Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

„Hlasuji vždy pro větší svobody občanů a proti plýtvání,“ bilancoval Petr Mach první rok v EP Doporučený

 • úterý, kvě 26 2015
 • Napsal(a)  Kateřina Kašparová
Petr Mach s výročním dortem Petr Mach s výročním dortem archiv Svobodných

Europoslanec Petr Mach zhodnotil před novináři své roční působení v Evropském parlamentu. Připomněl, že Strana svobodných občanů v eurovolbách kandidovala se dvěma zásadními body: bránit „euronesmyslům“ a prosadit změnu Smlouvy o fungování EU tak, aby členství v eurozóně bylo pro členské státy dobrovolné. Novinářům předložil téměř 140stránkový dokument, který mapuje všechny jeho aktivity v EP v uplynulém roce.

Upozornil, že frakce europoslance Faraga EFDD, jíž je členem, navrhovala při projednávání rozpočtu EU, celkové škrty ve výši téměř miliardy eur. „Bohužel jsme nepochodili, velká koalice eurosocialistů a eurolidovců všechny naše návrhy zamítla. Evropský parlament naopak proti našim hlasům navýšil rozpočet o další desítky milionů na nesmyslné projekty typu posílení a rozvoj společného evropského azylového systému atd.,“ konstatoval Mach.

Zdůraznil, že zásadně hlasoval proti všem návrhům, které omezují svobodu člověka a zmínil, že bylo i pár případů, kdy se mohl s návrhem z Rady nebo výboru ztotožnit – hlasoval například pro směrnici o geneticky modifikovaných plodinách, která vrátila pravomoci toto rozhodovat na národní státy.

Mach dále připomněl, že už v lednu se (písemně) ptal Evropské komise na to, jestli je pravda, že se chystají kvóty na uprchlíky. „Komise má na odpověď lhůtu 6 týdnů, ale to stihne málokdy. Na tento dotaz mi neodpověděli doteď, ale místo toho rovnou došlo ke schválení těch kvót na plénu,“ zdůraznil.

„Pokud o tom opravdu Rada rozhodne proti vůli ČR, vyzvu naši vládu, aby podala na EU žalobu pro porušení principu subsidiarity. O imigraci a přijímání uprchlíků by si měly státy rozhodovat samy,“ oznámil dnes Mach.

Na dotaz z řad novinářů ohledně smlouvy TTIP EU s USA řekl, že skutečná smlouva o volném obchodu by vyšla na pár stránek. 

Hlasoval samozřejmě i pro svoje návrhy – jako byl např. jeho návrh na zamítnutí směrnice o zákazu igelitových tašek, a především návrh na co největší omezení biopaliv. „Mým kritériem, abych mohl hlasovat pro návrhy vždy je, jestli zvětšují svobodu občanů anebo vracejí pravomoci národním státům. Takových bohužel není mnoho,“ doplnil Mach.

 

První rok P. Macha v EP v číslech

(počítáno do 15. května 2015):

 • dní ve Štrasburku: 43
 • dní v Bruselu: 20 (+ 3 před mandátem)
 • vystoupení v EP celkem: 54, z toho:
  • ústně: 17
  • písemně: 37
 • účast na jmenovitých hlasováních: 89,62 %
 • otázky položené Radě a Komisi písemně: 15
  • z toho dosud zůstaly bez odpovědi 2 otázky
  • nejčastěji na odpověď čekal 1,5 – 2,5 měsíce.
  • na dvě odpovědi čekal celé 3 měsíce.
  • nejrychlejší odpověď přišla už za 14 dní.

V tzv. „MEP rankingu“ je Petr Mach mezi českými europoslanci 20. (tedy předposlední) a ze všech 751 je 576 (viz www.mepranking.eu/state.php?st=CZ&order=ALL#ranking). Také významní euroskeptici jako Nigel Farage (UKIP) nebo Daniel Hannan (Konzervativci) jsou na chvostu rankingu – na 743. resp. na 739. místě. Přesto v EP skvěle zastupují zájmy svých voličů.

„MEP Ranking“ pouze mechanicky sčítá vybrané aktivity poslanců, a to navíc s diskutabilní metodikou:

 • zpravodaj legislativního textu – tím se těžko může stát euroskeptik;
 • návrhy usnesení – ale parlamenty nejsou na světě od toho, aby vydávaly nezávazná usnesení, ale aby schvalovaly zákony a kontrolovaly vládu;
 • účast na hlasování, projevy na plénu;
 • interpelace Komise a Rady – podle jednacího řádu smí poslanec položit pouze pět otázek měsíčně a odpovědi přicházejí obvykle až po několika týdnech.

Celá ročenka ke stažení zde (ve formátu pdf): https://web.svobodni.cz/public/media/Prilohy/pm-rocenka.pdf 

Volby do EP se na území České republiky konaly ve dnech 23.–24. května, výsledky ale byly oznámeny až v neděli 25. května ve 22.00 hod. po uzavření volebních místností ve všech zemích EU. Svobodní získali 5,24 %, a tím i své první parlamentní zastoupení. Poslanecký mandát začal P. Machovi platit 1. července 2014.

 

Číst 8107 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v EU

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 19 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %