Brouk Pytlík je proti Václavu Havlovi nula

Petr Paulczynski

Disident, spisovatel, dramatik, prezident a na konec režisér. Renesanční člověk Václav Havel. Leonardo da Vinci  by ustrnul v němém úžasu. Své poslední drama Odcházení se rozhodl Václav Havel dokonce zvěčnit na filmovém pásu. A sám se posadil do režisérské židle. Proč ne, když si všeuměl a vševěd troufá. Drama s rozpočtem 44 milionů korun se má natáčet do konce srpna, premiéra je plánována na březen příštího roku. Hlavní postavy filmu ztvární Josef Abrhám a exprezidentova druhá manželka Dagmar Havlová. Proč však do soukromého projektu vstupuje veřejnoprávní ČT mi uniká. Proč strká peníze od poplatníků-nevolníků do díla, které nikterak příznivě přijato nebylo a to i v celosvětovém kontextu.

 


Vicekancléř Petr Hájek k tomu uvedl: „Tohle je ovšem opravdový skandál. Nejenže Václav Havel má spoustu vlastních peněz na to, aby mohl ze svého riskovat svůj mladický režijní debutantský propadák. Nejenže je nemravné, aby ČT, z miliard, které nám ukradne z peněženek v podobě zákonem přikázaných televizních daní financovala soukromé projekty filmových producentů - navíc obvykle svých kamarádů a přátel. Nejenže celý tento systém pokřivuje a ničí konkurenční prostředí na mediálním a filmovém trhu. Především je ale neuvěřitelné, že do okruhu tohoto mafiánského způsobu "financování" vstoupí i bývalý prezident."

 

A neřekl to jenom Hájek, jehož mohou mnozí zpochybňovat. Řekl to i miláček národa Zdeněk Troška. „Od mnoha lidí jsem slyšel, že pan Havel to nemá zapotřebí a já s tím souhlasím. Svých peněz má dost," řekl ParlamentnímListům.cz populárn írežisér, kterému ČT odmitla kooperaci na pohádce od Boženy Němcové.
 
Aby bylo jasno. Havla si vážím pro jeho osobní statečnost s níž se postavil komunistické zvůli. Méně už se mi líbil v roli prezidenta pro svoji věčnou nepolitickou politiku, kdy chtěl aby stát řídila skupina nevolených vyvolených. Samozřejmě jím a jeho kamarádíčky z mokré čtvrti. Jako spisovatele potažmo dramatika už ho holt nemusím vůbec. Přesto jsem přečetl a shlédl od něj co šlo. Odcházení podle mne je z toho všeho nejslabší. A tak se musím zeptat, proč ČT participuje na tvorbě tohoto dílka, které jsem ani neměl sílu dočíst.
 
Pan Havel, říkejme mu klidně doživotně pan prezident je již oficielně mimo politiku, i když se snaží tu a tam do ní nenápadně vstupovat prostřednictvím jiných např. pana Kocába, či veřejně deklarovanou podporou Zelených (naštěstí neúspěšnou). Zjevně ho však něco pudí znovu a znovu vylézat na světla politických ramp. Proč ne. Problém je, že tam neleze za svoje.
 
Přeji panu prezidentovi pevné zdraví. Přeji mu zasloužený odpočinek v důchodovém věku. Už by si skutečně mohl od politiky odpočinout a zkusit napsat něco pořádného. Navrhuji téma Pravdoláskař obecný (Veritaseros vulgaris). Tento druh objevil svého času jistý Independent na serveru Nekorektně. Pravdoláskař je zpravidla neškodný, neb nemá vlastní politickou linii a omezuje se na prázdné hlásání pravdy a lásky. Není ale ani k ničemu, neb umí jen bourat a nikoli tvořit. K jeho typickým akcím, které měly sice bombastický efekt, ale žádný výsledek patří např. krize v České televizi v roce 2000, nebo výzva Děkujeme odejděte. Další hlavní protagonisté tohoto druhu jsou např. Jan Ruml, Jiří Pehe, Michael Kocáb, Martin Mejstřík, Jan Kraus, Václav Moravec a další.
 

A nakonec pár slov k naší-vaší ČT. Ta umí velmi dramaticky pojednat kdejaký nešvar a to v celé řadě pořadů. Co kdyby tak některý z investigativců prozkoumal jak je to s tím financováním předpokládaného propadáku? Už se těším, jak se bude věnovat nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky, neprůhlednosti zadávání zakázek, malými (přesněji spíš velkými) domů odpovědných pracovníků. A v Událostech komentářích se coby host bude pod drtivými otázkami redaktorky Drtinové potit generální ředitel a ti co podepsali v úterý 22. června  smlouvu se společností Buc-Film producenta Jaroslava Boučka na výše popsanou páně Havlovu režijní prvotinu.

A zkusme si k tématu zahlasovat v anketě na adrese:
http://www.paulczynski.cz/anketa.html