„Zde, v tomto místě se zrodila česká státnost,“ hřímal kardinál Duka k tisícům občanů na mši celebrované ostravsko-opavským biskupem Václavem Lobkowiczem na staroboleslavském Mariánském náměstí . Zdůraznil, že se nejedná pouze o církevní slavnost, ale o Den české státnosti, protože i ve svatováclavském chorálu se zpívá o národě, ne pouze o katolické církvi. Je to národní chorál! A protože jsou katolíci součástí národa, musí se pod korouhev sv. Václava postavit a stejně jako každý jiný občan musí upozorńovat na chyby politiků. A hned sám primas český kritizoval současnou politickou reprezentaci: „Je smutné, že se politikové zabývají pouze tím, co je výhodné jen pro jejich volební období a těch, co jednají jinak, jsou jen výjimky".

Kritizoval současné politiky za to, že nemají pouze proklamačně vytvářet virtuální pocit bezpečnosti, ale že jejjich poviností je zajistit občanům opravdovou bezpečnost. A prosil Boha, aby ti, kterým bude svěřena po volbách vláda "obstáli v náročných zkouškách naší doby". 

Pan kardnál je rovněž nespokojen s úrovní našeho školství. „Kéž dokáže i v dnešní době plné relativismu a všemožných nástrah vychovat z mladých lidí opravdové osobnosti, které se stanou zodpovědnými dědici české země,“ přimlouval se za ně u svaté Ludmiley a svatého Víta.

Další prosba směřovala k svatému Janu Nepomuckému, aby se přimluvil za českou církev a dodal jí „odvahu postavit se zhoubě genderových teorií“. Prosil ho o přímluvu pro naše rodiny, aby muži byli opravdovými muži a ženy opravdovými ženami a zajistili tak lásku a bezpečí. Za základ státu považuje pan kardinál normální rodinu, nikoli rodiče A a B, jak to již v některách zemích EU píší dětem do rodných listů. 

A samozřejmě u vlastence jakým je pan kardinál  nemohla chybět přímluva za národ. Prosil svaté patrony Evropy biskupy Cyrila a Metoděje, aby se přimluvili za evropské národy: „Kéž se navrátí ke svým křesťanským kořenům, znovu naleznou svoji identitu a zachovají starý kontinent dalším generacím,“ uvedl doslova.

Pokud jde o tzv. uprchlickou krizi  žádal o to, co konzistentně prosazuje od jejího počátku, aby uprchlíkům bylo co nejdříve umožněno vrátit se do svých zemí, kde si mohou budovat své domovy a cítit se v bezpečí.

 

Pro úplnost dodávám, že Ve Staré Boleslavi se lodehrála i nechutná předvolební agitka jakési  křesťansko-feministické skupiny RFK. Její členové drželi transparent s nápisem „Nevěříme v národ“.   Kázání spana kardinála  označili za „předvolební agitku pro krajně pravicové, neoliberální a identitářské politické strany“. Chtějí prý církev, která spíše než národní sepjatost bude hlásat solidaritu a vzájemnost napříč hranicemi a bourat zdi, které lidi dělí. Je vidět, že si o Ježíši Kristu nic nepřečetli, protože ten neodděloval lidi ahlásal, že jeho otec je zde pro všechny. A kdyby znali a poslouchali pana kardinála věděli by, že pro něj je Ježíš Kristus a jeho učení svaté. Obava o národ, kam chtějí bezbožní muslimští teroristé zavléci jiné učení a morálku než kázal Kristus je naprosto opodstatněná a rozhodně není žádnou agitkou. 

 

 

 "Bývalý prezident Václav Klaus (vpravo) a arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka (vlevo) se zdraví při Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi.

Bývalý prezident Václav Klaus (vpravo) a arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka (vlevo) se zdraví při Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

 

Předvolební agitka?„Nechceme církev uzavřenou a nacionální, ale otevřenou a pluralitní. “ uvedla skupina v prohlášení.

 

Na pódiu na staroboleslavském Mariánském náměstí nechyběla lebka sv. Václava s korunou. Pouti se účasnil apoštolská nuncius v ČR Giuseppe Leanza, místopředseda Sněmovny Jan Bartošek a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (oba KDU-ČSL). Nechyběl exprezident Václav Klaus, jemuž Lobkowicz přál jmenovitě spolu s biskupem Václavem Malým k svátku.

Lebka svatého Václava během pouti ve Staré Boleslavi

Lebka svatého Václava během pouti ve Staré Boleslavi

FOTO: Petr Hloušek, Právo

 

 
Kardinál Duka to rozbalil jako ještě nikdy. Prosil svaté o záchranu evropských národů, tradiční rodiny i českého školství

Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

 

Kardinál Dominik Duka na pouti ve Staré Boleslavi
 
 

Kardinál Dominik Duka na pouti ve Staré Boleslavi

FOTO: Petr Hloušek, Právo