Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Země znovuzrozená - Fotografická výstava Stanislava Štýse na Pražském hradě Doporučený

  • pondělí, dub 06 2015
  • Napsal(a)  Renáta Lucková
Prezident Miloš Zeman otevřel slavnostní vernisáž Stanislava Štýse (uprostřed) Prezident Miloš Zeman otevřel slavnostní vernisáž Stanislava Štýse (uprostřed) Snímky: Renáta Lucková

Slavnostní vernisáží v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě 2.dubna 2015 odstartovala výstava fotografií s názvem Země znovuzrozená. Autorem je zakladatel České rekultivační školy Stanislav Štýs. Dramatický příběh proměny severočeské krajiny zaznamenává Stanislav Štýs prostřednictvím objektivu svého fotoaparátu řadu let. Soubor fotografií má děj, seznamuje návštěvníky s těžbou uhlí, destrukcí krajiny, rekultivačními postupy a posléze s výsledky jednotlivých druhů rekultivací. Pustiny hald a výsypek byly společensky přijatelným synonymem hornické  krajiny.

 Návštěvníci mohou tak porovnat současnost s minulostí a vidět výsledky dlouholetého úsilí. Záběry doplňují takzvaná dvojčata, tedy dvě fotografie, z nichž na jedné je oblast v době těžby a na druhé stejné místo po letech úspěšné rekultivace.

„Těžba to není jen uhlí, je nutné si uvědomit, že i v těchto oblastech je nutné mít znovu hřiště, louky, lesy. Vrátit sem původní krajinu. Právě to je podstata rekultivací,“ uvedl autor výstavy Stanislav Štýs. 

Na výstavě na Pražském hradě bylo instalováno zhruba 250 velkoformátových foto – obrazů, které doplňují další artefakty v podobě schémat, plánů, grafik nebo statistik. „Základním smyslem a hlavním cílem této dokumentárně orientované výstavy je seznámit širokou i odbornou veřejnost s problematikou rekultivační obnovy území v těžebně průmyslové aglomeraci Ústeckého kraje Rekultivace je zde úspěšně realizována již polovinu století, s výsledkem desítek tisíc hektarů obnovené krajiny a přispívá k výraznému zlepšování životního prostředí regionu,“ uvedl Štýs.

 Ukázka rekultivovaných krajin - první zleva krajina s přesunutým kostelem v Mostě

Dodal, že přes tato nesporná fakta je severočeský region širokou veřejností stále dosud vnímán velmi negativně jako  devastovaná krajina. „To má pro tuto oblast, kde proběhla v polistopadovém období radikální ekonomická transformace, negativní dopady v sociální oblasti,“dodal Štýs.

Stanislav Štýs od svých studentských let těžebně rekultivační tématiku nejen realizuje, ale také soustavně fotografuje. Vznikl tak světově unikátní soubor, který byl od roku 1995 již  čtyřicetkrát doma i za hranicemi úspěšně vystavován. Prokazuje, že  rekultivační proměny nejsou pouze kosmetickou úpravou, ale i plastickou  operací krajiny. Staví před oči diváka často až neuvěřitelnou proměnu  zcela konkrétních území fotografovaných ze stejného místa v dlouhém  časovém odstupu desítek let. Na jedné straně jen obtížně definovatelná  území "měsíčních krajin", na straně druhé nová krajina od přírodní k nepoznání.

 Rekultivovaný lom Karolina na Teplicku

Výstavu mohou návštěvníci shlédnout denně od 3. dubna do 28. června 2015.

O autorovi

Ing.Stanislav Štýs, DrSc. (*1930 v Litvínově) je původně lesním inženýrem a posléze se stal i odborníkem na životní prostředí, konkrétně na rekultivace po těžbě hnědého uhlí či na ochranu krajiny narušenou těžebnou činností. Od svých studentských let (1952) se zabývá problematikou rekultivace těžbou dotčených území. Je zakladatelem České rekultivační školy v Ústeckém kraji a mezinárodně uznávaným odborníkem na rekultivace. Již koncem padesátých let minulého století se jako hlavní projektant na Báňských projektech v Teplicích podílel na vypracování prvního „Generelu rekultivací“ na světě.  Na Generálním ředitelství Severočeských hnědouhelných dolů působil jako vedoucí odboru revírní ekologie. Je nositelem mnoha místních, krajských i celostátních ocenění.  Je autorem přes třista odborných publikací, externě vyučoval na několika univerzitách v Česku, Slovensku i v Číně, je spolutvůrcem deseti dokumentárních filmů s rekultivační tématikou.  Autorovo hluboké poznání rekultivací je podloženo odbornou a vědeckou činností, přesahující svou kvalitou a rozsahem dalece rámec regionu a státu.

 

Číst 11034 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Zveřejněno v UMĚNÍ

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %