Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Poslání Kulturní komise ČR, vydavatele revue Fragmenty

Kulturní komise ČR – IČO: 60456582, vydavatel kulturně-hospodářské revue Fragmenty, vznikala v době, kdy po rozpadu Československa zanikaly nejrůznější umělecké profesní svazy a sdružení, jejichž prostřednictvím se umělci snažili vytvořit základnu pro svou podporu jak od soukromých firem a jednotlivců, tak od Ministerstva kultury. Během jejího zakládání v roce 1994 jednali její zakladatelé o jejím zaměření s tehdejším ministrem kultury Pavlem Tigridem, který po zkušenostech s vydáváním svého exilového časopisu Svědectví zdůrazňoval, že svoboda je vždy nade vše. Dle jeho rad byly proto utvořeny stanovy Komise tak, aby mohla pracovat v budoucnu za jakékoliv vlády. Neboli, aby nebyla na vládách finančně závislá, ale měla pouze poradní hlas pro vybraná ministerstva.

Měl pravdu, byl to moudrý pán. Díky Pavlu Tigridovi můžeme dodnes psát a jednat skutečně svobodně. Má to ale jednu nevýhodu. Byť má Komise podle stanov hlas poradní pro několik ministerstev, hradí své aktivity výhradně z darů soukromých osob – občanů i firem – a z případných výnosů z vlastní činnosti. Soukromá podpora je proto důležitým zdrojem pro její činnost, zejména pro vydávání publikací či pořádání akcí.

Periodikum Fragmenty, které komise vydává, se snaží spojit ekonomiku, tedy hospodářství s uměním v tom renesančním smyslu, tedy shrnout do jednoho proudu umění, vědu a techniku. V této oblasti zeje stále na českém mediálním trhu mezera. Přitom spojení těchto oblastí bylo dříve zcela běžné. Botticelli, Michelangelo, Shakespeare, Mysliveček, Händel, božský Vergilius i zcela nebožský Voltaire byli závislí na přízni mocných. Vytvořili tak společně civilizaci, v jejímž stínu se my Evropané dodnes ohříváme. Je pravdou, že rod Medicejů, panovníci typu Alžběty I., Bedřicha či Kateřiny by byli pouze efemérní, kdyby neumožnili na svých dvorech rozvoj evropského umění.

Z historie víme, že skutečná cesta ke zviditelnění národů a jejich vůdců vedla přes jejich umělce a jejich mecenáše, kteří podporovali umělce již nejméně 2 000 let. Připomeňme například pana Maecenata ze starého Říma.

Časopis Fragmenty se pokouší překlenout hroznou vzdálenost mezi umělci a finančníky, která vznikla díky dvěma diktaturám komunismu a nacismu, které principiálně odmítly toto historické schéma. Pochopily totiž, jak křehká jsou křídla umělců, jak velká je jejich nesvébytnost a jak je mohou využít. Že stačí je v zájmu veřejného blaha skrýt pod svá široká státnická ramena. Umělci dostali peníze přímo od státu, ale jen na ideologicky posvěcené umění. Skutečné svobodné umění chátralo a začalo se z jejich prací vytrácet. Snažíme se osvobodit umělce ze závislosti na politické representaci a pomáhat jim nalézat mecenáše, jako tomu bylo v předkomunistické době. 

Snažíme se přesvědčit mocné a bohaté, že spojení jména s umělci bylo vždy ve všech stoletích před i po Kristu ku prospěchu všech zúčastněných. Kdo by si vzpomněl ještě po půl tisíciletí na nějakého florentského knížete Mediceje, kdyby nepodporoval velikány jako Michelangela, Rafaela, da Vinciho. Právě jeho láska k umění, která prozářila jeho vládu a dvůr, z něj vytvořila Lorenza Magnificza, neboli historickou postavu par excelence.

