VIDEO ZPRÁVY

 ********************
 

Splacený dluh rodině Mašínů Doporučený

  • čtvrtek, srp 29 2019
  • Napsal(a) 
Mašínův statek - památník tří odbojů Mašínův statek - památník tří odbojů

Když byl roku 2017 vrácen rodinný statek Zdeně Mašínové, zrodil se plán na přestavbu Mašínova statku do podoby Památníku tří odbojů v Lošanech. Není náhodou, že se tak stalo v bytě známého badatele a zakladatele skupiny Taxmeni Jaroslava Čvančary. Následně vznikl zapsaný spolek, který si vetknul za cíl vytvořit na tomto místě veřejně přístupný památník a jeho prostřednictvím uchovat památku a odkaz generálmajora Josefa Mašína a jeho rodiny, která ve XX. století přinesla velké osobní oběti v boji za vlast, svobodu a demokracii. Spolek dnes v jeho čele reprezentují spisovatel a vydatel Jiří Padevět, historik Petr Blažek a podnikatel Jiří Klepsa.

Původní rodný dům Josefa Mašína ztratil mnohými přestavbami svůj charakter. Stopu autenticity tak nese především zdivo a klenuté místnosti v přízemí. Ve vstupní místnosti je ve dvou protilehlých nikách instalován text dopisu Josefa Mašína, kterým se loučí se svou ženou a dětmi. Zachycení okamžiku plného lásky, bolu i odhodlání, s vědomím přicházející smrti zpřítomňuje muže, který prožil dva odboje a jeho odkaz zrodil další. Rozlehlý hospodářský dvůr původního statku zůstává prázdný. Je připravený přijmout větší množství návštěvníků a bude sloužit jako zázemí při slavnostech a společenských akcích.

Památníkem bude prostoupen rodinný příběh z dob, kdy se vlastenci museli třikrát postavit na odpor. Nejdříve proto, aby Československo mohlo vzniknout, podruhé proto, aby nebylo zničeno nacisty zvenčí a nakonec proto, aby nebylo zničeno komunisty zevnitř. Rodina Mašínů nikdy neváhala se postavit zlu se zbraní v ruce. Památník bude důstojným poděkováním a formou veřejné sbírky na něj může přispět každý z nás (číslo účtu je 962258010/5500). Spuštěny byly také samostatné webové stránky na adrese www.masinuvstatek.cz, kde zájemci naleznou veškeré informace.

U příležitosti 123. výročí narození generálmajora Josefa Mašína byla také znovu vydána kniha učitele Jaroslava Procházky „Sestupme ke kořenům“, která poutavým způsobem vypráví nejen osobní příběh Josefa Mašína, ale také celého rodu Mašínů. Druhé vydání je doplněno o aktuální fotografie a úvod historika Petra Blažka.

Rozhodující myšlenkou je zachování památky a odkazu generálmajora Josefa Mašína a členů jeho rodiny, kteří jsou symbolem ryzího vlastenectví, hrdinství, cti, odvahy, spravedlnosti a boje za svobodu.

Číst 5744 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v SPOLEČNOST

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %