Big Band Košvanec Jazz Orchestra  ve Španělském sále Pražského hradu

Ivanan Haslingerová

Prezident republiky Václav Klaus zahájil v úterý 21. dubna 2009 ve 20.00 hodin ve Španělském sále Pražského hradu 51. koncert z cyklu „Jazz na Hradě“, který založil a pravidelně jej moderuje. Fanoušci jazzu, kteří koncert navštívili, mohli tentokrát sledovat vystoupení "Big Bandu Košvanec Jazz Orchestra". Soubor je sestavený ze špičkových hudebníků, jako je kontrabasista Jiří Mráz, bubeník Martin Šulc, anglický tenorsaxofonista Osian Roberts či americký klavírista Howard O´Brian. Svatopluka Košvance tak uslyšeli přítomní v čele souboru zkušených hudebníků různých generací přicházejících z různých prostředí – snad jako malé svědectví o přetrvávající schopnosti jazzu spojovat rozdílné.

Pan prezident přichází na koncert do Španělského sálu (snímek vpravo nahoře), kde vítá přítomné a ujímá se role moderátora koncertu (snímek vlevo dole)

Svatopluk Košvanec (1936), který Big Band Košvanec Jazz Orchestra vede, patří po desetiletí k nejvýznamnějším osobnostem českého moderního jazzu. Od roku 1959 byl vedoucím sólistou Jazz Comba Ústí nad Labem a o více než deset let později členem Laco Décziho Jazz Celuly nebo Jazzového orchestru Československého rozhlasu (JOČR). Jak známo, v těchto dobách vládnoucí komunističtí představitelé považovali jazz za buržoazní pahudbu a jeho představitelům příliš nepřáli.  Pan Košvanec dojížděl na zkoušky i na koncerty z Ústí do Prahy na motocyklu. Při zahraničních vystoupeních JOČR si ale brzy získal pověst jednoho z nejlepších evropských trombonistů, a tak není divu, že ho roku 1987 Gerry Mulligan pozval do svého mezinárodního orchestru na festivalu v San Remu. Působil pak především v Americe a v Anglii, kde si získal pověst jednoho z nejvýraznějších sólistů.

V Košvancově  profesní kariéře lze nalézt mnoho zajímavých momentů, počínaje řadou vystoupení v různých evropských metropolích na prestižních jazzových festivalech, přes více než desetiletou spolupráci s Lacem Deczim a jeho souborem Jazz Cellula v osmdesátých letech až po vystoupení v nádherném slavnostním prostředí Španělského sálu Pražského hradu v rámci koncertního cyklu "Jazz na Hradě“.

 

Bubeník naší špičkové skupiny Naima z osmdesátých let a v devadesátých letech spoluvedoucí pražského jazz klubu U Malého Glena Martin Šulc (1961) usoudil, že tento náš špičkový umělec by se měl postavit do čela mezinárodního big bandu a obrátil se na Osiana Robertse, s nímž sestavil  česko-anglický big band. Vedle Robertsových kolegů z Anglie v něm hráli čeští dechaři vyzrávající už v době, kdy nebylo tak snadné představit se na veřejnosti v čele vlastního souboru.

Z této sestavy svým věkem i zkušenostmi poněkud vybočuje americký pianista Hod O´Brien. Je to Košvancův vrstevník na rozdíl od o 40 let mladšího Robertse. Díky americkému prostředí, v němž vyrůstal, už roku 1957 nahrával v New Yorku s Artem Farmerem a Donaldem Byrdem, o něco později hrál třeba se Zoot Simsem nebo Stanem Getzem. Naproti tomu k prvním Košvancovým albům pomohlo až v roce 1997 nové jazzové vydavatelství Cube Metier. Když totiž zakladatel této česko-anglické firmy při své první polistopadové cestě do Prahy požádal Košvance o jeho nejnovější elpíčko, zjistil, že žádné neexistuje, a že je tedy musí vydat sám. Po své dovršené sedmdesátce měl tak Košvanec na svém kontě dvě kvartetní CD pod vlastním jménem.

Známý milovník jazzu prezident Václav Klaus byl tentokrát mimořádně nadšen (obrázek vpravo). Po skončení koncertu přišel umělcům upřímně poděkovat (obrázek vlevo)

K dalším členům big bandu patří basista George Mraz, ročník 1944, člen nejlepšího světového big bandu sedmdesátých let, který vedli Mel Lewis a Thad Jones. Mráz byl příslušník generace, která z Československa odešla po sovětské okupaci roku 1968. Z těchto hvězdných hudebníků vznikl "Svatopluk Košvanec & Osian Roberts/Martin Šulc Jazz Orchestra featuring George Mraz & Hod O´Brien", který v rámci Jazzu na Hradě vystoupil pod zjednodušeným názvem "Košvanec Jazz Orchestra".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A pak již následovala fota na památku, podpis pana prezidenta slavnému umělci na plakát věnovaný tomuto koncertu a volná zábava

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Fanoušci jazzu,  kteří koncert nenavštívili, mohli sledovat vystoupení Big Bandu Košvanec Jazz Orchestra  živě na internetu prostřednictvím hudebního portálu www.play.cz.

                                                                                Snímky Markéta Kobrsková