Revue Fragmenty, XVII. ročník, červenec 2012
Děkujeme, že nás čtete již celých sedmnáct let!

PRÝ BYLO ZA KOMANČŮ LÉPE

Petr paulczynski

Podle nějakého výzkumu se ukázalo, že tuto hovadinu si myslí až třetina středoškoláků. Toto zjištění ukazuje, že tak zvaná Hubálkova konstanta je pravdivá. Že nevíte co to je? Nu, objasním. Zde je páně Hubálkova definice: Podíl "pitomců" v jakémkoliv národě činí třetinu. To co je pro nás jako národ typické je "malověrnost, skepse, zvláštní směsice buranství." Když se nad tím zamyslím, jsou však možná ti středoškoláci jenom "volaací zmetění". Zřejmě tuto hovadinu slyší doma. Pak buď žijí v rodině bolševika, nebo někoho komu socík vyhovoval. Nikdo se nestrhal, kdo neokrádal stát, okrádal sebe a rodinu, v pátek v poledne vyrazil na chatičku a v kufru embéčka si vezl pár ukradených cihel a půl pytlíku cementu. A to tatíkovi dneska nechtějí trpět, šmejdi kapitalističtí. Důležité bylo, že všichni měli stejné hovénko, nikdo neměl bavoráka nebo meďoura, když já měl škodověnku. Asi svým dětičkám zapomněli říct, že džíny si mohli koupit akorát tak v Tuzexu, do zahraničí mohli akorát tak k Balatonu a to ještě s ROH a museli jste vypsat do celního a devizového prohlášení každý zlatý řetízek... Takže bych těm spratkům hloupým nebo navedeným přál na chvíli se vrátit tak o 30 až 35 let zpátky. A taky se ptám, co dělá naše školství, že třetina středoškoláků je zcela pomatená.>>>

O „nelidskosti“ státní maturity

Ladislav Zemánek

     Neměl jsem původně v úmyslu vyjadřovat se ke státní maturitě. Nejspíš proto, že jsem ji v květnu sám skládal, a proto jsem necítil dostatečný odstup, který je při psaní textů, jež by si rády dělaly nárok na objektivitu, tak potřebný. Ale tento článek si žádný takový nárok neklade, je ryze subjektivní. Nemám ve zvyku nechat se unášet subjektivitou, ale v nezměrné změti útoků na státní maturity ať už ze strany studentů, jejich rodičů, kteří pochopitelně nemohou mít názor odlišný od názoru svých dětí, kteří ve zkoušce nepříliš uspěli, či dalších, již se nechali strhnout aktivní menšinou, která chtěla zpochybněním zkoušek samotných odvrátit pozornost od vlastní neschopnosti, je slyšet jen jedna strana. A já cítím potřebu přispět opačným názorem, aby byl slyšen hlas všech.   Má zkušenost s letošní státní maturitou je diametrálně odlišná od těch, které jsou neustále prezentovány v médiích. Neustále vidíme nešťastné studenty, kteří se dušují, že práce, kterou odevzdali, byla výborná, a pouze vinou anonymních hodnotitelů z CERMATu dopadli tak, jak dopadli, tedy špatně. Kopat do všech kolem ve chvíli, kdy nedopadli podle svých představ, je přece nedůstojné a řekl bych, že i poněkud směšné. Jistě, současná podoba státní maturity má své nedostatky a já sám s ní nejsem příliš spokojen, přesto však jsem přesvědčen, že tvrzení o nelidskosti, přehnané náročnosti, chybnosti, tudíž celkovém selhání nynější koncepce jsou nesprávná. V pozdějším životě budou naše texty, napíšeme-li nějaké, rovněž hodnotit cizí lidé. Co třebas vlastní hrdost a čest? Systém bych zde nastavil kupříkladu tak, že vysoké školy by mohly přijímat pouze žádosti těch, kteří státní maturitu složili ve vyšší úrovni (pochopitelně jen u těch předmětů, které jsou s příslušným vysokoškolským oborem spjaty). Nezbývá než popřát neúspěšným studentům mnoho štěstí při zářijovém reparátu, více pokory a nadhledu a odborné veřejnosti a příslušným elitám více odvahy a rozhodnosti čelit mediálnímu nátlaku, který je zcela neadekvátní a snad i účelový.>>>

Prezident s chotí otevřou Jižní zahrady Hradu

Prezident republiky Václav Klaus společně s manželkou Livií Klausovou ve středu dne 20. června 2012 v 10.00 hodin slavnostně otevře . Zahrady prošly náročnou rekonstrukcí a otevírají se v podobě, v jaké byly v letech 1920 – 1929 vybudovány architektem Josipem Plečnikem. Pro veřejnost se zahrady otevřou ve 12.00 hodin.Prezidentský pár po zahradách provedou historické postavy; hlavním průvodcem bude dcera T. G. Masaryka Alice, v Rajské zahradě prezidenta pozdraví i císař Rudolf II.

 

Vážený pane prezidente,
přijměte upřímné blahopřání k Vašim narozeninám a přání, aby Váš nově založený  Institut Václava Klause (IVK) pokračoval v šíření myšlenek, které podle našeho názoru osloví všechny ty, kterým na dění v naší vlasti i celé Evropě opravdu záleží.
K tomu ať Vám dopomáhá Bůh.
Za redakci revue Fragmenty Ivana Haslingerová a Jiří Pancíř

 

Nejhlasitější kritik EU z řad europoslanců, Nigel Farag, bude hostem Akce D.O.S.T.

Michal Semín, Petr Bahník, www.akce-dost.cz

Do České republiky přijíždí v pondělí 18. června na pozvání konzervativního občanského sdružení Akce D.O.S.T. předseda frakce "Evropa svobody a demokracie" v Evropském parlamentu, europoslanec Nigel Farage.

 

Známého kritika unijních nešvarů EU přijme na Pražském hradě prezident republiky Václav Klaus!

 

 

V odpoledních hodinách se Nigel Farage setká při číši vína s vedením Akce D.O.S.T. a s některými představiteli euroskeptických stran a organizací v ČR. Přítomen bude i zástupce ředitele kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek a tajemník prezidenta republiky a ředitel politického odboru kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl. Tisková konference proběhne v budově ČSVTS, sál č. 217, Novotného lávka 5, Praha 1 od 17. hodin.

Ve večerních hodinách pak Nigel Farage vystoupí na moderované přednášce s názvem "Pravda o Evropě". Celým večerem bude provázet předseda Akce D.O.S.T. Michal Semín.>>>

 

Komunisté nemají právo hlasovat o církevních restitucích!

Ivana Haslingerová  

KSČM je přímým nástupcem KSČ, která v 50. letech okradla církve o jejich majetek a perzekuovala jejich představitele v táborech nucených prací jako těžké zločince. Hlasování o navrácení ukradeného majetku komunisty je proto stejný výsměch jako by zloděj rozhodoval o tom, co vrátí oběti, kterou sám předtím okradl. Je potěšitelné, že si toto již uvědomují někteří poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Poslanec za  TOP 09 a místopředseda hospodářského výboru Jan Husák vyzval poslance KSČM, aby se zdrželi hlasování o zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, protože jsou podjatí. „KSČM se nikdy nedistancovala od činů své předchůdkyně spáchaných na obyvatelstvu Československa, nikdy neodsoudila nesmyslné popravy nevinných osob, nikdy nepožádala občany o prominutí napáchaných chyb. Proto je evidentní, že odnětím majetku církvím v 50. letech plně souhlasí a může ty činy i nadále krýt,“ shrnuje důvody možné podjatosti Jan Husák.  Podle Jana Husáka to potvrzují slova z vystoupení poslance Grebeníčka v rozpravě o restitučním zákonu. „Byla to jen snůška demagogických lží," shrnul Husák a dodal: „Vyzývám poslance KSČM, aby se celému národu omluvili a vzdali se práva hlasovat o zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi“.Nezbývá než souhlasit a věřit, že se k jeho výzvě přidají i další slušní poslanci.

Livia Klausová na Kloboukové párty v TOP HOTELU Praha

Eva Budková

TOP HOTEL Praha se již po několikáté stal hostitelem Kloboukové párty, kterou každoročně pořádá Klub manažerek ČMA. Tentokrát se dámy setkaly dne 12. 6. 2012 a využily výjimečnou atmosféru Japonské zahrady a přilehlého Kongresového sálu Praha.

Již na 11. ročníku Kloboukové párty přivítal půvabné dámy oděné do elegantních klobouků předseda představenstva TOP HOTELS GROUP a.s. Ing. Vladimír Dohnal společně s oblíbenou moderátorkou a koncertní pěvkyní Martinou Kociánovou. Během večera mohli hosté shlédnout komorní vystoupení dívčího fagotového kvarteta Dudlajdá fagotiky. Vystoupení vystřídala módní přehlídka doplněná nezbytnými klobouky, které si přítomné dámy mohly také zakoupit.

Významní hosté z řad předních českých manažerek a členů klubu ČMA, v čele s jeho zakladatelkou a předsedkyní paní PhDr. Lenkou Tomešovou a za účasti první dámy České republiky paní Ing. Livie Klausové, CSc., zažili večer plynoucí v příjemné atmosféře, podpořené vybranými lahůdkami vyhlášené kuchyně TOP HOTELU Praha.

LETOS MI TO NESTOUPNE. VÁM TAKY NE

Petr Paulczynski

Nelekejte se však, nehodlám psát o Arginmaxu ani Clavinu. Hodlám psát o zmražení důchodů. Právě jsem se totiž dozvěděl, že náš úžasný parlament schválil vládní předlohu, která se vykašlala na sliby a s odkazem na svrab a neštovice do nichž jsme se dostali nebo do nichž nás oni zavedli jsou důvodem pro oškubání důchodců. Galaktický ministr financí se rozhodl ušetřit pár kaček na těch nejslabších. Tomu bych rozuměl, kdyby se tímto principem řídila i vláda. Namísto toho aby šla příkladem, dozvídáme se, kolik který ministr napsal nemravných odměn, aniž bychom zjistili komu. Také hafo zbytečných vládních poradních orgánů sežere skoro tolik, co ušetřili na důchodcích. Stačí si najet na seznam těchto úřadů často velmi bizarních názvů s neuvěřitelným počtem zaměstnanců, rozpočtem i diskutabilním až škodlivým efektem. Myslí si někdo, že tohle všechno k něčemu potřebujeme, nebo je to zdroj úspor o nichž se zatím jen mluví? Rozumím tomu, že se má šetřit. Nerozumím tomu, proč se má šetřit na důchodcích, když všude vidím jak právě stát rozhazuje plnými hrstmi. >>>

Pane Kalousku, již nežijeme v socialistickém plánovaném hospodářství

ivana Haslingerová

I když pan Kalousek neustále vymýšlí všechno možné i nemožné, jak dostat peníze do rozpočtu, tak již v květnu probendil tři čtvrtiny výše plánovaného shodku rozpočtu. Neboli, již nyní máme schodek přes 79 mld. Kč. Potvrzuje to jen výstražná slova skutečných ekonomů, která znějí na odborných seminářích, že zvyšováním daní se ekonomika nezvedne, ba právě naopak. Dochází na jejich slova. Pan Kalousek po zvýšení DPH počítal naivně, že nárůst do rozpočtu bude 15,5 %, vybral ale již nyní o 3 % méně než loni. Pan Kalousek by si měl již konečně uvědomit, že nežijeme v plánované socialistické ekonomice, ale v ekonomice tržní, a sebekrásnější vládní plány růstu nic nezmohou proti obecně platným ekonomickým poučkám. I přes všechny sebeexcelentněji sepsané a publikované reformní kroky a plány růstu se bude ekonomika ubírat svým směrem, a přestože se to vládním expertům nebude líbit, naši ekonomiku bude určovat neviditelná ruka trhu. Pokud bude tedy nadále pan Kalousek snižovat životní úroveň nás všech zaváděním vyšších a vyšších daní, dostane se pouze do akcelerující schodkové spirály smrti. A nepomůže mu z ní ani zavedení nucených prací pro nezaměstnané, jejichž počet bude narůstat, protože podnikatelé odejdou s podniky do ciziny. Těch větších, které tam jen v poslední době kvůli Kalouskově reformě odešlo, je už přes 200. A co je podstatné, tento proces je nevratný. I kdyby se fiskální politika v naší zemi zlepšila, tyto podniky se sem už nevrátí. A tady už přestává legrace. Nechápu pana Nečase, který doposud vyhodil přes polovinu ministrů za nesrovnatelně menší prohřešky, že dovolí panu Kalouskovi takto hazardovat s naší ekonomikou a nepostaví na nejvyšší finanční post našeho státu místo chemika někoho z moderních vzdělaných ekonomů, které má v ODS i v NERVU k disposici. Primitivní a laické ekonomické úvahy pana Kalouska nás z ekonomické krize nezachrání, přičemž v takovém případě vina za potíže nepřipadne Kalouskovi a TOP 09, nýbrž Nečasovi a tím ODS.>>>

Inkvizice vyrůstala ve 13. století ze strachu před společenskou změnou

Ivana Haslingerová

Arcibiskupství pražské vydalo výtisk čtvrtletníku Salve věnovaný výhradně inkvizici. Dle slov jeho šéfredaktora, Jeho Eminence Dominika Kardinála Duky OP, byl vydán proto, aby si lidé uvědomili skutečný obraz inkvizice proti tomu, jaký získala díky nepřesným historickým znalostem. Její obraz je spojovaný s řadou mýtů a mylných stereotypů. Kniha odpovídá na to, kde se tyto stereotypy rodí, když v učebnicích dějepisu je realita popsána vesměs přesně. Dospívá k závěru, že nejvíce mylných představ proniká do názorů školní mládeže především díky masochistickým filmům. Běžných 450 000 soudních procesů, které mají za následek například čtrnáctidenní nošení přehozu s nadpisem „Jsem kacíř“, by diváky neuchvátilo, ale některé z půl procenta inkvizičních procesů, které vedly k odsouzení a k  trestům smrti, které ve středověku byly udělovány světskými soudy velice kruté, jsou pro filmaře jako stvořené. A co teprve středověké mučící nástroje užívané světskou mocí při výsleších! A především pro filmaře tak žádané prázdné, tupé výrazy mučených obviněných... "Ano středověk byl opravdu z pohledu dnešního člověka krutý, on ale i život v něm byl mnohem těžší a to i na tehdejších neútulných hradech. Je pochopitelné, že filmaři ho používají pro návštěvnost, ale co je na filmech o inkvizici podpásové je to, že není podtrženo, že inkvizice pouze pracovala na principu policie, po vyšetření zločinu předala hříšníka světským soudům a ty jednaly podle tehdejších předpisů. Tedy mučením se snažily vynutit přiznání a pak vynášely tresty dle tehdejšího světského práva. Inkvizice nebyla při těchto výsleších přítomna. Režimy, které se snažily nalézt alespoň něco k očernění katolické církve tyto filmy vítaly a povedlo se díky nim v divácích vyvolat dojem, že církev byla neskutečně krutá. U nás napáchal obrovskou paseku např. film Kladivo na čarodějnice," uvedl pan kardinál. Nechci vyviňovat inkvizici z jejich činů, ale je nutné zasadit vše do doby, kdy působila,  a spíše než tresty, které vynášel ten který tehdejší velmož na svém  panství, je důležité si položit otázku, proč to udávání tehdejší kněží dělali. A právě na to odpovídá výše citovaná kniha a o tom si povídal pan kardinál s přítomnými v sídle dominikánů v Jilské ulici v Praze. "Snahou mocenského aparátu bylo vyrovnat se se společenským strachem. Šířením nenávisti proti společenstvím, které popírají základní hodnoty.  Inkvizice měla v tomto dvojí roli - praktickou ochranu společnosti a prevenci. Byla policejním nástrojem společnosti. Hledala ideové zdroje, které by mohly společnost ohrozit. Stále se pohybovala v symbioze církev-stát. V rovině střetu mezi církví a státem. Pro současnou společnost je inkvizice těžko pochopitelná, leč současný stát používá v boji s tzv. extrémismem podobné nástroje. Můžeme říci, že v 18. století dochází k zániku propojení duchovní a sekulární sféry. Inkvizice není instituce, s níž církev začínala. Církev začínala jako disidenské hnutí. Její ideová struktura odmítala tehdejší systém," uzavřel pan kardinál.>>>

Hej, byrokrati, přiznejte se! Kteří z vás jsou zbyteční a odejdou?

František Matějka

Plán na zeštíhlení veřejné správy má udělat Karolína Peake, jejíž Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí byl vytvořen uměle jen proto, aby seděl počet rozdělených křesel. Vtipné. Podívejme se na boj s přebujelou veřejnou správou za deset let zpět. Všechny vlády měly boj s reformou státní správy v programech, žádná ho ale neprosadila. Po nástupu současné vlády přišla první vlaštovka: „V současnosti zahajujeme projekt, jehož prvním výstupem je seznam všech agend vykonávaných ve veřejné správě. Aktuálně ho kontrolujeme, jsou jich stovky,“ řekla Štěpánka Cvejnová, ředitelka odboru efektivní veřejné správy na ministerstvu vnitra. V České republice totiž neexistoval oficiální přehled o tom, co který úřad dělal, přičemž v řadě případů pracovaly na tomtéž, aniž by to o sobě věděly. To byl říjen 2010. Máme červen 2012, seznam neexistuje dodnes a po nulových výsledcích ambiciózního plánu z října 2010 přichází Karolína Peake, aby nově předložila vládě materiál s názvem „Příprava úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě“. Nejde o nějaký výsledek plánů předchozích, ale plán na nový plán. Kvůli němu paní Peake rozeslala ministerstvům formuláře, v rámci kterých nechce po byrokratech nic vtipnějšího, než aby sami o sobě řekli: „ano, jsem zbytečný, propusťte mě.“ Je to stejně vtipné, jako když tu akci dostala na starost zrovna ona, jejíž Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí byl vytvořen uměle jen proto, aby seděl počet rozdělných křesel v koaliční vládě. Nevím jak Karolína Peake, ale já jsem si téměř jist, že ani teď se nám polovina byrokratů sama nepřizná, že jí společně s jejich úřady a institucemi živíme uměle a zbytečně. To by totiž musela vláda nejprve odstranit příčinu, kterou je opatrovnická forma státu, který si na svůj hřbet vzal víc, než je schopen unést. A na to současná vláda koule rozhodně nemá.>>>

Ako sa chrániť pred krízou eurozóny

 Richard Sulík

Bohužiaľ, naša vláda strčila hlavu do piesku a tvári sa, že Brusel má krízu pod kontrolou. Každý súdny človek však vidí, že po dvoch rokoch „zachraňovania“ je eurozóna vážne ohrozená. Skutočný štátnik by v prvom rade hájil záujmy krajiny, za ktorú prevzal zodpovednosť. Róbertovi Ficovi však stačí, že v Bruseli je za „dobrého Európana“. Potom ani neprekvapuje, že vláda nemá plán B. Euro a eurozóna sa nachádzajú vo vážnej kríze a nikto nevie, aký bude ďalší vývoj. Na Slovensku trestuhodne chýba diskusia o tom, čo nám hrozí a ako týmto hrozbám čeliť. Preto namiesto slepej dôvery voči „bruselským záchrancom“ je dobré sa pripraviť aj na horšie časy. Myslím, že je správne vychádzať z toho, že Grécko tento rok opustí eurozónu, že hodnota eura voči doláru bude tento rok priebežne klesať, že inflácia sa zvýši a že kríza v Španielsku sa bude zväčšovať a Španielsko požiada o peniaze z EFSF. Probruselskí lídri sa budú snažiť využiť krízu na viac integrácie, čo ešte viac zníži dôveru v našu spoločnú menu.Hotovosť v eurách na účte nie je rozumné  držať . Je celkom rozumné si práve teraz kúpiť nehnuteľnosť. Do pracovných zmluv, nájomných zmluv zabudovať takzvanú inflačnú doložku, podľa ktorej sa každý rok zvýši o infláciu eura. Takisto stojí za zváženie dohodnúť sumu v pevnejšej mene, napríklad v švajčiarskom Franku. V čase znehodnocovania meny sa oplatí robiť dlhy. Na cestách do južných krajín – Grécko, Portugalsko, Španielsko mať vyššiu hotovosť so sebou. Nezabúdajte na jednu vec. Politická elita, bruselská, európska či slovenská je absolútne bezradná. Keď nie ste spokojní s Róbertom Ficom, máte možnosť ho nevoliť . Keď nie ste spokojní s pánom Barrosom, pánom van Rompuyom, pánom Junckerom alebo pánom Draghim, neviete spraviť vôbec nič. >>>    

Pravice leží na ulici, stačí ji zvednout...

Bedřich Havlíček

Pravice v té formě, jaká dnes sedí v parlamentu, dohrála svoji historickou roli. Pokud si někdo myslí, že by měla ještě dostat čas se historicky znemožnit, šlo by už o přesčas. Stihla toho ve dvou volebních obdobích až až, i když jedno bylo dokonce o polovinu zkrácené, a u toho druhého taky není jisté, jestli se dohraje v plné hrací době. Podepsáním několika bianko směnek - z nichž ta první nemá jen jedno čisté políčko na částku, ale nekonečný sloupec - ztratila tahle vláda svoje opodstatnění. Volili jsme ji jako brzdu řecké cesty, na kterou nás hodlají zatáhnout socialisti,  a ne jako gubernátora, který tady bude prosazovat vůli tatíčka cara z dalekého Bruselu. Takže jak vypadá naše "pravice" verze 2.012? A je to vůbec pravice? Sestup a pád ODS pro mě začal v momentě, kdy se Topolánek na pár okamžiků stal papírově největším premiérem v EU. Rychle poznal, že gule nejsou to pravé pro řízení takového kolosu, a že pokud si chce tykat se Sarkozym a chodit u Berlusconiů jen tak podomácku nalehko, musí změnit postoj. Pochopil, že široké rozkročení beskydského horala, kterým vyhrál volby, se do téhle společnosti nehodí - tady se od lidí jeho formátu čeká spíš stoj spatný a uctivý předklon.  A tak se z opatrného odpůrce integrace stal přes noc eurofederalista nejeurofederalističtější (EE), a za pochvalné poplácácní od Barrosa a obdivné zamručení půvabné Anděly by Lisabonskou smlouvu podepsal třeba vlastní krví, a třikrát podtrhl Dalíkovou. Po něm přišel Nečas - a s odstupem času mohu říct, že doslova. Přinesl naději - spíš tu zoufalou, stéblasechytající - a přinesl styl výrazně odlišný od Topolánka. Pokud mu šlo o to potvrdit starou pravdu, že každá změna je k horšímu, tady byl stoprocentně úspěšný... bohužel. Média mu říkala Pan Čistý, ale výstižnější by bylo Pan Sterilní. Ze všeho nejvíc připomíná destilovanou vodu - bez barvy, bez chuti a bez zápachu. Vyplní prostor, který dostane k dispozici, ale ani se nepokusí získat nějaký navíc vlastním přičiněním. ODS, už tak dost vyměklá léty nehybnosti, pod jeho vedením vyměkla docela na sra... jak kýbl kytu. Díky tomu nám dnes fakticky vládne Kalousek - kariérista s lidoveckou houževnatostí a s ohařím čichem na prachy. Do vysoké politiky se pronáměstkoval, a tak to s mokrými hadry ve funkci nadřízených umí. On určuje témata, on určuje kdo, co, kde, jak a s kým... že, pane premiére? Jednotným schválením Bruselského Paktu ODS rozhodně ztratila poslední šanci stát se apoň menším zlem v příštích volbách.>>>

 

Bohuslav Sobotka nemá právo hovořit za všechny občany

Ivana Haslingerová

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oceňuje dopis německého prezidenta Joachima Gaucka našemu prezidentu republiky Václavu Klausovi u příležitosti 70. výročí lidické tragédie. Ani slovo o tom, že dopis je adresován Václavu Klausovi, kterého si zřejmě německý prezident váží. Místo, aby byl pan Sobotka hrdý na to, že má pan prezident úctu svého kolegy, a to takovou, že se mu omlouvá po sedmdesáti letech za zvěrstva způsobená v Lidicích, dovoluje si ho kritizovat za údajný nezájmem o účast na pietním shromáždění v Lidicích. Argumentaci prezidentské kanceláře, že účast Václava Klause na důležité mezinárodní konferenci v Los Angeles je dlouhodobě plánována a nemohou ovlivnit změnu jejího termínu na jiné dny, neboť nejsou jejími pořadateli, považuje pan Sobotka "za neuvěřitelně kuriózní". To, že pan Sobotka velmi důležitou konferenci v Los Angeles o globálním vládnutí považuje za jednu z nesčetných konferencí pořádaných v zahraničí svědčí o jeho osobní neznalosti zahraniční politiky státu a je to jeho věc. Pokud ale si dovolí napsat, že "Vystoupení prezidenta Klause ve světě nás velmi často naplňují hlubokými rozpaky," pak proti tomu se ostře ohrazuji! Není zatím vládcem celého národa, jen jedné s mnoha stran u nás, navíc v současnosti strany s velmi poštramocenou reputací. Takže hovořit jako vládce v množném čísle "za svůj lid" mu rozhodně zdaleka ale opravdu zdaleka nepřísluší. Troufám si říci že nejen já, ale i mnoho dalších občanů jsme na vystupování prezidenta republiky v zahraničí hrdí a rozhodně se nepodivujeme nad tím, že důležitá mezinárodní konference v Los Angeles u něj dostala přednost před Lidicemi. Víme, že jako vlastenec do Terezína a do Lidic jezdí Václav Klaus takřka každoročně a nejen jezdí, ale pronáší vždy skvělé projevy. Jen loni jsme o tom psali v článku: "Musíme zásadně rozlišovat individuální zločiny a státem organizovaný projekt průmyslového vraždění." Takže rozhodně nejsem popouřena, že jednou musel pan prezident dát přednost účastnit se konference o budoucnosti a nikoliv o minulosti naší země. A od pana Sobotky je útok na něj proto velmi nedůstojný. >>>

 

Josef Louda – 3N fota

IVANA HASLINGEROVÁ

PhDr. Josef Louda, nezávislý fotograf a publicista, se rozloučil s fotografováním opravdu ve velkém stylu – výstavou Josef Louda - 3N ve výstavních prostorách Staroměstské radnice. Jednalo se o dosud nejrozsáhlejší jubilejní výstavu jednoho fotografa. Josef Louda výstavou završil svojí výstavní činnost. Prostory Staroměstské radnice byly zaplněny od Rytířského sálu, Křížové chodby až po románsko-gotická sklepení. I když na výstavě bylo k vidění mnoho fotografií, největší pozornost zaujala vskutku gigantická největší fotografie na světě zobrazující na dvou bannerech o rozměrech 3,5 x 5 a 3,5 x 6 metrů v součtu 1270 portrétů slavných osobností se "svatozářemi". Veřejně známé lidi zachytil na těchto snímcích Josef Louda v průběhu čtyř let v situaci, kdy měli nad hlavou „svatozář“ v podobě lustru či jiného svítícího objektu. Bannery vzbudily pozornost i pracovníků pelhřimovské galerie českých rekordů Dobrý den. Rekordní údaj byl zanesen do České databanky rekordů ve středu 30. května 2012. Kdyby nešlo o výstavu poslední, bylo by to krásné. Nálada všech zúčasněných byla skvělá.>>>

OSTUDA V PARLAMENTU

Petr Paulczynski

Neboj vážený čtenáři. Nebudu psát nic o Davidu Rathovi, protože o tom už napsal každý kdo má díru do zadele. David Rath byl rozebrán na mikročástice. Co mne zaujalo nejvíce, bylo chování prezidentského kandidáta. Ten věrný svému předvolebnímu sloganu "když se kecají blbosti, spím" se klátil, klátil až si docela normálně "bucnul". Račte, prominout, ale aby místopředseda vlády a kandidát na prezidenta spal za předsednickým stolem parlamentu, to mi přijde zcela "mimo mísu". A to nemluvím o tom, že vlastně chrápal v pracovní době za veřejné peníze. Ať se na mne nikdo nezlobí, ale moje představa o prezidentovi republiky je jiná. Myslím, že prezidentem by měl být kultivovaný člověk, který reprezentuje stát i svým vzhledem, šarmem a znalostí etikety. Nikoliv vždy a všude spící exot v pomačkaném obleku. Je zajímavé, že k těmto excesům naše média mlčí. Nebo je to tím, že pohledy na spící kníže už patří do zlatého fondu inetrnetových fotografií? Takže přátelé. Když už se rozebírá ostuda v parlamentu, neměli bychom zapomínat i na tuto ostudu.>>>

Ladislav Jakl v prezidentských primárkách Svobodných

Karel Zvára, předseda pražského sdružení Svobodných

Republikový výbor strany Svobodných před časem schválil pravidla pro výběr kandidáta na prezidenta a také uložil Republikovému předsednictvu, aby oslovilo možné kandidáty. K jejich radosti přijal nominaci do vnitřních prezidentských primárek osobní tajemník prezidenta republiky a ředitel jeho politického odboru Ladislav Jakl. Vzhledem k nominaci Ladislava Jakla do primárek se pražské krajské předsednictvo rozhodlo uspořádat mimořádnou besedu s Ladislavem Jaklem, a to v pondělí 11. června ve Vysmátém zajíci. Jelikož očekávalo velký zájem, podmínilo účast zájemců registrací. Všech cca 80 míst bylo ale zaplněno během prvních šesti hodin registrace, nyní se již tedy registrovat nelze. Tak obrovský zájme předsednictvo nečekalo. Ale je to velmi potěšitelné. Z besedy pořídí videozáznam, který bude k dispozici veřejně všem zájemcům. Máte-li účet na Facebooku, sledujte stránky Svobodných i pražského krajského sdružení Svobodných. Ihned po zveřejnění záznamu na Facebooku uvedou Svobodní odkaz pro přehrání záznamu.

Církev pomáhá dětem opouštějícím dětské domovy

Aleš Pištora, tiskový mluvčí

V rámci pravidelných benefičních Večerů u kapucínů zazněly 6. června 2012 pod názvem "Reynkarnace" zhudebněné básně Bohuslava Reynka. Návštěvníci tak podpořili Domov na půl cesty "Maják", který poskytuje bydlení a zázemí lidem z dětských domovů. Zhudebněné básně Bohuslava Reynka jsou dílem skupiny Hukl. Ta vznikla v roce 2005, kdy přijali pozvání ke společnému hraní s duem Petr Hudec (kytara) – Karel Kloupar (elektronická kytara) houslista Petr Číhal a Ondřej Maňák (baskytara, kontrabas). Rozdílná hudební zkušenost muzikantů (folk, rock, folklor a jazz) vytvořila dobré podmínky pro vznik nápadité hudby. Zvláštní místo v repertoáru skupiny představují zhudebněné básně Bohuslava Reynka, které skupina sestavila do celku s názvem Reynkarnace. V současné době HUKL dokončuje v brněnském studiu Pi-vox stejnojmenné CD. Domov na půl cesty Maják vznikl ze spolupráce občanského sdružení ENYA (Ekumenická síť pro aktivity mladých a NO CČSH (Náboženské obce Církve československé husitské v Praze 4 – Michli). Jeho posláním je usnadnit začátek samostatného života sociálně znevýhodněným mladým lidem, kteří opouštějí zařízení náhradní výchovné péče nebo v nich prožili část svého života. Maják poskytuje bydlení v domácím prostředí, odborné sociální poradenství a další služby. Více na www.hukl.cz a www.enyamajak.cz.

 
Lidé jsou andělé s jedním křídlem, musí se obejmout, aby mohli vzlétnout. Lucie Bílá

Nebezpečný mýtus fráze „To by se jinde stát nemohlo“

Jana Bobošíková

Svým způsobem chápu, že lidé čím dál častěji volají po vládě tvrdé ruky. Když vidí bohorovnost mafií v byznysu či státní správě a korupční skandály, když zažívají nespravedlnost a neslušnost jako standardní součást života v naší zemi. A já se ptám – myslíte si, že až po nás bude dupat cizí velitelská bota, že bude slušnější nebo spravedlivější? Takový vývoj nelze vyloučit zvláště v situaci, kdy mu vědomě či nevědomě fandí většina médií. Svoboda slova, která je podmínkou fungování parlamentní demokracie v mediálním věku, totiž začíná být velmi iluzorním pojmem. Slovo, aby mohlo být svobodně hlásáno, potřebuje prostor v tisku nebo vysílací čas. A ten mnohem častěji dostávají ambiciózní křiklouni než lidé, kteří si svou politickou dráhu jsou ochotní poctivě odpracovat zdola se vším respektem k názoru a volbě svých spolustraníků. To všechno nahrává pouhé technologii moci a nikoliv svobodné soutěži myšlenek a vizí. Když vstupujete do volební místnosti, neptejte se po knížecích titulech a mediální slávě. Uvědomte si, že stejně jako šlechtické tituly, tak i naše média jsou pohříchu v zahraničních rukou. Ptejte se, odkud přišli a co pro vás udělali ti, kteří usilují o váš hlas. Ptejte se na národní zájem a občanské svobody. Nepodléhejte falešné iluzi o dokonalosti zahraničních vzorů. Neříkejte tu děsivou větu „To by se jinde stát nemohlo“. Nebyl to přece český prezident, ale německý, který vyhrožoval médiím, když neuměl vysvětlit financování svého domu. Náš premiér Nečas, kterého za řadu kroků kritizuji, není bývalým maoistou jako šéf Evropské komise Barroso a šéf Zelených Liška, se kterým nesouhlasím snad vůbec v ničem, nebyl vyhoštěn ze žádného státu kvůli narušování pořádku jako zelený europoslanec Cohn Bendit. Nebo byste vážně chtěli, aby o naší státnosti rozhodoval třeba sudetoněmecký věrozvěst europoslanec Berndt Posselt? Líbilo by se vám, kdyby naši vědci museli pracovat pod taktovkou symbolu bruselské korupce Edith Cressonové, komisařky zodpovědné za vědu a výzkum, jejíž skandál vedl až k pádu celé Evropské komise? Máme snad skákat, jak pískají evropští státníci, kteří nadělali spoustu dluhů, nedodržují dohody, nezvládli EURO a ohrozili tak samotnou hospodářskou existenci slabších států? Máme obdivovat německou kancléřku Merkelovou za to, že kvůli řeckým dluhopisům vlastněných německými bankami nenechá Řeky jít vlastní cestou? Opravdu chcete společný evropský stát, jak o něm mluví německý ministr financí Wofgang Scheuble? Kdo pak bude asi vůdcem a kdo bude žít v protektorátu?

 

Ceny energií rostou - „Nejlacinější energie je ta, kterou neodeberete“

Kateřina Kotlárová

Výsledky provedených anket Unie malých a středních podniků ČR prokázaly, že podniky očekávají s obavami zvýšení cen energií a už dnes jsou tyto ceny na hranici přijatelnosti. Stále více podnikatelů není spokojeno se svým stávajícím dodavatelem energií, což vyplynulo z anket na setkání zástupců z řad malých a středních podniků v regionech. Svůj přístup k energiím ve firmách začínají podnikatelé řešit důsledněji a zajímají se o konkurenční nabídky a služby jiných dodavatelských firem na trhu. Levnější cena za silovou energii od menších dodavatelů na trhu však ještě nemusí znamenat úsporu. Důležitý je servis od dodavatele, který správným nastavením úsporných opatření zajistí celkově nižší energii ve firmě. Podle slov zástupce společnosti E.ON Energie a.s. Jiřího Lachouta: „Nejlacinější elektřina je ta, kterou neodeberete“. Zástupce společnosti E.ON upozornil na semináři v Olomouci o úsporách energií na položky ve fakturách za elektrickou energii tzv. „překompenzování nebo nedokompenzování a překročení čtvrthodinového maxima“, které výrazně zasahují do vyúčtování a někdy to může být až plus několik stovek tisíc za rok. Varoval také před nevhodnou sazbou za distribuci elektřiny, která prodraží elekřinu také v deseti tisících ročně. Zda je nastavena optimální výše těchto položek si odběratel většinou sám nedokáže kontrolovat. Kvalitní dodavatel energie by měl proto pro zákazníka zajistit v rámci svých dodávek i dostatečnou kontrolu, vstupní měření a navrhnout optimalizaci jeho odběrů. Ne všichni menší dodavatelé energií však tyto úsporné služby svým zákazníkům poskytují.>>>

 

Manažeři nejsou lovnou zvěří politiků, ale lidé tvořící prosperitu země

 

ivana haslingerová

Centrum andragogiky, s.r.o., ve spolupráci s Českou manažerskou asociací (ČMA) uspořádaly v prostorách pardubického zámku "Setkání oceněných manažerů Pardubického a Královéhradeckého kraje" v soutěži Manažer roku (MR). Místo setkání bylo pro přítomné manažery vybráno stylově. Jestliže někdo ctil inovace, byli to právě Vilém a jeho synové Jan a Vojtěch Pernštejnové. Zámek díky tomu nepokořili ani po třech obléháních v polovině 17. století Švédové. Symbolicky se dá říci, že měl podobnou odolnost jako kvalitní manažeři. Záštitu nad setkáním převzal hejtman Pardubického kraje Mgr. Radko Martínek a hejtman Královéhradeckého kraje Bc. Lubomír Franc. Pozváni byli Dr. Ing. Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí, Ing. Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj ČR, MUDr. Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu, doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., ministr zdravotnictví a Ing. Petr Bendl, ministr zemědělství. Nikdo z výše jmenovaných se bohužel nedostavil a manažeři byli vítáni místo ministrů symbolicky pyšnými a krásnými pávy. U ministrů jsme si již na ignoranci podnikatelů zvykli, ale když ani hejtmani si nepřijdou pohovořit s nejúspěšnějšími manažery a podnikateli ze svých krajů – to bylo překvapující. Pan hejtman Martínek poslal zdravici, v níž oceňoval jak je důležitá komunikace s manažery, ale komunikovat nepřišel, takže to vzbudilo spíše úsměvy. Zvlášť v době, kdy naše ekonomika na tom není, diplomaticky řečeno, nejlépe. Vždyť právě a výhradně podnikatelé mohou zajistit zaměstnanost a příliv daní do rozpočtu. Peníze totiž nepřinesou reformy, ale jen prosperující podniky. Politici mohou pouze zajistit pro jejich činnost co nejlepší podmínky.>>>

 

Během Noci kostelů se dnes otevře Okno z času do věčnosti

Aleš Pištora tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského


Od Noci kostelů, která se koná dnes 1. června 2012 až do konce měsíce můžete v kostele Nejsvětějšího Salvátora spatřit rozměrné papírové „plátno“, kte ré autorka Magdalena Bartáková nazvala „Ženy oděné sluncem“. Během Noci kostelů objekt rozezní Magnificat Slavomíra Hořínky. Objekt je oživován a proměňován denním i umělým světlem dopadajícím z barokní kupole kostela. Teprve ve chvíli, kdy je vrstvený papír prozářený, tedy světlem oděný, začíná působit a v prostoru i návštěvníkovi vyvolávat zasuté vzpomínky, asociace a nové vnitřní obrazy. Autorka objekt vytvořila přímo pro toto místo u příležitosti květnového večera Marianum, kdy Orchestr Berg rozezněl chrám Nejsv. Salvátora premiérou prostorové kompozice Slavomíra Hořínky Magnificat a dalšími skladbami. Pro autorku je objekt i odkazem k postavě a příběhu Matky Boží. Při Noci kostelů rozezvučí Slavomír Hořínka kostel i objekt Magdaleny Bartákové podruhé a spolu s návštěvníky pootevřou „Okno z času do věčnosti“. V dalších dnech bude výtvarné dílo ponecháno tichu prázdna, ale i hlasům a zvukům liturgie, proměnlivému světlu, šeru i tmě a také obrazotvornosti každého, kdo do kostela přijde. V kostele Nejsv. Salvátora bude 1. června od 20.00 do 24.00 hodin dále probíhat světelná instalace v presbytáři, výstava fotografií Jindřicha Štreita z projektu „Jedno světlo“ na ochozu kostela, promítání meditativních fotografií Hany Rysové z Izraele v sakristii a promítání fotografií studentských projektů sakrální architektury v kryptě. Více na http://salvator.farnost.cz.

Sociálně udržitelný výrobní postup, jako hodnotící kritérium veřejných zakázek je nejkratší cestou do pekel!

Edvard Kožušník, poslanec EP za ODS

Více konkurence, větší transparentnost a méně byrokracie v zadávání veřejných zakázek. To jsou hlavní okruhy, kterým by se měla věnovat nová celoevropská právní úprava veřejných zakázek. Společně se mým kolegou a předsedou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele EP europoslancem Malcomem Harbourem, stínovým zpravodajem k problematice veřejných zakázek za frakci Evropských konzervativců a reformistů, jsme ocenili návrh Komise.  Návrh zjednodušuje přístup malých a středních podniků k veřejným zakázkám, stejně jako usiluje o větší nasazení elektronických zadávacích nástrojů. Navržená úprava přináší určité posuny v oblasti elektronického zadávání veřejných zakázek a snad i odbourá některé povinnosti kladené na malé a střední podniky v oblasti prokazování způsobilosti. Tyto návrhy považuji na rozdíl od původních nápadů na zavedení preferenčních opatření pro malé a střední podniky za rozumné. Ocenil bych také, kdyby se Komise více zaměřila na větší nasazení elektronických nástrojů do zadávání veřejných zakázek. Komise by měla jít dál, než jde současný návrh. Opravdové transparentnosti a vysoké konkurence by se dalo dosáhnout, kdyby Komise zadavatelům poskytla certifikovaný elektronický nástroj pro zadávání veřejných zakázek, který by umožňoval nejen transparentní zadávání očištěné o národní a lokální vlivy, ale také by přinášel přeshraniční přenos principu dobré praxe. Varuji před legislativním návrhem zpravodaje, belgického socialisty Marc Tarabelly. Nápady na upřednostňování těch soutěžitelů, kteří nebudou přicházet s nejnižší cenou, ale zato budou zohledňovat společenské aspekty a sociální kritéria, považuji za naprosto utopistické. Nápad, že zakázku nezíská ten, kdo ji nabídne za nejnižší cenu, ale ten, kdo se bude nejlépe starat o dlouhodobě nezaměstnané, bude mít kolektivní smlouvy vstřícné k zaměstnancům či bude nejlépe pečovat o rovné příležitosti, je nejkratší cestou do pekel. Evropa se již dlouhou dobu pere se svou vlastní konkurenceschopností. Pokud ji budeme ještě podkopávat tím, že prostřednictvím veřejných zakázek budeme exportovat do všech států Unie socialistické pracovní právo a jiné výdobytky utopistických socialistů můžeme se velmi rychle všichni začít připravovat na nikoliv jen řeckou, ale rovnou celoevropskou ekonomickou tragédii.

Senátoři slíbili snížit administrativní zátěž při čerpání z fondů EU

Pavlína Heřmánková

Více než šedesát účastníků konference s názvem „Administrativní zátěž a programové období 2014 – 2020“ zaplnilo ve středu 30. května 2012 jednací sál Senátu PČR. Konferenci uspořádaly v prostorách Senátu společně Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Hlavním tématem konference bylo diskutovat a hledat možnosti zjednodušení administrativní zátěže při čerpání finančních prostředků z fondů EU pro žadatele, příjemce, poskytovatele a další orgány v programovém období 2014 – 2020. „Zájem o konferenci mě potěšil a potvrdil aktuálnost zvoleného tématu. Jednoznačně se ukázalo, že současná velmi byrokraticky a někdy zároveň i nepříliš transparentně nastavená administrace evropských projektů je jednou z bolestí a zároveň i příčin současných problémů čerpání finančních prostředků z evropských fondů,“ okomentoval zvolené téma konference předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, senátor Ivo Bárek, který konferenci zahájil. „Jsem rád, že výstupem konference není pouze celá řada námětů a návrhů na zjednodušení administrativní zátěže, ale že se nám také podařilo se shodnout i na obecnějších závěrech a doporučeních,“ dodal k průběhu konference její moderátor senátor Miloš Vystrčil. Konference se zúčastnili kromě zástupců MMR v čele s prvním náměstkem Danielem Braunem, který je garantem přípravy plánovacího období 2014-2020, i zástupci dalších ministerstev, profesních organizací, neziskových organizací, krajů, měst a obcí a dalších subjektů. Účastníci konference uvítali slib zúčastněných senátorů - členů Výboru pro územní rozvoj Ivo Bárka, Miloše Vystrčila, Pavla Eyberta a Karla Šebka, že se výstupy konference a možnostmi snížení administrativní zátěže pro plánovací období 2014-2020 bude na svých zasedáních výbor podrobněji zabývat. Podrobnější informace o konferenci včetně přednesených prezentací budou nejpozději do středy 6. června k dispozici na www.senat.cz a www.mmr.cz

 

Lubomír Stoklásek: "Absolventi škol nemají potřebnou odbornost, o jazykové vybavenosti raději nemluvě!"

Ivana Haslingerová

Pražská pobočka České manažerská asociace (ČMA)  pořádala v pražském Golém klubu slavnostní večer pro nejlepšího manažera v ČR v roce 2011 Lubomíra Stokláska, generálního ředitele, předsedu představenstva a stoprocentního majitele Agrostroje Pelhřimov, a.s.  Byli jsme přítomni slavnostní události na pražském Žofíně 26. dubna 2012, kde titul MANAŽER ROKU 2011 přebíral od Národní hodnotitelské komise. Pan Stoklásek jednoznačně prokázal své manažerské schopnosti. Z obou krachujících firem vybudoval společnost, která v loňském roce vyvážela za 3 miliardy korun výrobků na nejtěžší světové trhy (Automotiv a 16 dalších partnerů) a potřeboval by ještě rozšířit výrobu o 20 %, aby mohl uspokojit všechny požadavky. Nastal ale velký obrovský problém  –  jazyková neznalost v podniku s takřka stoprocentním exportem. Výchova mladých odborníků má proto zelenou. "Školství neplní svou povinnost. Absolventi nemají potřebnou odbornost, o jazykové vybavenosti raději nemluvě,"postěžoval si pan továrník. Podle prezidenta ČMA Pavla Kafky je úspěch německé konkurenceschopnosti tzv. duální vzdělávání učňů (6 týdnů škola, 6 týdnů praxe). Naši žáci se bez tohoto neumějí domluvit v týmu se staršími, nemají disciplínu, neumějí dokonce správně pochopit ani český text, natož pak  cizí.>>>

Trestní oznámení na Kalouska, Tluchoře a Kočí podáno!

David Štěpán

Suverenita Jany Bobošíkové podala trestní oznámení Službě pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR na ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, poslance Petra Tluchoře z ODS, poslankyni Kristýnu Kočí a další osoby. Podezřívá je z podplácení, přijímání úplatků a krácení daně. Trestní oznámení vycházelo z rozsudku nad poslanci Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou, který vynesl soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott v pátek 13. 4. 2012. Soudce při zdůvodnění rozsudku doložil přípravu zaplaceného puče ve vládní straně Věci Veřejné z tzv. „protikorupční“ koalice Petra Nečase. Ze soudem uznaných nahrávek, které byly soudem uznány jako relevantní důkazy, vyplývá, že puč ve VV mohl být zvenčí objednán u poslankyně Kočí ministrem Kalouskem z TOP 09 a poslancem Tluchořem z ODS a že za provedení puče byla slíbena odměna ve výši stovek milionů korun. Fakta, zveřejněná u soudu, podle Bobošíkové vyvolávají obavy z ohrožení demokracie v ČR. Zavdávají důvod si myslet, že politický systém je u nás budován na korupci a zločinech, nikoliv na volné soutěži politických stran, respektujících základní demokratické principy. Pokud by se takové skutečnosti prokázaly, je na místě uvažovat o zrušení současných koaličních politických stran. Obsah nahrávky vyvolává jasnou představu o tom, že aféry kolem Věcí veřejných, vyvolané K. Kočí a J. Škárkou, se nezrodily v hlavách jen těchto dvou aktérů. Skandalizace VV jim nemohla jakkoli posloužit, ale posloužila by právě nejvíce „kmotrům“ z ODS a TOP09 při případném pokusu o změnu politického rozložení sil. Jako logické vysvětlení se tak nabízí to, o kterém poslankyně Kočí hovoří ve své nahrávce a které se různě skloňuje v rámci celého skandálu – a totiž to, že K. Kočí se nechala nalákat na nabídku nebo slib úplatku či přímo na poskytnutý úplatek. Sama pak jako „nabízející“ identifikovala ministra financí a poslance za TOP09 Ing. Miroslava Kalouska a poslance za ODS Petra Tluchoře.>>>

Kdo seje vítr

Petr Hájek

“Klaus, nebo válka?” klade vzrušující otázku v titulku svého článku "Proč Češi cítí odpor k Evropské unii", zástupce šéfredaktora MFD Michal Musil. O Václavu Klausovi píše: “Tento na kontinentální poměry jedinečně euroskeptický státník by nejraději vrátil Evropu zpátky před začátek integrace (asi někam do roku 1945 chce se uštěpačně dodat).” To není uštěpačnost, ale lež. Prezident republiky po dlouhá léta opakuje totéž: Opravdu je třeba se vrátit – kdyby to bylo možné, což není – před Maastrichtskou  smlouvu. Zde spočívá základní chyba evropské integrace, protože volný pohyb zboží, myšlenk a občanů po kontinentu politické elity zaměnily za násilné směřování k federální Říši. V jednom zahraničním rozhovoru VK odpověděl, že jde o klasickou záměnu příčiny s následkem: "Evropa není dlouhá destiletí bez válek díky Evropské unii, ale naopak EU může existovat, protože žijeme vzácné období dlouhého míru." Jen mládí pak omlouvá autora za neskutečnou větu: “Nejhorší válečné běsnění se Čechů dotklo relativně málo”. Válka měla různé podoby, všechny strašlivé. Argumentace “mírem”, coby důsledkem a hlavním důvodem existence EU, je zlou a nebezpečnou mystifikací pro lidi bez paměti. Nabízím proto panu Musilovi na jeho otázku "Klaus, nebo válka?" poměrně jednoduchou odpověď: Nemůže to být čirou náhodou tak, že federalistický evropský projekt je chybný z principu, a proto není vůbec překvapující, že je nefunkční? Není to tak, že další pokus o vytvoření “kotle národů” se stává opět “papiňákem”, což lidé navzdory mediálním pohádkám přirozeně cítí a ve své každodennosti už vnímají? Nemůže být problém v tom, že každá “revoluce Dobra”, ordinovaná shora, musí skončit stejně, v krajním případě tragicky, v nesvobodě?>>>

Svatý otec přijal premiéra a pozval prezidenta ČR na návštěvu Svatého stolce

Ivana Haslingerová

VATICAN CITY, VATICAN - MAY 25:  Pope Benedict XVI (R) exchanges gifts with  Prime Minister of the Czech Republic Petr Necas at his private library on May 25, 2012 in Vatican City, Vatican.

Premiér Petr Nečas navštívil ve dnech 25.-26. května Vatikán. Byla to zřejmě pro něj jako pro hluboce věřícího katolíka jedna z nejpříjemnějších zahraničních cest jaké absolvoval. Návštěva se odehrávala v duchu přípravy na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje do střední Evropy připadající na rok 2013. Premiér Petr Nečas převzal v rámci příprav tohoto jubilea záštitu nad koncertem, který Česká republika jakožto předsedající země Visegrádské skupiny pořádala v pátek 25. května v papežské bazilice Santa Maria Maggiore. Vystoupila na něm zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů a soubor Hradišťan. Českou delegaci ve Vatikánu přijal státní tajemník Svatého stolce Mons. Tarcisio Bertone, s nímž předseda vlády jednal o stavu náboženské svoody ve světě, či o situaci katolické církve v České republice. Největší poctou naší delegace byla audience u Svatého otce Benedikta XVI. Nejvyšší představitel katolické církve přijal Petra Nečase na soukromém dvacetiminutovém setkání v papežské knihovně. Pan premiér opětovně tlumočil pozvání Svatého otce na vyvrcholení oslav příchodu věrozvěstů příští rok na Velehradě. Papeži dovezl dar v podobě kopie vzácného zdobeného Strahovského evangeliáře z 9. století. Svatý otec Petra Nečase obdaroval vzácným psacím perem. Velkým vyznamenáním pro ČR je, že pan premiér přivezl do Prahy pozvání Svatého otce pro prezidenta Václava Klause na osobní setkání, aby mu mohl osobně požehnat před koncem jeho funkčního období do další práce a do šťastného života.>>>

Proč chce EU zateplovat domy, když bude podle ní za pár let tropické počasí?

Ivana Haslingerová

To, že EU na nás valí každou chvíli nesmyslné a mnohdy našemu průmyslu škodlivé příkazy, se stalo již zvykem. Připomeňme jen množství nesmyslných příkazů od rovných okurek, balených koblihů, páření hnědých a šedých veverek, zákona o omezení slunečního svitu, uhelných ekodaní, příkazů používání třikrát dražší elektrické energie ze solárních elektrárren, pěstování řepky na drahý ekobenzín místo pšenice na chleba až např. po skutečně nehoráznou směrnici o registraci, hodnocení, povolování a omezování některých chemikálií REACH, jejímž zavedením nastal přímo hurikán v našem chemickém průmyslu – 14 600 lidí přišlo o práci, v malých a středních podnicích ještě o 25 % víc, nastal pokles produkce o 33 mld. Nyní se na nás valí opět rozkaz EU, který odčerpá mnoho peněz z rozpočtu a tím z našich kapes. EU nám přikazuje omezit do roku 2020 primární energetické zdroje o 20 %, což v praxi znamená zrekonstruovat 3 % budov do nízkoenergetického standardu. Před většinou těchto šílených nápadů varoval prezident Klaus nejen svými články a knihami, ale také ekonomickými semináři. Je smutné, že naši zákonodárci, a to včetně ODS, jsou k jeho varováním hluší a poslouchají jako děcka ve školce každý nesmysl, který na nás evropští mandaríni valí. Ona totiž největší korupce je příslib míst v Bruselu politikům za statisíce měsíčně. Pod touto nadějí jsou schopni zaprodat nás třeba do pekel.>>>

Policie ČR šetří Kalouska, Tluchoře a Kočí

David Štěpán

V souvislosti s námi podaným trestním oznámením ze dne 16. dubna obdržela dnes Suverenita oficiální informaci z Policie ČR, útvaru pro vyšetřování kriminality SKPV, že je prováděno komplexní vyhodnocení aktuální skutečnosti související s již proběhlým trestním řízením poslanců Bárty a Škárky. Informaci z Policie ČR vítáme. Nevíme, zda je odezvou našeho trestního oznámení nebo zda policie jedná v důsledku zveřejněných materiálů iniciativně sama. Každopádně fakt, že se skandální informace, naznačující stomilionovou korupci, prošetřují, považujeme za náznak obratu k lepšímu,“ řekla Jana Bobošíková. „Věřím, že se policie i justicie nebudou bát jednat podle hesla padni komu padni a postupně očistí veřejnou správu od všech korupčníků, pučistů a jiných zločinců, kteří, jak se ukazuje, jsou prakticky ve všech současných parlamentních stranách. A také věřím, že to občanům pomůže správně se rozhodovat při výběru politických stran v nadcházejících krajských a senátních volbách,“ dodala Jana Volfová.

 

 Petr Gazdík: Církevní vyrovnání by měla být obecnou politickou prioritou

Pavel Grygar

Poslanec Petr Gazdík vstupoval do politiky jako starosta malé obce. Sám říká, že se dříve hádal s ministrem financí Kalouskem. Dnes je předsedou poslaneckého klubu TOP09/STAN a chce kandidovat v podzimních volbách.

*Vážený pane poslanče, pomalu se blíží krajské volby. V nich jste oznámil také svoji kandidaturu. Kdyby jste uspěl byl by jste starosta, hejtman, poslanec... Jak se to dá vše stíhat dohromady?
Pokud bychom ve Zlínském kraji uspěli natolik, že bychom sestavili koalici a já se stal hejtmanem, pak se poslaneckého mandátu vzdám. Kumulace funkcí je nešvar, se kterým osobně nesouhlasím. Být skutečně pracujícím poslancem a skutečně pracujícím hejtmanem prostě není možné. Ze stejného důvodu už také nejsem starostou Suché Lozi. Pouze z pozice neuvolněného, tedy neplaceného místostarosty pomáhám svému nástupci.
* Několikrát jste zúčastnil diskuzí o církevních restitucích. TOP09 společně z vaší stanou by prý z koalice odešla, kdyby neprošly Sněmovnou a Senátem. Je to pravda?
  Každá strana má nějaké zásadní priority, ze kterých nemůže ustoupit, bez jejichž naplnění pro ni vládní angažmá nemá smysl. Církevní restituce pro nás prioritou určitě jsou, ale hrozby odchodem z koalice by měly být podle mého názoru až tím posledním, k čemu má politik sáhnout. Nejde ale podle mě jen o to, zda to je či není naše priorita. Vyrovnání s církvemi a odluka církví od státu by měla být obecnou politickou prioritou. Není možné, aby stát neřešil majetkové křivdy, které se církvím staly. Všichni ostatní restituenti už uspokojeni byli, církve „doplatily“ na to, že majetek, který jim byl zabaven, byl rozsáhlý. Stát si navíc do budoucna nemůže dovolit financovat církve ze státního rozpočtu, jako je tomu dosud. Každoročně se jedná o dvě miliardy a částka by mohla růst, protože jsou připraveny registrace nových církví, jejichž duchovní musí stát podle stávající legislativy platit. Starajíce se o štěstí jiných nacházíme své vlastní.>>>

DEN DAŇOVÉ SVOBODY 2012 podle Liberálního institutu

V letošním roce přivítáme daňovou svobodu 9. června 2012, tedy o šest dní dříve než v minulém roce (prací pro stát však strávíme období kratší o pět dní, jeden den je způsoben přestupným rokem 2012). Více informací včetně komentáře analytika Liberálního institutu Aleše Roda naleznete v přiloženém dokumentu nebo na novém tématicky zaměřeném webu www.dendanovesvobody.cz. Liberální institut vyhlašuje Den daňové svobody v ČR již od roku 2000.

ODS podpoří rodiny pečující o handicapované dítě

Lenka Kohoutová

Rodiče handicapovaných dětí by měli v budoucnu pobírat současně rodičovský příspěvek i příspěvek na péči, rodičům dětí s nejvyšší mírou závislosti by pak stát měl po vyčerpání rodičovské oproti nynějšku přilepšit o dva tisíce korun. Nová pravidla pro čerpání státní sociální podpory by měla řešit situaci rodin, které vychovávají děti s postižením a které se v důsledku některých ustanovení schválených v loňském roce ocitly v tíživé finanční situaci. Podle tohoto návrhu bude opět možný souběh rodičovského příspěvku a příspěvku na péči do čtyř let dítěte s tím, že dobu čerpání rodičovské si mohou rodiče svobodně určit. Rodičům dětí ve třetím a čtvrtém stupni závislosti se pak příspěvek na péči zvýší od čtyř do sedmi let dítěte o dva tisíce korun. Hodnocení stupně závislosti přitom bude probíhat podle nových pravidel stanovených Ministerstvem práce a sociálních věcí. Je třeba maximálně podpořit rodiny, které o děti s postižením pečují. ODS vždy podporovala kroky, které umožní rodičům pečovat o své děti s handicapem v domácím prostředí. Tíživou situaci rodin s postiženým dítětem vnímáme, a proto podpoříme návrh, který některé podmínky nastavené sociální reformou koriguje. Je třeba zlepšit integraci dětí s lehčími typy postižení do předškolních zařízení. Jmenování nového ministra školství dává naději, že se rezort bude ve větší míře věnovat také oblasti speciálního školství. Míra integrace dětí s lehčími typy zdravotního postižení, například s potřebou speciálních diet, je v ČR nedostačující. >>>

 

Mírumilovný islám, korán nekorán, klidně vraždí nevinné lidi dál...

Břetislav Olšer

Nejméně 96 vojáků v jemenském městě Saná roztrhal na kusy sebevražedný atentátník. Další stovky byly těžce zraněny.  Ke zvrhlé akci se přihlásila jemenská odnož al-Káidy, podle níž byl útok namířen proti ministrovi obrany a armádním velitelům. Zvládli to i bez bin Ládina. Před časem jsem v Britských listech objevil článek Lukáše Lhoťana „Primitivní skandalizace islámu v českých médiích“. Zapátral jsem po tomto svérázném mladému muži, jehož prý nasadili mezi české muslimy jako agenta Izraele. Lhoťan je kategoricky proti tomuto nařčení a tvrdí, že byl léta skutečně přesvědčeným vyznavačem islámu. Nelíbilo se mu ale zejména že: Islám za násilí ve jménu Alláha slibuje víno, panny. Nemohl uvěřit, že by byl pravý Bůh opravdu tak zoufalý, aby své věřící lákal na sex. Ježíš ostatně násilí ve jménu víry přísně zakazuje. Když poznal práci jednoho orientalisty, že v Koránu nejde o pany, ale spíše o aramejské slovo o hroznovém vínu zkomoleném muslimy, tak mu to bylo bližší. Očekává za dvacet roků v Evropě přes 80 milionů muslimů. V roce 1924 jste měl v Německu kolem 2000 muslimů a dnes je jich víc než 4 miliony. Na konci Frankova režimu ve Španělsku bylo jen pár set muslimů a dnes přes milion. Islám nesrovnatelně agresivnější a intolerantnější než soudobé křesťanství. Pandánem Koránu je soubor Mohamedových činů a výroků. Zatímco Ježíš cizoložnou ženu propouští, Mohamed ji nechává ukamenovat. Je nutné ale odlišovat šiity a sunity: Šiité dokáží lépe vyjít a sžít se s jinými náboženstvími. Dokud nebyl teokratický režim v Iránu, tak šíité dokázali spolupracovat a žít relativně v míru s ostatními. Pro sunnitský islám jsou šíité proto větším nepřítelem, než židé a křesťané. Na rozdíl od křesťanského práva se to islámské, tedy šaría, nevyvíjí. Pokud dnes vznikne islámský stát, bude platit to, co platilo před tisíci čtyřmi sty lety. >>>

Think-tank eStat připravil názornou mapu dne dňové svobody

V letošním roce se bude svátek českých daňových poplatníkůden daňové svobody", slavit až 18. června. To je o osm dnů později než v loňském roce. Tento "svátek" je slaven v každé evropské zemi v jiný den. Think-tanky, které tuto významnou událost v jednotlivých zemích EU pravidelně daňovým poplatníkům připomínají, bohužel při svých výpočtech používají mírně odlišné metodiky. Tento přístup pak stěžuje možnost plnohodnotného celoevropského srovnání. eStat.cz proto připravil názornou mapu, která přehledně zobrazuje „den daňové svobody" v jednotlivých evropských zemích, a to na základě jednotné metodiky. Celoevropský výpočetdne daňové svobodys použitím sjednocené metodiky provedla partnerská organizace eStat.cz. Tou je bruselská New Direction – The Foundation for European Reform, která si k tomu přizvala Institut économique Molinari. K výpočtu pak použili údaje od společnosti Ernst & Young. Z této studie dále vyplývá, že Česká republika je v pořadí  až šestnáctou zemí sedmadvacítky, v níž se letos bude slavit „den daňové svobody". Prvními, kde se letos dočkali oslav, byli již 11. dubna daňoví poplatníci na Maltě. Nejdéle si na oslavu počkají již tradičně Belgičané. A to až do 5. srpna. Evropskou mapu dnů daňové svobody v roce 2012 včetně přehledu změn oproti předchozímu roku naleznete ZDE 

30. zastavení doktora Josefa Tomeše u hrobu Viktora Dyka

jan Kopal

Společnost Viktora Dyka se každoročně 14. května schází na pražských Olšanských hřbitovech. Členové spolenosti si připomínají skon básníka, dramatika, novináře a v neposlední řadě i politika Viktora Dyka. Od jeho smrti letos uplynulo 81 let. V případě předsedy společnosti historika PhDr. Josefa Tomeše (snímek vlevo) to bylo jubilejní 30 setkání.  Spolu s ním si tento památný den připomenuly i dvě desítky dalších ctitelů Dykova díla. Zastoupeny byly všechny generace od těch nejmladších až devadesátileté pamětníky. Dykovská tradice se předává z generace na generaci. Je jisté, že Josef Tomeš dlouhá léta je nejen inspirátorem a organizátorem těchto akcí, ale i pilným editorem sborníků a autorem četných historických monografií a iniciátorem odborných konferencí a veřejných akcí. Jeho dílo si zaslouží velký respekt a hlubokou úctu. („Když jsem dostal od doktora Tomeše knihu „Dyk a Masaryk“, zhltl jsem ji jedním dechem a řekl si, že musíme Dykovi věnovat jeden ze seminářů CEPu. Navíc jsem si uvědomil, že uplynulo 80 let od jeho smrti, což byla další motivace k uspořádání tohoto semináře,“ uvedl prezident Václav Klaus na loňském semináři k uctění Dykovi památky. Podrobně jsme o tom psali v článku: "Václav Klaus: "Moc prosím slovo nacionalismus nepoužívat neutralisticky", pozn. redakce)

 

Festival duchovního umění v Želivském klášteře

František Marek

V historických prostorách želivského kláštera, který patří díky mistrovské přestavbě architekta Santiniho ke skvostům Vysočiny, proběhne o letních prázdninách od 30. června do 25. srpna třetí ročník festivalu duchovního umění s názvem Musica Figurata Želiv  2012. Letošní ročník bude věnován 100. výročí narození želivského opata Bohumila Víta Tajovského. „Název festivalu jsme vybrali s odkazem na figurální sakrální hudbu, což je vícehlasá slavnostní hudba s doprovodem nástrojů. Festival nabídne zájemcům nejen koncerty duchovní hudby, ale také výstavu fotografií a přednášku. Věříme, že zaujmeme světskou hudební zábavou v refektáři, výstavou v ambitech kláštera a koncerty sakrální hudby v opatském kostele,“ svěřila se ředitelka produkce Hana Konvalinková. Historické prostory želivského kláštera jsou pro tuto hudbu autentickým prostředím. „Festival v nové podobě navrací klášteru jeho původní poslání jako šiřitele kultury a vzdělanosti v regionu,“ uvádí umělecká ředitelka festivalu Marika Pečená. >>>

 

Novela senátorky Gajdůškové napraví nepřijatelné chyby v zákoně o zdravotních službách

Ivana Haslingerová

Místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková ve spolupráci s Českou lékařskou komorou a se Svazem pacientů ČR spolu se senátorem Janem Žaloudíkem a dalšími senátory připravila senátní novelu zákona o zdravotních službách, která řeší problémy všech rodičů s dětmi a téměř všech lékařů v této zemi. Jedná se o novelu zákona č. 372/2011 Sb., který vstoupil v účinnost dnem 1. dubna 2012 a za krátkou dobu se potvrdilo, že je v praxi nepoužitelný. Novela senátorky Gajdůškové odstraňuje největší byrokratické problémy, které Hegerovy zákony v praxi přinesly. „Jako pacientská ombudsmanka nemohu dopustit, aby se lékařská péče smrskla na úřadování. Pacient je nemocný člověk, trpí a očekává, že mu lékař pomůže, a ne, že začne úřadovat. To odmítáme, to není představa o lékařské péči ani pacientů a ani lékařů. Považujeme také za nepřijatelné, aby ministr zdravotnictví řešil špatný zákon tak, že bude doporučovat lékařům, aby se zákonem neřídili. To je pro mě jako pro senátorku naprosto nepřijatelné. Tak, jak platí současný zákon, je to jen velký prostor pro dlouhé a drahé právní bitvy,“ řekla k problematice ustanovení o písemném souhlasu obou rodičů s poskytnutím zdravotní služby nezletilému místopředsedkyně Svazu pacientů ČR Alena Gajdůšková.   Ve středu 23. 5. 2012 o návrhu rozhodne organizační výbor Senátu. „Budeme i žádat zkrácení lhůty pro projednání ve výborech Senátu a požádáme Poslaneckou sněmovnu, aby zákon schválila již v prvním čtení,“ zdůraznila Gajdůšková, podle níž věc nesnese odkladu.>>>

Vychází pexeso k Noci kostelů

Aleš Pištora, tiskový mluvčí pražské arcidiecéze

Jelikož letošní datum Noci kostelů připadá na Den dětí 1. června 2012, snažili se organizátoři vymyslet také něco pro ně. Jednou z takových věcí je pexeso s vybranými katolickými a evangelickými kostely ve Středočeském kraji. Při příležitosti Noci kostelů, vydává Arcibiskupství pražské pexeso s fotografiemi vybraných katolických i nekatolických kostelů pražské arcidiecéze. Pexesa budou k dostání během Noci kostelů v kostelech, které si je objednaly. K pexesu je přiložena legenda se stručným popisem kostela, takže si děti procvičí hrou nejen svou paměť, ale také znalost našeho společného kulturního dědictví. Pořadatelé jednotlivých kostelů budou v programech Noci kostelů pamatovat na rodiny s dětmi i dalšími zajímavými akcemi. Děti se mohou těšit, že v otevřených kostelech na ně budou čekat zajímavé soutěže, výtvarné dílny či prohlídky kostela. V kostele sv. Jakuba Staršího v Praze – Petrovicích se např. bude stavět teepee a je připraven dětský koutek s dalšími aktivitami. Sbor Církve bratrské v Praze na Smíchově připravil tvořivou dílnu, kde se děti mohou nejen hodně naučit, ale také si něco vyrobit. A kostel Narození Panny Marie v Petrovicích se dokonce promění na místo plné příběhů a pohádek. Pohádková noc zde začíná již v 17.00 hodin. Během Noci kostelů se v pražské arcidiecézi otevře více než 200 kostelů, v celé republice je to přes 1000. Bohatý program, který má přiblížit křesťanskou víru a tradici, připravují nejen ty kostely a farnosti, které se zúčastnily minulých ročníků, ale také mnohé další. K Noci kostelů vychází rovněž brožura se seznamem kostelů, jejich programem, adresou, dopravním spojením a mapami. Podrobný neustále aktualizovaný program je k dispozici na www.nockostelu.cz. Noc kostelů chce představit křesťanskou spiritualitu, modlitbu a službu potřebným. Má být rovněž znamením živé spolupráce různých křesťanských církví, která zaceluje rány vzniklé v minulých staletích.>>>

TOP hotel Praha oslavil 18. narozeniny

Ivana Haslingerová

Když jsem se zúčastnila slavnostního otevření jarní sezóny v TOP hotelu Praha, uvědomila jsem si, že si málokdo z hostů tohoto největšího čtyřhvězdičkového  evropského hotelu s velkým kongresovým centrem, japonskou zahradou, čínskými masážemi, bazénem a špičkovým sportovním zázemím uvědomuje, že ještě před osmnácti lety se v těchto místech nacházela zdevastovaná vietnamská ubytovna Košík, kam se okolní lidé báli vstoupit. A co víc, jeho majitel arch. Vladimír Dohnal dokázal místo ní navrhnout a vybudovat tento luxusní  hotel sám bez státních pobídek  a dotací, na rozdíl od většiny současných investorů. Bývalí vedoucí pracovníci Fondu národního majetku a později České konsolidační agentury , kteří u původních majitelů jen přihlíželi, jak  areál ubytovny devastují a rozprodávají, nevěřili, že se mu ze zakoupeného paneláku v areálu povede skutečně vybudovat hotel. Když ale začal mít slušné výsledky, chtěli ho o hotel připravit. Probudili se z letargie a vrhli se na kořist… Areál předali druhým majitelům, ostříleným hochům z bývalého Socialistického svazu mládeže (SSM) a podobných mládežnických organizací, kteří opět nic neplatili a naopak rozprodali, co se ještě dalo. Mezitím, co rozprodávali budovy, nastěhovali do zbytku ubytovny Košík přes 3000 Vietnamců, aby se tato těžko rušila a prodávala a pan Dohanal ji nemohl celou získat. Nejhorší ale bylo, že si půjčili peníze a dali nemovitosti do zástavy. Když už peníze za budovy měli a nebylo co dalšího prodávat, vypadli. A i když pan Dohnal při koupi takto zplundrovaného majetku nepřevzal jejich závazky, nebylo mu to nic platné. Dluhy měl splácet. Po deseti letech souzení u Nejvyššího soudu nakonec sice  uspěl, ale stát mu díky jejich jednání nemovitosti trojnásobně prodražil. Také nebylo lehké rozloučit se s bývalými nájemníky – trhovci, kteří neplatili ani za vodu natož za pronájmy a co bylo snad ještě horší, dělali hrozný nepořádek. Ostatně to ukazovala v polovině 90. let takřka obden televize.  Pan Dohnal vše ale nakonec ustál, čímž prokázal, že musí být nejen výborný architekt, ale je i manažersky velmi zdatný. >>>

Neprosazujme pouze cizí zájmy, chraňme i zájmy své země

Václav Klaus, prezident republiky

Na program jednání vlády České republiky dne 16. května byl zařazen materiál s názvem „Návrh na sjednání Protokolu o obavách irského lidu týkajících se Lisabonské smlouvy“. Někteří si vzpomínáme, že občané Irska v červnu 2008 v referendu Lisabonskou smlouvu odmítli. Členské státy Evropské unie – ve snaze tuto smlouvu prosadit – učinily politický závazek, že poskytnou Irsku záruky reagující na obavy, které mohly přispět k irskému odmítnutí této smlouvy. Jedná se především o ochranu práva na život (protipotratová problematika), o daňovou suverenitu a také o neutralitu Irska. Irský protokol a záruky v něm obsažené mají vstoupit v platnost společně se Smlouvou o přistoupení Chorvatské republiky k Evropské unii. Jako prezident České republiky mám pochopení pro obavy Irů z možných negativních důsledků Lisabonské smlouvy, a proto nemám důvod nepodpořit jejich požadavky. Proto také – pokud vláda se sjednáním zmíněného Protokolu vysloví souhlas – neprodleně zmocním velvyslankyni České republiky paní Vicenovou k podpisu tohoto Protokolu. Považuji však za nezbytné připomenout, že si i Česká republika před svou ratifikací Lisabonské smlouvy vyjednala dodatkový protokol, který garantuje nedotknutelnost poválečných majetkových poměrů v naší zemi. Na rozdíl od Irů, kteří si dokáží své zájmy a priority prosadit, v našem případě sám náš vlastní parlament přijetí podobného dokumentu zkomplikoval. Proto se v této souvislosti obracím na ústavní orgány a politickou reprezentaci státu se žádostí, abychom nepodporovali pouze zájmy ostatních zemí, byť jakkoliv oprávněné, ale abychom na mezinárodní scéně dokázali prosazovat a chránit i zájmy země své.

Obávám se, nakolik bude náš kontinent, tápající globalizačním nomádství lidí i idejí mít odvahu čelit náporům nových ideologií nepřátelských člověku a demokracii

Kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský a primas český

Drazí diecézani, 450 let nás dělí od obnovení našeho arcibiskupství po 140 letech sedisvakance (období, během něhož není obsazen církevní úřad – nejčastěji  diecézního biskupa nebo papeže, pozn. redakce) v důsledku husitských válek v roce 1562. Z historického hlediska jsou tři data, která se váží k této obnově: dne 5. 9. 1561 vydává papež Pius IV. bulu, kterou ustanovuje pražským arcibiskupem vídeňského arcibiskupa Antonína Bruse z Mohelnice. Bula doráží do Prahy na přelomu roku 1561/1562. Vlastní nastoupení arcibiskupa je spojeno se Zlatou bulou krále a císaře Ferdinanda I. ze dne 26. 9. 1562. Naše volba oslav obnovy arcibiskupství padla na den 12. května, kdy v miléniu umučení sv. Václava v roce 1929 po dostavbě katedrály za arcibiskupa Dr. Františka Kordače, a kdy v úřadu prezidenta republiky byl Tomáš Garrigue Masaryk, posvětil dostavěnou katedrálu světící biskup Jan Nepomuk Sedlák. Po této konsekraci byla katedrála za přítomnosti prezidenta a představitelů státu představena celé společnosti světícím biskupem Antonínem Podlahou. Ono ohlížení se do minulosti není jen nostalgií, vzpomínáním a oslavou výročí, ale také příležitostí k reflexi a výzvou přítomnosti s perspektivou do budoucnosti; někdy i varováním. Doba 16. století, kdy bylo naše arcibiskupství obnoveno, byla důležitým mezníkem. Objevení nového světa Kryštofem Kolumbem dalo nový rozměr církvi a přineslo nové úlohy. Bylo výzvou, jak hlásat křesťanství na novém rozsáhlém kontinentu. Byla položena otázka lidské důstojnosti a svobody, právo na sebeurčení, politickou autonomii. Vyvstala otázka vzniku mezinárodního práva a vynořila se řada ekonomických otázek a problémů. Tak si v současnosti musíme klást i my podobné otázky; nové světy nám přinášejí nové vědecké objevy, nové informační technologie, ale i demografické problémy a ekonomické krize. Otázka lidské svobody a demokracie je znovu nastolována v celosvětovém měřítku, a nové ideologie nepřátelské člověku a demokracii zvedají hlavu. Nenávist, závist, pohrdání druhým člověkem, relativizace etických hodnot nejsou pouhým okrajovým jevem. Pohrdání pravdou, právem a spravedlností se stává častým doprovodným fenoménem na celosvětové politické scéně. Univerzitní prostor, na rozdíl od tehdejších univerzit v Salamance a v Alcalá, není místem, kde by zazněla důrazná obhajoba zmíněných hodnot.>>>

 

Kdyby si lidé uvědomili, že si své orgány do nebe nevezmou...

bŘETISLAV oLŠER

Potenciálních dárců orgánů ubývá. Jejich dárcovství je totiž v Česku v krizi. Jako ostatně všechno. Proto jsem si připomněl největší nemocnici na Blízkém východě Hadassah v Jeruzalémě, v níž jsem sbíral materiály pro svůj román „Krev pod obojí“. Příběh zastřeleného Žida, jehož žena prožívá tragické dilema; zda má dárovat manželovu ledvinu nemocnému Palestinci... http://olser.cz/roman-krev-pod-oboji/“Je to pro nás zcela samozřejmé, provádíme rovněž transplantace orgánů mezi Židy a Araby i obráceně. Loni jsme takových operací uskutečnili hned několik,” řekla mi ředitelka Public Relations Hadassah Barbara Sofer. V jejím hlase zněl nepatřičný patos, ale já jsem si uvědomil, že se nacházím ve zcela jiných dimenzích, na rozdíl od pokryteckého Československa, kde se během holocaustu vyráběli pro Třetí říši zbraně a na Barrandově tehdejší česko-německá elita vesele kolaborovala s nacisty. “Kdyby si lidé uvědomili, že si své orgány do nebe nevezmou, umíralo by značně míň čekatelů na orgány,“  vysvětluje mi Kiril Grozovský, který žije v Izraeli už patnáct let a v nemocnici Hadassah pracuje jako koordinátor předtransplantačních záležitostí. Orgán pro transplantaci dostane však mizivých pár procent z milionů čekajících příjemců. Zbytek je odkázán na orgány z jiných případů úmrtí. Mezi ně patří rovněž dopravní nehody, jež jsou u nás jednou z možných dárcovských příležitostí. Platí totiž zákon, že orgány nesmí být použity z osob, jež jsou v bance těch, které zamítly možnou transplantaci. Takových lidí je dnes v Česku 1117. "Est modus in rébus, sunt certi denique fines - Vše má svou míru a pevné hranice,” řekl kdysi Horatius.>>>

 

Petře moc a moc krásných a šťastných let!

Ve středu 16. května 2012 se dožívá 50 let dlouhodobý člen naší redakční rady a skvělý kamarád, ředitel rádia Ethno Petr Žantovský. Přejeme mu do dalšího života hodně tvůrčí síly a krásných článků a děkujeme mu za vše, co k ozdravení naší společnosti vykonal. Jedná se zejména o jeho kritické články zvané mezi novináři "Žantovského jedy", jimiž významně přispěl ke kultivaci naší politické scény.
Petře, všechno nejlepší a piš! Je to potřeba nyní snad víc než dříve. To Ti přejí za redakci
Ivana Haslingerová a Jirka Pancíř

 

 

Poslankyně Pecková by si nikdy nedovolila proti důchodcům vystoupit

Reakce VÁclava CempÍrka z TOP09 na článek

 

Důchodci si zvyknou i na smrt, poslankyně Pecková to ví…

Dobry večer, musim se ohradit proti neopravnenym vypadum proti pani poslankyni Peckove. Jeji komentar k nizsi valorizaci duchodu je vytrhavan z podstaty veci. Ona se zastava duchodcu, protoze prosli slozitym obdobim a vzdy si s obtiznou situaci poradili. Dnes ji media a rada dalsich osob osocuji a podsouvaji  zcela jine myslenky. Jak spravne uvadite, predevsim ve sve lekarske praxi se venuje seniorum a nikdo si na ni nestezuje. Nikdy by si nedovolila proti teto skupine vulgarne vystoupit. Poznal jsem ji jako velice uvazlivou zenu, ktera se neboji nabidnout pomocnou ruku komukoliv. S pratelskym pozdravem Vaclav Cempirek

Dobrý den, dávám Vaši poznámku jako dopis redakci do Fragmentů. Nechápu ale jak mohla tak nesmyslnou větu říci. Co jí to proboha napadlo? Ta akce s nevalorizací důchodů, která je ze zákona povinná, se bohužel vládě vrátí v příštích volbách a nastolila už nyní socialistům cestu k moci. Na tohle jsou naši občané velmi citliví. Vzpomínám jak kdysi obrovsky ublížilo ODS, že sebrala pohřebné. Ne že bych byla pro podobné věci, ale když lidem něco vezmete, máte po halsech i kdyby šlo o desetikorunu. Navíc těm nejpotřebnějším jako jsou důchodci. Nestojí to za to. Ale to některým zásadovým vůdcům nevysvětlíte. Škoda.
Hezký den přeji, Dr. Haslingerová

Sedmnáctý květen bude dnem delegací

Ivana Haslingerová

Na pozvání prezidenta republiky Václava Klause přicestuje ve dnech 17.-19. května 2012 na státní návštěvu České republiky prezident Islandské republiky Ólafur Ragnar Grímsson s manželkou Dorrit Moussaieffovou. V den příjezdu prezidenta Grímssona 17. května 2012 přicestuje na návštěvu České republiky předseda vlády Státu Izrael Benjamin Netanjahu. Členy jeho delegace budou i další ministři izraelské vlády, a to ministr zahraničí Avigdor Lieberman, ministr průmyslu Shalom Simhon, ministr pro vědu a technologii Daniel Hershkowitz, ministr sociálních věcí a komunikací Moshe Kahlon, ministr dopravy Israel Katz, ministr výstavby Ariel Atias a ministr kultury Limor Livnat. Uskutečnění prvního společného zasedání české a izraelské vlády bylo domluveno během návštěvy premiéra Nečase v Izraeli v září 2011. Předmětem jednání předsedů vlád i resortních ministrů bude rozvoj bilaterálních hospodářských a kulturních vztahů a projektů konkrétní spolupráce, včetně oblastí vzdělávání a výzkumu. V rámci programu návštěvy se uskuteční setkání předsedy vlády ČR Petra Nečase s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a izraelských ministrů s jejich českými protějšky. Následně se obě delegace sejdou ke společnému setkání vlád u pracovní večeře. Za českou stranu se jednání zúčastní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, ministr školství Petr Fiala, ministr práce Jaromír Drábek, ministr dopravy Pavel Dobeš, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a ministryně kultury Alena Hanáková.

Vězeňství a bezmoc ministra

Zdeněk Jemelík

Ministr nespravedlnosti Jiří Pospíšil vysvětloval v nedělní Partii televize Prima látku, kterou bude projednávat na středečním zasedání vlády: požadavek na navýšení rozpočtu ministerstva o jednu miliardu na zabezpečení potřeb vězeňství. Podle jeho sdělení Vězeňská služba ČR vystačí s penězi pouze do konce srpna. Je zřejmé, že je v nelehké situaci. Ministr financí se předběžně vyjádřil k jeho požadavkům záporně, své stanovisko bude jistě hájit a klíče od státní kasy má přece jen on. Potřeby vězeňství jsou ale objektivně dány a jeho podfinancování není novinkou.Dvojnásobný počet vězňů v poměru k počtu obyvatel ve srovnání s jinými státy srovnatelné kulturní úrovně, přeplněnost věznic a pokračující nárůst  počtu  jejich chovanců, navíc při současném výskytu několika tisíc „vyhýbačů“, jsou nepříjemnou nezpochybnitelnou skutečností. Nicméně, pokud vláda požadavku Jiřího Pospíšila nevyhoví, nebude možné 31. srpna zastavit provoz věznic a vězně vypustit na svobodu. Ministr  v takovém případě bude mít možnost  na protest odstoupit, ale to zejména a právě od něj nelze bohužel očekávat. Bude si tedy muset nějak poradit.  O tom, co se v případě záporného rozhodnutí vlády bude dít po 1.září, nepadlo v pořadu ani slovo, ač ministr by měl již dnes mít připraven odpovídající „plán B“ a veřejnost by měl na jeho možné dopady připravit .>>>

 

Homilie vídeňského arcibiskupa J.E. Christophera kardinála Schönborna u příležitosti 450 let od obnovení Arcibiskupství pražského

S velkou radostí jsem se ujal čestné služby vést na příkaz Svatého Otce Benedikta XVI. papežskou delegaci na oslavu čtyř set padesáti let od obnovení pražského arcibiskupství a předsedat 12. května 2012 bohoslužbě v úctyhodné katedrále svatého Víta. Slavíme jubileum „obnovy“. Nejen proto, že dnes po téměř stoleté přestávce zazněl kompletní zvuk zvonů svatovítského dómu. Především jde o obnovu pražského arcibiskupství po bouřích sporů o duchovní dědictví Jana Husa. Byla to vskutku doba „obnovy“. Arcibiskup, kterého si dnes obzvláště připomínáme jako obnovitele pražského arcibiskupství, byl Antonín Brus z Mohelnice (1518-1580), někdejší biskup vídeňský. Situace ve Vídni i v Praze byla dramatická. Osmdesát procent obyvatel Vídně bylo protestanských, po celých dvacet let nedošlo ani k jednomu kněžskému svěcení. Rovněž v Praze počet katolíků drasticky poklesl. Hovoří se, že jich bylo kolem patnácti procent. S opětovným obsazením pražského biskupského stolce se započal mohutný rozmach církevního života, „katolická reforma“. Tehdy nastal rozkvět církve. A co nyní? Když se stal zázrak „sametové revoluce“ byla církev, zpočátku oceňovaná jako bojovnice za svobodu, dnes ale žije v mnoha ohledech svou existenci na okraji popřípadě někde v koutě. Nová svoboda jen posílila starou komunistickou sekularizaci. Dosud nedošlo ke srovnatelnému rozmachu jako tenkrát před čtyřmi sty padesáti lety. Věřím však, že církev zažije obnovu své dávné nádhery. Že budeme uctívat Boha „v duchu a v pravdě“. Historická zkušenost české církve může být pomocí pro církev v celé současné silně sekularizované Evropě. Kéž nám Pán k tomu dává svého ducha a svou sílu. Amen.>>>

Adieu, Francie

Michal Semín

Vítězství Françoise Hollanda v prezidentských volbách může být jedním z posledních hřebíčků do rakve první dcery Církve. Tím netvrdím, že by případný triumf Nicolase Sarkozyho na osudu Francie mohl něco zásadního změnit. Sarkozyho konzervativní rétorika před druhým kolem prezidentských voleb byla zcela nepřesvědčivá, neboť neodpovídala jeho předchozímu působení v prezidentském úřadu. Jen těžko lze popřít fakt, že za jeho vlády kosmopolitní síly, usilující o definitivní likvidaci historicky vzniklých národů a států Evropy, ve francouzské společnosti výrazně posílily. Sarkozy nečinil nic proti ničivé imigraci z islámských zemí a neevropských kultur a jeho předvolební „kopněte si do svého muslima“ proto působí nevěrohodně až trapně. Osud francouzského národa je protikřesťanskými silami výrazně ovlivňován přinejmenším od konce 18. století a těžko si lze představit obnovu Francie bez toho, že by se s dědictvím Velké francouzské revoluce kriticky nevyrovnala. To ostatně platí i pro ostatní evropské národy, čerpající z kalných vod organizovaného naturalismu a osvícenských představ o člověku a jeho právech, svobodě a lidské společnosti. V tomto smyslu tedynení zase až tak důležité, je-li prezidentem Francie radikální socialista, stoupenec multikulturalismu a genderového fašismu či liberální kosmopolita s příležitostnou konzervativní rétorikou. Obě varianty představují jen další demontáž, v případě Hollanda rychlejší, v případě Sarkozyho o něco pozvolnější, tradiční Francie. Hollande je upřímnějším a čitelnějším nepřítelem historické Francie než Sarkozy. Nepřímým důkazem jsou i jeho vítězství oslavující levicová mládež v ulicích a náměstích velkých měst, mísící se s neméně početnými zástupy protifrancouzsky smýšlejících nebělochů.>>>

 

Důchodci si zvyknou i na smrt, poslankyně Pecková to ví…

Břetislav Olšer

Ano, důchodci si zvyknou i na smrt, poslušná poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková to ví. V roce 1994 si otevřela soukromou ambulanci licencovanou pro obory vnitřní lékařství a revmatologie, kde pracuje s důchodci dodnes. "Ať se nám to líbí nebo ne, úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí. Já to vím, protože s nimi pracuji celý život. Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil," říká paní poslankyně. Tato slova najdou své místo mezi oslnivými výroky, co budou jednou vytesány zlatým písmem na náhrobky ožebračovaných důchodců. Peněženky paní poslankyně se to totiž netýká; jen poslanecké náhrady za rok 2011 u ní činily 1 352 681,00 Kč, za měsíc112 723 Kč. Náhrady mj. znamenají; pronájem poslanecké kanceláře a její vybavení, služby asistentů, telefon, internet, administrativní a odborné práce... Paní doktorka Pecková si zřejmě neuvědomila, že jako těžká milionářka, která si ke svému poslaneckému platu s náhradami každoročně připočítá i penízky za soukromou ordinaci, promluvila stejným hlasem jako kdysi ti, kteří mohli za holocaust. Je velmi trapné, když žena, co nemusí přemýšlet, jak sežene jídlo a co je to bída, svými výroky navozuje atmosféru utrpení osob ve válečném stavu, které byly nuceny se podřídit zvůli jiných. Proč do toho tahám nacismus? Já to nezačal, nacismus - to hrůzné válečné období, jsem nepřipomenul já, ale paní Pecková. Zvykli by si naši důchodci i na koncentrák? Určitě. Když si dnešní čeští důchodci uvědomí, jak se mají proti vězňům v koncentrácích, sami odevzdají své důchody, aby vláda mohla škrtat...>>>

Kolaboroval svět s vrahem Džugašvilim aneb Je Jalta neplatná...?

Břetislav Olšer

Oslavili jsme den vítězství ve 2. světové dne 9. května. Je dobré si připomenout co jí předcházelo, čemu se dalo zabránit, jak jsme se v ní chovali my a svět...?

V očekávání 2. světové války se však Československo na svoji obranu připravovalo, ani ve snu nikoho nenapadlo, že by měl stáhnout ocas mezi nohy, jako spráskaný pes. I přes postavené pevnosti na hranicích jsme si nakonec Mnichovskou dohodou nechali kálet na hlavu, naplnili jsme Staromák a tisíce paží hajlovalo na počest nacistů, pak byly kvůli jednomu Heydrichovi popraveny tisíce nevinných v Lidicích, Ležácích či stovky nic nechápajících studentů a nechali jsme české zbrojovky vyrábět zbraně pro Hitlera. Uplynulo skoro šest roků. Nechali jsme si Stalinem nadiktoval v Jaltě podmínky, jak rozdělit svět. Na konferencích v Teheránu či Jaltě šli pár měsíců před koncem války všichni na ruku Stalinovi, co sice vraždil ve velkém, ale hnal nacisty bez ohledu na oběti k ukončení hrůzného světového válečného konfliktu.

Byl v Jaltě regulérní stav?  

Prezident Roosvelt byl v natolik špatném zdravotním stavu, že skoro vůbec nekomunikoval. O nějaké diskusi, či snad tvrdém politickém vyjednávání nemohla být v jeho případě žádná řeč. Lépe na tom nebyl ani Churchill, jenž ztratil v Roosveltovi oporu a sám propadal v průběhu konference těžkým depresím, jelikož v uplynulém roce prodělal tři těžké zápaly plic.Vyjednávání tak držel pevně v rukou Stalin, byť prodělal těsně před konferencí mozkovou mrtvici. Tři těžcí invalidé si tak v Jaltě dělili vládu nad světem. Byla vůbec za takového stavu jaltská konference platná? Inu, čas opět oponou znovu trhl a ti, co vítali nacisty, se opět sešli v únoru 1948 u pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí a provolávali slávu Klementu Gottwaldovi a jeho vítězství. Tato sinusoida přízně různým "bratrům" se pak v Česku mnohokrát opakovala...>>>

 

Zvony Ježíš, Marie a Dominik zavěšeny

Ivana HAslingerová

O tom, že chce J.E. Dominik kardinál Duka oživit katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha, jsme psali již v článku "J. Em. Dominik kardinál Duka chce vlít do žil katedrály novou krev". Každý kostel ovšem dělají zvony. Ty upozorňují lidi na bohoslužby, plní však nejen náboženskou funkci, ale i sekulární vítají nové občánky během křtu po vstupu do života, loučí se s námi po smrti, varují ale i před nepřítelem, ohněm, povodní. Proto si pan kardinál přál, aby byly zvony katedrály Svatého Víta, Václava a Vojtěcha opravdu slyšet v plné síle po celé Praze. Aby si naši atheistickým komunistickým marazmem duševně poničení občané uvědomili, že církev i přes příkazy Hitlerů, Stalinů, Gottwaldů a Husáků přežila a opět zvedá hrdě hlavu. A protože je to muž činu, provedl revizi zvonů a jako jediný si po více než devadesáti letech všiml, že v katerále chybějí tři zvony zrekvírované v první světové válce na kule do děl. Rozhodl se proto je znovu vyrobit a žádal, aby se to uskutečnilo do oslav 450 výročí obnovení Arcibiskupství pražského po jeho zničení Husity. Nebyla to legrace, jde nejen o několik milionů, ale i o rychlost výroby. A díky neuvěřitelnému nadšení všech zainteresovaných věřících se to skutečně podařilo - podrobně jsme o tom psali v článku: "Arcibiskupství pražské oslaví 450 let od obnovení po zničení v husitských válkách". Všech sedm zvonů na věži katedrály sv. Víta uslyší po více než 90ti letech Pražané před slavnostní mší svatou 12. května v 11:00 hodin.

„Slavnostní představení zvonů se ale bude konat především po mši svaté," uvedl hlavní zvonař od svatého Víta Mgr. Tomáš Stařecký.  „Zvony a zvoníci přežili války, komunismus, nevraživost lidí. Tradice ručního zvonění přetrvává i v moderní době. Chceme, aby tato tradice přetrvala i do budoucna. Aby tyto zvony, i když třeba s novými srdci, zvonily dalších tisíc let," doplnil pan Stařecký. >>>

 

Arcibiskupství pražské oslaví 450 let od svého obnovení

Aleš Pištora, tiskový mluvčí


Ve svatovítské katedrále bude 12. května 2012, v den výročí jejího posvěcení, celebrovat od 11.00 hodin mši svatou papežský legát kardinál Christoph Schönborn OP. Součástí oslav obnovení svatovojtěšského stolce po husitských válkách v roce 1562 bude konference o charitním díle pražské arcidiecéze.

Sobotní liturgická slavnost bude připomínkou obnovení pražského arcibiskupství Zlatou bulou Ferdinanda I., která byla vydána 26. září 1562. Jako uznání významu svátku pražské arcidiecéze jmenoval papež Benedikt XVI. svým legátem českého rodáka a vídeňského arcibiskupa kardinála Christopha Schönborna OP. Ten bude celebrovat dopolední mši svatou. Volba oslav obnovy arcibiskupství padla na den 12. května, kdy v miléniu umučení sv. Václava v roce 1929 po dostavbě katedrály za arcibiskupa Františka Kordače posvětil dostavěnou katedrálu světící biskup Jan Nepomuk Sedlák. Během oslav bude představena nová vlajka Arcibiskupství pražského. Mši svatou bude v přímém přenosu vysílat televize Noe.

„Úspěch při obnově církve v českých zemích v 16. století je pro nás dnes nadějí, že obnovení církve v duchu II. vatikánského koncilu po pádu komunismu je možné. Rozvoj arcidiecéze a arcibiskupství za Antonína Bruse z Mohelnice, ale také za kardinála Harracha, který se svým spolupracovníkem Valeriánem Magnim jednoznačně odmítl násilnou formu rekatolizace a jako adekvátní formu obnovy prosadil dialog a misii, přispěl tehdy také k výraznému povznesení českého státu,“ říká J.Em. Dominik kardinál Duka

Den před oslavou znovuobnovení arcibiskupství, tedy v pátek 11. května, se bude konat slavností konference „Charitní dílo pražské arcidiecéze ve světě“ v budově ministerstva zahraničních věcí v Černínském paláci. Setkání se koná za účasti kardinála Dominika Duky OP a pod záštitou 1. místopředsedy české vlády a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který přijde osobně pozdravit biskupy z Ugandy, Běloruska, Indie a Zambie. Pozváni jsou také mnozí zahraniční hosté z míst, která mají s pražskou arcidiecézí duchovní spojení, ať již dané úctou k Pražskému Jezulátku nebo právě misijním a charitativním působením.

Obnovení pražského arcibiskupství mělo zásadní význam nejen pro církev v českých zemích, ale také pro celé království. Pro naši zemi znamenalo návrat do kontextu Evropy, z níž jsme byli vyčleněni v době husitství. Od počátku se císař Ferdinand I., před nímž stál úkol konsolidovat zemi po husitských válkách, snažil pražské arcibiskupství obnovit jako instituci společnou jak katolíků, tak utrakvistům.>>>

Privatizace OKD proběhla v rozporu s tehdy platnými zákony

David Štěpán

Dne 9. května 2012 podalo občanské sdružení Poškození ve spolupráci s politickou stranou Suverenita - Blok Jany Bobošíkové SBB k městskému soudu v Praze žalobu na zrušení rozhodnutí ministra hospodářství ČSFR Vladimíra Dlouhého č. 208/1990, kterým byl zrušen státní podnik OKD s.p. a jeho majetek byl vložen do akciové společnosti OKD a.s. Nájemníci někdejších bytů OKD, sdružení v o.s. Poškození, dlouhodobě poukazují na rozpory a nedostatky, které zpochybňují regulérnost privatizace někdejšího státního podniku OKD a jeho bytového fondu. Jejich dlouholeté úsilí podporuje Ing. Jana Bobošíková, kandidátka na prezidentku ČR a předsedkyně Suverenity SBB, už od doby své práce poslankyně Evropského parlamentu. V nedávné době získalo o.s. Poškození nezvratné důkazy o tom, že privatizace OKD proběhla v rozporu s tehdy platnými zákony. Tyto důkazy byly nyní předloženy soudu. „Vzhledem ke skutečnosti, že i laikovi je z našich důkazů na první pohled jasná nezákonnost privatizace OKD, s napětím očekáváme, jak se k této skutečnosti postaví nezávislá justice právního státu ČR. Myslíme, že v této chvíli nejsme ani schopni docenit rozsah důsledků, které by úspěch naší žaloby znamenal. Bylo by to zemětřesení v nejvyšších vlastnických a mocenských kruzích a prázdné státní kase by to prospělo,“ řekl Zdeněk Pavlíček člen o.s. Poškození a místopředseda Suverenity SBB, a dodal: „Máme také důkazy o tom, že současný vlastník bytů OKD, Bakalova RPG Byty sro, dlouhodobě vědomě účtovala nájemníkům některé poplatky v rozporu se zákonem, a tedy se dá říci, že nájemníky okrádala.“ „Celou kauzu pochybné privatizace bytů OKD a kritickou situaci nájemníků těchto bytů sleduji již mnoho let a jako europoslankyně jsem dvakrát interpelovala v EP v této záležitosti. Snažím se lidem z bytů OKD pomáhat a podporuji jakoukoli snahu, která by mohla napravit nespravedlnost, ke které došlo při privatizaci OKD a zvláště 42 000 bytů OKD,“ řekla Jana Bobošíková, která nedávno poskytla nájemníkům nemalý finanční dar, aby k Evropskému soudnímu dvoru mohli podat žalobu v kauze bytů OKD. „Kauza bytů OKD a celé privatizace OKD je vedle komand ČEZu dalším velkým tématem, kterým se v Suverenitě intenzivně zabýváme. Takových záležitostí je ale za 22 let modrých i oranžových vlád mnoho. Záleží jen na voličích, jestli se v naší zemi něco změní,“ poznamenal JUDr. Jan Rytíř za žalující.>>>

Úspěšní manažeři chtějí pomoci státní správě, aby byla efektivní jako soukromá

 

 IVANA HASLINGEROVÁ

Devatenáctý ročník nejprestižnější soutěže manžerských osobností  MANAŽER ROKU 2011 vyvrcholil předáním  cen, které jsou mezi maanažery ceněny stejně jako Oskary mezi herci. MR je totiž soutěží pro ty manažery, kteří pro firmu jim svěřenou dělají víc než jen své povinnosti.  A když říkám víc, nemyslím tím jen seriózní vedení zaběhlého podniku, ale např. vytažení krachujícího podniku z červených čísel na osmimiliardové obraty či vybudování podniku s velkými zakázkami pro gigant Siemens z jednoho soustruhu ve stodole. Vím, o čem mluvím, s těmito a mnoha dalšími podobnými podnikateli jsme přinesli v minulých letech v naší revue Fragmenty rozhovory a na vlastní oči jsme viděli jejich nádherné podniky. Do letošního 19. ročníku bylo nominováno celkem 194 manažerů a manažerek z celé ČR a Hodnotitelská komise v čele s Janem Preclíkem měla proto z čeho vybírat. Není divu, že pravidla soutěže ze strany organizátorů České manažerské asociace (ČMA), Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS) a Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR) každoročně přitvrzují. Není divu, že ocenění v této soutěži znamená pro manažery totéž, co pro filmové herce získání Oskarů.>>>

Čínští politici a podnikatelé v u Přemysla Sobotky

Petr Kostka, poradce 1.místopředsedy Senátu PČR

Přemysl Sobotka, 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR, přijal delegaci regionálního lidového shromáždění provincie Li Šui, která je v ČR na pracovní návštěvě. „Čína je velkou příležitostí České republiky pro české podnikatele a obchodníky,“ zdůraznil Přemysl Sobotka. „Je dobře, že k nám přijíždějí partneři z čínských regionů a je dobře, že se Číňané navštěvují v ČR i regiony. Potenciál možností to zvyšuje,“ uvedl dále Přemysl Sobotka. Přemysl Sobotka rovněž zdůraznil, že si váží finanční podpory, kterou věnovali čínští podnikatelé Libereckému kraji po povodních v roce 2010.

