Kulturně-hospodářská revue Fragmenty, ročník XII, červenec 2008                  Revue Fragmenty je denně aktualizovaná, tisková podoba je její podmnožinou.

 

 

NOVINKY

CENÍK inzerce

ANOTACE

HLAVNÍ STRANA

Perspektivy ekonomikyZdravotní politikaNF Klausových

 

 

Dubnové číslo revue klikněte na obrázek:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Usnesení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustrace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Langer uzavřel Otevřenou minulost

Michal Haslinger

Ivan Langer: „Všechno je veřejné a výjimky jsou utajovány“

Ministr vnitra Ivan Langer je znám tím, že jakýkoliv projekt, který rozjede, také dotáhne do konce. A že jich už bylo! Vzpomínám, jak kdysi přišel na ideové konferenci ODS s nápadem, že se musí zejména mladí členové vzdělávat. Vzbudilo to úsměv u mnoha přítomných. Ale on vybudoval think-tank CEVRO, za nějž se nemusí nikde ve světě stydět. A nejen to. Projekt CEVRO nakonec vyústil v založení Liberálně konzervativní akademie CEVRO, které Langer sehnal representativní budovu bývalé Měšťanské besedy, v níž sídlila jistý čas televize NOVA. Po nástupu do čela resortu vnitra sliboval zase hloubkovou reorganizaci molochu policejních složek a skutečně ji provedl. A co víc. Sliboval očištění ministerstva od příslušníků StB a skutečně po jím provedené hloubkové lustraci nezbyl na vnitru již nikdo z nich. Když ale sliboval, že do roku zpřístupní svazky StB široké veřejnosti a vyhlásil projekt "Otevřená minulost", nikdo tomu nevěřil, neboť provést digitalizaci milionů karet za tak krátkou dobu byl úkol velmi nesnadný. Ale on provedl i toto a dokonce se spolu se svým náměstkem Zdeňkem Zajíčkem zasadili o vybudování Ústavu pro dokumentaci totalitních režimů, který bude mít od letošního ledna všechnu agendu kolem těchto karet na starosti. Navíc ústav umístil do representativní budovy bývalého nefunkčního Ministerstva informatiky, které ihned po příchodu na Ministerstvo vnitra rozumně zrušil. Všichni novináři pozvaní na tiskovou konferenci svolanou k ukončení projektu byli velice zvědaví na to, jak se mu to povedlo v tak krátké době uskutečnit. Sám pan ministr odpověděl našemu listu, že je to tím, že má skvělý tým spolupracovníků. Oč v projektu šlo:

Dne 14. února 2007 nastartoval tehdy nový ministr vnitra Ivan Langer na Ministerstvu vnitra ČR (MVČR) projekt "Otevřená minulost" a  tento projekt byl přesně po jednom roce ode dne jeho vyhlášení ukončen. Datum pro jeho ukončení nebylo vybráno náhodou. Právě 14. února 1990 tehdejší ministr vnitra Richard Sacher rozhodl o zrušení zločinné organizace StB. U příležitosti ukončení projektu "Otevřená minulost" svolal ministr Langer do budovy MVČR ve Střelničné ulici v Praze, v níž jsou archivy StB uloženy, tiskovou konferenci, které se zúčastnil jeho náměstek pro veřejnou správu, informatiku, legislativu a archivnictví Zdeněk Zajíček a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

"Lépe než třikrát slyšet je  jednou vidět a proto jsem svolal tiskovou konferenci přímo do srdce obávaného sídla StB, na jehož prohlídku nejdříve všechny přítomné zvu, aby si udělali představu, jak se lustrovalo dříve za Lorence, jak se lustrovalo donedávna za Langra a jak bude lustrovat za využití moderní techniky Žáček," uvedl tiskovou konferenci zvesela ministr vnitra Ivan Langer. "No to jsem v pěkné společnosti," posteskl si Pavel Žáček (vpravo)

 

 

Novináři se poté odebrali do dosud přísně utajovaných pracovišť tolik obávané StB, kde proběhla prezentace pilotního projektu digitalizace blokačních karet StB.

V 50 letech začala StB vést na sledované osoby registrační karty, které byly ukládány do registrů uvedených na obrázku. Od 80 let vznikal další nový registr na počítači. Při žádosti o lustrace bylo nutné prohledat oba registry existující paralelně vedle sebe a zjišťovat rozdíly mezi nimi

 Pracovnice dříve musela prohledat 7-9 registračních systémů, zda tam je o lustrovaném záznam a jaký. Pak oxeroxovat jeho kartu. Takové vyhledávání trvalo až třicet minut, nyní potrvá tři až pět minut. Díky počítačovému zpracování se proces šestkrát zrychlí. Během posledního čtvrtletí roku 2007 došlo totiž k digitalizaci cca 890 tisíc papírových evidenčních karet, díky čemuž se výrazně zrychlí a zkvalitní proces vyhledávání v archivech. Dokumenty budou navíc dlouhodobě a bezpečně uloženy, dojde také k rekonstrukci poničených dokumentů.

"Projekt "Otevřená minulost" vyhlásilo MVČR a pro nás jako řešitele digitalizaci karet vyvstal úkol, jak to zařídit, aby do budoucna byl vytvořen archiv umožňující dálkově přístup všem občanům republiky. Nejde jen o to, aby se zrychlil proces lustrací, ale  vyhledávání karet vůbec. Na tomto archivu je závislých tisíce lustračních pracovišť. Je obrovský. Karet v něm bylo kolem milionu a my jsme přemýšleli, jak je všechny  zpracovat v co nejkratším čase. Jedna skenovací linka dokáže zpracovat pouze několik desítek tisíc  karet denně. Zřídili jsme proto na dvoře 5 dalších pracovišť v kamionu. Nakonec se vše podařilo dokončit v termínu. Nyní již lustrační úředník ke kartám nemusí chodit, jen klikne na počítač. K datům má navíc přístup více úředníků. V budoucnu budou moci v datech bádat i běžní občané," uvedl zástupce firmy Hewlett-Packard, která prováděla digitalizaci karet. Pan ministr s panem náměstkem Zajíčkem spokojeně naslouchali jeho sdělení.

 

 

"Viděli jste, že jsme vybudovali  moderní archiv bezpečnostních složek, který bude spravovat veškeré archiválie a dokumenty bezpečnostních složek. A to těch přibližně 900 000 evidenčních karet je jen část dokumentace. Odhad je, že osob, které byly dotčeni StB, bylo kolem 2 milionů. Je to obrovské číslo, které stojí za připomenutí, aby byl doceněn význam projektu "Otevřená minulost"," uvedl pan ministr další část tiskové konference po návratu z prohlídky

 

 

Poté ministr Langer připomněl hlavní cíle projektu „Otevřená minulost“ a také jeho dosažené výsledky:

"Prvním cílem bylo vybudovat archiv moderních bezpečnostních složek. Museli jsme proto nejdříve udělat personální změny, neboť v místě, kde se lustrovalo, stále pracovali bývalí estébáci. Už tam nepracují! (úsměv) Druhým cílem bylo plošně odtajnit archiválie s výjimkou jasně definované množiny a umístit vše pod jednu střechu. Vycházíme totiž z pravidla: „Všechno je veřejné a výjimky jsou utajovány,“ nikoliv naopak.  Třetím cílem byla standardizace zpřístupňování složek podle platných zákonů. Čtvrtým cílem bylo sloučení s dokumentačním  úsekem  Úřadu dokumentace a vyšetřování, čímž jsme vytvořili předpoklady pro vědeckou a publikační činnost.  Zapáté jsme museli zahájit digitalizaci svazkové agendy, což byl pilotní projekt, který je, jak jste viděli, v současné době již na Ministerstvu vnitra dokončen a je jen otázkou kapacity a peněz, kdy bude úplně dotažen do cíle a budou do něj přiřazeny ještě další karty z armády a rozvědky. Šestým cílem bylo vybudovat, připravit a podpořit vznik Ústavu pro studium totalitních režimů. Jsem rád, že i tento poslední velice nelehký úkol se povedl, a to zejména díky tomu, že Zdeněk Zajíček přepracoval do průchodné podoby Sněmovnou zákon o vybudování ústavu. Do vínku jsme mu dali sídlo – budovu bývalého Ministerstva informatiky, které jsem jako jeden z prvních kroků po příchodu na ministerstvo zrušil. Posledním sedmým cílem je  předání archivu bezpečnostních složek z působnosti Ministerstva vnitra do tohoto ústavu."

"Nyní tedy zabalíme virtuálně  projekt "Otevřená minulost" vyhlášený před rokem 14.2.2007 hezky do mašličky a dáme jej do vínku Ústavu pro studium totalitních režimů," uvedl Ivan Langer a hned pohotově předal panu řediteli Pavlu Žáčkovi  listiny s úkoly jeho ústavu, aby s ním mohl se svým týmem dále pracovat. Sobě si nadělil listinu  s nápisem "Projekt Otevřená minulost - Splněno". "Je to pro nás velké zadostiučinění.  Existuje totiž řada vizí a řada projektů, ale ne všechny se podaří dotáhnout do konce. Jsem proto velice rád, že mohu za Ministerstvo vnitra říci: „Ano, máme splněno!“ Podařilo se nám plošně odtajnit dokumenty, které souvisejí s činností bývalé StB a otevřít historii StB veřejnosti. K tomu, abychom byli schopni vyrovnat se s minulostí, musíme ji nejprve poznat, pochopit a tím pádem se s ní i vyrovnat," uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

 

Pan ředitel Žáček zavzpomínal, jak v prosinci 2006 seděli přítomní pánové nad obřím archivem, který převzal pan ministr, a přemýšleli, co dál. Jak ho zpřístupnit ke studiu a nenechat jej zakonzervovaný stát v místnostech, jako to dělali předchozí ministři: "Věci nazrávaly k řešení již od roku 1990. Předchozí ministři ale nekonali. Byla pro nás všechny velká výzva něco s tím udělat. Je to obrovská změna, která se za ten rok stala. Archiv se nyní konečně osvobodil. Dnes máme osoby připravené pracovat jak pro archiv tak pro ústav a 1. února startujeme v jeho nové budově. Ústav pro studium totalitních režimů bude sloužit nejen pro zájmy badatelské - pro otevření třináctých komnat z minulosti - ale bude konat i služby pro Ministerstvo vnitra, Národní bezpečnostní úřad a zpravodajské služby."   

Pavel Žáček  slíbil panu ministrovi, že bude jeho ministerstvu, Národnímu bezpečnostnímu úřadu  a zpravodajským službám rychle dodávat podklady. Zdeněk Zajíček (vpravo) zase přislíbil, že do svých CzechPointů zahrne tato data, aby je mohl poskytovat všem občanům po celé republice: "Lidé budou moci objednávat svazky e-mailem. Nasměrujeme je do podatelny. Zatím jsou pro digitalizované svazky dodací lhůty měsíc. Ještě musíme naskenovat nejméně další milión karet. Jakmile je dostaneme, budeme znát, kolik jich doopravdy je. Počítám, že nejdéle do tří let bude vše přístupné rychle a nezkresleně všem občanům, a to jak elektronicky mailem, tak pro ty, kteří to neumějí, zapojíme do CzechPointů  žádost o podání lustrace.

Ivan Langer uzavřel s úsměvem: "Všimněte si slov pana náměstka - "Po té až to dostaneme, budeme vědět kolik toho doopravdy je." - To snad nejlépe vystihuje význam projektu."

Nyní čeká pan Žáček již jen předávání složek od armády a rozvědky. Jedná se o to nalézt, kde je hranice utajení. Vše, co má být předáno,  bude předáno podle slov pana ministra do 31.1.2008.