Pokud se chcete zařadit mezi tyto mecenáše kultury a rozhodnete se podpořit Kulturní komisi ČR sponzorským darem na kulturu, sepíšeme s Vámi darovací smlouvu, v níž se zavážeme využít darovaných peněz na vzdělávací projekty – výrobu publikací a pořádání akcí. (Věnování peněz na tuto vzdělávací činnost můžete odečíst od daňového základu a snížit si tak povinnost daně z příjmu). Je samozřejmé, že Vás i Vaší společnost za tento bohulibý počin patřičně zviditelníme jak v tištěné podobě kulturně-hospodářské revue Fragmenty, tak na jejích internetových stránkách www.fragmenty.cz. Je rovněž možné zadat do revue PR článek či klasickou reklamu, čímž podpoříte její vydávání a tím zviditelnění umělců, o nichž v ní bude psáno. Podrobnosti Vám ráda sdělí naše akreditovaná agentura Kulturní komise ČR GORO Publicity, K Vodojemu 35, 150 00 Praha 5, tel.: 222 769 819, mailto: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Věřte, že Vaše peníze budou použity na dobrou věc.

Již dvacátým devátým*) rokem pomáháme takto našim umělcům ke kultivaci naší kulturní a politické scény. Děkujeme Vám!

Doc. Ing. Jiří Pancíř, CSc., president Kulturní komise ČR

*) Bohužel Doc. Ing. Jiří Pancíř,CSc., který byl  byl prezidentem Kulturní komise ČR od 22.8.1996  do své smrti +19.5.2023, se třicátého výročí vydávání revue již o několik měsíců nedožil a tento článek byl jeho článkem posledním. Proto v jeho poslední větě  hovoří o dvacátém devátém výročí.

Od 20.6.2023 je prezidentem Kulturní komise ČR Mgr. David Saudek

Životopis Mgr. Davida Saudka naleznete ve Wikipedii. Komise věří, že v něm jako ve známém umělci nalezla skvělého prezidenta, který ji úspěšně povede dlouhá léta a vykoná hodně pro kulturu v naší zemi.

I přesto že snem Jiřího Pancíře bylo oslavit 15.1.2024 své 80. narozeniny společně s třicátým ročníkem vydávání jeho milované revue  Fragmenty a  vznikem Kulturní komise ČR, byl by určitě hrdý na to, jaká osobnost komisi přebírá.

Už jen proto, že si velmi vážil nevlastního otce Davida Saudka profesora Milana Knížáka, který psal mnoho let do revue Fragmenty nezapomenutelnou Knížákovu smršť  a mnoho skvělých článků.

Věříme, že Bůh bude Mgr. Davidu Saudkovi pomáhat tak jako pomáhal jeho předchůdci doc. Jiřímu Pancířovi. 

©Kulturní komise ČR

*****************

Podrobnější nformace o Kulturní komisi ČR získáte kliknutím na následující článek:

Vznik a poslání Kulturní komise ČR

Vznik a poslání Kulturní komise ČRZákladní kámen pro vznik Kulturní komise ČR – IČO: 60456582 položila ještě před rozpadem Československa v roce 1991 akce občanů bojujících za zachování společného státu. Nesouhlasící občané založili sdružení "Výzva občanů",  které bylo vyhlášeno na tiskové konferenci v Praze 20. září 1991. Jeho cílem bylo předložit Federálnímu shromáždění (FS) petici s požadavkem,…

 

Podrobnosti o revue Fragmenty naleznete kliknutím na:

Poslání revue Fragmenty

Šéfredaktor

Kontakty a tiráž

Možnosti presentace v revue Fragmenty

Kulturně-hospodářská revue Fragmenty, www.fragmenty.cz, je rovněž umístěna na:

twitter.com/Fragmenty_news      facebook.com/fragmenty.cz  facebook.com/ivana.haslingerova 

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Nejvíce komentované články

NEJVÍCE ČTENÉ ČLÁNKY

Kliknutím na obrázek získáte článek


Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %