Na Vysočině existuje pouze jediný soukromý kočičí útulek Doporučený

  • čtvrtek, srp 13 2015
  • Napsal(a)  Ivana Haslingerová
Kocour Mikeš přijatý do útulku v Polné Kocour Mikeš přijatý do útulku v Polné snímek: Ivana Haslingerová, Fragmenty

Po zveřejnění žádosti o pomoc jedinému útulku na Vysočině pro opuštěné a mnohdy zbídačené kočičky v Polné u Jihlavy se na nás sesypalo mnoho telefonů a negativních reakcí. Daly by se shrnout do jediné závistivé věty, že majitelé vydělávají na kočkách. Nikoho nenapadlo, že jim poskytly přízemí svého domu, stravu, teplo, lékařskou péči a mnohým pomohli nalézt nový domov. A to bez dotací státu prostě stojí peníze. Nechci se stát soudcem. Ale kdyby jím byly zachráněné kočičky, určitě by nesouhlasily s názory těch, kteří pouze tští síru na jejich zachránce. Abych ale jednala vyváženě, uvádím typický dopis, reagující na náš článek a každý čtenář nechť si utvoří svůj vlastní názor, kde je jádro problému a kdo dělá pro kočky víc, zda stát, tito pisatelé nebo lidé z útulku:

 Dobrý den,

ve Vašem časopise vyšel článek o 1. útulku na Vysočině
http://www.fragmenty.cz/index.php/moralka3/plac-zvirat-a-moralka-naroda2/item/849-sos-jediny-kocici-utulek-na-vysocine-je-v-kritickem-stavu

Váš časopis působí velmi seriózním dojmem, proto mě překvapilo, že u Vás vyšla reportáž o paní, která se léta živí podvody nejen na lidech, ale i na zvířatech. Stačí si do vyhledávače zadat jméno Táňa Homolková a uvidíte, že již před pár lety se tato paní živila jako množitelka koček plemene ragdoll - (opět si zadejte do vyhledávače Homolková+diskuze ragdoll).

Následně paní Homolková se začala věnovat záchraně psů. Někteří pejsci se záhadně ztratili, zbytek jí byl odebrán za asistence Policie ČR z důvodu zanedbání péče a podezření na týrání zvířat. Ve vyhledávačích najdete inzeráty s nabídkou psů. Na facebooku ve skupině Bernský salašnický pes v nouzi najdete i kauzu, kdy jí byla odebírána fenka Pajdinka.

Paní Homolková pod telefonem útulku nabízela i křepelky, které chovala v celém jednom patře svého domu - doslova velkochov. Příjmy nikdy nedanila.

Před pár lety se rozhodla, že je výnosné si založit kočičí útulek. Za období leden - květen 2014 bylo vidět na transparentním účtu, že "vyžebrala" od lidí 1,5 milionu Kč. Rozhodně tento útulek nedostatkem peněz netrpí - celá republika je zaplavena žádostmi o pomoc, alespoň maličkou. Pod těmito emaily je podepsána Věra Kratochvílová, což je jedna z falešních identit paní Homolkové. Nikdy nikdo s tímto jménem v útulku neexistoval.

Pro rozesílání těchto e-mailů si paní Homolková kupuje databáze adres právě z peněz dárců. Neštítí se žebrat i na organizacích, které také fungují jen díky penězům dárců.

Z vybraných peněz pro kočičky žije celá rodina Homolkových. Dcera (paní Grigerková Jana) je v oddlužení, přítel dcery (pan Kadala) má několikamilionové dluhy, sama paní Homolková má několik exekucí.

Paní Homolková je velmi úspěšný manipulátor, který umí využít slabostí lidí. Nemoc, problémy v rodině, rozvod, vztah k nemocným zvířatům.... Tyto slabé stránky lidí bez výčitek svědomí využije a žádá zaslání peněz.
Když si prohlédnete stránky i fb stránky útulku, tak téměř každý den funguje podle stejného scénáře: Paní Homolková někoho zchránila, někdo zlý jí ublížil - závidí jí, ona je chudák, ale stejně se paní Homolková nedá a bude dál pomáhat. Scénář funguje víc než tři roky - ještě dříve, než vůbec vznikly antistránky tohoto útulku.

Na antistránkách se ozývají nejen chovatelé, útulkáři, ale všeobecně všichni milovníci koček, kteří se těmto úžasným zvířatům věnují spoustu let. Antistránky vznikly jako varování před podvodnicí. Žádný ze slušných útulků (a že jich v republice je opravdu hodně) nemá své antistránky.

Podvody a machinace paní Homolkové a její rodiny jsou vyšetřovány PČR.

Váš časopis je určen věřící lidem, kteří mají snahu pomoci potřebným. Proto bych chtěla důrazně upozornit na nebezpečí, že budete sloužit jako prostředek k obohacení podvodníků.
Odkaz na antistránky, kde je zmapovaná pravdivá historie paní Homolkové - najdete zde i skutečný příběh Káti, jejíž fotky máte v časopise.

Přeji krásný den, Romana Vojtková

 

Odpověď Fragmentů:

Vážená paní Vojtková,

máte možná ve všem pravdu. Nejsem ale soudcem. Je-li paní podvodnice a máte-li pro to důkazy, dejte věc k soudu. Ráda zveřejním článek, jak to dopadlo. Já mám ale s útulkem jinou zkušenost. Útulek v Polné je, k ostudě kraje Vysočina, jediným útulkem pro opuštěné kočky na Vysočině. Byla jsem tím loni nesmírně překvapena, že se o kočky nikdo v celém kraji nestará. Kdyby tomu tak bylo, mohl by kraj kontrolovat, jak je s jeho penězi nakládáno. Takto na to nemá právo ani on ani nikdo jiný. A pokud paní na kočičky po internteu shání peníze na její soukromý útulek a věnuje mu přízemí svého domu, je to od ní hezké a mnoha kočkám pomůže. Jak má jinak sehnat pomoc, když stát jí dotace neposkytuje. Je-li za to odměněna, rozhodně jí to nezávidím. 

Útulek pro opuštěné kočky je na Vysočině zapotřebí nesmírně. A to ne jen jeden!

Jezdíme přes léto na chalupu k Humpolci a zubožená koťata nás obtěžují každoročně. Venkovští lidé prostě nechají kočky rodit a toulat se bez kontroly a mají představu, že se uživí z myší, které prakticky po zániku zemědělské výroby naeexistují. Člověk se snaží zubožená zvířátka, které k němu přijdou v hrozném stavu zachránit, ale do Prahy je vozit nemůže. Neumíte si představit jakou radost má, že může vypiplanou kočičku dát do útulku při odjezdu. Tak tomu bylo i loni u nás. Ten černý kocour Mikeš, na obrázku, který přes léto u nás vyrostl ze zuboženého kotěte, tam byl loni v listopadu přijat. Cestou tam jsme se seznámili s rodinou, která měla z útulku dva krásné rozmazlené macky. Takže již jen za to patří paní z útulku dík.

Kočky tam byly v pořádku, se žrádlem, v teple, s veterinární kontrolou. Působilo vše hezky, čistě, příjemně. Takže nevidím nejmenší důvod tomuto útulku nepomoci alespoň zveřejněním inzerce. I kdyby zachránili jen ty tři kočky, je to víc, než udělají kolikrát Ti, kteří je jen kritizují. Promiňte, ale kolik jste jich zachránila Vy? 

Vaše kritika by byla na místě kdyby šlo o státem zřízený útulek a státní dotace. Pokud někdo už nemůže na ten nezájem kraje koukat a dá k disposici vlastní dům opuštěným kočkám, je to jeho soukromáa podle mne bohumilá věc. A pokud ho za to Bůh odmění, nezávidím mu to. Podstatné je, že tam mohou lidi kočky dát a ty mají naději na nový život. 

Pokud Vám jde opravdu o kočky a ne pouze o závist k paní vedoucí útulek, měla byste se obrátit na Kraj, aby zřídil oficiální útulky nejen pro psy, ale i pro kočky a drobná zvířata. To by opravdu kočkám i lidem, kteří se nemohou na ta hladová zvířata dívat velice pomohlo. Pokud tu ale nic jiného než jeden soukromý útulek není, nemá nikdo na výběr než ho používat a možná tím napomáhá i tomu o čem píšete. Ale to nevyřeším já, pouze hejtman kraje Vysočina.

Já jsem vděčná za ty kočky, kterým pomohl alespoň tento malý soukromý útulek v Polné. Zrušení útulku bez dalšího kroku to rozhodně není. Kočkám je jedno, jestli má, jak píšete, paní  Homolková z péče o ně zisk. Hlavně, že je jim dobře, mají co jíst a jsou v teple. 

Přeji Vám hezké léto a jde-li Vám o kočky, pokuste se zamyslet jak jim pomoci lépe a co pro ně na Vysočině udělat.

RNDr. Ivana Haslingerová, CSc., šéfredaktorka revue Fragmenty

Číst 9473 krát
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Právě přítomno: 85 hostů a žádný člen

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %