Národní galerie vystavuje motocykl Just bike
Ivana Haslingerová
Národní galerie v Praze zažila 22. prosince 2010 neobvyklou událost. Její stálá expozice Sbírky moderního a současného umění byla obohacena o nezvyklý exponát – Motocykl Just bike, který pro ni zakoupila za 850 000 Kč od firmy VAV–Tuning společnost SYNOT TIP, a.s.
Generální ředitel NG Milan Knížák poté, co přijel na tomto motocyklu k užaslým novinářům, vysvětlil důvod, proč mezi takovými uměleckými díly jako jsou obrazy Kupky, Zrzavého, Picassa, Moneta a dalších velikánů bude vystaven tento motocykl. Uvedl, že „Just bike demonstruje hledání nových funkcí, ale také jakoby stírání rozdílu mezi volným dílem a dílem, které lze nazvat designem. Design už není jen utilitárně umělecko-průmyslová disciplína, je to hledání nových poloh, funkcí, nového zařazení do sociálního světa. Dnes je to něco daleko komplexnějšího, než jsme tomu rozuměli třeba před padesáti lety. Motocykl bude dokumentovat vývoj estetiky v širším slova smyslu.“
Nechci zpochybnit, že konstruktér motocyklu MUDr. Václav Vávra a jeho firma VAV–Tuning se už několik let snaží posouvat dál hranice designových a technických možností ve stavbě zakázkových motocyklů. Že se práce jeho týmu vyznačuje nejčistšími liniemi a maximální funkčností. Že se po vzoru legendárního automobilového konstruktéra Collina Chapmana rozhodl zbořit dosavadní konvence a se svým týmem postavili stroj, jenž jako první na světě používá klikovou skříň jako nosný prvek pro přední i zadní vidlici a v podstatě nemá samostatný rám. Nepochybuji o tom, že o kvalitě konstrukce svědčí i úspěchy na domácí i mezinárodní customové scéně. Prostě je to na pohled i pro laika a nemotoristu moc hezká motorka a líbil by se mi na ní pan profesor Knížák svištící po silnici. Do stálé expozice moderního umění ve Veletržním paláci mezi díla Picassa, Moneta, Kupky mi prostě nezapadá. Stejně jako mi nezapadal nápad jiného "umělce" Davida Černého pověsit tam na zeď červené auto. Je to asi tím, že jsem konzervativec, který takřka po celý svůj život prožil v představách, že když vejde do Národní galerie tak tam uvidí díla našich i světových umělců, sochy, obrazy, plastiky a pokud chce uvidět technické prostředky, zajde si do Technického či Uměleckoprůmyslového muzea. Ale pokrok se kvůli mně samé a mně podobným nezastaví...