Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Americký historik umění Keith Holz přednášel v Národní galerii o Kokoschkovi Doporučený

  • středa, kvě 20 2015
  • Napsal(a)  Tereza Ježková
Americký historik umění Keith Holz přednášel v Národní galerii o Kokoschkovi Fotografie © 2015 Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze zorganizovala v rámci výstavy Kokoschka a Praha přednášku amerického profesora, historika umění a držitele Fullbrightova stipendia Keitha Holze. Profesor Holz představil ve Veletržním paláci svoji interpretaci vlivu Československa na život a tvorbu Oskara Kokoschky.

Hodnocení významu Kokoschkova československého pobytu není mezi odborníky zdaleka jednotné a interpretace jeho vlivu na umělcovu kariéru se různí. Profesor dějin umění na Western Illinois University Keith Holz ve své přednášce pro Národní galerii v Praze představil různorodé a často velmi zajímavé interpretace. Věnoval se také obrazovému a archivnímu materiálu, na němž vystavěl výklad vlastní.

Holz je přesvědčen, že období mezi lety 1934 a 1938 představovalo pro Oskara Kokoschku zásadní přelom v jeho umělecké tvorbě i osobním životě, a že jeho význam byl určující také pro budoucí léta autorovy umělecké dráhy.

Projekt Kokoschka a Praha se soustředí na tvorbu a život výtvarníka v prvorepublikovém Československu. Do Prahy Kokoschku, podobně jako jiné rakouské i německé umělce, přivedla politická situace – Prahu si zvolil jako kosmopolitní město s intelektuální a uměleckou společností, jejíž součástí se na krátkou dobu stal. Kokoschka v Praze zahájil novou životní etapu, která se promítla jak do jeho díla, tak do osobního života. S českou metropolí, jak sám říkal, byl spjatý rodinnými svazky svých předků, ale i pozdějším sňatkem s Oldou Palkovskou.

Číst 10320 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v UMĚNÍ

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %