Sen statisíců věřících se splnil – Papež Benedikt XVI. přistál v Praze
Ivana Haslingerová
Den 26. září 2009 se zapíše do historie našeho státu. Tento den přivítal prezident naší republiky Václav Klaus spolu se stovkami věřících před půl dvanáctou na letišti v Praze-Ruzyni jednoho z nejvlivnějších lidí planety, Svatého otce Benedikta XVI. Ne, nepřepsala jsem se, Svatý otec není jen nějakou úsměvnou figurkou jak si naivně myslí někteří komunistickým režimem duševně zdevastovaní ateisté, ale muž, který vládne svou morální autoritou miliardě věřících Římskokatolické církve na celém světě. Žádný státník nemá podporu šestiny obyvatel zeměkoule, proto návštěva takové osobnosti je pro naši maličkou zemičku velkou poctou a zvýší její prestiž v očích ostaních států světa.
Svatý otec přijel do ČR na pozvání prezidenta Václava Klause a České biskupské konference. O jeho návštěvu usilovali katolíci již delší dobu a pozvání mu zaslali již loni v lednu. Na tom, že nakonec přijal pozvání do naší země, má velkou zásluhu prezident republiky. Bez oficiálního pozvání ze strany hlavy státu se jednání o návštěvě papeže nemohla uskutečnit. Václav Klaus se s papežem několikrát setkal při návštěvě Itálie. Byl přítomen i jeho inauguraci v dubnu 2005 a vedl s ním následně rozhovor i v květnu 2005 ve Vatikánu. Však také prezident Václav Klaus zdůraznil při své zdravici, že si toho, že Svatý otec přijal jeho pozvání k návštěvě naší republiky, velmi váží a je tomu velmi rád. Přivítal ho osobně s manželkou Livií, zástupci katolické církve v čele s kardinálem Miloslavem Vlkem, vatikánským velvyslancem v ČR Diego Causerem.
"Letos oslavíte 20. výročí sametové revoluce, která ukončila těžkou etapu v životě této země, kdy byl veřejný a církevní život kontrolován. Důsledky tohoto útlaku nelze podceňovat," uvedl i Benedikt XVI. po přistání v Praze Ruzyni. Svatý otec ocenil křesťanskou tradici českých zemí: "Byl jsem dojat mladým párem, který přinesl dary vaší rodné země. Připomíná mi to, jak hluboko je prostoupena česká kultura křesťanstvím, neboť právě chléb a sůl se vyskytují už ve Starém zákoně." Vzpomněl také na bývalé pražské arcibiskupy Josefa Berana, od jehož smrti letos uplynulo 40 let, a Františka Tomáška, který "byl představitelem církve v době největšího útlaku". Na adresu prezidenta Václava Klause zdůraznil Svatý otec, že zná jeho přání, aby náboženství hrálo větší roli v záležitostech ČR.
Pan prezident podtrhl, že "ČR vítá jednoho z největších světových intelektuálů a autorit. Někoho, kdo zajišťuje, že hodnoty naší civilizace nebudou v komplikovaném světě ztraceny." Připomněl, že poslední papežova encyklika Caritas in venitate vyšla již i u nás. Vyzdvihl symbolický význam návštěvy papeže v době, kdy si připomínáme dvacáté výročí od pádu komunismu – 20 let od změn, které měly historický význam pro Českou republiku, Evropu a pro církve v naší zemi. Václav Klaus zdůraznil, že pohledy jeho a Svatého otce na mnoho věcí v komplikovaném světě jsou si blízké, i když se k nim dostali z růzých filozofických konceptů.
Svatého otce čeká po celé tři dny skutečně náročný program se třinácti oficiálními akcemi. Uctí Pražské Jezulátko na Malé Straně, což bylo jeho osobním přáním. Odpoledne bude se všemi vojenskými poctami přijat na Pražském hradě, kde pronese spolu s prezidentem republiky projev a setká se i s dalšími českými politickými špičkami. Den zakončí v chrámu sv. Víta modlitbou se zástupci církve.
V neděli se přemístí do Brna, kde bude na letišti v Tuřanech sloužit mši a promluví k očekávané stovce tisíců věřících a zhruba tisícovce kněžích. Požehná třem kostelním zvonům a desítkám základních kamenů kostelů a klášterů. Nato odletí zpět do Prahy, kde se sejde s představiteli Ekumenické rady církví a ve Vladislavském sále Pražského hradu se setká se zástupci akademické obce.
V pondělí začne svůj den v bazilice svatého Václava ve Staré Boleslavi. U příležitosti Svatováclavské pouti pak odslouží mši na Proboštské louce pro více než padesát tisíc lidí. Na závěr návštěvy České republiky stihne ještě papež v Praze oběd s biskupy a závěrečný ceremoniál na ruzyňském letišti.
Papež si odveze řadu dárků na památku na ČR. Od kardinála Miloslava Vlka převezme mešní nádoby, lidovci ho obdarují kamenem z trosek kláštera z Mariánské v Krušných horách u Jáchymova, jako symbolem komunistických zločinů. Papeži předá svůj dar, tradiční výrobek od dvou významných českých výrobců, také prezident, který nechce prozradit konkrétní podobu předmětů, aby byly překvapením. Foto: © Mediafaxfoto.cz, Jan Langer a archiv Hradu