Kulturně-hospodářská revue Fragmenty, ročník XII, červenec 2008                  Revue Fragmenty je denně aktualizovaná, tisková podoba je její podmnožinou.

 

 

NOVINKY

CENÍK inzerce

ANOTACE

HLAVNÍ STRANA

Perspektivy ekonomikyZdravotní politikaNF Klausových

 

 

Dubnové číslo revue klikněte na obrázek:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Usnesení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustrace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reagan není spojen s minulostí, ale s budoucností

Ivana Haslingerová

Margaret Thatcherová: "Reagan vyhrál studenou válku, aniž vypálil jediný výstřel."

V den třetího výročí od úmrtí největšího amerického prezidenta Ronalda Reagana uspořádal Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Horní komory Parlamentu ČR v rytířském sále Senátu důstojnou vzpomínku na tohoto státníka.

Akce se konala pod záštitou místopředsedy Senátu Jiřího Lišky a měla příznačný název "Ronald Reagan - politik, který změnil svět". Snímek zachycuje pana senátora při úvodním projevu, v němž zdůraznil, že Reagan byl vítězem studené války, jejíž obětí jsme byli my všichni.  Po beznaději sedmdesátých let přinesl jasnou vizi, že je třeba porazit komunistické impérium. Reagan porazil komunistickou "Říši zla", jak nazýval SSSR. Nemluvil šedě, odlišoval jasně zlo, dobro, morálku a Boha. Odmítl bipolární rozdělení světa jako podmínku jeho rovnováhy. Byl skvělý stratég a žádný snílek. V tom by měl být příkladem pro současné politiky.

Vystoupili na ní přední osobnosti našeho politického i kulturního života: Jiří Liška, Tomáš Töpfer, Roman Joch, Pavel Bratinka, Petr Suchý, Tomáš Klvaňa, Pavel Žáček a Juraj Lajda. Seminář moderoval Jefim Fištejn.

Ředitel Občanského institutu MUDr. Roman Joch zdůraznil  že Reagan nechtěl s komunismem koexistovat, ale osvobozovat státy od něj.  Věděl, že USA jsou silné vojensky a ekonomicky, ale to samo že nestačí. Věděl, že žádný zbrojní arzenál není tak mocný jako mravní odvaha. Člověk musí mít odvahu činit to o čem ví, že je morálně správné: "Svět musí vidět Ameriku morální s jasnou vizí. Klíčem k tomu aby se Amerika stala dobrou zemí je víra v Boha." Reagan kritizoval politiku zmirňování napětí. Obával se, že by posílila Sověty. Politiku epísmentu přirovnával ke vztahu mezi farmářem a krocanem do dne díkůvzdání. "Epísment žádá nemravnost, je to hlas starozákonného proroka," říkával. Byl přesvědčen, že západ odbude jednou komunismus jako bizardní kapitolu lidských dějin a postup svobody a demokracie odsune marxismus na smetiště dějin. V březnu 1983 pronesl svůj stěžejní projev o "Říši zla", v němž nabádal lidstvo, aby se vyvarovalo pokušení ignorovat její agresivní tendence. Deprimoval Sověty teorií hvězdných válek. Gorbačov prohlásil, že se musí systém SSSR reformovat, jinak prohraje. Pokusil se proto o perestrojku. Reagan ale věděl, že každý tyranský režim, který se pokusí o demokracii se rozpadne. Cesta k prosperitě jde především přes lidskou tvořivost. "Stát není řešením problémů nýbrž jejich součástí. Pokud si člověk sám neurčí co pokládá za správné, je otrokem vášní. Raději zemřít ve stoje než žít na kolenou," to byla hesla Reagana. Celý život zasvětil Reagan boji s komunizmem. Toto měl tak hluboce ve svém mozku zakotveno, že i přes ztrátu paměti díky hrozné nemoci si to pamatoval jasně až do smrti. Dokládá to příhoda pár měsíců před jeho smrtí, kdy již nevěděl ani to,  že byl prezidentem. Když mu jeden Ukrajinec děkoval za to, co pro jeho zemi udělal, odpověděl: "Bojovat proti komunismu to je má práce."

 

 "Mluvit o Reaganovi nestačí, je potřeba nechat se jím inspirovat. Den ode dne narůstá drzost KSČM. Nevědomosti ruské strany nahrává nevědomost EU a Putin falzifikuje dějiny. Přístup k bezpečnostním otázkám je  totiž stále inspirující. Reagan není spojen s minulostí, ale s budoucností," zdůraznil ve své přednášce  Petr Suchý.Nejlepší cestou míru není slabost, schovávání se do kouta. Jinak se evropská populace stane krocanem v den díkůvzdání. Podle Reagana  základem vzájemných vztahů musí být vojenská rovnováha, ekonomická bezpečnost, regionální stabilita a odzbrojování. Vyvíjel velkou péči o střední Evropu, kde ho nejvíce zklamala politika détempt.  V dialogu sledoval vždy 4 body: lidská práva, kontrolu zbrojení, regionální záležitosti a bilaterální vztahy zahrnující otázky obchodu. Měl odvahu stát za svými rozhodnutími a provádět i nepopulární opatření bez ohledu na veřejné mínění. Z toho by se především měli inspirovat čeští politici. Měl odvahu říci pravdu a pojmenovat věci pravým jménem. SSSR označil za "Říši zla". Komunismus srovnal s nacismem, což neudělal do té doby nikdo před ním. Největším zločinem komunismu je podle něj bezbožnost. Komunismus chce jen, aby lidé sloužili státu a pokládá je za důsledky přírody. V důsledku toho nemají komunisté úctu k životu. Byl přesvědčen, že mír lze udržet jen skrze sílu. Proto modernizoval americké zbrojení. Není třeba summitů a podpisů pokud není naděje na úspěch a kvalitní dokument. Návrat sovětů k jednacímu stolu nenastal až po nástupu Gorbačova, ale před ním. První významné ústupky neučinil Gorbačev, ale Andrej Gromikov.

 

Vydavatel knih o Reaganovi Dr. Juraj Lajda: Existují tři státníci, kteří změnili svět Reagan, Pavel II. a Thatcherová. Každý z nich přispěl k pádu komunismu, přiměl sověty k ústupkům a nakonec k jejich zániku.  Reagan plnil sliby z volebních kampaní. Pozvedl zdravou sebeúctu občanů.  Pochopil podstatu komunismu: "Studená válka může skončit jen porážkou SSSR. Koněm studené války je sama podstata SSSR.   Příčinou napětí a ohrožení míru je samotný Sovětský svaz. Musí se v něm změnit systém, nestačí pouze smlouvy o odzbrojení." Každého kdo toto vše o Reaganovi zjistí napadne otázka: Odkud se brala tato jeho odvaha a přesvědčení?: Po atentátu, který na něj provedli nepřátelé, byl přesvědčen, že Bůh mu zachránil život proto, že má ještě na zemi důležité poslání.  "Za svůj život vděčím od této chvíle Bohu a  budu se snažit mu  sloužit. Vím, že mne zachránila Boží ruka. Rozhodl jsem se, že zbytek mého života patří jemu." Toto přesvědčení, že ho vede Bůh mu dávalo neskutečnou sílu. Atentát u něj probudil ještě větší touhu zničit komunismus. Reagan byl přesvědčen, že USA mají zvláštní poslání neboť jsou jediný národ založený na víře. Reagan byl ale nejen hluboce věřící člověk. Byl i pragmatický politik. Rozhodl se porazit SSSR ekonomicky, ideologicky a mediálně. Jako vystudovaný ekonom  kladl velký důraz na oslabení ekonomické. Věděl že SSSR byl sice přinucen k perestrojce, ale zlo z Moskvy pokračuje. Reragan proto přinutil Arábii zvednout produkci ropy ze dvou na 10 mil. barelů. V5 důsledku toho klesla její cena a SSSR přišel o 2/3 deviz. "Nemusíte mít strach, ještě pořád mám na zádech jizvy od komunistů z Holywooodu," smál se přitom.

 "Reagan nebyl béčkový herec. Měl charisma na roveň Bogardovi. Jeho kariéra skončila proto, že pochopil jaká byla hloubka v ovládání Holywoodu komunisty a odmítl jim pomáhat," zdůraznil  Petr Vančura. Reagan uměl rovněž to co dobrý politik bezpodmínečně potřebuje - pracovat s médii. Protože znal sílu reklamy nenechal nic náhodě. V době jeho nástupu k moci v roce 1980 existovaly dva nejmocnější liberálně laděné deníky Washington Poste a Washington Star. Washington Star po sto dvaceti letech existence zanikl a Reagan v roce 1982 založil konzervativní Washington Times, které v květnu oslavily 25 let trvání. U nás má bohužel Rudé právo vliv stále. Pravice vliv médií přezírá a to je její snad největší polistopadovou chybou.

"Reagan věděl co znamená síla psaného slova. Díky němu nezanikla exilová nakladatelství. Všechny USA ambasády měly povinnost přejímat jejich zásilky knih a rozdávat je," dopplnil nakladatel Alexander Tomský

"Reagan byl pravý muž na pravém místě v pravý čas," vystihl Reagana Pavel Bratinka. Komunistický režim neměl podle něj právo na existenci. Systém musí být založen na svobodě. Sovětské impérium nazval pravým jménem - "Říší zla". Nezůstal jen u slov. Postavil se hlouposti a zvítězil, je to pro nás povzbuzením, abychom čelili hlouposti dnešních dnů.

"Pokus o reformu komunismu byl podle Reagana stejný jako smažení sněhových koulí," uvedl mj. Tomáš Klvaňa. Byl přesvědčen, že v lidech se musí probudit lepší stránka a motivovat je.

Příznačné bylo, že se akce konala v den, kdy v naší republice pobýval na pozvání prezidenta Václava Klause  syn státníka, který převzal po Reaganovi vládu USA, americký prezident George W. Bush, který přednesl souběžně  přednášku v Černínském paláci, v níž mimo jiné připomněl tohoto svého velkého předchůdce.

Místopředseda Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Tomáš Töpfer přečetl zdravici od prezidenta Bushe, v níž se mj. praví, že "s potěšením vyslechl zprávu, že se koná tato konference." Ronald Reagan byl pro něj symbolem nezdolného optimismu, odvahy a slušnosti, pro něhož na prvním místě stála svoboda. Podle Reagana ti, kteří se narodili ve svobodě, mají povinnost předat ji těm, kteří v ní nežijí. "Po jeho vzoru musíme my pomoci lidem Běloruska, Kuby a dalších zemí získat svobodu," uzavřel Bush