VIDEO ZPRÁVY

 ********************
 

Revue Fragmenty blahopřejí fenoménu undergroudu Milanu Knížákovi k 80. narozeninám Doporučený

  • sobota, dub 18 2020
  • Napsal(a)  IVANA HASLINGEROVÁ a JIŘÍ PANCÍŘ
Své 70. narozeniny slavil Milan Knížák v prostorách starobylého Anežského kláštera za účasti prezidenta republiky Václava Klause a mnoha významných osobností. Dáma s kyticí je Marie Knížáková. Své 70. narozeniny slavil Milan Knížák v prostorách starobylého Anežského kláštera za účasti prezidenta republiky Václava Klause a mnoha významných osobností. Dáma s kyticí je Marie Knížáková. snímek Ivana Haslingerová, revue Fragmenty

I když je to neuvěřitelné, že takový živel, jako profesor Knížák, tuto neděli 19. dubna 2020 slaví již své 80. narozeniny, je to pravda. O jeho umělecké malířské práci bylo popsáno již mnoho knih. Málokdo však ví, že se věnoval i hudbě a co víc, že byl právě s její pomocí velkým fenoménem v boji proti komunistické diktatuře. Aniž by byl součástí skupiny disidentů, prováděl svůj boj samostatně a po svém, ale stačilo to k tomu, že ho StB vedla jako "nepřítele státu" a za svou činnost byl 300krát zadržen policií. V šedesátých letech založil rockovou kapelu Aktuál, jejíž členové hráli mimo jiné na sirény či motorku, ale především byli trnem v oku komunistickým pohlavárům texty svých písní. Knížák musel nakonec se svou skupinou opustit republiku jako například Pavel Kohout. Hostoval se svou rockovou skupinou na ostrovech v Karibiku a po návratu do vlasti zahrál se svým Aktuálem v roce 1967 na oslavách MDŽ šokovaným soudružkám ve Velké Hleďsebi písně "Miluji Tebe a Lenina" a "Atentát na kulturu". V poslední písni zpíval: "Probuďte pátera Koniáše, ať vstanou z mrtvejch jezuiti. Tisíce knih je třeba spálit!". Píseň si později zařadili The Plasic Peoples do svého repertoáru a málokdo tuší, že ji složil Milan Knížák. S tímto a dalšími podobnými písněmi vystupoval v roce 1971 Aktuál v pražském Music F Clubu a v roce 1972 ve Slovanském domě v Mariánských lázních. Když policejní zásahy nepomohly, byl nakonec frontman Aktuálu zatčen, ale ani to nepomohlo, aby na něj lidé zapomněli. Proti jeho zatčení se zvedla vlna odporu. Protestoval proti němu dokonce nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert.

Po revoluci se na štěstí situace změnila. Disident Knížák se v letech 1990-97 stal rektorem AVU, kde vedl do roku 2015 ateliér a současně  od roku 1999 byl generálním ředitelem Národní galerie. Písně Aktuálu nahrál na album "Děti bolševismu", jehož kmotrem byl v roce 2005 v pražském rockovém klubu Vagón velký milovník rokenrolu, člen klubu Elvise Preslyho s legitimací č.3, tehdejší prezident Václav Klaus, který si s Aktuálem s chutí některé písně zazpíval. 

I když Aktuál Milana Knížáka nehraje sladký rock jako Presley, ale řadí se do tzv. destruktivní hudby zvané Broken Music, takže by se někomu mohla zdát nemelodická, rozhodně svůj účel za komunismu plnila skvěle a i nyní je koncert Aktuálu zajímavý. Naposled ho předvedl profesor Knížák v Německu, viz článek v naší revui Fragmenty Gramofon žije. ČTart uvedla  při příležitosti Knížákových narozenin 15.4.2020  ve 23 hodin film režisérky  J. Chytilové o této výjimečné skupině Fenomén Underground. Opakování uvede 20.4.2020/ČTart. 

Bohužel oslavy tak významného výročí nemůže, díky koronavirovému šílenství, oslavit pan profesor happeningem se svými přáteli, jak je jeho zvykem. Věříme, že ale i tak stráví den plný lásky a pohody se svou milovanou a milující múzou - chotí Marií - za bedlivé ochrany skupiny ostrých bodyguardů v čele s milovanou čivavou Prdlavkou.

Přejeme mu za celou redakci revue Fragmenty mnoho zdraví a sil do další skvělé práce. A těšíme se na výstavu nových obrazů, které jistě v domácím vězení tvoří na počest koronaviru. 

 

Posíláme panu profesorovi fotografický pozdrav z oslav jeho 70. narozenin. Věříme, že by se pan prezident určitě připojil. Bohužel jeho velká obdivovatelka paní doktorka Naděžda Kavalírová už ho může pozdravit jen z nebeských výšin. Škoda, že ten čas je tak neúprosný. Ale jak říká pan prezident: Hlavu vzhůru, jedeme dál!

 

 

 

Číst 5431 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v UMĚNÍ

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %