Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Zaposlouchejte se do osudů Milana Knížáka na stanici Vltava Doporučený

  • úterý, čec 27 2021
  • Napsal(a)  JOSEF NOS (SPD)
Profesor Milan Knížák se svou chotí Marií na jedné z jeho výstav Profesor Milan Knížák se svou chotí Marií na jedné z jeho výstav snímek Ivana Haslingerová, revue Fragmenty

Radio Vltava  uvádí  v relaci Osudy (https://vltava.rozhlas.cz/osudy-5057835) skvělý pořad pro posluchače mající zájem o významné osobnosti, v němž se dozvědí z jejich autentických vzpomínek mnohé co není nikomu, s výjimkou rodiny, známo o jejich životě. Většinu z nich známe pouze jako dospělé úspěšné osobnosti, ale při poslechu pořadu se nám přiblíží v jiném světle. Porozumíme tomu, proč jednali a nadále jednají tak jak a nemohli jinak protože každého z nás utváří nejvíce naše dětství a mládí. Tam je podhoubí toho proč se člověk rozhodne stát se právě tou či jinou osobností, jejíž dílo obdivujeme. Po poslechu tohoto pořadu provázeného na internetu ukázkami jejích děl a fotografií  se  a začneme na ni dívat nejen jako na symbol, ale jako na člověka se vším všudy. Proces mládí je totiž důležitý pro definici světa kolem nás a pro naše jednání.

Nejnověji je zařazena do tohoto seriálu osobnost, kterou zná celý národ a na otázku co si o ní myslí odpoví každý okamžitě "zasvěceně" mnohé, ale  po poslechu relace Osudy si i člověk, který o ní hodně zná, četl i psal, teprve uvědomí že jí dosud vlastně doopravdy neznal. Ví sice, že je to světově známý umělec, kterého si po převratu v roce 1990 zvolili studenti, aby se stal rektorem Akademie výtvarných umění, že byl 12 let skvělým ředitelem Národní galerie, že založil undergrandovou skupinu Aktuál, která ještě vystupuje, že byl mnohokrát za komunismu zavřený až se na to přátelé z ciziny nemohli dívat a pozvali ho do USA, že aktivně sleduje politiku a byl dokonce jako zapřisáhlý nepřítel komunistického režimu kandidátem do Senátu za ODS pod vedením Václava Klause, jehož je nejen politickým, ale i lidským přítelem a kamarádem, že píše krásné něžné a moudré básně a texty k písním, že založil jako sběratel muzeum loutek, že má rád svou milující manželku Marušku a roztomilé pejsky čivavy... Ale jak k tomu všemu dospěl, co ho přivedlo k malování a k hudbě a co zformovalo jeho životní postoje, o tom ví málo. Mnozí dokonce nic, protože komunistický režim o něm mlčel a z vězení se mohl těžko presentovat.

Teprve když se člověk zaposlouchá v pořadu Osudy (https://vltava.rozhlas.cz/pusobit-kazdym-gestem-slovem-cinem-pohledem-vzhledem-vsim-osudy-milana-knizaka-8538596),  dozví se o něm i to, co nebylo řečeno  v bezpočtu publikací, které byly o něm napsány buď jím samým, nebo jinými autory. Teprve z jeho vyprávění pochopí, jak v Mariánských Lázních vznikla komunisty tolik nenáviděná hudba jeho skupiny Aktual a jak v Praze povstalo akční umění Fluxus (Hnutí Fluxus bylo důležitým mezníkem ve vývoji experimentálního umění) O  utváření si pohledu na svět Americe 70. let a o důvodech jeho o návratu do smutné normalizace. Zkrátka dozví se co vedlo k  proměně věčně stíhaného rušitele Husákovského pořádku v rektora Akademie výtvarných umění a ředitele Národní galerie v Praze. 

Zaposlouchejte se do výše uvedeného vyprávění na vlnách Vltavy, do slov profesora Knížáka a pochopíte proč podle něj  Největší avantgarda je svoboda, a tu dnešní umění nemá.
Číst 1869 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v UMĚNÍ

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %