Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Železný Brod láká na socialistické vozy Doporučený

  • úterý, čen 02 2020
  • Napsal(a) 

Železný Brod láká od 30. května své návštěvníky také na nově otevřené Muzeum socialistických vozů, které se nachází v bývalé Koloře vedle Lidlu. Muzeum provozuje zapsaný spolek MotoGate, který čítá celkem 10 členů v čele s předsedou Pavlem Kadašem (aktivních je z toho asi polovina). Pro návštevníky je v prostorách muzea připraveno celkem přes sedmdesát vozidel a na čtyři desítky motycyklů ve čtyřech plně zaplněných halách. Silně jsou zastoupena vozidla požárníků, Veřejné bezpečnosti a záchranné služby. Nepostrádá ani vhodnou dobovou výstavu a řadu artefaktů spojených s dobou socialismu. Návštěvníci si mohou zakoupit také drobné upomínkové předměty (pohlednice, pexesa a modely vozidel).

 Kdo navštívil muzeum v jeho první otevírací den, rozhodně nelitoval, a to nejen proto, že v tento den bylo vstupné dobrovolné a podával se vynikající gulášek se svijanským pivem. Už samotný akt otevření připomínal zápletku ze staré režimní detektivky, kdy se do prostor muzea přiřítil se zapnutou sirénou a majáky vůz tehdejší Veřejné bezpečnosti a z něko vystoupil předseda spolku Pavel Kadaš v policejní uniformě s hodností majora. Otevření muzea asistoval také starosta Železného Brodu, který muzeu popřál hodně návšteníku a sám se zasloužil o to, že město také na zřízení muzea finančně přispělo nezanedbatelnou částkou. Mueum se totiž původně nacházelo ve Velkých Hamrech, ale kvůli ukončení nájemní smlouvy se muselo vystěhovat.

Do budoucna se muzeum rozšíří také o expozici starých radií. Původním termínem otevření měl být symbolický 25. únor, ale z technických důvodů se to nestihlo. Později zaúřadoval koronavirus, a tak první návštěvníky mueum přivítalo až na konci května. Řádná otevírací doba bude napříště každé úterý až neděle od 10 do 16 hod. Nepochybuji o tom, že si najde řadu fanoušků. Spolupráci provozovatelé naváží také se školami a dalšími organizacemi, které se zajímají o československé dějiny ve 20. století.

Číst 12383 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v HOSPODÁŘSTVÍ

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 45 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %