VIDEO ZPRÁVY

 ********************
 

Zemřel taneční kritik, dramaturg a libretista, profesor Vladimír Vašut

  • pátek, bře 03 2017
  • Napsal(a)  Mgr.Johana Mücková
Vladimír Vašut Vladimír Vašut

S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku nedožitých 86 let zemřel včera po dlouhé nemoci taneční dramaturg, libretista, kritik a publicista, profesor Vladimír Vašut. Společně s Lubošem Ogounem a Pavlem Šmokem stál v roce 1964 u zrodu Pražského komorního baletu a po dlouhá léta spoluvytvářel tvář souboru. Termín posledního rozloučení s touto výjimečnou osobností českého tance zatím není znám. Vladimír Vašut byl taneční kritik, dramaturg, libretista a pedagog. Studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a posléze taneční teorii na divadelní fakultě Akademie múzických umění. V roce 1964 se po boku Pavla Šmoka a Luboše Ogouna podílel na vzniku souboru Balet Praha. Koncem šedesátých let byl dramaturgem Státního divadla Brno, od roku 1984 až do roku 1994 působil jako dramaturg Pražského komorního baletu. Na svém kontě má kolem třiceti baletních libret, k nejznámějším patří Hirošima, Šťastná sedma, Nedbalky nebo ve spolupráci s Pavlem Šmokem Záskok. Vladimír Vašut byl nesmírně aktivní i v publikační činnosti, napsal mnohé kritiky, studie a články, které vyšly v domácím i zahraničním tisku, je také autorem rozsáhlejších odborných prací a několika knih.

Přes dvě dekády byl zaměstnán jako odborný pracovník divadelního ústavu Akademie věd ČR v Praze. Vašut se věnoval také pedagogice, vyučoval na Filozofické fakultě UK v Praze, či na Taneční katedře hudební fakulty AMU, kde se stal v roce 1993 profesorem, později též vedoucím katedry.

Pražský komorní balet věnuje památce Vladimíra Vašuta nejbližší představení – Mysterium času, které se koná v neděli 5. března 2017 od 19 hodin v Divadle na Vinohradech.

Číst 8522 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v UMĚNÍ

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %