daně, nestojí nic v cestě, že se jednoho dne probudíme jako EUáni s cizí vládou v Bruselu pod taktovkou Německa. 

Jedinou nadějí , že se to Merkelové nepovede, je veto pana Orbána. Pan Babiš se sice snaží  působit jako člen protestující skupinky spolu s Viktorem Orbánem a s Poláky. Získal v ní dokonce  auru velkého bojovníka. Má tím úspěch u našich občanů a také tím, že jako  jediný náš politik získává pro ČR slušné dotace. Bohužel ale schizofrenicky tvrdí, že je pro společnou EU. Již na tomto summitu se v závěru Evropské rady přihlásil premiér Babiš k volání po nových zdrojích příjmů do evropského rozpočtu, tedy vlastně k nákroku k novým společným daním. Vymohl tam za to 182 miliard a asi si říká, že obelstil Merkelovou. Je to ale jen klid před bouří. Tlak a peníze, které Merkelová tentokrát nabídne rebelům za souhlas se společnými daněmi budou obrovské. Obávám se, že tentokrát jim podnikatel Babiš neodolá a naši občané mu po návratu opět zatleskají. Jenže tentokrát jde o zánik našeho státu. Nezbývá než doufat, že si je toho pan Babiš vědom a nebude chtít figurovat v učebnicích dějepisu jako ten, kdo zničil naši státní suverenitu a prodal nás za třicet stříbrných. Po vzniku jednotného superstátu EU si v něm na nás ani na něj jako na premiéra neexistujícího státu nikdo nevzpomene. 

Doufejme, že se nenechá premiér Babiš přemluvit kancléřkou Merkelovou ke schválení společných evropských daní  podobně jako se nechal přemluvit premiér Topolánek k podpisu Lisabonské smlouvy, kterou před večeří s ní nazýval shitem.  Jidáš na obrazu mistra Tiziana by to rozhodně rozmluvil 

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY) EU Thu, 13 Aug 2020 08:47:26 +0000
Německé akcie jedou dnes rallye http://fragmenty.cz/index.php/hospodarstvi/item/3301-nemecke-akcie-jedou-dnes-rallye http://fragmenty.cz/index.php/hospodarstvi/item/3301-nemecke-akcie-jedou-dnes-rallye Německé akcie jedou dnes rallye

Zatímco český index PX po započtení dividend ztrácí od začátku roku 16,5 procenta, německý index DAX pouze 5,2 procenta. Ve srovnání s americkými indexy si však německé akcie nevedou příliš dobře. Index S&P 500 po započtení dividend vzrostl od začátku roku o 4,3 procenta a index NASDAQ dokonce o 25,6 procenta. Německý burzovní index DAX se dostal přes hranici 13 000 bodů. V průběhu dneška  (12.8.2020) dokonce posílil na třítýdenní maximum o hodnotě 13 046 bodů. Následně však začal oslabovat. Německým akciím pomáhají informace ze Spojených států, kde se diskutuje o dalším stimulačním balíčku na podporu ekonomiky.

 V Německu panuje dobrá nálada i díky příznivým informacím z Číny, kde v červenci došlo k meziročnímu růstu prodejů automobilů o 16,4 procenta. V Červenci bylo v Číně prodáno 2,1 milionu vozidel, přičemž výrazný zájem byl o německé značky. To podpořilo růst akcií BMW, VW a Daimler. Růst zaznamenala i společnost Continental, která se specializuje na výrobu pneumatik, brzdových systémů a dalších komponent.

Mezi jednoznačné vítěze koronavirové krize můžeme zařadit německou společnost HelloFresh. Ta se specializuje na doručování surovin, které lze podle speciálních receptů rychle přeměnit na chutná a zdravá jídla. Akcie této společnosti od začátku roku vzrostly z úrovně 19,3 na 46,1 eura za kus. V průběhu dneška akcie HelloFresh zažily rallye, kdy vzrostly téměř o 8 procent, ale následně zas vyklesaly.

Naší pozornosti by neměly uniknout společnosti ze segmentu cestovního ruchu. Například akcie TUI vzrostly za poslední tři obchodní dny z úrovně 3,4 na 4,1 eura za kus. Podobně akcie Fraport vzrostly od pátku z úrovně 32,2 na 37,4 eura za kus. I když se počet cestujících na letištích zotavuje pomalu, ceny akcií v rámci segmentu cestovního ruchu jsou nízké. Mnohdy je do nich zahrnuto až příliš mnoho pesimismu, jako kdyby se na onemocnění COVID-19 nikdy nemělo podařit vyvinout vakcínu.

]]>
stepan.krecek@bhs.cz (ŠTĚPÁN KŘEČEK, hlavní ekonom BH Securities ) HOSPODÁŘSTVÍ Wed, 12 Aug 2020 09:49:19 +0000
Podpora kardinála Duky k postojům Michala Klímy vůči zločineckému komunistickému režimu http://fragmenty.cz/index.php/cirkev/item/3300-podpora-kardinala-duky-k-postojum-michala-klimy-vuci-zlocineckemu-komunistickemu-rezimu http://fragmenty.cz/index.php/cirkev/item/3300-podpora-kardinala-duky-k-postojum-michala-klimy-vuci-zlocineckemu-komunistickemu-rezimu J. Em. Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český

V návaznosti na debatu mezi děkanem Filozofické fakulty Michalem Pullmannem a předsedou správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu Michalem Klímou ohledně povahy minulého totalitního režimu považuji za svou povinnost coby příslušník nejmladší vrstvy tří generací deptaných, vězněných a společensky ustrkovaných, opakovaně na svou zkušenost (a zkušenost řady dalších) se zločinnou povahou komunistického režimu upozornit a zároveň vyjádřit postojům Michala Klímy svou podporu. Vyjadřuji ho v následujícím dopise:

 Vážený pane Klímo, mohu-li přidat, milý příteli,

úvodem přijměte upřímný pozdrav a přání všeho dobrého! Rád bych Vám poděkoval za Vaši statečnost, za Vaši odvahu, trpělivost a osobní nasazení, s nímž vedete diskusi s vedením Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, resp. s panem děkanem Pullmannem. Pozorně sleduji jak Vaše projevy na internetu, tak i následné diskuse, které ukazují na závažné problémy současného vývoje v naší společnosti; v politické sféře i v akademické obci.

Především bych Vám chtěl poděkovat, že poukazujete na závažná metodologická pochybení, která zasahují velkou část humanitních oborů, což považuji za naprosto zásadní, neboť téměř dvě generace našich spoluobčanů nemají s totalitním režimem vlastní zkušenost. Znají jej jen ze vzpomínek svých rodičů, prarodičů a známých ze starších generací.

Jistěže předěl způsobený Pražským jarem a následné odhalení brutální a bezohledné síly Sovětského svazu a jeho satelitů nebylo možné plně reflektovat v čase normalizace. Postmoderna se svým nadekretovaným relativismem však způsobuje – ruku v ruce s masově praktikovaným hédonismem – spánek kritického myšlení, ničí zájem o hledání pravdy a vede ke ztrátě hodnot, na nichž byla a je vybudována Západní civilizace.

Ztráta víry ve smysluplnost našeho života pak otevírá cestu k tekoucí identitě, která žije pouze zážitkem a vzrušenými emocemi, a proto propaganda a manipulace, jimž se dnes říká „strategie dialogu,“ ve mne vyvolávají jen úzkost. My, kteří patříme k té nejmladší vrstvě tří generací deptaných, vězněných, či (před námi) popravených, cítíme mrazení. O to větší dík Vám ve Vašem úsilí při odhalování pravé podstaty věcí.

Mohu vzpomenout na podpisové akce z padesátých let, kdy byly sbírány i podpisy nás žáků základní školy. Znám pocity vlastní rodiny a přátel, jak se museli vypořádávat s tímto tlakem, který byl umocněn stovkami poprav a tisíci uvězněných, či ožebračených o střechu nad hlavou. Jak mohli v době stalinské totality reagovat lidé, jejichž rodiny byly rozbity, kontrolovány a šikanovány? Chtějí tito revizionisté tvrdit, že zaplněná náměstí v době protektorátu a v době teroru padesátých let byla pouhá hra na schovávanou nebo fraška?

Jistě, doba normalizace nám v mnoha případech mohla takto připadat, ale vzpomínám si na odmítání Anticharty v plzeňské Škodovce a rád bych odpověděl všem těm, kteří se nerozpakují pohrdat uklízečkou, taxikářem, zámečníkem, či truhlářem: Prakticky dvacet let jsem pracoval jako dělník - vč. dvaceti sedmi měsíců základní vojenské služby či patnácti měsíců v nápravně výchovném zařízení na Borech v Plzni - a dovolím si tvrdit, že všechny vyjmenované společenské vrstvy i naši kolegové vězni přistupovali k životu s mnohem větší rozvahou a pravdivostí i osobní statečností, než obhájci či tvůrci tzv. revizionistických či jakých směrů v oblasti moderní historie.

Vážený pane Klímo, děkuji Vám jménem známých i neznámých politických vězňů, kamarádů a přátel z PTP, především ale jménem těch, o jejichž utrpení příslušníci mé generace slyšeli pouze vyprávět; za svůj odmítavý postoj k totalitnímu zřízení totiž zaplatili životem.

Nechci soudit, ale doufám, že se v aktuálním sporu o naše nedávné dějiny setkáváme s pouhou neochotou podívat se pravdě do očí; svědčí o tom i malý zájem ke studiu archivů a skutečných svědectví těch, kteří tu dobu zažili na vlastní kůži. Děsím se, kdyby za tímto postojem byla lhostejnost a nedej Bůh cynismus.

V úctě a vděčnosti s pozdravem Váš

Dominik kardinál Duka

arcibiskup pražský

]]>
duka@apha.cz (J. Em. DOMINIK KARDINÁL DUKA, OP, arcibiskup pražský a primas český) CÍRKEV Tue, 11 Aug 2020 12:13:40 +0000
Svobodu onkologickým lékařům http://fragmenty.cz/index.php/zdravi/item/3299-svobodu-onkologickym-lekarum http://fragmenty.cz/index.php/zdravi/item/3299-svobodu-onkologickym-lekarum MUDR. Karel Fortýn, vynálezce devitalizační metody odstranění onkologických nádorů

Zákaz této metody nepatří vedoucím lékařům. Je to mimozdravotní záležitost. Neuznáváme proto žádné výmluvy. Žádáme okamžité jednání ministra. 

Fortyn Karel

 

Žádáme svobodu onkologickým lékařům okamžitým opatřením ministra zdravotnictví. Díky tomuto zákazu umírá v ČR každých 20 minut jeden pacient. Žádáme svobodu onkologickým lékařům okamžitým opatřením ministra zdravotnictví. Díky tomuto zákazu umírá v ČR každých 20 minut jeden pacient.

 

Přílohy:

 1. „Pokud při léčbě pacienta neexistují žádné osvědčené preventivní, diagnostické a léčebné metody nebo jsou neúčinné, musí lékař mít svobodu, po získání úplného, informovaného souhlasu pacienta, použít neověřené nebo nové preventivní..."Helsinská deklarace z roku 1964, čl.32. (MWA.)
 2. Obnovený lékařský slib 1990 - Zákon o VŠ č. 172/1990 Sb. cituji: "...že budete podle svých možností a svého nejlepšího svědomí řídit život zdravých i nemocných vždy jen k jejich prospěchu, že zachováte svůj život a své lékařské umění čisté... a že budete mít na zřeteli jen dobro člověka ...“

  Devitalizace (též devaskularizace) nádorů rakoviny je našimi lékaři neuznávaná, zakázaná a dokonce trestaná metoda hojení rakovinových nádorů. (Zákazy a tresty přitom nepřipouští Mezinárodní zdravotnická organizace  (WHO), ale hlavně lékařská ("Hypokratova") přísaha každého lékaře! Na rozdíl od chemoterapie se při operaci devitalizovaný nádor nevyhazuje, ale nechá se v těle. Tam vyvolá sepsi. (Hnití.) Na sepsi pak reaguje imunitní systém, který likviduje jednu sepsí napadenou buňku za druhou, až odstraní celý nádor. (Imunitní systém je velmi inteligentní náležitost každého života.)

  Metodu objevil MUDr. Karel Fortýn. Už v roce 1957. Lékaři mu neuvěřili a metodu zakázali. Potrestali by (protizákonně) každého lékaře, který by touto metodou zachránil život pacientovi. Sám objevitel však přes zákaz, "spiklenecky", utajeně, provedl přes dvacet devitalizačních operací, všechny byly úspěšné a laciné. Jako operace slepého střeva.

  Chemoterapie stojí asi milion korun, každý 3. až 4. pacient umírá hned, z těch uzdravených se rakovina do 10 let vrátí většině z nich. (55%). Devitalizace naopak zachovává imunitu na celý život. Zdravotní pojišťovny pokorně platí asi 12 miliard ročně za chemikálie. (Zdravotnictví je podfinancované!). Devitalizace nepotřebuje léky.

  Otázka zrušení zákazu a zrušení trestů lékařům je plně v kompetenci Ministra zdravotnictví, ale ten o tom neví.

  Na vysvětlenou "že ministr neví": V kompetenci zdravotnických pracovníků to být nemůže, protože je to proti WHO i lékařským přísahám. A vyhlašoval to dřívější ministr zdravotnictví. Čili  je to na ministrovi a plně v jeho pravomoci.

 
]]>
ZDRAVÍ Tue, 11 Aug 2020 09:26:54 +0000
Proč se rozčilovat nad domácí politikou, když za půl roku vznikne superstát EU http://fragmenty.cz/index.php/mediokracie/item/3298-proc-se-rozcilovat-nad-domaci-politikou-kdyz-za-pul-roku-vznikne-superstat-eu http://fragmenty.cz/index.php/mediokracie/item/3298-proc-se-rozcilovat-nad-domaci-politikou-kdyz-za-pul-roku-vznikne-superstat-eu Moderní EUáni v představách prof. Milana Knížáka. Staneme se jimi za německého předsednictví?

Přišel k nám do redakce podnětný dopis od pana europoslance za ČSSD Karla Kellera, na který odpovídáme, protože zřejmě předpokládá, že když jsme pravicová revue, zastáváme názor pana Fialy a jeho ODS a dokonce snad i Pirátů a jsme nepřáteli současné vlády. Omyl jako hrom. Přejeme si samozřejmě návrat strany jakou byla ODS za předsednictví jejího zakladatele Václava Klause, ale tou je nyní Trikolóra Václava Klause ml. Pan Fiala se naopak zařadil vyloučením Václava Klause ml. z ODS po bok protiklausovců, havlistických Topolánků a Nečasů... Zveřejňujeme dopis pana poslance a po něm naši odpověď:

Dopis pana europoslance Kellnera:

Vážená redakce, měli byste věnovat trochu pozornosti blábolům Jar. Soukupa na TV Barrandov. Pravidelně se v jeho pořadech objevují nesmysly a lži, kterými dehonestuje naši politiku. Jsou zaměřené na starší občany, v jejichž hlavách panuje zmatek, zejména když nemohou číst... Jsem stoupencem vládní politiky, která se nás snaží (ač s jistými omyly) vyvést z koronavirové krize. Nejde přitom jen o premiéra, ale např. Havlíček, Schillerová, Dostálová, Vojtěch i jiní jsou vysoce kvalifikovaní a pouze těžko by je mohla opozice nahradit. Vámi zmiňovaný kardinál Duka spravedlivě oceňuje vše pozitivní, čeho v minulé době dosáhli. Buďme objektivní, stačí pohlédnout na řadu vyspělých zemí, jak se vypořádali s touto pandemickou hrozbou.... Chtěl bych vidět P.Fialu, event. Bartoše, jak by si v dané situaci poradili. Odsouzeníhodným shledávám fakt, že Wagenknecht, Zdechovský aj. si stěžovali u EK na našeho premiéra. To v žádné jiné zemi není, aby si opozice (za podpory Transparency International) vyřizovala účty na evropské úrovni. Dovolili by si to např. v Maďarsku či Polsku? Hodnotím to jako sprostou zradu! Asi se mnou nebudete souhlasit, ale musel jsem se, i když velestručně, ozvat. PhDr.Karel Keller

Odpověď panu europoslanci Kellerovi:

Vážený pane Kellere, budete asi překvapen, ale i když jsme stoupenci KlLAUSISMU, v mnoha věcech máme podobný názor s Vámi.

Pan Soukup se zdál zpočátku jako člověk politiku sledující a ten kdo poskytne prostor též politikům, kteří jsou neprávem uráženi pány Kalousky a Fialy… Ale Barrandov se stal pouhým bulvárem a ten je na právě ty občany, o nichž píšete, zaměřen. Ti by nás stejně ale nečetli, chtějí jen strávit čas zábavou a útoky na kohokoliv a stejně nakonec volí levici. Proto Barrandov nesledujeme podle moudré rady pana Wericha: nebav se s idioty, nejsi-li psychiatr.

Jsme, jak máme uvedeno v názvu, pravicová revue, a velice nás mrzí, že pan Topolánek tak zničil důvěru lidí v pravici. Přesto doufáme, že se panu Klausovi ml. podaří i našemu komunismem tak zpitomělému národu vysvětlit, že jediná cesta k prosperitě a šťastnému životu je volné tržní hospodářství bez zásahů státu a svoboda člověka jak ve vyjadřování tak v jeho tvůrčí práci.  Neboli moderní kapitalistický směr ve světě známý jako Thatcherismus či Klausismus.

Vy sám píšete, že jste stoupencem vlády pana Babiše, který je přece zářným příkladem člověka, který si právě za vlády profesora Klause v počátku devadesátých let dokázal vybudovat prosperující firmu. Kdyby se podobný člověk chtěl dostat při všech těch předpisech, nesmyslných podmínkách a normách EU k budování podniku nyní, tak by ho ta byrokracie  zničila. A když by ho nezničilo obíhání povolení, pak tedy určitě závistivá mediální protikampaň a pomluvy všeho druhu. Také když se podíváte, kdy vznikalo nejvíc podniků a OSVČ, tak to bylo kolem roku 1994, kdy vládla Klausova vláda. 

Pana Babiše vynesla k moci neschopnost pánů Topolánka a Nečase. Nejen on, ale i pravicoví voliči zklamaní jejich chováním se nemohli už na to dívat a chtěli ekonomickou spoušť po nich napravit rozhodným vůdcem. Stalo se, do čela naší země byl postaven úspěšný podnikatel a velmi rozhodný a energický člověk. Jenže  vést vládu je jiné než vést podnik. Nejde jen shora nařizovat a čekat, že všichni vykonají bez hlesu příkazy, i kdyby měl vůdce stokrát pravdu. Ve svém podniku může totiž reptající neloajální náměstky prostě vyhodit a dát tam své lidi. Ve vládě má ale koaliční ministry s jinými názory a to ho, jako každého premiéra koaliční vlády, obrovsky omezuje v práci. Proto si musí každý premiér všímat nálad běžných občanů a nepodceňovat vliv médií na ně. To bohužel pan Babiš, stejně jako mnozí jeho předchůdci, opomněl. V podnicích je EET zřejmě dobrý nástroj, ale jeho autoritativním zavedením v zemi, kde stále spousta malých podnikatelů a OSVČ  neumí s počítači pracovat a dokonce nemá zaveden ani internet, bylo pro tyto lidi šok a vedlo to k tomu, že zrušili své malé hospůdky, krámky, malé stavební a opravárenské živnosti a byli ponecháni napospas opozici jako výbušný granát. A ta panečnku toho využila a státe využívá mírou vrchovatou. Pan Fiala je zářným příkladem. Díky malým a středním podnikatelům vytáhl ODS ze čtyřicetimilionového zadlužení a jeho bojem za ně se drží stále u moci. Za toto ale naše revue nemůže, to byla Babišova nešťastná chyba. 

Pokud jde ale o nás, tak si pana Babiše vážíme za jeho nelehký boj s EU. Nepřijetím nebezpečných hostů paní Merkelové zamezil zbytečným a děsivým vraždám našich obyvatel a v Bruselu se nadále snaží vymoci alespoň to, co jde z toho mála, co dovolí Merkelová. Bohužel ale nejdůležitější věc, osvobození se z nadvlády německé EU, zamítá. Jasně oznámil, že z područí EU vystoupit nechce. A jakmile vznikne nyní za německého předsednictví jednotný stát EU, pak v něm rozprostře kancléřka Merkelová své životu nebezpečné lidi do všech zemí, tedy i k nám, neboť ČR přestane existovat. V září 2020 na summitu EU udělá Německo vše pro to, aby vytvořilo jednotnou fiskální politiku a tím vznikne jednotné ministerstvo financí. Cedulové banky v zemích EU přestanou existovat a bude následovat vyhlášení  jednotného státu EU. Pak už nepomůže ani pan Babiš a dokonce ani pan Klaus ani nikdo jiný. Bude jediná vláda v Bruselu pod diktátem Německa a my se rozpustíme mezi ostatní EUány.

A to je tento půl rok největší nebezpečí, které nám hrozí. Zánik naší samostatné republiky. Nikoli nějaká nová chřipka.

Zastáváme proto názor shodný s profesorem Klausem, že EU je neopravitelná a proto existuje jediná možnost,  vystoupit z ní, pokud je ještě čas!  

Ještě štěstí, že naše církev se stala, díky neuvěřitelně obtížnému boji kardinála Duky s naší politickou elitou, nezávislou na státě a zůstane pro nás v těchto těžkých dobách morální oporou. To určitě doceníme nejen my, ale historie naší země.

Pokud jde o chování našich europoslanců v EP, pak na to již poukazovalo mnoho lidí na seminářích. Jako příklad uváděli Polsko, kde se mezi sebou sice hádají, ale pokud jde o polské zájmy vždy vystupují  jednotně. Pomlouvat vlastního prezidenta či premiéra v EP, to skutečně nedělá nikdo. To obrovsky škodí zemi, víc než vlastizrada jednotlivce. Škoda… Ale co, stejně za půl roku už naší zem nebudeme mít. Tak proč se vlastně rozčilujeme.

Přejeme Vám krásný víkend a jdeme si spravit nervy chvíli do přírody a na houby, pokud ještě někde kolem Želivky zbyl alespoň kousek lesa po řádění Bursíkových kůrovců.

RNDr. Ivana Haslingerová, CSc., šéfredaktorka revue Fragmenty a Doc. Ing. Jiří Pancíř,CSc., president Kulturní komise ČR a vydavatel její revue

]]>
MEDIOKRACIE Fri, 07 Aug 2020 09:25:47 +0000
Blahopřání k svátku sv. Dominika J. Em. Dominiku kardinálu Dukovi, OP http://fragmenty.cz/index.php/cirkev/item/3297-blahoprani-k-svatku-sv-dominika-j-em-dominiku-kardinalu-dukovi-op http://fragmenty.cz/index.php/cirkev/item/3297-blahoprani-k-svatku-sv-dominika-j-em-dominiku-kardinalu-dukovi-op J. Em. Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český celebroval 10. 5.2018 mši svatou za mučedníka komunistického režimu kardinála Berana

Člověk, který udělal pro katolickou církev po revoluci v roce 1989 nejvíce ze všech našich církevních hodnostářů, J. Em. Dominik kardinál Duka, OP, arcibiskup pražský a primas český slaví tento týden svůj svátek.  Redakce Fragmentů a Kulturní komise ČR mu za všechny věřící děkuje  a  přeje mu, aby ještě mnoho let ve zdraví pomáhal napravovat duši a morálku našeho národa a to i přesto, že v médiích naráží mnohdy na povýšený odpor komunistickým atheismem morálně poničených odpůrců. Za to co udělal během deseti let ve funkci hlavy katolické církve u nás, a to nejen pro církev a věřící, ale především pro morální obrodu celé naší země, mu patří náš velký dík. Věříme, že mu Bůh dopřeje ještě po mnoho let hodně zdraví a síly pro další kultivaci našeho komunismem nejen ekonomicky, ale především duševně poničeného národa. 

 Ať Vám v této velice záslužné práci Vaše Eminence pomáhá Bůh a splní Vám všechny sny a tajná přání.

 

Za redakci revue Fragmenty šéfredaktorka Ivana Haslingerová a vydavatel Jiří Pancíř, prezident Kulturní komise ČR.

 Bůh Vám žehnej, Eminence.

]]>
CÍRKEV Thu, 06 Aug 2020 06:23:04 +0000
Politolog by neměl klesnout na roveň bulvárního novináře http://fragmenty.cz/index.php/mediokracie/item/3296-politolog-by-nemel-klesnout-na-roven-bulvarniho-novinare http://fragmenty.cz/index.php/mediokracie/item/3296-politolog-by-nemel-klesnout-na-roven-bulvarniho-novinare Václav Klaus ml., Tomio Okamura a Jiří Kobza na konferenci o mediokracii v Poslanecké sněmovně rozhodně nebudili dojem dojem nepřátel

Když jsem 31. 7. 2020 v LN uviděla nadpis článku politologa Mlejnka: "Válka Klause s Okamurou. Největší nepřátelství paradoxně panuje mezi programově blízkými", byla jsem zvědavá, co se stalo, protože až dosud jsem nikdy nepozorovala žádné nepřátelství, natož pak největší, mezi těmito dvěma vlastenecky cítícími poslanci. Co se stalo, v čem si ublížili? Pokud někdo napíše, že si dva do nedávna slušně vycházející politici vyhlásí válku, čekal by člověk opravdu zlé útoky. Po přečtení článku jsem ale zjistila, že jde o pouhé přeběhnutí jedné poslankyně Hyťhové z SPD do Trikolóry. To se stávalo a bude stávat mnoha stranám a říkat tomu vyhlášení války předsedů může člověk čekat u bulváru, ale od politologa je to nedůstojné.

Chápu, že proevropsky orientovaným politologům  by se líbilo, aby tito dva pánové začali opravdu válčit a aby  podle hesla, když se dva hádají, třetí se směje,  vyhrála proevropská Fialova ODS či TOP 09. Politolog by si ale měl zachovat profesionální odstup a psát fakta místo svých tajných přání. A to i v nadpisech. Slova jako "největší nepřátelství" a podobné bulvární výkřiky přece neodpovídají tomu, že se někdo ze členů rozhodne přejít k tomu či onomu hnutí ani tomu, že mají pánové v některých věcech jiný pohled na domácí politiku.

A už vůbec  naprosto nedůstojné je strašit tím, že "klausovic rodina je zosobněním panstva či asociálního kapitálu" a proto se budou mít nižší příjmové skupiny pod jejím vedením špatně. To by neměl odborník vůbec vypustit z úst. Právě za panování profesora Klause ve funkci premiéra v první polovině devadesátých let nastal tak vysoký růst HDP 6,4 %, který jsme neměli nikdy předtím, ale bohužel díky Havlovu podpásovému Sarajevskému atentátu ani potom. Kdyby mohl tehdy nadále Václav Klaus s jeho blízkými spolupracovníky pokračovat na přeměně komunisty zdevastované centrálně řízené ekonomiky na moderní kapitalistickou ekonomiku volného trhu, tak by nejen panstvo, ale právě ti nejméně majetní lidé žili nyní s úplně jinou životní úrovní než nyní. 

A psát, že "migrační krize utichla, davy údajně krvežíznivých migrantů dávno přebila pandemie", to už může napsat jen naprostý, diplomaticky řečeno, naivka. Ano, proevropští novináři by si přáli tuto myšlenku vsugerovat lidem, ale odborně vzdělaný politolog přece musí vědět, že jakmile to bude jen trochu možné, znovu Německo otevře přerozdělování milionů nebezpečných hostů kancléřky Merkelové do všech zemí EU. Nehledě k tomu, že se za nimi okamžitě začnou stěhovat rodiny a další kamarádi. A muslimská rodina má desítky členů. Nyní je pouze na chvilku ticho před bouří. Ostatně Merkelová rozumně čeká, že za současného německého předsednictví EU prosadí v záři na summitu vznik jednotného ministerstva financí, jehož neexistence jako jediná brání vyhlášení jednotného státu EU. A až se po jeho vyhlášení probudíme jako EUáni, pak již si své hosty přerozdělí podle svých přání, protože náš stát přestane už úplně existovat.

Kritika hesla Trikolóry „Normální je pracovat, ne čerpat“ s tím, že matku samoživitelku v exekuční pasti pravděpodobně moc neosloví, je sice pravda, ale Klaus Jr. přece nechce získat lesk pro Trikolóru oslovováním těchto voličů. Ty zde mají výběr v mnoha jiných jim blízkých levicových uskupeních. Pokud chce získat lesk pro Trikolóru jako kdysi jeho otec pro jeho ODS, pak musí oslovit pravicové voličstvo, které již roky nemá koho volit. Rozkročovat se po vzoru Topolánka, který právě touto podbízivostí se levici nakonec Klausovu ODS zničil, by musel jen naprostý sebevrah a naivka. A tou určitě pan Klaus ml. není. Určitě dobře zná knihu bývalého vicekancléře jeho otce Petra Hájka Smrt ve středu a ví, že ve středu čeká každou stranu i politika smrt. Jakmile politika ODS ztratila Topolánkovým rozkročováním ideje a náboj, zklamaní skalní voliči jen lomili rukama. Ještě na chvíli zadoufali, že jeho  následník Petr Nečas se za Topolánkovo chování omluví a vrátí ODS její původní smysl, ale ten k tomu nenašel odvahu. Pravicoví voliči neměli od té doby koho volit a nyní je na Klausovi ml., aby je nezklamal a zůstal tak skvělým politikem, jakým byl, než se stal šéfem strany. 

Klaus Jr. se přece nemusí prát o procentíčka s panem Okamurou.

Obě strany mají místo v naší politice svou vlasteneckou pronárodní politikou. Každá je ale svou další náplní jiná. Přímá demokracie, kterou zastává Tomio Okamura je rozhodně odlišná představa vlády, než je  stranické soutěžení, které zastává Klaus Jr.  Jejich voliči mají proto právo si vybrat. A právě tomu by se měl politolog podrobně věnovat.

Občany zajímá v komunálních volbách zejména to, co jim strany nabídnou v domácí politice.

Trikolóra je jasná. Klausismus se v cizině stal pojmem stejně jako Thatcherismus. A na jeho obnovení čekají jeho zastánci. (Pro mladší voliče připomínám, že jde o pravicovou politiku volného trhu podle vzoru nobelovského ekonoma Miltona Friedmana, který  jako ministr financí Kalifornie zdvojnásobil její rozpočet, neboli o život v prosperující kapitalistické společnosti jakou kdysi byly USA.) Radit proto  Klausovi  ml., aby se posunul do středu, je smrtící a to musí každý politolog vědět. Tam se cpou snad všechny strany nemající  co nabídnout kromě osočování protivníků. Na syna brilantního ekonoma a státníka tu čekají voliči jeho otce a jejich děti. Měl by po jeho vzoru vyhlásit: Hlavu vzhůru, pravice nezhynula, jedeme dál! 

SPD je svou nabídkou přímé demokracie v domácí politice poněkud nečitelná. Volič neví, kam ji zařadit. Zda vpravo či vlevo od smrtícího středu. Nechat vše po volbách jen na schvalování voliči referendy může být nebezpečné. Z referenda o vstupu do EU víme, co způsobí mediální masáž na výsledek. Proto by měl pan Okamura vysvětlovat, a to zejména v komunálních volbách, jak si vše v praxi představuje. A na které straně politického spektra od smrtícího středu se nachází. Tam cítím zatím pro tuto stranu mínus oproti jasné a čitelné Trikolóře.

Pokud jde o zahraniční a celostátní politiku, nejde mu ale rozhodně upřít  odvahu, že se nenechal v minulých volbách zlomit a jako první výkonný politik jasně a odvážně řekl, že si přeje dostat naší zemi z protektorátu EU. Byl to obrovský risk, který mu vynesl u voličů oprávněný úspěch. (Pan Mach v čele Svobodných z obavy, že ublíží straně, nakonec bilboard s CZEXITEM ušmudlaně bez vysvětlení stáhl a jak dopadl, víme všichni.) A musím důrazně konstatovat, že by to rozhodně nedělal někdo, kdo by  šel do politiky jen pro získání peněz a dobrého bydla. To je opravdu vůči tomuto člověku výsostně nespravedlivé. Nehledě k tomu že vím, jak mu vyhrožují bombami v bytě, kde bydlí se synem, a podobnými sprostotami, a jak stoicky o tom mlčí. A co víc, ani v letošních volbách ze svého postoje neslevuje, což mu určitě nažene právem body. Jeho voliči nesnášejí zbabělé a nerozhodné politiky. A toho se obávají právem europeistické strany.

Že z pana Okamury  mají europeisté vítr, svědčí jeho smazané kanály na sociálních sítích. Stává se známým i v zahraničí, což je skvělé. CNN Prima News s ním nedávno odvysílala seriózní půlhodinový letní rozhovor. Proč to neudělá naše ČT, je naopak smutné. Nejde přece jen o to, koho zrovna politici na sítích ruší, ale že vůbec k takovému zvěrstvu v demokratických zemích dochází. Věřme, že až závěrem října PPF Petra Kellnera převezme již zakoupenou televizi Nova, projeví se to nejen podporou Trikolóry na nejsledovanějším českém televizním kanálu ale i bojem za svobodu slova a proti všem podobným excesům. A že se konečně vrátí do naší politiky myšlenky a ideje místo stavění politiky pouze na kritice  protivníků. Že strany se budou utkávat v tom, co mohou nabídnout lepšího, ne pouze v konstatováních, co protivníci dělají chybně jako to celou dobu činí Fialova ODS a Top 09. O Hamáčkově ČSSD vůbec nemluvě.

Nezbývá než popřát oběma pánům předsedům Klausovi i Okamurovi co největší úspěch, protože takové odvážně politiky je v naší zemi potřeba jako šafránu. Kéž by přebrali co nejvíce hlasů Fialům, Hamáčkům a dalším politikům s nulovou nabídkou myšlenek. 

Jako zastánci pravice chceme KLAUSISMUS, nikoliv současnou socialistickou cestu do otroctví, před níž varoval již v roce 1947 nobelovský politik Carl von Hayek. Bez CZEXITu nám ho ale v superstátu EU nedovolí prosadit. 

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY) MEDIOKRACIE Tue, 04 Aug 2020 16:35:15 +0000
Minulé německé předsednictví EU přineslo LS. Přinese to nynější vyhlášení superstátu? http://fragmenty.cz/index.php/eu/item/3295-minule-nemecke-predsednictvi-eu-prineslo-ls-prinese-to-nynejsi-vyhlaseni-superstatu http://fragmenty.cz/index.php/eu/item/3295-minule-nemecke-predsednictvi-eu-prineslo-ls-prinese-to-nynejsi-vyhlaseni-superstatu Ivo Strejček, poradce prezidenta Václava Klause
Německo už celá léta rozhoduje o všem, co se stane v EU. Je proto nutné si všímat velmi bedlivě a s mimořádnou ostražitostí, co se bude v půlroce oficializované nadvlády Německa nad EU od 1. 7. 2020 s EU dít. Připomeňme: Když se 1. ledna 2007 Německo (s kancléřkou Merkelovou v čele) ujímalo předsednictví, fanatičtí eurofederalisté vkládali v tento okamžik všechny své naděje. Deprivovaní (pro ně zdrcujícími) výsledky referend v Nizozemí a Francii o tzv. evropské ústavě, doufali, že Německo najde cestu, jak vizi evropského superstátu vrátit do hry. Nemýlili se. Merkelová, s hospodářskou a politickou silou Německa v zádech, spustila proces, ve kterém se podařilo obejít a ignorovat dokonce i vůli francouzských a nizozemských voličů. Na konci německého předsednictví byl podpis tzv. Lisabonské smlouvy (fakticky jen v drobnostech pozměněné původní smlouvy o evropské ústavě).
Česká reprezentace v čele s premiérem Topolánkem, ostatně jako všechny další politické reprezentace zemí EU včetně Francie a Nizozemí, tuto zlomovou smlouvu podepsaly. Tehdejší prezident Klaus byl poslední evropskou politickou osobností, která podpisu (a ratifikaci) vzdorovala. Opuštěn v zahraničí i doma, dlouho odolával. Vyjednáním významných ústupků ve prospěch České republiky nakonec – jako poslední a fakticky v bezvýchodné pozici – Lisabonskou smlouvu podepsal. To, že česká politika neuměla a nechtěla výsledků jeho postoje využít, je jiným příběhem o nás samotných.

„Příběh" Lisabonské smlouvy jako výsledku německého předsednictví v roce 2007 je nutné připomenout jako učebnicový příklad reality, v níž Německo mělo tehdy a má i dnes sílu vnutit zbytku EU svoji vůli.

Není třeba detailně analyzovat program a plán německé politiky na budoucích šest měsíců. Na to se stačí podívat na upravený pracovní plán Evropské komise a dlouhodobě sledovat vnitřní německou politiku. Vcelku přesně pak usoudíme, že „program pro silnější Evropu“ kancléřky Merkelové bude obrazem německé vnitřní politiky opírajícím se o dávno vyřešenou otázku, zda Evropa bude německá, či Německo evropské (platí to první).

Německá politika pro Evropu bude kopírovat témata domácí vnitřní politiky

Bezvýhradný environmentalismus, zelená témata jako uzákonění cílů „klimatické neutrality“ (bez ohledu na katastrofální hospodářské dopady), hodnotově aktivistickou a promigrační politiku. Merkelová „ustaraně“ prosadí franko-německý plán gigantického zadlužení EU a donutí členské státy převzít za takové zadlužení záruky. K tomu všemu bude potřebovat ještě centralizovanější Evropu, k jejímuž dosažení přispěje na podzim plánovaná Konference o budoucnosti Evropy.

To je vcelku známý kontext. Jak je na něj připravena česká politika?

Neexistuje veřejnosti známý poziční dokument české vlády, v němž by objasnila, jak chce (pokud vůbec) čelit „zelené“, „dluhové“ i „centralizační“ ofenzivě německé předsedkyně Evropské komise von der Leyenové a německých úředníkům v čele rozhodujících ředitelství Evropské komise.

Ministr zahraničí Petříček se ani nesnaží předstírat, že má nějakou autoritu, takže raději „neexistuje“. Jeho nečinnost prohlubuje dlouhodobou rezignaci české zahraniční politiky na realistickou obhajobu českých zájmů, čehož šikovně zneužívají všichni ti, kteří se cítí „povolanými“ - například pražský primátor Hřib a někteří starostové městských částí Prahy. Několika českým senátorům v čele s Pavlem Fischerem se podařilo vnutit české veřejnosti představu, že dnes je svoboda Čechů ohrožena v Číně a Rusku – ne v „zeleném“ Bruselu. „Zahraniční politika Senátu“, jak podbízivě prohlásil předseda horní komory Vystrčil, „nebude přepočítávat groše…“. Usilovat totiž o znovuzvolení předsedou horní komory je pro něho aktuálně jistější skrze kritiku Číny, než Bruselu a Berlína. Premiér Babiš se sice mediálně tváří „statečně“, fakticky však Česká republika pod jeho vedením nezaznamenala v EU žádný úspěch.

Jak je na  budoucnost Evropy připravena V4

Když česká domácí politika příliš nadějí nenabízí, může nabídnout společnou pozici proti německé dominanci formát V4? Ani zde není na co se příliš spoléhat. Zvolení slovenské prezidentky Čaputové a premiéra Matoviče urychlilo drolení jednoty tohoto uskupení a učinilo ze Slovenska nejslabší článek této formace. Polsko se po přechodnou dobu zaměstnává vnitřními politickými aktualitami – volbou prezidenta země, nicméně polská zručnost pragmaticky vyjednávat s Bruselem o svých zájmech je zkušenostmi ověřena. Jediným pevným kamenem V4 tak zůstává maďarský premiér Viktor Orbán – a to je málo.

Formu i obsah začínajícího (nebo permanentně probíhajícího?) německého předsednictví umíme s přesností odhadnout. Úspěšně vyjednávat či dokonce Německu vzdorovat, by bylo obtížné vždy, natož v beznadějné situaci, ve které se nachází dnešní česká vládní i opoziční politika.

A výhledy, jak se zdá, optimistické nejsou.

]]>
ivo.strjcek@institutvk.cz (IVO STREJČEK, Institut Václava Klause) EU Mon, 03 Aug 2020 10:14:57 +0000
Čeští elfové - následovníci Antify a Zelené levice http://fragmenty.cz/index.php/mediokracie/item/3293-cesti-elfove-nasledovnici-antify-a-zelene-levice http://fragmenty.cz/index.php/mediokracie/item/3293-cesti-elfove-nasledovnici-antify-a-zelene-levice Advokátce Čírtkové patří náš obdiv a úcta, že má odvahu říkat své názory a zastat se slušných nevinných lidí

I když oficiálně byla u nás po pádu komunismu cenzura zrušena, v současné době se stále víc stupňuje. Dokonce vznikl  její oficiální web "Čeští elfové" vyhledávající pod záminkou boje proti dezinformačním kampaním na českém internetu média, která se, dle jeho úsudku, takových věcí dopouštějí a nejen to. Dokonce zveřejnil Seznam dezinformačních médií  místo toho, aby se jeho tvůrci pustili, tak jako to mají dělat skuteční a seriózní redaktoři, do polemiky s autory do těchto médií píšícími. Toho, kdo se jim nelíbí dokáží  zahrnout pouze sprostými osobními nadávkami  a vulgarismy jako třeba paní profesorku ekonomie na Masarykově univerzitě v Brně Hanu Lipovskou. Přesně podle hesla když dojdou argumenty, musíme zvýšit hlas. A co je ještě horší, že našim strážcům zákona a demokracie, až na výjimky jakou je například advokátka Monika Čírtková, to nevadí. 

Když jsem se pídila na jména těchto bojovníků za tu jedinou správnou - samozřejmě tu jejich - pravdu, zjistila jsem,  že jsou ještě ke všemu zbaběle anonymní. Mluvčí  jejich skupiny Bohumil Kartous to vysvětluje tím, že by mohlo dojít ke snaze skupinu infiltrovat. Dokonce prý je jeho skupina nastavena tak nejen navenek, ale i uvnitř ní působí z části anonymně. 

Toto mne vrátilo do doby kdy ve volební kampani v roce 2010 bojovali Petr Nečas a Jiří Paroubek a facebookové stránky "Antify" a "Zelené levice", které se tehdy samy charakterizovaly jako "radikální environmentální ekosocialistické a anarchistické strany", zveřejnily seznam pravicových politiků, novinářů a publicistů s názvem "Seznam klerofašistů, kleronacistů, lefebristů a příznivců diskriminace v ČR mezi nimiž figurovalo i mé jméno a se kterými mělo být po volbách v případě výhry levice zúčtováno věšením na klandrech a pálením na hranicích uprostřed měst. 

Což o to. Seznam lidí nad nimiž autorka Radomíra Clément vyhlásila fatvu byl seznamem nejskvělejších osobností, jaké v národě znám, v čele s tehdejším prezidentem Václavem Klausem, a bylo mi ctí v něm figurovat. (celý seznam "odsouzených k likvidaci" je zveřejněn v mém tehdejším článku v revue Fragmenty: Komunisté zavírali odpůrce na Bory, zelení levičáci je chtějí rovnou upalovat).

Byla jsem ale opravdu šokována koncentrací nenávisti jeho autorky, kterou jde snad srovnat pouze s projevem prokurátora Urválka při odsouzení Milady Horákové: "Už jen 24 dnů zbývá do voleb. A potom vyhraje levice a vás budeme věšet na kandelábrech a pálit na náměstích. Mám seznam hlavních českých klerofašistů, klerofašistek a lidí odporujících rovnosti, a stejně tak dopadnou i všichni členové této skupiny. Matka Země žízní po krvi klerofašistických prasat zneužívajících malé chlapce a odpírající ženám svobodně zacházet se svým tělem. Její touha bude naplněna. Nikdo nás nezastaví!  Potom, co zvítězí levice, zúčtujeme spolu! Vím o vás, udělala jsem si na vás takový menší seznam. A neuniknete mi!!!"." (Pro nezasvěcené uvádím, že pojem Matka Země je termín často používaný mezi příznivci zelené ideologie, kteří věří v pohanský kult bohyně Gaie).

Že se najde nějaká nenávistná fanatička jako madame Clémenst, to se stává. Že takové ultra levicové dámy miluje nebezpečná Antifa, je také známo. Co mne ale překvapilo, že se jako pomocnice autorky těchto neuvěřitelných výroků přihlásila pedagožka na Západočeské univerzitě v Centru blízkovýchodních studií na Katedře antropologických a historických věd Mgr. Věra Tydlitátová, Th.D. To se hned tak nevidí. Zejména když na seznamu lidí určených k likvidaci figuruje hlava státu. Co k tomu obě fanatičky vedlo naleznete v mém článku: Jakl, Bartoš, Bátora ani já neříkáme hnědé modrá. Zde pouze parafrázuji citát z knihy  Stefana Zweiga Svědomí proti násilí: Kdo se přidá k zločinci, je sám zločinec. 

Měli jsme štěstí, že tehdy zvítězila pravice v čele s Petrem Nečasem a dámy se nakonec třásly strachy. Madame Clémens se od svého textu distancovala velmi pozoruhodnou větou: "Dobrý den, zmíněný text o kandelábrech a krvi u seznamu ´konzervativců určených k likvidaci´ jsem napsala silně naštvaná a navíc pod vlivem alkoholu a marihuany. Omlouvám se, pokud jsem tím někomu ublížila."  Paní Tydlitátová se zbaběle rozhodla raději nehlásit se k němu. Nebylo jí to ale zřejmě nic platné, neb v dalším jejím článku Hědá nepřestane být hnědou ani když jí páni budou říkat modrá se rozhořčovala, že byla na základě trestního oznámení jednoho ze zařazených do výše uvedeného seznamu vyslýchána státní bezpečností: "Co se děje v této společnosti, aniž je tomu věnována větší pozornost, je znepokojivé. Byla jsem před pár dny u výslechu, protože jsem si dovolila kritizovat praktiky jistých mocných lidí, kteří vesele míří k novodobé formě českého fašismu za potlesku různých rasistů, zakomplexovaných nevzdělanců a kariéristů, kterým naslibovali modré z nebe."  Samozřejmě to, že smolila s kamarádkou seznam lidí k likvidaci zřejmě za znepokojivé nepokládá, ale to že se někdo proti tomu ozve, vede podle ní k formě fašismu.

Člověk by si řekl, že konec konců vyhrála pravice v čele s křesťanem Petrem Nečasem, který nás neupálil, tak proč ztrácet ještě po deseti letech čas se skupinou podobných fanatiků. Jenže při pátrání, kde všude se seznam vyskytoval, jsem tehdy nalezla facebook příznivců Václava Havla s výzvou: "Pane prezidente, věřím, že budete na naší straně v boji proti těmto fašounům!!! Antifa!!!" A to již přejde legrace a stojí to za to, připomenout si i v současné době, že bývalý disident, který za propagaci svých myšlenek seděl na Borech, neumravnil diskusi svých obdivovatelů. Dámám z Antify nevysvětlil, že za politické názory, byť byly jakékoliv, se po listopadové revoluci již nikdo nesmí ani věšet na kandelábrech ani upalovat na náměstích. Ani krvelačné  Antifě nepřipomněl své heslo "Nejsme jako oni".

I když nejsem zastáncem budování třetích cest k socialismu, jejichž přívržencem bývalý prezident Václav Havel byl, pokládala jsem ho až do té doby za člověka, který má sice příznivce mezi levicovými občany, tzv. intelektuály, dnes zvanými kavárníci, nikoliv však vrahy. Když ale nic nepodnikl proti lidem tvořícím seznam na likvidaci jeho ideologických nepřátel a neokřikl tuto lůzu, pak mi zbývá jen si postesknout a v duchu se  ho zeptat se ho tam někde v Transcendentnu:"Pane Havle tohle je Váš tolik proklamovaný humanismus? Opravdu souhlasíte s tím, aby Vaši obdivovatelé pálili na katedrálách a na náměstích následující pravicově uvažující osobnosti, pardon "klerofašistická prasata?" A aby Vaši obdivovatelé a následovníci "Čeští elfové" vyhledávali pod záminkou boje proti dezinformačním kampaním na českém internetu média, která se, dle jeho úsudku, takových věcí dopouštějí a nejen to. Dokonce zveřejnili Seznam dezinformačních médií? 

Co by mi asi Václav Havel odpověděl? Co myslíte?

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY) MEDIOKRACIE Fri, 31 Jul 2020 06:15:33 +0000
Dokumentarista a režisér Otakáro Maria Schmidt slaví 60. narozeniny - gratulujeme http://fragmenty.cz/index.php/umeni/item/3291-dokumentarista-a-reziser-otakaro-maria-schmidt-slavi-60-narozeniny http://fragmenty.cz/index.php/umeni/item/3291-dokumentarista-a-reziser-otakaro-maria-schmidt-slavi-60-narozeniny Eliška má zřejmě opravdu ráda divočinu

Právě když jsem chtěla začít psát článek k šedesátinám odvážného dokumetaristy a režiséra Otakáro Marii Schmidta, kterého si velice vážím,  přišel mi do redakce od něj mail s následujícím textem: "Zdraví Otakáro a jeho 6 křížků, přátelé, Česká televize a Martin Dejdar mě k 60 tým narozeninám zařídili vysílání dnes již kultovního a legendárního filmu Eliška má ráda Divočinu." Skvělá zpráva, řekla jsem si a chtěla mu k tomu pogratulovat. Jenže když jsem se začetla do dalšího textu, pochopila jsem, že pro pana Dejdara nebylo zřejmě jednoduché zařídit, aby mohl takový dárek oslavenci dát. Potvrdilo to jen mé přesvědčení, že   ani po pádu komunismu cenzura z médií nemizí, naopak poslední dobou přituhuje a to dokonce celosvětově. Když už nastoupila i v kdysi svobodomyslné Americe, není před ní kam utéct. Ještě štěstí, že stále u nás existují odvážní lidé, kteří se snaží bez ohledu na ohrožení kariéry s touto hydrou bojovat, jako například přítel pana Otakára pan Martin Dejdar.

Ano, Martin Dejdar skutečně zařídil k 60. narozeninám Otakáro Maria Schmidta v ČT vysílání jeho dnes již kultovního a legendárního filmu Eliška má ráda divočinuJenže právě tento film zakázal americký google pro údajnou přílišnou erotičnost  promítat na youtube. Jde přitom o letní smyslnou komedii v neklidném rozmarném létě na přelomu tisíciletí, která měla před zákazem na youtube  celoročně tisíc shlédnutí každý týden. Tedy nikoliv o politickou věc. Zní to až komicky  - 5 let před křtem - zakázaný erotický film a 5 let po křtu jeden z mála křesťanských filmů Herbert v ringu (Modli se a boxuj!) a také jeden z našich pozapomenutých duchovních dokumentů Krajinou ticha (těla,duše a Ducha)Ale není to legrace, naopak varovná a velice vážná věc. O čem už proboha mohou filmaři točit filmy když už se politiků dotkne i erotika. Jakmile se takto dusí svoboda slova a projevu, nastupuje vždy nebezpečná diktatura. Právě vysílají na ČR Plus Zweigovu knihu Svědomí a násilí a nemohu si pomoci, při této zprávě se mi okamžitě vybavila Ženeva pod krutovládou Jeana Calvina. Máme se zřejmě na co těšit. Ale dost o tom. Chtěla jsem popřát panu režisérovi Schmidtovi hodně tvůrčích úspěchů a štěstí v osobním životě k jeho jubileu a také tak nyní činím.

Rovněž tak jistě potěším jeho fanoušky zprávou, že ČT zařadila i přes výše popsané cenzury googlu nejen Elišku, ale i další výše jmenované jeho filmy do vysílání. Můžete je shlédnout v následujících dnech: ČT2 uvádí v pondělí 27. 7. 2020 ve 12.45 Krajinou ticha (Esejistické zamyšlení dokumentaristy a režiséra O. M. Schmidta  nad tím, že jsme obklopeni hlukem a zvuky, ale bez protipólu ticha by byl život nesnesitelný (2009). ART uvádí v pátek 31. 7. 2020 ve 2.30 Eliška má ráda divočinu (Celovečerní debut režiséra Otakára Schmidta.Smyslně fantaskní příběh manželů z varieté, jejichž divoké vztahové peripetie se proplétají s osudy bizarních obyvatel svérázného předměstí.Hrají: B. Polívka, Z. Stivínová, V. Žilková, M. Dejdar, J. Lábus, K. Asterová, M. Nechvátal, P. Čtvrtníček, D. Vávra, B. Klepl, D. Nekonečný, T. Vilhelmová a další. Kamera M. Štrba. Scénář O. Schmidt). ČT1 uvádí ve středu 5. 8. 2020 ve 23.00 Herbert v ringu (Jsou různé cesty, jak projevit lásku - třeba v ringu. v dramatickém příběhu České televize (2008) hrají Jiří Havelka a Naďa Urbánková, M. Dejdar, J. Dolanský, M. Nechvátal, N. Konvalinková, L. Kostelka a další.) A poslední poetický film pro celou rodinu Alenka v zemi zázraků www.alenkavzemizazraku.cz je chystaný na Vánočním období. 

Kromě výše uvedených filmů nesmíme ale zapomenout na dokumentární tvorbu oslavence. Jeho styl do ní přinesl unikátní přístup zaměřený hlavně na mladou generaci. Využitím klipového vyprávění a zábavných kombinací hrané akce dokáže i v jinak strohém dokumentárním prostoru dokáže pracovat velice poutavě. Místo suchého vysvětlování o tom, co je dobré a co zlé, nabízí příklady osobností, které svým životem dokázaly oslovit okolní svět. Ukazuje divákům, že každý člověk může ovlivnit druhé a nemusí mít velkou moc. Stejně jako například kněz svatý Vojtěch, který bosý prošel celou tehdejší Evropu a svými názory ovlivnil mnohé panovníky včetně císaře. Propojením historie s naší současností dokazuje bezbožným a historicky neznalým politikům v dnešní kulturně poničené Evropě, že hodnoty z počátků vývoje západní civilizace jsou základem dnešní evropské křesťanské kultury.  A za to mu patří velký dík a jako věřící katolík věřím, že Bůh ho za to odmění a daruje mu ještě mnoho let pro kultivaci naší země.

 

Vše o Otakáro Mariu Schmidtovi se dočtete na webu ČT, FDB, ČSFD: http://www.ceskatelevize.cz/lide/otakaro-schmidt/https://cs.wikipedia.org/wiki/Otak%C3%A1ro_Schmidthttp://www.fdb.cz/lidi/21704-otakaro-maria-schmidt.htmlhttps://www.csfd.cz/tvurce/4046-otakaro-maria-schmidt/. Nemohu ale neuvést přehled jeho díla, který o něm vypoví víc než by kdokoliv mohl sepsat: 

Přehled díla Otakáro Maria Schmidta

ALENKA V ZEMI ZÁZRAKŮ

Celovečerní hraný film pro kina a Českou televizi: 

Poetický film pro celou rodinu.

Distribuční celovečerní hraný film.

Premiéra 8.2.2018, kino Lucerna.

Otakáro Maria Schmidt a JesuPrague film, 90min.;

Jana Kristina Studničková, Otakáro Maria Schmidt: scénář, režie, výtvarná koncepce, produkce, střih, hudební režie, kostýmy, masky;

Alenka v zemi zázraků - webové stránky www.alenkavzemizazraku.cz

FDB – filmová databáze – film Alenka v zemi zázraků https://www.fdb.cz/film/alenka-v-zemi-zazraku/147067

Alenka v zemi zázraků – trailer https://www.youtube.com/watch?v=wniXLzS-UKE

Česká televize: Film byl vysílán ve svátečním vysílacím čase na Velikonoční neděli a na Vánoce 2019.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12503897025-alenka-v-zemi-zazraku/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12503897025-alenka-v-zemi-zazraku/

Film je přeložen do španělštiny, angličtiny, italštiny a ruštiny.

O film projevila zájem španělská filmová společnost z Madridu GOYA PRODUCCIONES, která šíří filmy do Latinské Ameriky a španělsky mluvícího světa, ale také prostřednictvím společnosti Angelica do Severní Ameriky.

Alenka v zemi zázraků - webové stránky www.alenkavzemizazraku.cz

FDB – filmová databáze – film Alenka v zemi zázraků https://www.fdb.cz/film/alenka-v-zemi-zazraku/147067

Alenka v zemi zázraků – trailer: https://www.youtube.com/watch?v=wniXLzS-UKE

Česká televize: Film byl vysílán ve svátečním vysílacím čase na Velikonoční neděli a na Vánoce 2019.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12503897025-alenka-v-zemi-zazraku/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12503897025-alenka-v-zemi-zazraku/

Film Alenka v zemi zázraků byl v roce 2019 nominován na Prestižní profesní Cenu Asociace českých kameramanů za nejlepší kameramanské filmové dílo roku 2018.

 

ELIŠKA MÁ RÁDA DIVOČINU

Letní smyslná komedie pro mlsné diváky. Neklidné rozmarné léto na přelomu tisíciletí.

Distribuční celovečerní hraný film.

Premiéra 2.12.1999, kino Blaník.

1999 - Dejdar/S.Pro Alfa/ČT Praha, 100min., film 35mm;

Otakáro Maria Schmidt: výtvarná koncepce, scénář, režie.

Film byl nominován na Českého lva ve 4 kategoriích:

výtvarná koncepce – Otakáro Maria Schmidt

kamera – Martin Štrba

zvuk – Radim Hladík, Radek Rondevald, Ivo Špalj

plakát – David Foldyna (Telperion)

Film získal Českého lva za zvuk.

Film o filmu, hudební klipy a upoutávky k filmu – Eliška má ráda divočinu (S.ProAlfa/ČT Praha, 25min, 1999), režie - Olina Kaufmanová (spolu s O.M.Schmidtem)

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1007130399-eliska-ma-rada-divocinu/29835818330/

https://prehraj.to/hledej/eliska%20ma%20rada%20divocinu

https://filmtoro.cz/film/eliska-ma-rada-divocinu

https://voyo.nova.cz/product/filmy/66022-eliska-ma-rada-divocinu

https://www.iprima.cz/filmy/eliska-ma-rada-divocinu

 

Herbert v ringu (Modli se a boxuj!)

ČT Praha – 52 minut, 2009

Režie – Otakáro Maria Schmidt

https://www.youtube.com/watch?v=OtAJ5iz41z0&t=1s

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10169245852-herbert-v-ringu/

 

Nebe nad Mikulovem (Andělská cesta na mikulovské vinobraní)

krátký hraný film s dokumentárními prvky, TV Nova - 23min, 1995;

herecká role, scénář, režie – Otakáro Maria Schmidt

 

Jízda svatého Huberta (Divočina samorostáře Tůmy)

středometrážní hraný film s dokumentárními prvky, ČT Ostrava - 33min., film-16mm, 1993;

scénář, režie – Otakáro Maria Schmidt;

cena FAMU za filmovou režii, střih a kameru;

 

Filmy České televize (hrané dokumenty):

Svatý Václav a ochrana země české

https://www.youtube.com/watch?v=urXkgo4D8Go&feature=youtu.be&t

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11282993958-svaty-vaclav-a-ochrana-zeme-ceske/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11282993958-svaty-vaclav-a-ochrana-zeme-ceske/21756226645/

Relikvie tajemství svatých

https://www.youtube.com/watch?v=KK8wgeZrUHw

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10430569668-relikvie-tajemstvi-svatych/31629838013/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10430569668-relikvie-tajemstvi-svatych/31629838013/

Mendel – otec genetiky

https://www.youtube.com/watch?v=osDWNzMAKG4

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11198660962-mendel-otec-genetiky/21556226563/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11198660962-mendel-otec-genetiky/21556226563

anglická verze:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11198660962-mendel-otec-genetiky/21556226563/bonus/30557-english-version

University - Tajemství evropského zázraku

https://www.youtube.com/watch?v=AmurneuemGw

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10868121762-university-tajemstvi-evropskeho-zazraku/31529838010/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10868121762-university-tajemstvi-evropskeho-zazraku/31529838010

Dominikáni - řád bratří kazatelů 

https://www.youtube.com/watch?v=lvU7dR72twc&t=0s

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10430569538-dominikani-rad-bratri-kazatelu/21356226481/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10430569538-dominikani-rad-bratri-kazatelu/21356226481/

Misie - Až na kraj světa s jezuity

Na základě tohoto filmu (natáčeného také v Latinské Americe) projevila zájem i o ostatní filmy španělská filmová společnost Goya Producciones pro šíření do Španělska a Latinské Ameriky.

https://www.youtube.com/watch?v=-VpCLmyOesc&t=

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10430569070-misie-az-na-kraj-sveta-s-jezuity/21256226460/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10430569070-misie-az-na-kraj-sveta-s-jezuity/21256226460/

Cyril a Metoděj (Dědictví otců a matek zachovej nám, Pane!)

Jeden z nejúspěšnějších dokumentů s tímto tématem, natáčený v Řecku, Turecku, Bělorusku, Makedonii, Itálii, Rakousku…

Film Cyril a Metoděj byl vybrán na festivaly:

European Television Festival of Religious (Holandsko);

XI. International Catholic Festival of Christian Documentaries and TV Programs MAGNIFICAT' 2015 – Belarus – Minsk;

2017 - 2.ročník festivalu MFF "Bogorodičen pokrov“ ve Skopje;

https://www.youtube.com/watch?v=vmZ5cNn7ygQ&feature=youtu.be&t

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10365635773-cyril-a-metodej-dedictvi-otcu-a-matek-zachovej-nam-pane/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10365635773-cyril-a-metodej-dedictvi-otcu-a-matek-zachovej-nam-pane/21256226450/

Pražské Jezulátko (po stopách českého Ježíška)

Autoři byli za tento film nominováni jako první Češi na evropskou cenu Per Artem ad Deum a umístili se za legendárním Ennio Morricone.

K tomuto filmu byla vyrobena originální skleněná verze Pražského Jezulátka, která se poté stala darem kardinála Dominika Duky pro papeže Benedikta XVI. za udělení hodnosti kardinála.

Institucí dokumentárních filmů IDF byl film Pražské Jezulátko vybrán pro East Silver Market – největší středoevropský a východoevropský trh s dokumentárními filmy.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10310721989-prazske-jezulatko/21156226405/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10310721989-prazske-jezulatko/21156226405

Blázen z La Verny (o sv.Františkovi z Assisi, sv.Kláře a františkánské rodině)

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10306318763-blazen-z-la-verny/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10306318763-blazen-z-la-verny/21056226718/

Svatý Vojtěch – první český Evropan (o českém, polském a maďarském patronovi)

Film ohodnotil osobně maďarský premiér Viktor Orbán, jeho tým a velvyslanectví za spojování lidí a národů ve Střední Evropě skrze trvalé křesťanské hodnoty.

Film byl vysílán s velkou sledovaností v polské televizi.

https://www.youtube.com/watch?v=gq7iZxFFv2w

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10213474016-svaty-vojtech-prvni-cesky-evropan/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10213474016-svaty-vojtech-prvni-cesky-evropan/20956226929/

Dej mi duši a ostatní si ponech (film o salesiánech)

https://www.youtube.com/watch?v=DLS2M09Tgoc

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10169742975-dej-mi-dusi-a-ostatni-si-ponech/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169742975-dej-mi-dusi-a-ostatni-si-ponech/20856226876/

Nejznámější Čech na světě-Jan Nepomucký (světec s pěti hvězdami)

https://www.youtube.com/watch?v=ts5C3WAdczs

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122682600-nejznamejsi-cech-jan-nepomucky/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10122682600-nejznamejsi-cech-jan-nepomucky/30729838004/

Na základě tohoto filmu byla zrestaurována socha Jana Nepomuckého v italských Benátkách a posvěcená kardinálem Miloslavem Vlkem a byly obnoveny svatojánské vodní slavnosti v Praze – Navalis.

Nejsme andělé, jen děláme jejich práci (tajemství a moc jezuitů)

Film získal studentskou cenu AFO 2007 za nejlepší český populárně-vědecký film.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10110048642-nejsme-andele-jen-delame-jejich-praci/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10110048642-nejsme-andele-jen-delame-jejich-praci/20656221462/

 

Půlhodinové dokumenty – ČT

Kardinál Špidlík – z celého srdce (k výročí 100 let narození)

https://www.youtube.com/watch?v=ceMVOtFukIk

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/319298380030009-kardinal-spidlik-z-celeho-srdce/

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185258379-cesty-viry/319298380030009-kardinal-spidlik-z-celeho-srdce

Orosia – neznámá česká světice

https://www.youtube.com/watch?v=hm355cJsTsc

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/319298380030008-orosia-neznama-ceska-svetice/

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185258379-cesty-viry/319298380030008-orosia-neznama-ceska-svetice

Evangelizace v médiích – Goya Producciones

https://www.youtube.com/watch?v=xp5tSQKip6w&feature=youtu.be&t=0

https://www.youtube.com/watch?v=xp5tSQKip6w&feature=youtu.be&t=0

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185258379-cesty-viry/318298380030007-evangelizace-v-mediich

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/318298380030007-evangelizace-v-mediich/

Zdeněk Pololáník – poselství naděje a jasu (portrét hudebního skladatele)

https://www.youtube.com/watch?v=2UcldwV0zGE

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185258379-cesty-viry/318298380030010-zdenek-pololanik-poselstvi-nadeje-a-jasu

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/318298380030010-zdenek-pololanik-poselstvi-nadeje-a-jasu/

Gregoriana – papežská univerzita

https://www.youtube.com/watch?v=ZJFNM-_ch3E

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185258379-cesty-viry/317298380030007-gregoriana-papezska-univerzita/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/317298380030007-gregoriana-papezska-univerzita/

Slovanské srdce Evropy (duchovní odkazy kardinála Špidlíka)

https://www.youtube.com/watch?v=PnLLQwShaHU

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185258379-cesty-viry/315298380030002-slovanske-srdce-evropy-duchovni-odkazy-kardinala-spidlika/titulky

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/315298380030002-slovanske-srdce-evropy-duchovni-odkazy-kardinala-spidlika

Bělorusko (most mezi Západem a Východem)

https://www.youtube.com/watch?v=MP6DYYToGMg

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185258379-cesty-viry/315298380030006-belorusko-most-mezi-zapadem-a-vychodem/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/315298380030006-belorusko-most-mezi-zapadem-a-vychodem

Nepomucenum (Česká papežská kolej)

https://www.youtube.com/watch?v=7H6D7dQhnQ8

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185258379-cesty-viry/314298380030007-nepomucenum-ceska-papezska-kolej/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/314298380030007-nepomucenum-ceska-papezska-kolej

Corpus Domini (pouť kněze Petra z Prahy do Orvieta)

https://www.youtube.com/watch?v=F-hbmcydrdA

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185258379-cesty-viry/314298380030003-corpus-domini/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/314298380030003-corpus-domini

italská verze:

https://www.youtube.com/watch?v=J7TVpObRj6Y

Římský Velehrad (45 let českého poutního domu)

https://www.youtube.com/watch?v=sAFkGIYd490

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185258379-cesty-viry/313298380030010-rimsky-velehrad/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/313298380030010-rimsky-velehrad

Mistr Eckhart (dokument o tajemném mystikovi středověku)

https://www.youtube.com/watch?v=0YLvP9bSOXU

https://www.youtube.com/watch?v=drZixLAPVl8

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10266608514-mistr-eckhart/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10266608514-mistr-eckhart/31029838004

Krajinou ticha (těla, duše a Ducha)

https://www.youtube.com/watch?v=1-5vt24M6-0

https://www.youtube.com/watch?v=2MnF9B-Zo9w

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10213330121-krajinou-ticha/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10213330121-krajinou-ticha/20956226657

 

Půlhodinové dokumenty

Cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mě jste učinili (Farní charita Starý Knín)

Ona tančí s Olomoucí (o univerzitě, která má duši – portrét Univerzity Palackého v Olomouci)

 

Cyklus - TV Prima ZOOM

Utajené příběhy českých dějin (2018-20) – hrané dokumenty s využitím archivů – 24 dílů (25 min.); weblinky;

1.řada:

Psychotronika za železnou oponou (Husákovi kouzelníci)

https://zoom.iprima.cz/porady/utajene-pribehy-ceskych-dejin/psychotronika-za-zeleznou-oponou-husakovi-kouzelnici

Exorcismus svatého Prokopa

https://play.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin/utajene-pribehy-ceskych-dejin-2

K čemu potřebovalo gestapo českého mága?

https://zoom.iprima.cz/porady/utajene-pribehy-ceskych-dejin/k-cemu-potrebovalo-gestapo-ceskeho-maga

Tajemný Smolíček (léčivé poselství tradičních pohádek)

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/tajemny-smolicek-lecive-poselstvi-tradicnich-pohadek

Tajné a tajemné okolnosti atentátu na Heydricha

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/tajne-a-tajemne-okolnosti-atentatu-na-heydricha

Objevili Cyril s Metodějem svatý grál?

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/objevili-cyril-s-metodejem-svaty-gral

Nevyřešené kauzy padesátých let

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/nevyresene-kauzy-padesatych-let

Mnichov před Mnichovem

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/mnichov-pred-mnichovem

2.řada:

Czajankova kasárna – první výstřely osvobození

https://zoom.iprima.cz/porady/utajene-pribehy-ceskych-dejin/czajankova-kasarna-prvni-vystrely-osvobozeni

Tajemná úmrtí rodu Habsburského

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/vrazdy-sebevrazdy-a-podivna-umrti-rodu-habsburskeho

Jan Kefer – magií proti Hitlerovi

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/jan-kefer-magii-proti-hitlerovi

Kdo vyvraždil Slavníkovce

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/kdo-vyvrazdil-slavnikovce

Prokletí štěchovického pokladu

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/prokleti-stechovickeho-pokladu

Byl praotec Čech historickou postavou?

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/byl-praotec-cech-historickou-postavou

Osudová Emma – umělkyně ve stínu Maffie a okultismu

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/osudova-emma-umelkyne-ve-stinu-mafie-a-okultismu

Martine Šmíde, nikdy nezapomeneme!

https://zoom.iprima.cz/utajene-pribehy-ceskych-dejin-0/martine-smide-nikdy-nezapomeneme

 

Po hladině – ČT magazín – 37 dílů

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10150511652-po-hladine/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10150511652-po-hladine/dily/

 

Životopisný dokument ČT:

Adolf Born (portrét světového výtvarníka - k nedožitým 86 tinám)

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10681551781-adolf-born/

Naďa Urbánková (v cyklu Neobyčejné životy)

Luba Skořepová (v cyklu Neobyčejné životy)

Můj dům, můj Braník (dokument k životnímu jubileu architekta a divadelníkaDavida Vávry) 

 

Hodnocení a ceny:

2019-20

Film Alenka v zemi zázraků byl nominován na cenu

ASOCIACE ČESKÝCH KAMERAMANŮ (AČK) za rok 2018.

http://www.ceskam.cz/cz/novinky/nominace-na-ceny-asociace-ceskych-kameramanu-za-rok-2018

Prezentace filmu Alenka v zemi zázraků.

USA - Chicago:

Velikonoce 2020 - prezentace filmu Alenka v zemi zázraků a dalších našich velkých dokumentů z produkce ČT (a vydávané rovněž madridskou filmovou společností Goya Producciones).

Brazílie – Rio de Janeiro:

Červenec 2020 - prezentace filmu Alenka v zemi zázraků a dalších našich velkých dokumentů z produkce ČT (a vydávané rovněž madridskou filmovou společností Goya Producciones).

Ekvádor, Peru, Kolumbie:

Film Alenka v zemi zázraků se promítal v Ekvádoru k propagačním a nekomerčním účelům v rámci týdne prezentace ČR a v říjnu 2018 naše ČR velvyslanectví dalo film na festival EU do Peru (Lima), kde sklidil velký úspěch. Dále o film projevili zájem v kulturním centru na velvyslanectví v Kolumbii.

Festival filmů EU v Peru:

Alenka v zemi zázraků byla promítána 2x v Peru v Limě - 12.10. v 18h30 - Centro Cultural PUCP v San isidro a 14.10. Sala Armando Robles Godoy, San Borja.
Itálie – Miláno:

11.5. 2019 v italském Miláně prezentoval Spolek krajanů a přátel ČR – Milán,

při velvyslanectví pro česko-italskou komunitu

Associazione dei Connazionali e degli Amici della Repubblica Ceca

film: Alenka ve zemi zázraků.

Německo:

Film Alenka v zemi zázraků byl vybrán do finále své kategorie 15. ročníku mezinárodního filmového festivalu CEVMA v Německu (Burbach).

 

2019

Otakáro M.Schmidt získal od Ministerstva obrany status účastníka 3.odboje (odporu proti komunismu - totalitě).

2018

Alenka v zemi zázraků – poetický film pro celou rodinu;

Premiéra celovečerního hraného filmu pro kina;

2017

Autorská a režisérská dvojice – Schmidt/Studničková získali Krameriovu cenu (novinářskou cenu Asociace nezávislých médií) za televizní publicistiku.

Filmy České televize z dílny Otakáro Schmidt/Jana Studničková vyšly ve španělské filmové společnosti Goya Producciones (Serie Historia) pro celý svět.

 

2015

Společenost Goya Producciones koupila první filmy z dílny Jana Kristina Studničková a Otakáro Maria Schmidt – pro celý svět, zvláště španělsky mluvící země. Společnost Goya Producciones je světovým lídrem v oblasti výroby a distribuce audiovizuálních filmů, obsahujících humanistické hodnoty. Filmy úspěšně šíří po celém španělsky mluvícím světě. Citace ředitele společnosti: „V poslední době jsme se seznámili s tvorbou výjimečných českých tvůrců J.K.Studničkové a O.M.Schmidta. Jejich filmy jsou mimořádné svým obsahem i osobitým tvůrčím zpracováním a společnost Goya Producciones má zájem o dlouhodobou spolupráci s těmito filmaři. Jejich filmy v jednotném stylu jsou vhodné pro naše zájmy v oblasti distribuce, prodeje a vysílání v televizi.

Film České televize - Pražské Jezulátko - prezentován v USA (Washington), na Českém velvyslanectví - – za přítomnosti velvyslankyně Latinské Ameriky.

Film Cyril a Metoděj byl vybrán na festival: XI. International Catholic Festival of Christian Documentaries and TV Programs MAGNIFICAT' 2015 – Belarus - Minsk.

2014

Maďarský premiér a jeho tým a velvyslanectví poslali nótu ohledně filmu Svatý Vojtěchprvní český Evropan. Zkrácená citace: „Děkujeme za Vaši práci, která spojuje lidi a národy ve Střední Evropě skrze trvalé křesťanské hodnoty“.

Film Cyril a Metoděj byl vybrán na festival: European Television Festival of Religious (Holandsko).

Z italského Orvieta byl poslán z radnice dopis vedení ČT: „chtěli bychom Vám za italskou stranu organizátorů štafetového běhu Corpus Domini poděkovat za vznik působivého dokumentárního filmu "Corpus Domini" autorů a režisérů Jany K. Studničkové Otakára M. Schmidta, a producenta ČT Patricka Diviše. Tento dokument vystihl a stylově originálně zhodnotil naše dlouholeté poselství o přátelství. Toto poselství navazuje na události eucharistického zázraku, který se stal před 750 lety v Bolseně a je oslavován v nedalekém Orvietu.

2013

Film Pražské Jezulátko bylo představeno v Peru, v Limě za přítomnosti zástupců obou ministerstev zahraničí a kultury.

2012

Nominace na evropskou cenu Per Artem ad Deum za filmy s křesťanskou tématikou, speciálně za film Pražské Jezulátko. Vedoucí oddělení kinematografie - Odbor médií a audiovize Ministerstva kultury (na základě pozvání do evropské soutěže - Cena Papežské rady pro kulturu - Per Artem at Deum) nominovali (s doporučením ministerstva kultury) filmové projekty České televize Otakára M. Schmidta a Jany K. Studničkové (jako první Čechy), s odůvodněním - projekty výraznou měrou přispěly k podpoře kultury, umění, historie a tradice ve spojitosti s náboženstvím, a současně napomohly k posílení kulturních tradic a vazeb v Evropě. Tvůrci nakonec skončili v evropském kontextu za vítězem, kterým se stal legendární hudební skladatel Ennio Morricone.

Institucí dokumentárních filmů IDF byl film Pražské Jezulátko vybrán pro East Silver Market – největší středoevropský a východoevropský trh s dokumentárními filmy.

K tomuto filmu byla vyrobena originální skleněná verze Pražského Jezulátka, která se poté stala darem kardinála Dominika Duky pro papeže Benedikta XVI. za udělení hodnosti kardinála.

DVD s filmem Pražské Jezulátko se stalo jedním z nejúspěšnějších titulů ČT.

Grant udělil primátor Prahy.

2010

Film Svatý Vojtěch–první český Evropan byl vysílán s velkou sledovaností v polské televizi.

2009

Na základě filmu Nejznámější Čech-Jan Nepomucký byla zrestaurována socha Jana Nepomuckého v italských Benátkách a posvěcená kardinálem Miloslavem Vlkem a byly obnoveny svatojánské vodní slavnosti v Praze – Navalis.

2007

Filmový festival AFO – Academia Film Olomouc 2007 (nejstarší festival dokumentárních filmů) udělil hranému dokumentárnímu filmu - Nejsme andělé, jen děláme jejich práci (tajemství a moc jezuitů) – Cenu studentské poroty za nejlepší český populárně-vědecký dokumentární film.

Film o jezuitech - Nejsme andělé, jen děláme jejich práci sklidil úspěch na několika promítáních v Hollywoodu a byl vyžádán dále na několik seminářů v Culver City a Los Angeles.

2000

Distribuční celovečerní hraný film - Eliška má ráda divočinu (výtvarná koncepce, scénář, režie). Premiéra 2.12.1999 Blaník. Film byl nominován na Českého lva ve 4 kategoriích:

výtvarná koncepce - O.Schmidt, kamera - M.Štrba, zvuk - R.Hladík, R.Rondevald, I.Špalj, plakát - D.Foldyna. Film získal Českého lva za zvuk.

1994

scénář - Zahrada je v noci džungle (bakalářská zk. spolu s teoret. prací Lekce Faust) – oceněn Českým literárním fondem za nejlepší původní scénář na FAMU v r. 1994

1993

středometrážní hraný dokument - Jízda svatého Huberta (ČT Ostrava) – scénář a režie (cena za střih, kameru a hranou režii na fest. FAMU 94);

 

Životopis - Curriculum Vitae Otakáro Maria Schmidt

pravým jménem: Otakar Miloslav Maria Schmidt

titul: magistr umění (MgA.).

 

web ČT, FDB, ČSFD:

http://www.ceskatelevize.cz/lide/otakaro-schmidt/

http://www.fdb.cz/lidi/21704-otakaro-maria-schmidt.html

https://www.csfd.cz/tvurce/4046-otakaro-maria-schmidt/

 

Narozen: 28.7. 1960 v Plzni.

Režisér, scenárista, kameraman, dramaturg, filmový výtvarník, producent, herec a pedagog;

Křtěný a biřmovaný (30.5.2004 na seslání Ducha Svatého) v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze jako: Otakar Miloslav Maria Schmidt;

Původ:

Potomek středověkého šlechtického rodu Nowothů, s erbem. Pradávný, vážený a majetný rod pocházející z Čech, jehož počátky sahají do poloviny 14.stol. Jeho představitel Wenzel Nowotha sloužil českému králi Sigismundovi (syn císaře Karla IV.), od kterého obdržel v roce 1378 erbovní list pro sebe a další pokolení, jako výraz za své znamenité služby. Štít sestává se znaku, helmu, klenotů a přikrývadel a celý erb vyjadřuje majetnost, šlechtickou hrdost, věrnost a mlčenlivost. Evropské erbovnictví 3.kniha. Bernský kodex.

 

Vzdělání a mimoškolní aktivity:

Skauting (hodnost šestník-vedoucí šestky);

Lehká atletika (školní a západočeské rekordy);

Lidová škola hudební - klavír (8 let);

Lidová škola umělecká;

Vyučen strojním zámečníkem ve Škodovce;

Střední průmyslová škola v Plzni;

Konzervatoř J. Ježka v Praze (obory: pantomima, scénický tanec, herectví);

FAMU – katedra scenáristiky a dramaturgie;

 

Profese:

Strojní zámečník, strojník, rýsovač, jevištní technik, domovník, redaktor v Ústřední půjčovně filmů, novinář, rozhlasový redaktor herec, moderátor, tanečník, choreograf, divadelní režisér a scenárista, pedagog …

 

Filmové profese:

Režie, scénář, dramaturgie, kamera, produkce, výtvarné koncepce…

Natočil přes 600 autorských filmových počinů jako autorský režisér.

Polovinu z toho se svojí životní partnerkou Janou Kristinou Studničkovou; 

 

Ocenění:

Otakáro Maria Schmidt získal od Ministerstva obrany status účastníka 3.odboje (odporu proti komunismu - totalitě), 2019;

Autorská a režisérská dvojice - Otakáro Maria Schmidt/Jana Kristina Studničková získali Krameriovu cenu (novinářskou cenu Asociace nezávislých médií) za televizní publicistiku, 2017;

Nominace na evropskou cenu Per Artem ad Deum za filmy s křesťanskou tématikou, speciálně za film Pražské Jezulátko. Vedoucí oddělení kinematografie - Odbor médií a audiovize Ministerstva kultury (na základě pozvání do evropské soutěže - Cena Papežské rady pro kulturu - Per Artem at Deum) nominovali (s doporučením ministryně kultury Aleny Hanákové) filmové projekty České televize Otakára M.Schmidta a Janu K.Studničkovou (jako první Čechy), s odůvodněním - projekty výraznou měrou přispěly k podpoře kultury, umění, historie a tradice ve spojitosti s náboženstvím, a současně napomohly k posílení kulturních tradic a vazeb v Evropě. Tvůrci nakonec skončil v evropském kontextu za vítězem, kterým se stal legendární hudební skladatel Ennio Morricone, 2012;

 

Pedagogická činnost:

Universita J.A.Komenského - katedra sociální a mediální komunikace - obor audiovizuální komunikace a tvorba - předmět: Dramaturgická propedeutika (dramaturgie a dramatická tvorba, filmová a televizní tvorba).

 

Divadlo

V letech 1994-2005 působil v divadlech a divadelních a hudebních souborech: Státní divadlo F.X.Šaldy v Liberci, Černé divadlo J.Srnce, Laura a její tygři, generační společenství Pražská pětka (Sklep, Mimóza, Kolotoč) a další;

 

Rozhlas

Rozhlasový redaktor a moderátor, rádio Limonádový Joe (pořady: Filmové lahůdkářství, hudební páteční Happy párty, Duchovní čtvrtky a neděle); 2000 – 2002; ČRo1, Proglas (Nedělní minuty), 2005; rádia Sázava, Color, Hey (pořad: Život není náhoda); 2016-17;

 

Knihy:

Tajů plný ostrov (vydavatelství David Hrbek a nakl. Formát v Boskovicích, 1993);

Hořící sny – kniha magnetických textů a gregarií (Paseka v Praze a Litomyšli, 1995);

Eliška má ráda Divočinu (Nakladatelství Votobia, Olomouc, 1997);

Alenka v zemi zázraků – Jana Kristina Studničková (spolupráce Otakáro Maria Schmidt); Nakladatelství Flétna, Martin Leschinger 2018);

 

CD:

Hořící sny (Monitor, EMI, 1995). Otakáro Maria Schmidt: texty, zpěv, hudba, klávesy, produkce, výtvarná koncepce, režie - hudební klipy;

Eliška má ráda divočinu ( DJ World Plus, 1999). Hudba: Jan Čechtický, Varhan Orchestrovič Bauer, Roman Holý;

 

DVD:

Edice České televize – Dokument;

Jezuité; Nejsme andělé, jen děláme jejich práci (tajemství a moc jezuitů). JCJ Production (Bedna Films), Česká televize, 2006;

Nejznámější Čech Jan Nepomucký (Světec s pěti hvězdami). JCJ Production (Bedna Films), Česká televize, 2008;

Svatý Vojtěch – první český Evropan. JCJ Production (Bedna Films), Česká televize, 2009;

František z Assisi – Blázen z La Verny. Punk Film, KNA, Česká televize, 2012;

Pražské Jezulátko – po stopách českého Ježíška. Česká televize, Bedna Films, 2012;

Cyril a Metoděj (dědictví otců a matek zachovej nám, Pane!). Česká televize, Punk Film, 2013;

Misie – Až na kraj světa s jezuity. Česká televize, Bedna Films, 2013;

Dominikáni – Svatý Dominik a Řád bratří kazatelů. Česká televize, Bedna Films, 2014;

Španělsko, Madrid – Série HISTORIA – GOYA PRODUCCIONES;

Niňo Jesús de Praga, 2015;

Los Jesuitas (Mitos y Realidades), 2016;

San Francisco – El Loco De Cristo, 2016;

Dominicos – Santo Domingo la Orden de los Predicatores, 2016;

Cyrilo y Metodio – Patronos de Europa, 2017;

Mendel – El Padre de la Genética, 2018;

 

Celovečerní hraný film do kin

 

ALENKA V ZEMI ZÁZRAKŮ

Poetický film pro celou rodinu.

Premiéra v kině Lucerna 8.2.2018.

Scénář, režie, výtvarná koncepce, produkce, střih, hudební režie, kostýmy, masky:

Jana Kristina Studničková, Otakáro Maria Schmidt.

Film je přeložen do španělštiny, angličtiny, italštiny a ruštiny.

Alenka v zemi zázraků - webové stránky

www.alenkavzemizazraku.cz

FDB – filmová databáze – film Alenka v zemi zázraků

https://www.fdb.cz/film/alenka-v-zemi-zazraku/147067

Alenka v zemi zázraků trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=wniXLzS-UKE

Česká televize:

Film byl vysílán ve svátečním vysílacím čase na Velikonoční neděli a na Vánoce 2019.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12503897025-alenka-v-zemi-zazraku/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12503897025-alenka-v-zemi-zazraku/

 

Eliška má ráda Divočinu na youtube po 20 letech:

https://www.youtube.com/watch?v=5AFOUbRhSbg

(O.Schmidt: scénář, režie, výtvarná koncepce) - celovečerní hraný distribuční film podle vlastní knihy (4 nominace na Českého lva - kamera, zvuk, výtvarná koncepce, plakát). Film získal Českého lva za zvuk.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1007130399-eliska-ma-rada-divocinu/29835818330/

https://filmtoro.cz/film/eliska-ma-rada-divocinu

 

Hraný televizní film

Herbert v ringu (Modli se a boxuj!), ČT 2009;

 

Středometrážní hraný film

Nebe nad Mikulovem (Andělská cesta na mikulovské vinobraní), TV Nova, 1995;

Jízda svatého Huberta (Divočina samorostáře Tůmy), film-16mm, 1993, cena za střih, kameru a hranou režii na festivalu FAMU 94, ČT 1994;

 

Hodinové hrané dokumentární koprodukční filmy, ČT (sváteční vysílací čas)

Svatý Václav a ochrana země české, 2018;

Relikvie tajemství svatých, 2017;

Mendel - otec genetiky, 2016;

University – tajemství evropského zázraku, 2015;

Dominikáni (Svatý Dominik a Řád bratří kazatelů), 2014;

Misie (Až na kraj světa s jezuity), 2013;

Cyril a Metoděj (Dědictví otců a matek zachovej nám, Pane!), 2012;

Pražské Jezulátko (po stopách českého Ježíška), 2011;

Blázen z La Verny (film o sv. Františkovi, sv. Kláře a františkánské rodině), 2010;

Svatý Vojtěch – první český Evropan (film o českém, polském a maďarském patronovi), 2009;

Dej mi duši a ostatní si ponech (film o salesiánech), 2008;

Nejznámější Čech Jan Nepomucký (světec s pěti hvězdami), 2007;

Nejsme andělé, jen děláme jejich práci (tajemství a moc řádu jezuitů), 2006;

 

Hraný dokumentární film – 25 minut

Mistr Eckhart(Světlo svítí ve tmě a tma ho nepochopila), ČT 2010;

Krajinou ticha(krajinou těla, duše a ducha), ČT 2009;

Cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mě jste učinili(Farní charita Starý Knín), TV NOE 2008;

Ona tančí s Olomoucí(o univerzitě, která má duši – portrét Univerzity Palackého v Olomouci), TV NOE 2008;

 

ČT cyklus - Cesty víry

Kardinál Špidlík – z celého srdce (k výročí 100 let narození), 2019;

Orosia – neznámá česká světice, 2019;

Zdeněk Pololáník – Poselství naděje a jasu (portrét hudebního skladatele), 2018;

Evangelizace v médiích (o madridské filmové společnosti Goya Producciones), 2018;

Gregoriana – papežská univerzita, 2017;

Slovanské srdce Evropy (duchovní odkazy kardinála Špidlíka), 2015;

Bělorusko (most mezi Západem a Východem), 2015;

Corpus Domini (pouť kněze Petra z Prahy do Orvieta), 2014;

Nepomucenum (Česká papežská kolej), 2014;

Římský Velehrad (45 let českého poutního domu), 2013;

Ora et labora v severních Čechách, 2007;

Moravští bratři ze Suchdola, 2005;

 

Životopisný dokument

Adolf Born(životopisný dokument), ČT 2016;

Naďa Urbánková (v cyklu Neobyčejné životy), ČT 2011;

Luba Skořepová (v cyklu Neobyčejné životy), ČT 2010;

Můj dům, můj Braník (portrét k 50tinám architekta a divadelníkaDavida Vávry), ČT 2006; 

 

Cykly České televize

Po hladině (po hladině kráčel Kristus, pohladit a pod hladinou hlubina naší duše), magazín, 17 min., 37 dílů; 2007-2008;

Příběhy starých domů - Slavonická Besídka (hraný dokumentární film), 17 min., 2008;

Šaty dělaj člověka (společenský magazín s hranými groteskami), 10 min., 18 dílů, 2009;

Padající květináč (publicistický magazín v cyklu Úhly pohledu), 30 min., 2006-7;

Můj dům, můj …(netradičně žijící lidé); 2004;

Olšany Open 2000 (Kraj, kde krávy mění v koně); 2000;

Neděle na téma (Realita kouzel aneb kouzelná realita, Obchodníci s kouzly); 2002;

Prology-filmové lahůdkářství (magazín studentského a nezávislého filmu) – 50 min., 60 dílů, 1994-1999;

Psychoparadoxy + Kino a vy... (dok. Miniseriál v hudebním měsíčníku Paskvil), 90 léta;

 

TV Prima ZOOM

Utajené příběhy českých dějin (hrané dokumenty s využitím archivů), 25 min., 24 dílů, 2018-2020;

Psychotronika za železnou oponou (Husákovi kouzelníci)

Exorcismus svatého Prokopa

K čemu potřebovalo gestapo českého mága?

Tajemný Smolíček (léčivé poselství tradičních pohádek)

Tajné a tajemné okolnosti atentátu na Heydricha

Objevili Cyril s Metodějem svatý grál?

Nevyřešené kauzy padesátých let

Mnichov před Mnichovem

Czajankova kasárna – první výstřely osvobození

Tajemná úmrtí rodu Habsburského

Jan Kefer – magií proti Hitlerovi

Kdo vyvraždil Slavníkovce

Prokletí štěchovického pokladu

Byl praotec Čech historickou postavou?

Osudová Emma – umělkyně ve stínu Maffie a okultismu

Martine Šmíde, nikdy nezapomeneme!

 

Televize NOE – cyklické pořady

Léta letí k andělům - portréty duchovních osobností, 20min., 78 dílů, 2006-2017;

Bet-Lechem - portréty „cizinců“ o jejich vnitřním domově, 20min., 46 dílů, 2009-2017;

Cesta k Andělům – talkshow, 50min., 109 dílů (režie a moderování), 2009-2016;

Náš dům v kosmu (ekologie a bioetika), 20min., 42 dílů (i na DVD), 2011;

 

Poetický (výtvarný) dokument ČT

Carnevale di Venezia (magický film); 1995;

Cirkus pluje nocí jako karnevalová loď (putování po Moravě s Bolkem Polívkou a cirkusem Jo-joo); 2001;

Sochy snové, ale odolné (Génius loci města Plzně v sochařském profilu V.Česáka); 2001;

 

TV NOVA

Na vlastní nebezpečí (zábavná show), 50 min., několik dílů po dobu 3 let, 1996-8;

 

 

 

 

Utajené příběhy českých dějin (hrané dokumenty s využitím archivů), 25 min., 24 dílů, 2018-2020;

Psychotronika za železnou oponou (Husákovi kouzelníci)

Exorcismus svatého Prokopa

K čemu potřebovalo gestapo českého mága?

Tajemný Smolíček (léčivé poselství tradičních pohádek)

Tajné a tajemné okolnosti atentátu na Heydricha

Objevili Cyril s Metodějem svatý grál?

Nevyřešené kauzy padesátých let

Mnichov před Mnichovem

Czajankova kasárna – první výstřely osvobození

Tajemná úmrtí rodu Habsburského

Jan Kefer – magií proti Hitlerovi

Kdo vyvraždil Slavníkovce

Prokletí štěchovického pokladu

Byl praotec Čech historickou postavou?

Osudová Emma – umělkyně ve stínu Maffie a okultismu

Martine Šmíde, nikdy nezapomeneme!

 

Televize NOE – cyklické pořady

Léta letí k andělům - portréty duchovních osobností, 20min., 78 dílů, 2006-2017;

Bet-Lechem - portréty „cizinců“ o jejich vnitřním domově, 20min., 46 dílů, 2009-2017;

Cesta k Andělům – talkshow, 50min., 109 dílů (režie a moderování), 2009-2016;

Náš dům v kosmu (ekologie a bioetika), 20min., 42 dílů (i na DVD), 2011;

 

Poetický (výtvarný) dokument ČT

Cirkus pluje nocí jako karnevalová loď (putování po Moravě s Bolkem Polívkou a cirkusem Jo-joo); 2001;

Sochy snové, ale odolné (Génius loci města Plzně v sochařském profilu V.Česáka); 2001;

 

Záštity na filmy a jejich šíření po světě:

Česká televize - Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková

Edice hraných dokumentárních filmů o světových řádech a českých světcích

(historie světových řádů a portréty českých světců).

Hrané hodinové poetické výtvarné duchovní dokumentární filmy České televize:

Filmy jsou o souvislostech v dějinách Evropy, určené hlavně mladým lidem a jsou často promítány ve školách, jako doplnění výuky. Filmy ukázali poetičnost vyprávění a režijního stylu, který umožňuje obrazově a zábavně předávat důležité historické informace. Formálně kombinují hrané scény a dokumentární výpovědi se symbolickými obrazy s přesahem do současného světa.

Jsou vysílány vždy ve vánočním nebo velikonočním (primetime) čase na veřejno-právní České televizi.

Ke všem těmto filmům namluvil komentář Marek Eben a Martin Dejdar.

Celou řadu těchto historických hraných dokumentárních filmů podporuje záštitami ministerstvo školství (a doporučuje jako doplňující historický materiál do škol). Filmy a akce spojené s ním, podporují a záštitu nad nimi udělilo také ministerstvo zahraničních věcí, předsedkyně poslanecké sněmovny, premiér vlády, ministerstvo kultury a školství a kardinál Dominik Duka.

Filmy následně vychází úspěšně na DVD v edici České televize s jazykovými mutacemi a distribuují se po Českých kulturních centrech v zahraničí, ambasádách, universitách, festivalech, kulturních centrech, školách, farách a dalších institucích (v zahraničí např.: Los Angeles a Buenos Aires).

Filmy jsou prodány rovněž polské a maďarské televizi, ve kterých byly s úspěchem vysílány. O filmy předběžně projevila zájem televize RAI UNO a francouzská KTO.

Prostřednictvím Španělské ambasády se filmy šíří také pro další španělsky mluvící země a pro Institut Cervantes v Praze.

Filmy byly prezentovány v Bělorusku v médiích - v rámci instalace sošky Pražského Jezulátka v Minské římsko-katolické katedrále.

Filmy jsou využívány nejen v televizi a v kinech, ale i jako seminární, studijní a přednáškový materiál.

Filmy mají nadstandardní promo ve veřejnoprávní České televizi, Českém rozhlase a dalších médiích.

Filmy obdržely vždy grant ministerstva kultury, hejtmanský nebo univerzitní grant.

Na filmech spolupracují nejlepší odborníci a historici jako poradci a průvodci: Miroslav Herold SJ, Jiří Sláma, Jaroslav Šebek, prorektor Karlovy university Jan Royt a další.

Pro výrobu dokumentárních i hraných křesťanských filmů byla založena firma – JesuPrague Film (emeritní ředitel ČT2 – Jan Mrzena).

 

Filmy, producentská firma JesuPrague Film a autoři se opírají o 5 státotvorných a morálních pilířů:

Církev v čele s arcibiskupem pražským a primasem českým, kard.Dominikem Dukou;

University (Karlova Univerzita, Mendelova univerzita, Masarykova univerzita…) jako evropská křesťanská síť vzdělanosti;

Velvyslanectví a jejich kulturní centra a instituty (argentinské, peruánské, španělské, mexické, filipínské….);

Česká televize, TV Prima, televize NOE;

Křesťanští politikové napříč politickým spektrem

A na závě uvádím lovo producentů o něm a o jeho spolupracovnici Janě K. Studničkové 

Jan Mrzena – JesuPrague Film, Jakub Červenka - Bedna film a Ondřej Beránek - Punkfilm:

S autorskou a režisérskou dvojicí Otakárem M. Schmidtem a Janou K.Studničkovou spolupracujeme již několik let. Jejich imaginace a schopnost vyprávět poutavými obrazy důležité myšlenky a situace je obdivuhodná. Před 10 lety přišli s nápadem a osobním závazkem vytvořit tradici duchovní série dokumentů vycházející z české křesťanské tradice. Když hovoříme o duchovním dokumentu, neznamená to nudný, náboženský, aktivistický film, ale naopak Otakárův a Jany Studničkové styl přinesl do českého filmu unikátní přístup zaměřený hlavně na mladou generaci. Využívá klipovitého vyprávění, zábavných kombinací hrané akce v dokumentárním prostoru. Místo kázaní o tom co je dobré a co zlé nabízí lidské příklady osobností, které svým životem dokázaly oslovit okolní svět. Například ve filmu o sv. Vojtěchovi – knězi, který bosý prošel celou tehdejší Evropou a svými názory ovlivnil mnohé panovníky včetně císaře. Ukazuje, že každý člověk, který naplní svoji svobodu, může ovlivnit druhé a nemusí mít velkou moc. Dokumenty hledají stopy světců v dnešní spojené Evropě, toto propojení historie s naší současností dokazuje, že hodnoty z počátků vývoje západní civilizace jsou základem a kořeny dnešní evropské společnosti. Tento význam považujeme za nesmírně důležitý především pro mladé diváky, kteří jsou naší hlavní cílovou skupinou. Natáčíme na HD kamery a v postprodukci uplatňujeme filmové postupy a výsledek je díky moderní digitální technologii filmový styl. Díky vstupu televize může vzniknout filmový projekt, který má vyšší ambice než jen tedokumentární publicistika.

 

Záštity na filmy a jejich šíření po světě:

Česká televize - Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková

Edice hraných dokumentárních filmů o světových řádech a českých světcích

(historie světových řádů a portréty českých světců).

Hranéhodinové poetické výtvarné duchovní dokumentární filmy České televize:

Filmy jsouo souvislostech v dějinách Evropy, určené hlavně mladým lidem a jsou často promítány ve školách, jako doplnění výuky. Filmy ukázali poetičnost vyprávění a režijního stylu, který umožňuje obrazově a zábavně předávat důležité historické informace. Formálně kombinují hrané scény a dokumentární výpovědi se symbolickými obrazy s přesahem do současného světa.

Jsou vysílány vždy ve vánočním nebo velikonočním (primetime) čase na veřejno-právní České televizi.

Ke všem těmto filmům namluvil komentář Marek Eben a Martin Dejdar.

Celou řadu těchto historických hraných dokumentárních filmů podporuje záštitami ministerstvo školství (a doporučuje jako doplňující historický materiál do škol). Filmy a akce spojené s ním, podporují a záštitu nad nimi udělilo také ministerstvo zahraničních věcí, předsedkyně poslanecké sněmovny, premiér vlády, ministerstvo kultury a školství a kardinál Dominik Duka.

Filmy následně vychází úspěšně na DVD v edici České televizes jazykovými mutacemi a distribuují se po Českých kulturních centrech v zahraničí, ambasádách, universitách, festivalech, kulturních centrech, školách, farách a dalších institucích (v zahraničí např.: Los Angeles a Buenos Aires).

Filmy jsou prodány rovněž polské a maďarské televizi, ve kterých byly s úspěchem vysílány.O filmy předběžněprojevila zájem televize RAI UNO a francouzská KTO.

Prostřednictvím Španělské ambasády se filmy šíří také pro další španělsky mluvící země a pro Institut Cervantes v Praze.

Filmy byly prezentovány v Bělorusku v médiích - v rámci instalace sošky Pražského Jezulátka v Minské římsko-katolické katedrále.

Filmy jsou využívány nejen v televizi a v kinech, ale i jako seminární, studijní a přednáškový materiál.

Filmy mají nadstandardní promo ve veřejnoprávní České televizi, Českém rozhlase a dalších médiích.

Filmy obdržely vždy grant ministerstva kultury, hejtmanský nebo univerzitní grant.

Na filmech spolupracují nejlepší odborníci a historici jako poradci a průvodci: Miroslav Herold SJ, Jiří Sláma, Jaroslav Šebek, prorektor Karlovy university Jan Royt a další.

Pro výrobu dokumentárních i hraných křesťanských filmů byla založena firma – JesuPrague Film (emeritní ředitel ČT2 – Jan Mrzena).

 

Filmy, producentská firma JesuPrague Film a autoři se opírají o 5 státotvorných a morálních pilířů:

Církev v čele s arcibiskupem pražským a primasem českým, kard.Dominikem Dukou;

University (Karlova Univerzita, Mendelova univerzita, Masarykova univerzita…) jako evropská křesťanská síť vzdělanosti;

Velvyslanectví a jejich kulturní centra a instituty (argentinské, peruánské, španělské, mexické, filipínské….);

Česká televize, TV Prima, televize NOE;

Křesťanští politikové napříč politickým spektrem;

 

 

 

 

 

 

Slovo producentů:

Jan Mrzena – JesuPrague Film, Jakub Červenka - Bedna film a Ondřej Beránek - Punkfilm:

S autorskou a režisérskou dvojicí Otakárem M.Schmidtem a Janou K.Studničkovou spolupracujeme již několik let. Jejich imaginace a schopnost vyprávět poutavými obrazy důležité myšlenky a situace je obdivuhodná. Před 10 lety přišli s nápadem a osobním závazkem vytvořit tradici duchovní série dokumentů vycházející z české křesťanské tradice. Když hovoříme o duchovním dokumentu, neznamená to nudný, náboženský, aktivistický film, ale naopak Otakárův a Jany Studničkové styl přinesl do českého filmu unikátní přístup zaměřený hlavně na mladou generaci. Využívá klipovitého vyprávění, zábavných kombinací hrané akce v dokumentárním prostoru. Místo kázaní o tom co je dobré a co zlé nabízí lidské příklady osobností, které svým životem dokázaly oslovit okolní svět. Například ve filmu o sv. Vojtěchovi – knězi, který bosý prošel celou tehdejší Evropou a svými názory ovlivnil mnohé panovníky včetně císaře. Ukazuje, že každý člověk, který naplní svoji svobodu, může ovlivnit druhé a nemusí mít velkou moc. Dokumenty hledají stopy světců v dnešní spojené Evropě, toto propojení historie s naší současností dokazuje, že hodnoty z počátků vývoje západní civilizace jsou základem a kořeny dnešní evropské společnosti. Tento význam považujeme za nesmírně důležitý především pro mladé diváky, kteří jsou naší hlavní cílovou skupinou. Natáčíme na HD kamery a v postprodukci uplatňujeme filmové postupy a výsledek je díky moderní digitální technologii filmový styl. Díky vstupu televize může vzniknout filmový projekt, který má vyšší ambice než jen televizní dokumentární publicistika.

 

 

 

 

 

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY) UMĚNÍ Mon, 27 Jul 2020 09:06:54 +0000