 

Petr Nečas: "Povzbuzení ekonomického růstu za cenu prohloubení dluhů by ohrozilo EU"

K nedávným výsledkům francouzských prezidentských voleb našemu listu sdělil předseda vlády Petr Nečas, že novému francouzskému prezidentovi Françoisovi Hollandovi blahopřeje. Nicméně, že teprve následující dny ukáží, co bude znamenat tento výsledek nejen pro Francii, ale pro celou eurozónu a nedávno dohodnutou evropskou smlouvu o fiskální odpovědnosti. "Česká vláda nadále preferuje rozpočtově zodpovědnou a reformní politiku. Jakýkoliv ústup od této strategie a pokusy povzbudit ekonomický růst za cenu prohloubení rozpočtových schodků a dluhů by byl krokem zpět a mohl by v blízké budoucnosti ohrozit fungování nejen eurozóny, ale i celé Evropské unie," zdůtraznil Pan premiér.

 

 

Kožušníkův eStat.cz byl iniciátorem redukce ministerstev již v roce 2005

ivana HAslingerová

V posledních dnech se stále častěji setkáváme s různými návrhy na snížení počtu ministerstev. Vzpomínám, že Kožušníkův eStat.cz byl iniciátorem této redukce již v roce 2005. Je potěšující že návrh europoslance Edvarda Kožušníka na redukci ministerstev dle formátu 1+9 se konečně stal základem pro plánovanou reformu ústředních orgánů státní správy. Aby plánovaná reforma měla všeobecně očekávaný přínos v podobě rozpočtových úspor a snížení byrokratické zátěže, musí se ale držet svých původních cílů. eStat proto vytyčil 10 cílů, které by realizátoři reformy neměli opouštět. Seznam deseti cílů pro úspěšnou realizaci reformy státní správy naleznete na jeho webu ZDE. Doufejme, že se jimi bude vláda řídit.

 

 

Stanislav Rejthar: Dobří vojáci padli…

Jan Kopal           

Motto:    „V Popradu jsem obdržel svoji uniformu, byla úplně nová. Našel jsem ji ve skladišti, které bylo přisunováno za frontou. Oblékl jsem si ji a jak jsem kráčel, napadla mě podivná věc… Jsem Čech, jdu v britském stejnokroji po slovenské zemi, kolem ukrajinští partyzáni a němečtí zajatci, mířím k rumunskému velitelství. A najednou jsem spatřil mrtvolu, a hned jsem věděl, že na ni nikdy nezapomenu. U silnice ležel voják v maďarské uniformě a díval se na mě. Půlka jeho těla ležela na druhé straně cesty. Asi šlápl na minu. Ani oči mu nikdo nezamáčkl, vlastně jen jedno. Jak měl hlavu na stranu, stála mu v druhém prázdném důlku voda. Když jsem se později dostal k našim a večer jsem po dlouhé cestě ulehl do opravdové postele, bylo mi hned jasné, že mi Maďar zase přijde. Stačilo zhasnout a byl u mě. A od té doby na mě nezapomněl nikdy, ať jsme kdekoliv. Vždycky jsem musel vstát a rozsvítit.“ Stanislav Rejthar
Memoárová literatura zahraničních československých letců zažila po roce 1989 velký boom, přesto zájem o ni neklesá ani v posledních letech. Důkazem je v pořadí už třetí vydání knihy Stanislava Rejthara „Dobří vojáci padli…“. Třetí vydání vyšlo v roce 100. narození plk. letectva ing. Stanislava Rejthara. K předchozímu vydání došlo v letech 1999 a 2002. U příležitosti znovuvydání této knihy nakladatelstvím VOLVOX GLOBÁTOR o knize i autorovi zasvěceně pohovořil PhDr. Lubor Václavů, bývalý šéfredaktor časopisu „Historie a vojenství“, rodinný přítel, historik a vysokoškolský učitel. Osobnost Stanislava Rejthara se dá shrnout do tří slov: křesťan, vlastenec, nekomunista.>>>

 

Ateismus: 
Víra v to, že nebylo nic a s ničím se nic nestalo a že to nic bez důvodu kouzelně explodovalo, přičemž vzniklo všechno, načež to všechno se kouzelně a samo bez jakéhokoliv důvodu přeskládalo do sebereplikujících se kousků, z kterých se potom stali dinosauři. To dává opravdu smysl.

OTEVŘENÝ DOPIS PROFESORA KNÍŽÁKA MINISTRYNI KULTURY MGR. A. HANÁKOVÉ

Vážená paní ministryně,
Jmenuji se Milan Knížák (*1940), jsem již více než 20 let vysokoškolským profesorem, byl jsem 7 let rektorem Vysoké umělecké školy univerzitního typu, 12 let generálním ředitelem Národní galerie v Praze a jako jediný žijící umělec v České republice jsem (mj.) uveden v prestižním seznamu 500 nejvýznamnějších umělců 20. století (Phaidon Press Londýn, New York). To jen, aby jste si uvědomila, kdo je ten člověk co Vám poslal dopisy o skutečnostech ohrožujících náš kulturní odkaz na které jste  n i k d y  neodpověděla i když patří k Vašim povinnostem odpovídat každému. Tato povinnost nejen vyplývá z Vaši funkce, ale také patří k slušnému chování. Mám vážné obavy o osud Národní galerie v Praze, která plánuje nesmyslné kroky, jež budou nejen finančně náročné, ale mohou trvale poškodit díla Národní galerii spravovaná. Před krátkou dobou byla po několikaleté práci otevřena v paláci Kinských společná expozice sbírek Národního muzea a Národní galerie. Ta má být nyní bezdůvodně zlikvidována a do Paláce Kinských nastěhována sbírka Francouzského umění i když proti tomuto kroku protestují restaurátoři i kurátoři. Do vedení Národní galerie dostali absolutní amatéři, kteří své práci nerozumí a absolutisticky rozhodují aniž diskutují s odborníky s dlouholetou zkušeností a praxí, a těch několik odborníků, kteří jsou připuštěni do diskuse se bojí o svoji existenci a nic tedy veřejně nenamítají.Nové vedení svými neprofesionálními a možná i úmyslnými kroky zničit vše co bylo v NG doposud vytvořeno, devalvuje mnohaletou práci řady odborníků. Vypadá to, že vedení neví co má dělat a chce jen za každou cenu udělat nějakou změnu. Pyšnit se zřízením kavárny na místě, kde již jednou byla, považuji za projev nestydaté naivity. >>>

 

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka v první etapě prezidentských primárek ODS porazil s velkou převahou europoslance Evžena Tošenovského. K našemu blahopřání řekl, že děkuje všem voličům za hlas pro něho a dodal: "Vyhrát první etapu je jistě příjemné, ale soutěž terpve začíná. Výsledek je pro mě přesto velkým impulsem do dalších etap primárek.“

Stížnost na postup policie

Danuše Herpe Jungmannová,Erfurt, 6. 5. 2012

Jako občan Evropské unie a občan České republiky žijící v zahraničí, jako předsedkyně občanského sdružení  SOS for PETS a aktivista Tierschutz-Gerecht, Tierhilfe, OI SOS pro PES a mnoho dalších, podávám tímto výše uvedenou stížnost. EU vydala již v roce 2011 závazné směrnice na ochranu zvířat, ale jak vidno, je toto policistům MP Pardubice, sloužících dne 25. 4. zcela lhostejné, přestože ochrana živých tvorů vychází z podstaty bytí člověka a morálních pravidel, který by měl každý slušný člověk v sobě nosit. Dne 25. 4. 2012 cca v 15 hod. dostala aktivistka našeho sdružení (Karolína Valentová, byt. Pod Čimickým hájem 200/2, Praha 8 Bohnice) hlášku, že je u Labe u kůlu na Závodu Míru v Pardubicích přivázaný pes, který je tam již min. od 10té hod. dopolední. Policisté z Městské policie Pardubice ( Pernerova 443 , 530 01 Pradubice – Zelené Předměstí, E-mail: operacni@mppardubice.cz) byli na uvedeném místě údajně dvakrát, psa nafotili, ale nechali ho tam bez pomoci přivázaného, aniž by zvířeti jakkoliv pomohli Když naše aktivistka dorazila se další aktivistkou (Pavlína Málková, byt. Benešovo náměstí 2507, Pardubice) na uvedené místo, potkala tam muže s dítětem, který ji sdělil, že psovi přinesl krmení, protože je tam již od rána. Jak je v našich kruzích zvykem, paní Valentová psa odvázala, aby ho odvezla do pardubického městského útulku, aby se zjistilo, zda je pes čipovaný kvůli dohledání majitele. Čtečka v útulku byla ovšem nefunkční, tak se paní Valentová rozhodla zajet se psem na služebnu MP Pardubice.Na služebně ji k jejímu údivu nekompetentně přivítal službukonající policista Pavel Antoš a začal naší aktivistce vyhrožovat trestním oznámení pro krádež, byl nepříjemný a evidentně otrávený situací, že ho někdo otravuje, aniž by se zajímal o zdravotní stav nalezeného psa. >>>

Plečnikův kostel na Vinohradech oslaví 80 let od svého posvěcení

Aleš Pištora, tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně je jednou z nejvýznamnějších českých sakrálních staveb 20. století. Moderní a velmi osobitá stavba, inspirována starokřesťanskými vzory vznikla pod vedením slovinského architekta Josipa Plečnika v letech 1928 - 32. Kostel vykazuje určitou podobnost s antickými chrámy. Má širokou věž jihoevropského typu, která je zakončena třímetrovou měděnou bání se čtyřmi metry vysokým křížem. Plečnik se do jisté míry podílel i na interiéru kostela, který je stejně originální jako exteriér. Zajímavostí tohoto kostela je, že zde chybí kazatelna. Kostel vysvětil 8. května 1932 pražský arcibiskup kardinál dr. Karel Kašpar. V loňském roce vláda zařadila kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na seznam národních kulturních památek. Farnost spolu s odborníky a Městskou částí Praha 3 usiluje o zápis kostela do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech oslaví 8. května 2012 osmdesát let od svého posvěcení. Při této příležitosti bude od 18.00 hodin kardinál Miloslav Vlk sloužit slavnostní bohoslužbu. V souvislosti s výročím se připravuje bohatý duchovní a kulturní program. Již ve čtvrtek 3. května od 19.00 hodin proběhla vernisáž výstavy Jaroslava Šerých v suterénu kostela s názvem „Deo gratias“. V neděli 6. května od 16.00 hodin uvedla dr. Helena Čižinská komentovanou prohlídku kostela a 8. května od 14.00 hodin bude karmelitán P. Vojtěch Kodet pořádat rekolekce. V souvislosti s výročím budou v kostele uspořádány také dva koncerty. V neděli 13. května od 16.00 hodin to bude koncert smyčcového kvarteta Norbert členů České filharmonie (Beethoven, Suk, Dvořák) a v úterý 15. května od 19.30 hodin varhanní a klavírní koncert slovinského klavíristy Dalibora Miklavčiče. Přednášku o Plečnikově sakrální architektuře přednese v úterý 15. května od 16.00 hodin dr. Damjan Prelovšek. Součástí oslav bude také unikátní projekt Noci žalmů. Předčítání všech 150 starozákonních žalmů začne v pátek 18. května od 19.30 hodin a skončí v sobotu ve 2.30 hodin. Slavnostní mši s udílením svátosti biřmování bude v neděli 20. května 2012 od 9.00 hodin předsedat biskup Václav Malý. Více na http://srdcepane.cz.

Nastává nástup ochlokracie?

Mgr. Bc. Jan Kopal

                V poslední době se ve všech pádech skloňují slůvka „lůza“ a „ochlokracie“ (řecky οχλοκρατ?α, latinsky ochlocratia je vláda lůzy, také označovaná jako lůzovláda. Dle Aristotela ochokracie je zvrhlá forma demokracie). Tyto diskuse bezesporu souvisí s celkovým vyčerpáním stávající formy demokracie a zejména chováním a prezentací našich politiků. Je jisté, že nespokojenost občanů bude časem ještě narůstat a do ulic bude vycházet čím dál tím více lidí. Je to jejich legitimní a nezpochybnitelné právo. Druhou věcí je, kdo tyto nálady podněcuje a vyvolává. Cui bono? Komu ku prospěchu? V zásadě jsou zde latentně přítomné síly, které už po léta šíří blbou náladu z havlovského nevětraného pelechu. Ne náhodou se potom spontánní protesty zvrhávají a jsou řízeny paranoidními jedinci. Vládnoucí struktury ale také začínají svými úlety připomínat onu kritizovanou lůzu z ulic – počínaje pokleslým slovníkem, aférami a aférkami hodnými IV. cenové skupiny nebo Tarantinových příběhů z podsvětí. Jsou zralé na komplexní výměnu kádrů. Je to dáno pofidérním výběrem a i jistým opotřebováním lidských zdrojů v běhu času. Osobně se nejvíce bojím toho, že dojde k tomu, že lůza bude vládnout lůze. Blbci budou na koni, hlas moudrých umlčen a průměrnost či dokonce podprůměrnost se stane normou.

Perpetuum mobile

Josef Fousek

Soudruzi už se bouře přehnala zamněte si ruce / stali se z nás demokraté pryč je revoluce / Lidem už je zase jedno co je kolem špíny / soudruzi a to je voda na ty naše mlýny / Hlavně čekat ruce stranou co se z toho vyvrbí / v pravý čas si obrátíme své kabáty na ruby / Až tu bude prosperita ukážeme stádu / jak dokáže nový Únor přes noc svrhnout vládu

Oprášíme stará hesla tajemníky sjezdy / na ulicích na továrnách budou zářit hvězdy / Znovu meze rozoráme soukromníky zničíme / kulaky a disidenty do Mírova strčíme / Místo sochy Masaryka bude zase Klement / s čibukem a beranicí tvrdý jako cement / Zase budou konference porady a žranice / posudky a kádrování připravené milice/ Žádný Mnichov Zurich Paříž - na Orlickou na ryby / na hranice dáme dráty a do banky přísliby

Rudé právo bude velké / jako plachta cirkusu / pionýrky poběží si / na tribunu pro pusu / ženy muži v jednom šiku / půjdou hrdě na schůzi / přivítá je slavná věta: / Soužky a souzi /Učitelky učitelé / budou učit jako dřív / že Vladimír Iljič je / v našich srdcích stále živ

Za čtyřicet let pak znovu /až nebude z čeho brát / přijde Něžná revoluce / vrátíme jí zpátky stát / Pak budeme znovu čekat / až budeme při síle / nový Únor uděláme / Perpetuum mobile

Semafor, prosinec 1989, z knihy Josefa Fouska "Fuskovy protistátní písně", ilustroval Jan Kristofori - Academia 2002

P.S. Když jsem tuto báseň recitoval v roce 1994, 1996, 2000 v Kanadě a v USA exulantům, slyšel jsem reakce: "Bože to snad už ne!"

 

Arcibiskupství pražské oslaví 450 let od obnovení po zničení v husitských válkách

Ivana Haslingerová

"Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to žít." J. Em. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský

Arcibiskupství pražské chystá velkou oslavu – 450 výročí svého obnovení po jeho zničení za husitských válek. Za svou diecézi se budou všichni jeho účastníci modlit spolu s občany na slavné mši svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v den jejího posvěcení 12. 5. 2012 v 11 hodin. Na tuto oslavu vysílá Jeho Svatost papež Benedikt XVI. svého legáta, vídeňského arcibiskupa kardinála Christopha Schönborna OP, který bude hlavním celebrantem a slavnostním kazatelem mše svaté. K této vskutku slavné a historické události si Jeho Eminence Dominik kardinál Duka OP přál, aby zazněly z věže katedrály všechny zvony, které její zakladatel Otec vlasti Karel IV. považoval za symbol svornosti a spolupráce všech lidí národa. Symbol, který doprovázel svou melodií člověka od narození po jeho smrt. Symbol, který svolával k modlitbě a dával víru a naději o nesmrtelném životě. Pan kardinál Duka by si přál, aby i v současné době zvony upozornily nejen věřící, ale všechny naše občany, že tvoří jeden národ, a spolupracovali na jeho sjednocení. Aby se katedrála stala vskutku národním symbolem a aby její zvony zněly skutečně mohutně a nádherně pro všechny naše občany.>>>

 

Lékaři a pacienti připravili společně novelu zákona o zdravotních službách

Tisková zpráva České lékařské komory a Svazu pacientů ČR

    Vzhledem k tomu, že Ministerstvo zdravotnictví ČR nepochopitelně váhá s odstraněním zásadních chyb zákona o zdravotních službách, který již od 1.4.2012 komplikuje život pacientům i lékařům, dohodly se Česká lékařská komora se Svazem pacientů ČR, že v zájmu pacientů i lékařů předloží společně Senátu ČR vlastní podnět k novele zákona o zdravotních službách. Připravovaný návrh novely odstraňuje ta ustanovení zákona, která jsou naprosto nesmyslná a někdy i v praxi neproveditelná. Tato zmatečná ustanovení totiž nepřináší žádný prospěch pacientům a lékaře staví do naprosto neřešitelných situací. Je nepřijatelné, aby zůstávala dlouhodobě v platnosti nesmyslná ustanovení, která se v rozporu s principy právního státu snaží ministr zdravotnictví bagatelizovat, když nabádá lékaře k porušování zákona, místo aby přiznal vlastní chyby a snažil se o okamžité sjednání nápravy. Podobný postoj by v zemi, jejíž politická reprezentace ctí zákony a demokratická pravidla, patrně vedl k odvolání či demisi příslušného ministra. Pokud se lékař bude řídit radou ministra a soud jeho jednání zhodnotí jako porušení zákona, nebude důležité, zda byl zákon "špatný", ani co ministr radil. Odpovědnost neponese ministr, ale konkrétní lékař. Bude-li naopak na doslovné realizaci zákona lékař trvat, dostane tím řadu rodin do neřešitelných svízelných situací, zejména nelze-li jednoho z rodičů kontaktovat. Tyto pasti, které ministr zdravotnictví na lékaře i pacienty přichystal, chceme společně odstranit. Navrhujeme proto:>>>

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání

Proč se ministerstvo zemědělství brání připomínkám z praxe

Milan Kaucký

V současné době jde v poslanecké sněmovně v programu 38. schůze druhé čtení novely zákona č.246/1992 Sb. Novela přináší řadu pozitivních změn pro ochranu zvířat. Bohužel ministerstvo zemědělství (dále jen MZe) odmítlo v připomínkovém řízení řadu návrhů změn, vycházejících ze znalosti z praxe. I později kategoricky odmítalo jakékoli kompromisní návrhy. Z odůvodnění MZe k zamítajícímu stanovisku ale jednoznačně vyplívá, že jejich pracovníci, včetně ministra Bendla, nemají v řadě věcí naprosto žádné povědomí o realitě skutečného života. Ministr Bendl odmítl rezolutně i jakoukoli schůzku s Komorou veterinárních lékařů ČR (dále jen KVL) a zástupci dobrovolných organizací na ochranu zvířat, kde by bylo možné vysvětlení vzájemných stanovisek a doložení skutečné situace v praxi. První z požadovaných změn zákona je zařazení definice útulku pro opuštěná zvířata do § 3 ve znění. bb) Útulkem je každé zařízení, které pečuje o zvířata a nabízí je k fyzické či virtuální adopci, anebo hradí svůj provoz, nebo jeho část, ze sponzorských darů. Důvodem je, že nikde v zákonech není specifikováno, co se útulkem přesně rozumí. Veterinární správa se na tuto skutečnost odvolává a zařízení, které nemá provedenu jako útulek přímo kolaudaci stavebním úřadem, zásadně považuje za zájmový chov. V takových zařízeních pak kontroluje pouze očkování proti vzteklině, s odůvodněním, že nic jiného jim zákon neumožňuje. Toho zneužívají různé právní subjekty a o zvířata se řádně nestarají, nevedou evidenci a zařízení jim často slouží za zdroj obživy, kde doslova parazitují na darech určených pro zvířata. Zvířata hromadí a odmítají dávat do fyzické adopce. Přitom se o zvířata velmi často ani řádně nestarají. Proto pokládáme za nutné, aby do pojmu, který bude v zákoně specifikován jako „Útulek“, patřila veškerá zařízení, která fakticky tuto činnost provozují a aby v nich bylo možno provádět řádné kontroly.>>>

Literární historik Jaroslav Med oslavil 80. narozeniny

Jan Kopal               

Motto: „Studenti a mladší kolegové často nechápou, že idealizovat první republiku je blbost. Sociální jistoty tehdy vůbec neexistovaly. Takže situace byla drastická, hlavní potíže způsobila hospodářská krize.“ Jaroslav Med

            Listuji pěticí knih docenta Jaroslava Meda, které mi autor sám podepsal. Jedná se o následující knihy: „Viktor Dyk“ (monografie s ukázkami z tvorby, 1988); „Spisovatelé ve stínu“ (soubor studií, 1995, 2. rozšíř. vyd. 2004); „Od skepse k naději“ (2006); „Texty mého života“ (rozhovor s A. Palánem a J. Paulasem, 2007) a „Literární život ve stínu Mnichova“ (2010). Z knihy o Dykovi vypadne lístek s úhledným písmem historika Josefa Tomeše a s telefonním číslem pana docenta Meda. Zvídavé uklidním, že je uvedeno i ve Zlatých stránkách a nositel toho jména jediný. Navíc bydlící v Terronské ulici, kterou jsem napoprvé hledal v ulici Berounské na okraji Prahy. Pročítám věnování v knize o Dykovi a stojí tam lakonické a pro Jaroslava Meda typické povzdechnutí: „Bože, to už je dávno!“ Zřejmě fascinován touto představou Jaroslav Med k věnování ani nedopíše podpis. Budu si ho muset nechat příležitostně doplnit. To v životopisném rozhovoru stojí nadšené: „Je prima, že jste si to přečetl!“ A pro mne nejhezčí věnovaní je knize poslední „Literární život ve stínu Mnichova“, kde je napsáno: „Milému panu J. Kopalovi s radostí, že jsme se poznali upřímně Váš Jaroslav Med.“ A to už jsem i já myšlenkami v pracovně, nebo lépe řečeno svatyni Jaroslava Meda, popíjím čaj a přikusuji bábovku vlastní výroby a zbožně (jak jinak!) naslouchám tomuto muži s výrazem oscilujícím mezi pohádkovým dědečkem a postavou známou z obrázků malíře Adolfa Borna. Inu, literární historik v plné kráse. Laskavé oči, podmanivý hlas a veskrze lidová mluva, která vás nenechá na pochybách, že naproti vám sedí člověk s renesančním vzděláním i rozhledem. Ale dost osobních postřehů…>>>

J. Em. Dominik kardinál Duka chce vlít do žil katedrály novou krev

Ivana Haslingerová

Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze a Arcibiskupství pražské pořádají 30. dubna 2012 od 14.00 hodin v Sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí v Praze při příležitosti získání tří nových zvonů pro katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha slavnostní odpoledne. Doplnění zvonové soustavy je součástí záměru Jeho Eminence Dominika kardinála Duky vlít do žil katedrály novou krev. Nové zvony, spolu s prvním ročníkem varhanního festivalu, rekonstrukcí vnitřního vybavení, mezinárodní konferencí o životě katedrály, kterou navštívil také pařížský arcibiskup André Vingt-Trois, či zrodem obsáhlé publikace zapadají právě do tohoto úsilí o rozvoj nejen liturgického, ale také kulturního života pražské katedrály. Všechny tři zvony mají své patrony. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová vyhověla přání kardinála Duky a stala se patronkou největšího zvonu Dominik. Paní Livie Klausová je patronkou zvonu Maria a třetí bude zvonit pod patronátem rektora ČVUT prof. Václava Havlíčka.  O doplnění zvonové soustavy, čítající celkem sedm zvonů, se zasloužil kardinál Dominik Duka. Podařilo se to také díky tomu, že se v roce 2011 našla řada donátorů. Bratři František a Rudolf Pohlovi poskytli finance na výrobu největšího zvonu Dominik. Právě tak se jmenoval jeden z původních zvonů, který byl za války roztaven na válečné účely. Název odkazuje ke zvonu, který svolává na nedělní bohoslužbu - z latinského (dies) dominica, tj. „den Páně“. Sponzorem druhého největšího zvonu Maria je Správa Pražského hradu. Na nejmenší nový zvon Ježíš se složilo sedm profesorů ČVUT v Praze. Proto jsou na jeho spodním obvodu zachycena jejich jména a znak ČVUT. Pan kardinál Duka přednese při výše popsané slavnostní události přednášku na téma "Idea oživení katedrály". Od 18 hodin celebrovat pan kardinál mši svatou, na níž požehná nové zvony. Poprvé se spolu s ostatními rozezní 12. května 2012, v den výročí posvěcení katedrály a zároveň v den oslav 450. výročí obnovení pražského arcibiskupství.>>>

Podnikatelé: Další zvyšování cen pohonných hmot může být likvidační

Radomíra Kotlárová

Zástupci Unie malých a středních podniků nesouhlasí s návrhem Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na zavedení nové daně z ropných produktů. Výše daně by měla být 140 korun z 1000 litrů či 140 korun za tunu ropných produktů. Získané prostředky mají podle návrhu sloužit ke zvýšení strategických zásob ropy z dosavadních 90 na 120 dní. „Plně si uvědomujeme význam navyšování hmotných rezerv, stát by ale měl na jejich pokrytí najít finance jinde. Například důslednou kontrolou distributorů pohonných hmot by stát vybral více prostředků na spotřební dani a žádná nová daň by nebyla potřeba,“ uvádí předseda Unie malých a středních podniků (SME) David Šeich. Nová daň se dotkne hlavně silničních dopravců, pro které by znamenala další zvyšování již tak vysokých nákladů. Další zdanění pocítí všichni občané, protože nárůst cen pohonných hmot se logicky musí promítnout do koncových cen za přepravované zboží. „Česká republika má jedny z nejvyšších cen pohonných hmot v EU a další zdražování přivede řadu dopravců ke krachu. Ti se přitom již dnes potýkají s existenčními problémy,“ varuje před možnými dopady Šeich. Podnikatelé proto věří, že vláda návrh MPO přehodnotí, a bude hledat jiné varianty, jak financovat posílení energetické bezpečnosti státu. Nejvíce tyto zvyšující se ceny pohonných hmot zasahují podnikatele v dopravě, kteří jsou nuceni nakupovat benzín v okolních státech. Unie malých a středních podniků ČR v rámci své aktivity AkceZ.cz při jednáních se zástupci čerpacích sítí pohonných hmot zjistila, že daň má negativní dopad i pro čerpací stanice, jejichž marže obecně je v rozpětí od 0,5 do 3 korun za litr paliva. V důsledku toho lákají zákazníky na levnější benzín na úkor kvality a povolené normy. Motoristé by proto měli ve vlastním zájmu sledovat, zdali mají čerpací stanice dostatečné certifikace kvality a pravidelné kontroly. “Hříšníky“ nabízející nekvalitní pohonné hmoty je možné také sledovat na webu České obchodní inspekce. Nekvalitní benzín může výrazně přispět k zanášení motoru a k jeho poškození. Jak vyplynulo z  šetření Unie malých a středních podniků ČR, společnosti s celorepublikovým pokrytím, jako jsou Benzina, Shell nebo Agip požadavky kvality splňují. Společnost Agip šla ještě dále a prémiová paliva zvyšující výkon a životnost motoru uvedla za cenu běžných paliv. Pro podnikatele nabízí Benzina i Agip slevové karty s online správou karet, fakturací a nutností složení finanční zálohy předem, přičemž Agip jako jediný poskytuje i slevové karty, které tyto platby předem nepožadují.

Protesty proti prezidentu Klausovi a kardinálu Dukovi jsou HODNY jenom nádeníků DUCHA

Jaroslav Kronus - Kolín

Protestuji a to s plnou vážností proti stále silnějším a vulgárnějším atakům proti současnému presidentu ČR a v posledních dnech i proti českému primasu kardinálu Dukovi !!!

Současný ekonomický, sociální a hlavně mravní stav v naší zemi má mnoho příčin . V době eskalujících střetů sociálních, interetnických, které jemně přerůstají i v rasové a ekonomické je opravdu HODNO jenom nádeníků DUCHA počínaje konzumentem v podobě navoněné bídy a konče lumpneproletariátek vinit apriori ze všeho či spíše označit na viníka No. 1 současného presidenta !!!!

Co je ovšem vrcholem nechutnosti a ztráty soudnosti překroutit slova českého primase o možném nástupu vlády lůzy. Tento moudrý, uvážlivý a hlavně nekonfliktní muž zocelený kromě jiného několika lety kriminálu v éře vlády KSČ pouze upozornil a to způsobem hodným vrcholného duchovního, že od chaosu k vládě lůzy je jenom krůček! Snad je to srozumitelné i těm, kteří ať pod vidinou koryta , vyvolávání chaosu či dokonce přípravy "změny režimu" mají obsesi hnát vodu na mlýn těm silám, které sledují pouze svoje a to většinou stranické, partikulární či dokonce geopolitické zájmy !!!!

Nejsem odpovědný za absenci vlády zákona, za vznik partaokracie či vznik klientského systému v mnoha případech mající charakter nepotismu!!! Jsem ale svoji maličkostí odpovědný za vše, co umožnil listopad roku 1989 vzniklý na bázi vyjednávání u kulatých stolů mezi KC OF a delegací KSČ a NF a nebudu se rozpakovat v rámci pravidel svobodné společnosti sáhnout i k prostředkům proti těm, kteří by chtěli tento trend zvrátit !! Těmito prostředky je i podpora současnému presidentu a českému primasu!!!!

 Alena Gajdůšková: „Zaměnili jsme demokracii za anarchii“

Ivana Haslingerová

Současná vláda o sobě tvrdí, že je pravicová, ale chová se k občanům jako levicová. Zvyšuje daně a dokonce zavádí milionářské dávky v naivní představě, že tím dostane peníze do rozpočtu. Zřejmě nezná názory předního amerického ekonoma Miltona Friedmana, který za ně dostal Nobelovu cenu za ekonomii a které lze shrnout do poučky: „Když chcete zlepšit ekonomiku státu, snižte daně.“ Vláda díky této antifriedmanovské politice dostává stát do stále větší chudoby–  v roce 2006 bylo pod hranicí chudoby 8 % lidí, nyní už 14 % a dá se předpokládat, že se tento počet bude pod taktovkou ekonomického amatéra Miroslava Kalouska (TOP 09) prohlubovat. Zejména když jeho asociální kolega Jaromír Drábek (samozřejmě zase z TOP 09) ožebračuje ty nejpotřebnější. A co víc, ministr průmyslu Martin Kocourek pro nastartování konkurenceschopnosti ekonomiky učinil jen to, že zavedl pojem odklánění financí a následující Martin Kuba také žádnou strategii doposud neoznámil. I když to píši opravdu velice nerada, není divu, že taková vláda ztrácí kredit u občanů zleva i zprava, od chudých až po ty bohaté. A že tudíž nutně chystá cestu pro nástup opozice, jejímuž předsedovi prozatím vystačí pouze negovat vše to, co dělá premiér Nečas. Je to sice líbivý populismus a nástroj pro získání hlasů ve volbách, ale pro opravdové nastartování výroby a tím zvýšení kupní síly obyvatelstva to nestačí. Jen šetření totiž blahobyt nepřinese! Je třeba získat do rozpočtu peníze. I když v halasných proklamacích pánů Sobotků, Rathů a Hašků zaniká tichý hlas jejich kolegyně, místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové, jde přitom o první hlas z opozice, který se zabývá nejen kritikou asociálních kroků vlády, ale i myšlenkou, jak pomoci ekonomice, aby se tato mohla zvedat. Navrhuje neustrnout a nečekat na Godota, jak to dělají současní ministři, ale hledat zdroje ve věcech s velkou přídavnou hodnotou, tedy v inovacích, výzkumu a vývoji. A navíc činí konkrétní kroky v  navazování vztahů Senátu s Akademií věd a vysokými školami, tedy s vědci a elitními pedagogy.  A není bez zajímavosti slyšet, jak si vše konkrétně představuje. Jakou roli by v tomto spojení vědy a podnikatelů měl hrát podle ní moderní stát:>>>

 

Fragmenty vycházejí rovněž TISKEM. Kombinujte reklamu na intenetu s reklamou tištěnou! Využijte síly tisku! TISKOVÁ REKLAMA FUNGUJE! Naši občané, na rozdíl od občanů západoevropských stále ještě rádi čtou tiskoviny. Podle průzkumu Media projektu je 89,3 % z celkové populace ČR oslovováno tiskovou inzercí a 55,8 % občanů přiznává, že se při nákupu řídí informacemi, které jim dává tisková reklama.

 

Diskuse k článkům na: Ivana Haslingerová | Facebook v rubrice profil a Blog-Ivana Haslingerová (blog.iDNES.cz)