Vydavatel Kulturní komise ČR, president Jiří Pancíř, šéfred. Ivana Haslingerová

Přepínače prohlížečů:   obrazovka  mobil 

Fragmenty jsou na  Twitteru  Facebooku

David Cameron zvítězil díky slibu vypsání referenda o vystoupení VB z EU Doporučený

  • neděle, kvě 10 2015
  • Napsal(a)  Ivana Haslingerová
David Cameron na kongresu ODS v roce 2007 David Cameron na kongresu ODS v roce 2007 Foto: Jiří Pancíř, Fragmenty

Jasnými vítězi  parlamentních voleb v Británii se 7. května 2015 stali konzervativci Davida Camerona. Získali 331 křesel z celkem 650, labouristé (Strana práce) pouze 232 křesel. Třetí nejsilnější stranou v Dolní sněmovně se stane Skotská národní strana (SNP) s 56 mandáty. Velkým nezdarem volby skončily pro liberální demokraty Nicka Clegga, kteří vládli dosud s konzervativci. Z 57 křesel obhájili nyní pouze 8. Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) a Zelení mají po jednom poslanci. Labouristé svou kampaň stavěli na opozici proti vystoupení z EU, na což slyšelo méně Britů, než na kampaň Davida Camerona, který byť byl v průběhu své vlády přívrženec Svazu evropských socialistických republik (EU) a zejména její šílené neekonomické zelené ekopolitiky, slíbil nakonec Britům nespokojeným s členstvím v tomto uskupení vypsání referenda na vystoupení z tohoto superstátu-nestátu v roce 2017.

Cameron měl sice tímto nečekaným populistickým rozhodnutím zúžený prostor díky tomu, že pro vystoupení z EU byla po celé předchozí volební období ostře strana UKIP europoslance Nigela Faraga, která ve volbách slibovala Britům dokonce velmi rychlé vypsání referenda do konce tohoto roku, přesto volby vyhrál. Proč? Především proto, že britský většinový volební systém je postaven na vítězství jedné největší strany v každém volebním obvodu, druhá a další strany v tomto obvodu jsiu z Parlamentu vyloučeny. A proto, že kampaň založená na jedné jediné volební tézi (UKIP) nikdy neosloví tak široké spektrum občanů, jako strana se širší nabídkou.  

Běžné občany vždy zajímá více ekonomický než politický přínos voleb. A Nigel Farage, který postavil svou kampaň pouze na jediné tézi - odporu k EU, získal jen jedno křeslo v parlamentu, a co je nejhorší, rezignoval na funkci předsedy UKIPu.  Takže v budoucnu nebude již v Británii žádná politická síla s pravicovým vnitřně přesvědčeným politikem bojujícím za vystoupení z evropského superstátu. Hrozná, hrozná škoda.

Lidé se totiž ve volbách vždy ptají: "A co z toho budu mít já, když zvolím toho či onoho politika?" Zatím si zřejmě Britové, stejně jako naši občané, nedokáží uvědomit, jaké nebezpečí je čeká z multikulturní politiky EU podporované nebezpečným zákonem o pozitivní diskriminaci. Hrozba islámem na sekulární společnost dostatečně nezabírá. Moderní, převážně atheistická, společnost neumí z neznalosti a nezájmu o víru správně rozlišit rozdíl mezi křesťanstvím a islámem. I u nás narážím na odpovědi typu: "Je tu přes 30 nějakých církví a tak o jednu víc... Mně je jedno, jestli si někdo věří v islám nebo je katolík. Oboje je stejný nevědecký přežitek." 

Další chybou současné politické scény je, a to nejen ve VB, že se přestalo téměř psát o tom, jakých neuvěřitelných ekonomických chyb se dopustila a nadále dopouští EU svou nezodpovědnou ekologickou politikou. Kolik platíme na nesmyslné přídavky ekopaliv do benzinu, kolik za povinné odběry elektřiny ze solárních a větrných elektráren. Nikdo nechce slyšet výsledky světově uznávaného ekologa Lomborga, že z každého vynaloženého dolaru na Kjótský protokol se dostane k potřebným jen 2 pence. A jde o peníze nemalé - 110 miliard dolarů ročně! Za to by se mohla vyčistit například pitná voda na celé planetě, nebo vynalézt nové léky na AIDS, pokud by šly peníze do výzkumu místo do megalomanských snů kancléřky Merkelové, že přijatými opatřeními změní za 100 let teplotu planety o celých 0.0005 °C. Ani koministé nedokázali poručit větru dešti jen tím, že to hrdě hlásali.

Cameron získal absolutní většinu. Nick Clegg řekl, že vítězná strana, tedy toryové, mají právo pokusit se o sestavení vlády sami. "Doufám, že budou postupovat v zájmu země," řekl Clegg. Předseda labouristů David Blunkett otevřeně přiznal, že labouristé prohráli, toryové vyhráli, takže by měli vládnout. 

Bylo by to vše krásné, kdyby v čele konzervativců stála politička, jako byla lady Thatcherová. Nedokáži ale uvěřit tomu, že dosud tak poslušný a zelený David Cameron chce skutečně vystoupit z EU. Protože v minulém volebním období se ukázal jako politik bez pevných názorů podléhající vždy daným politickýcm módním trendům hlásaným bruselskými mandaríny. Dá se spíše předpokládat, že doufá, že během dvou let se mu podaří masivní kampaní názory Britů změnit ve prospěch setrvání v EU. Pokud si vzpomínám, jediný názor, který po celé minulé období nezměnil, byl jeho odpor vůči hlasateli vystoupení VB z EU Nigelu Faragovi. A když se ukázala jeho oblíbenost díky jeho odporu ke členství VB v EU, rozhodl se hrát na stejnou nacionální strunu a slíbil stejně jako Farage referendum o vystoupení z EU. Musím uznat, že z vnitropolitických a vnitrostranických důvodů zahrál na voliče "hru na touhu vystoupení z EU"  skvěle. 

Uvidíme, co ze slibů, které ho přivedly k moci, skutečně splní. Zda se nebude za rok snažit oslepit masivní kampaní pro výhody členství v EU voliče jdoucí k referendu. Zda konečně opravdu pochopil škodlivost ničení jaderných elektráren a místo nich budování větrníků a solárek. Zda si již nechal spočítat, že výroba ekobenzinu z řepky obohatí vzduch o více CO2 než používání běžného benzinu. Zda pochopil zhoubnost ničení zelených plic naší planety, deštných pralesů, za účelem pěstování kukuřice na benzin. Zda pochopil, k jakému ožebračování všech lidí na zeměkouli vede nesmyslný Kjótský protokol prosazený kancléřkou Merkelovou. Kdyby to byla pravda, pak bych jako zapřísáhlý konzervativní pravičák měla z výsledku vítězství konzervativců nefalšovanou radost. Zatím mi Cameron příliš konzervativně nepřipadal.

Hlavní potěšitelnou zprávou, kterou přinesly britské volby, je zjištění, že si Britové přejí odchod z EU. Kéž by jim tento názor vydržel i do roku 2017 a nenechali se pomýlit žádnou proevropskou kampaní, jako Češi v roce 2005. 

 

 

Číst 6740 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v EU

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 1372 hostů a žádný člen

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %