Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Premiér Babiš zatím oddálil zánik našeho národního státu Doporučený

Doufejme, že i nadále bude premiér Babiš vystupovat jako premiér naší České republiky Doufejme, že i nadále bude premiér Babiš vystupovat jako premiér naší České republiky
EU zase jednou prokázala svoji nefunkčnost. Summit EU byl plánovaný na dva dny, pátek a sobotu, nakonec ale trval pět dnů díky nepřipravenosti EK. Nebyly totiž skončeny dohody mezi šetrnou čtyřkou a jižními státy o celkové výši grantů ani otázka správy klíčového nástroje plánu obnovy. Takže nejdříve se musela řešit tato zásadní otázka - o kolik peněz se bude vůbec jednat - což pozvané prezidenty a premiéry překvapilo. Předpokládali, že budou řešit rozložení grantů a půjček mezi zúčastněné zástupce států z již jasně stanovené částky kterou jim EK nabídne. Těžko proto mohli začít jednat o přerozdělování peněz z nedefinované částky. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová měla pozvaným premiérům a ministrům  jako první věc sdělit, kolik peněz nad úroveň běžného unijního rozpočtu jim může EK poskytnout, aby  vůbec věděli, o jakého medvěda se budou dělit. To že jednání o tom probíhalo paralelně s porcováním neznámé částky summit prodloužilo o tři dny a vneslo to hned od počátku nenáladu mezi zúčastněné, kteří nepočítali, že je pořádající uzavře v EU jako kardinály při volbě papeže, dokud jí něco nepředloží. Nakonec jim  bylo nabídnuta suma 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun).  

Nicméně i přes tuto hrubou chybu EK může nakonec ČR  z fondu EU na podporu oživení a odolnosti po epidemii koronaviru získat 182 miliard Kč z nového nástroje na podporu oživení a dalších zhruba 405 miliard Kč si může od Evropské unie půjčit. Aby ale tyto peníze mohla ČR čerpat, musí nejpozději do 30. dubna 2021, stejně jako ostatní členské státy EU, předložit Evropské komisi jako přílohu každoročního Národního programu reforem ještě Národní plán obnovy koncipovaný na roky 2021-2023. Platby na základě tohoto plánu pak bude Česká republika dostávat do roku 2026. Při jeho přípravě vládě pomůže Národní ekonomická rada vlády. Národní plán obnovy bude podle slov premiéra Babiše v souladu s Národním investičním plánem.

„Z hlediska výsledků summitu Evropské rady je samozřejmě důležité, že připravujeme novou hospodářskou strategii. Tu má na starosti pan vicepremiér Havlíček a samozřejmě je tam i přímá souvislost z hlediska transformace naší ekonomiky, protože my nemůžeme být závislí jen na automobilovém průmyslu, který tvoří 11 procent našeho HDP a 24 procent exportu. V rámci této krize se očekávají velice negativní dopady na tento průmysl. Takže my se musíme orientovat jiným směrem a samozřejmě je to hlavně o rozpočtu, o penězích, o čerpání peněz z evropských fondů,“ zdělil našemu listu pan premiér a dodal, že by byl velice rád, abychom plán předložili co nejdříve a to do konce září 2020.

Ve srovnání s původním návrhem Evropské komise z letošního května získáme významně více peněz. Mimo jiné 42 miliard korun na kohezní politiku, jejímž cílem je snižování rozdílů mezi úrovní rozvoje různých regionů, snížení zaostalosti nejvíce znevýhodněných regionů a posilování hospodářské, sociální a územní soudržnosti. Jako jediné zemi se panu premiérovi podařilo prosadit navýšení možnosti převodů prostředků mezi fondy až do výše 25 procent, o což dlouhodobě usiloval.

Pokud jde o půjčky z Fondu obnovy, máme možnost půjčit si více než 15 miliard eur (396 mld. Kč). Pokud bychom je přijali, umožní to ČR optimálně čerpat zejména na investice. Podle predikcí by se mohlo jednat o částku mezi 8 a 9 miliardami eur (až 238 mld. Kč) ve formě grantů. Zda ale budeme půjčky z fondu obnovy čerpat, bude podle premiéra Babiše záležet na podmínkách, za kterých by nám je EK půjčovala, a ty zatím nezná. Zda ČR nakonec využije možnost půjček, se proto teprve uvidí. Česká ekonomika je podle premiéra Babiše v dobré kondici, odpovědně hospodaří a díky tomu si na trzích půjčuje za velmi výhodných podmínek, dokonce i za negativní úrok. Nepotřebuje tedy nutně na půjčky žádný speciální nástroj. Bude také záležet na skutečném propadu HDP způsobeném koronavirovou krizí, a to je hodnota, kterou zatím neznáme. 

Bylo příznačné, že o nalezení kompromisu mezi státy se snažili nejvíce ze všech zástupců států především německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident Emmanuel Macron, což pomohlo předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi k nalezení jakéhos takéhos kompromisu o nástinu rozložení peněz mezi státy. Takže po pěti dnech bylo nakonec konklave ukončeno a premiéři byli propuštěni konečně domů se slibem EK, že parlamenty jednotlivých zemí budou o nabídce ER jednat. 
 
Je potěšitelné, že se podařilo premiérovi Babišovi získat těch 182 miliard Kč nikoliv formou půjčky. Také je důležité, že o čtvrtině peněz může ČR samostatně rozhodovat, na co půjdou. Že je bude moci vynaložit na rozumné účely a ne na další budování cyklostezek či pořádání stovek naprosto zbytečných školení s lukrativními routy.
 
  "Česká ekonomika je v dobré kondici, odpovědně hospodaří a díky tomu si na trzích půjčuje za velmi výhodných podmínek, dokonce i za negativní úrok. Nepotřebuje tedy na půjčky žádný speciální nástroj," vysvětlil premiér Babiš bruselským úředníkům na summitu EU 
 
Pokud jde o půjčku, je dobré, že ji zatím pan premiér nepřijal. Doufejme, že slovo ZATÍM se změní na NIKDY. Jakmile by si náš stát její pomocí EU zavázala, nemohli bychom z ní odejít pro neschopnost půjčky splácet. Začal by působit další krok, o němž německá kancléřka Merkelová dávno sní - sjednocení daní ve všech státech pod kontrolou EU, k čemuž by zřídila jednotné Ministerstvo financí EU. Tedy poslední orgán, který chybí Bruselu, aby mohl vyhlásit jednotný stát EU. Hymnu má, vlajku má, Vládu /EK) má, orgán kterému říká parlament (EP) má, prezident má jen Ministerstvo financí dosud kvůli nestejné fiskální politice jednotlivých států nemá. Pokud ho takto salámovou metodou vybuduje, tak se jednoho dne probudíme a už nebudeme Češi, ale globalizovaní Euáni. Pak už bude dílo zkázy našeho samostatného státu dokonáno.

Nezbývá než doufat, že pan premiér nepodlehne obrovským tlakům nejen z Bruselu, ale i od našich proevropských politiků pro přijetí půjčky a že nedopustí rozpuštění naší vlasti v novosocialistickém kotli superstátu EU. Nebude to mít rozhodně lehké. Nám obyčejným smrtelníkům nezbývá než prosit Boha, ať mu v tomto boji pomůže a zůstaneme Čechy v České republice. 

Číst 4708 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v EU

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 53 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %