hhh

Kauza MS v lyžování v Liberci nekončí! – Obraz mediální mafie v akci!

 

JUDr. Klára A. Samková, Ph.D., advokátka

V pondělí dne 20. února 2012 od 9 hodin pokračovalo u Městského soudu v Praze na adrese Spálená 6/2, Praha 2, vstup z Karlova nám., jednací síň č. 7 v budově A, u předsedkyně senátu JUDr. Jaroslavy Lobotkové, soudní přelíčení mého klientka novináře Pavla Skramlíka, působícího nyní v agentuře Mediafax, který je žalován žalobou na ochranu osobnosti majitelem mediální agentury Médea a časopisů Týden, Instinkt a další,  Jaromírem Soukupem. Pavel Skramlík je žalován za to, že v září roku 2007 označil v časopise Totalsport a na jeho webu totalsport.cz tehdejšího náměstka ministryně školství mládeže a tělovýchovy Jaromíra Soukupa za člověka s nadstandardními vztahy k tehdejší ministryni tohoto rezortu Daně Kuchtové (za Stranu zelených) se sexuálním podtextem, čili že byli milenci. Toto se pana Jaromíra Soukupa dotklo, tvrdí, že je bezúhonný člověk a o tom, že milencem Kuchtové nebyl, má mimo jiné svědčit jeho manželka, kterou navrhnul jako svědkyni.

Faktem je, že osobní vztah Jaromíra Soukupa a Dany Kuchtové vedl nejen ke škodlivému ovlivnění situace kolem mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009, k výměně tehdejšího šéfa organizačního výboru MS 2009 Romana Kumpošta za Kateřinu Neumannovou, ale následně i ke značným komplikacím ohledně čerpání částky ve výši 130 milard korun z evropských fondů pro české školství v oblasti výzkumu na univerzitách. MS 2009 skončilo finančním fiaskem a čerpání peněz z fondů Evropské unie pro výzkum na vysokých školách není dodnes vyřešeno. Situace vedla k rezignaci paní Kuchtové a odvolání pana Soukupa. Jejich pochybení měla zásadní politické dopady v přímém vztahu k důsledkům.

Přestože působení Jaromíra Soukupa a Dany Kuchtové na MŠMT má dodneška pro celou Českou republiku katastrofální důsledky, je jediným žalovaným Pavel Skramlík kvůli označení příčiny, totiž nadstandardního osobního vztahu. Ostatní bylo zameteno pod koberec. Lze očekávat, že pokračování tohoto soudního sporu přinese řadu dalších pikantních odhalení, z nichž bezesporu jen marginálií je, že pan Jaromír Soukup je zastupován advokátkou Mgr. Kateřinou Boháčovou, u které je sám veden jako koncipient. Ta navíc figuruje v řadě statutárních orgánů jeho společností.

Jelikož pan Jaromír Soukup je majitelem nejen reklamní agentury Medea, ale i řady titulů na našem mediálním trhu, např. časopisu Týden a Instinkt, lze na tuto kauzu pohlížet jako na způsob zastrašování novinářů a omezení svobody slova cestou majetkového ovládnutí médií. Proto kauza pana Skramlíka vysoce svým významem překračuje rámec soukromoprávního sporu a zasluhuje si maximální pozornosti veřejnosti.