Fragmenty - EVROPSKÁ CIVILIZACE STOJÍ NA KŘESŤANSKÉ VÍŘE
JAN KOPAL

JAN KOPAL

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
19. 3. 2018 11:58

Proč se starostové bojí přímé volby

Příliš nepřekvapí, že podle tento týden zveřejněného průzkumu plných 54 % procent starostů měst a obcí odmítá přímou volbu starostů. Jejich postoj ovlivňuje a determinuje vlastní zkušenost a geneze jejich volby. Mnoho z nich se totiž do zastupitelstva prodralo s odřenýma ušima a zvoleni byli často jen díky nejtěsnější možné většině, která ovšem vznikla za přispění jejich vlastního hlasu. Jako v jiných případech i tady platí známé heslo spočívající v tom, že kapři si přece nikdy nevypustí rybník. Je to stejné jako chtít po senátorech, aby si sami odhlasovali rozpuštění Senátu coby překonané, nadbytečné a drahé instituce. Přesto je přímá volba starostů a hejtmanů nezbytná ke zlepšení kvality české demokracie. Tento krok umožní, aby se na důležitá volitelná místa dostali lidé s osobními kvalitami bez ohledu na zákulisní politické pikle a domluvy zkušených politických šíbrů, které většinou nikdo nepodporuje a ani nevolí. Jedině nezkorumpované osobnosti se silným mandátem mohou tuto změnu nastartovat a vykonat. V případě podobných zavádějících průzkumů je na místě být ostražitý, nedůvěřivý a vzít v potaz, kdo jsou respondenti a jaké jsou jejich skutečné motivy. Nehledě k tomu, že drtivá většina průzkumů se vytváří z jediného důvodu, aby manipulovaly a ovlivňovaly. Inu dnešní manipulativní demokracie v celé své nahotě. (Jan Kopal)

14. 3. 2018 7:52

Pražská kavárna zažívá neradostné a trudné období, kdy jde  od jednoho zjevného debaklu k druhému a jedna její nepodařená taškařice stíhá druhou. Jediným jejím posledním viditelným úspěchem je odstoupení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka z čela komise pro kontrolu GIBS. A i tam jde o spornou výhru. Spíše vítězství Pyrrhovo. Nově však pravdoláskaři pošilhávají po Slovensku a snaží se opisovat tamější recepty. Jenže, co funguje u našich bratří na východě, nemusí fungovat v české kotlině a naopak. Hnojomet v akci a známý expert na menšiny všeho druhu pamfletista a zneuznaný akademik Martin C. Putna dává do kupy technologický postup pro přežití mentální menšiny pro lepší časy (Slovensku vděk, LN 13. 3. 2018). Závěr jeho mudrování se dá shrnout jednoduše: Nářek nad rozhodováním většiny ve volbách. Inu demokrat. Bohužel sen o českém Majdanu je v myšlení našich sluníčkářů přítomný neustále. Záminky a zástěrky se mění, ale cíl zůstává stejný: zbavit lidi svobody, uchopit moc a uvrhnout nás do otroctví Brusele a dalších protinárodních sil. Proto není od věci zůstat v jejich případě bdělými a ostražitými. Bůh nás chraň před kavárnou a jejími přisluhovači.

6. 3. 2018 9:52

Demonstrace a svíčky na počest zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka. To je obraz, který důvěrně známe nejen ze Slovenska, ale také z české kotliny.  Zaznívají silná slova na podporu nezávislosti tisku, burcuje se na obranu svobody a demokracie. Ve hře je napojení politiky a italské mafie. Jistě znepokojující a varovný signál. Přesto si troufnu tvrdit, že jsou zde hrozby mnohem větší a fatálnější. Jiné a nebezpečnější memento totiž prochází bez protestů a masových demonstrací. Poslanecké imunity byla v těchto dnech zbavena a všanc trestnímu stíhání vydána politička, šéfka francouzské Národní fronty a prezidentská kandidátka Marine Le Penová, která si dovolila zveřejnit a šířit fotografie ukazující zvěrstva páchaná islámskými radikály. V situaci, kdy Evropa páchá dobrovolné harakiri před militantním Islámem, který je na vzestupu, je to více než nebezpečný projev slabosti a dobrovolné rezignace. 

2. 3. 2018 13:15

Jako cestovatel v čase se musel cítiti návštěvník přednášky nazvané "Migrace jako hrozba nebo šance pro EU?" v Eurocentru Praha, kterou je ideologicko-diverzní centrálou Evropské unie. Akce proběhla ve čtvrtek 1. března. Moderátor Vít Nejedlo (mohl by se klidně jmenovat i Netáhlo, aby bylo jasné, jaké hodnoty vyznává a za čí peníze hovoří) hned na úvod deklamoval naučenou definici Národního konventu o Evropské unii: "Národní konvent o Evropské unii je nová diskuzní platforma, která představuje stálé místo pro debatu o evropských otázkách v ČR. Projekt, koordinovaný na půdě Úřadu vlády České republiky, propojuje zástupce vlády, obou komor Parlamentu ČR a evropských institucí, odbornou veřejnost, neziskový sektor, sociální partnery a další zainteresované aktéry." Co ona floskule znamená zjevně netušil ani on sám. Účastníci si rázem připadali jako na školení VUMLu. Klackobraní vlajek států EU, sexy hostesky, povinná prezenční listina, dotazníčky a káva a sušenky tento dojem změnit nemohlo.

22. 2. 2018 16:32

Tento poznatek se mi spojil s nadšenými informacemi o průběhu sjezdu sociální demokracie a se zvolením nového vedení. Nová politika ČSSD s provařenými figurami. Trochu to připomíná situaci v nevěstinci, kdy se vymění bordelmamá. Těžko lze starého harcovníka Jana Hamáčka považovat za nový a svěží vítr. Je spojený s érou Bohuslava Sobotky, chybami a omyly dané etapy. Chápu, že v politice se ze záporu dělají klady (domluví se se všemi, představuje svorník a konsensuálního politika), ale razantní změnu nepředstavoval a nepředstavuje. Zcela novou figurou není ani první místopředseda Jiří Zimola, který jako krajský hejtman patřil mezi nové a přitažlivé tváře ČSSD, ale i s ním jsou spojené nepříjemné aféry. Předsednictvo sociální demokracie stále není kompletní a je šance, že se mezi nově zvolenými řadovými místopředsedy objeví osobnosti schopné prosazovat srozumitelnou, přijatelnou a lidovou politiku (např. Jaroslav Foldyna), ale je otázkou nakolik bude vedení schopné prosazovat takovou politiku, když ve sněmovně v drtivé většině sedí Bohuslav Sobotka a jeho přitakávači. Takže ve finále obrat může skončit i jen jako půlobrat či čtvrtobrat....

17. 2. 2018 17:25

Nejčastěji se tvrdí, že se u nás šíří umělý a zbytečný strach z imigrantů. Víc není pravdě vzdálené, než-li toto tvrzení. Reálnější civilizační nebezpečí v dohledu není. Na paty mu šlape jen odporná pseudopolitická korektnost a nepolitická politika - havlofašismus. Ta naopak uměle vytváří strach z referenda,  přímé demokracie, z Czexitu, z Ruska a Číny, z dezinfornačních a proruských médií, což jsou všechna ostatní, které nepoklonkují těmto elitám a Bruselu a která si navíc dovolí psát i pravdu. Její zastánci rozsévají strach z autentických a nebojácných politiků (Klause, Zemana, Okamury, Babiše) a dokonce už i nebojácných církevních představitelů (Dominika kardinála Duky). Podtrženo a sečteno rozsévá se záměrně strach z vůle lidu a skrze lid zvolených představitelů. V pozadí stojí konstruktéři českého Majdanu, vyznavači nepolitické politiky a jiní vyslovení škůdci normální demokracie, prostě zlojedi.

15. 2. 2018 10:36

Jsem konsternován přístupem policie k partičce squaterů, která se usídlila na střeše vily Šatovka v pražském Šáreckém údolí. Nejenže proti nim tvrdě nezasáhla, ale nechala jejich kámoše v blízkosti vily juchat na technopárty. Naopak možná potrestá místního občana, který už nemohl tento rámus poslouchat a v rámci občanské bdělosti a svépomoci zasáhl sám a zdroj hluku zneškodnil.  Se squatery se snažil neúspěšně vyjednávat starosta Prahy 6, sklidil jen posměšky a urážky. Policie opět jen bezmocně přihlížela. Přítomné televizní štáby projevily dojemnou starost, zda partě zlých výrostků není zima, mají co jíst a nemusí zítra do práce. Naneštěstí povaleči si vzali v neziskovkách dovolenou a bude se čekat, až vyhladoví a uráčí se jim sejít dolů. Zajímalo by mě, zda by strážci zákona stejně přistupovali k teroristům s rukojmími. Tato paralela není od věci. A pokud policisté neví, jak rebely dostat dolů. Věřím, že pomůže ošatka granátů se slzným plynem či ledová sprcha rozprášená nad hlavami levicové zlaté mládeže z Prahy.

7. 2. 2018 13:43

Kdo sleduje Jiřího Drahoše v čase povolebním, tak nevychází z údivu. Malátně bloumá v metru, kouká do blba a na pasažéry působí dojmem nepřítomného přízraku. Následně vyrazí do kina na premiéru filmu Prezident Blaník, aby spolu s Mirkem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem okoukl pro politiku nové a neotřelé triky. Dobrý nápad, ale trošku s křížkem po funuse... Zdánlivě náhodné výjevy, které ale spojuje předem k nezdaru odsouzená snaha o založení nového politické strany či hnutí. Posměváčkové mu už dopředu doporučují název Hnutí nevím. Podle nich má tak předem jistých 8 procent. Jenže po novém politickém subjektu tady zatím není vážnější poptávka. Seznamy registrovaných politických stran a hnutí čítají stovky subjektů, o kterých nikdy nikdo neslyšel a ani neuslyší. Stávající politické strany mají problém, že až na výjimky (SPD, piráti) mají nouze o členy a krom části členské základny nikdo nezná ani jejich místopředsedy, natož pak další vlivné představitele (o poslancích a senátorech nemá cenu ani diskutovat, jejich významnost je někde na úrovni uklizečky či hajzlbáby). Voliči a podporovatelé Jiřího Drahoše se rekrutovali z mnoha směrů a politických zákoutí. Takže se nedá očekávat jejich brzké stmelení (je-li to vůbec fyzikálně a teoreticky možné).

 

Reklamní banner Invia.cz

Omalovánky ke kniže Strašidla na výlety 

 

Život detem

 

Prostor pro Vaši presentaci

Přepínač prohlížečů

Přepínač prohlížečů

VIDEO ZPRÁVY

Záznamy všech videozpráv získáte kliknutím
 
 
 

 
 
 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

NEJVÍCE ČTENÉ ČLÁNKY

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %