Průmysl se propadl o třetinu. Stavebnictví jen o 5 procent Doporučený

výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů poklesla o dramatických 80,1 procent výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů poklesla o dramatických 80,1 procent

Pandemie koronaviru téměř zastavila výrobu motorových vozidel v České republice. Důsledky budou katastrofální. Některé firmy odejdou z trhu, jiné budou bojovat s prudkým nárůstem zadlužení. Přestože to developeři a realitní agenti zapírají, ekonomické zákonitosti nakonec zafungují a trh s nemovitostmi zažije cenovou korekci. Pokles cen však pravděpodobně bude jen mírný a krátkodobý. Průmyslová produkce v dubnu meziročně klesla o 33,7 procenta. K výrazné meziroční změně průmyslové produkce nejvíce přispělo odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, které pokleslo o dramatických 80,1 procenta. Bohužel právě na tomto odvětví je česká ekonomika silně závislá. Navíc kromě problémů ve výrobě existuje i problémy s odbytem, protože na trhu klesla poptávka po nákupu nových motorových vozidel. 

Další negativní zprávou je, že v dubnu meziročně klesly tržby z průmyslové činnosti o 35,5 procenta, což narušuje finanční stabilitu firem. Rovněž negativní je strmý pokles hodnoty nových zakázek o 42,0 procenta. Český průmysl kvůli výpadkům v zakázkách nebude moci naplno využívat své kapacity, což povede k obrovským ztrátám.

 Stavební produkci se v dubnu dařilo lépe než průmyslové. Meziročně klesla jen o 4,6 procenta, přičemž výpadky v pozemním stavitelství byly kompenzovány inženýrským stavitelstvím. Stavební úřady v dubnu vydaly pouze 7 012 stavebních povolení. Ukazuje se, že lidé v průběhu pandemie koronaviru ztráceli zájem o stavební projekty a spíše vyčkávali na další vývoj.

 Počet dokončených bytů v dubnu meziročně skokově klesl o 32,5 procenta. To do budoucna může vytvářet problémy na realitním trhu, kde byl před propuknutím pandemie koronaviru znatelný nedostatek na nabídkové straně. V důsledku tohoto vývoje jsme v České republice zažívali prudký růst cen nemovitostí. V rámci krize by ceny realit měly začít stagnovat či dokonce klesat. Pravděpodobně se však bude jednat jen o krátkodobý jev.

Číst 14057 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v EKONOMIKA

HLAVNÍ RUBRIKY REVUE FRAGMENTY

  REVUE FRAGMENTY JE TÉŽ NA SÍTÍCH

 

Reklamní banner Invia.cz

Omalovánky ke kniže Strašidla na výlety 

 

Život detem

 

Prostor pro Vaši presentaci

Přepínač prohlížečů

Přepínač prohlížečů

VIDEO ZPRÁVY

Záznamy všech videozpráv získáte kliknutím
 
 
 

 
 
 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

NEJVÍCE ČTENÉ ČLÁNKY

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %