Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Kubera naslouchal a věnoval pozornost každému, kdo mu chtěl něco sdělit Doporučený

  • středa, led 24 2024
  • Napsal(a)  HYNEK HANZA, senátor a starosta Teplic
Teplice vzpomínají na svého milovaného starostu Teplice vzpomínají na svého milovaného starostu archiv úřadu

Občanští demokraté si dnes 24.1.2024 připomněli osobnost a odkaz bývalého senátora a primátora města Teplice Jaroslava Kubery. Vzpomínkového setkání se ve 13:30 v Senátu zúčastnila rodina zesnulého senátora, přední představitelé ODS, senátoři a poslanci. Jaroslav Kubera odešel náhle v roce 2020. Kolegyně a kolegové vzpomínali především na jeho ikonické hodnoty. Podle  mne byl Jaroslav Kubera sympatický především díky lidskosti, otevřenosti, ale i zásadovosti s jasným pohledem na svět i na to, jakou roli mají v životě mít instituce města, kraje nebo státu.

S Jaroslavem Kuberou jsem se poprvé setkal v polovině 90. let díky mému otci, který s ním spolupracoval jako zastupitel a radní města. Protože mě zajímalo veřejné dění v Teplicích, tak mě táta bral na různá setkání zastupitelů, podnikatelů a dalších významných lidí ve městě. Tam jsem právě poznal Jaroslava Kuberu. Bylo snadné si ho zapamatovat, protože nejenže vytrvale kouřil, ale také živě debatoval. To, čím mě však oslovil a zaujal, bylo to nejvzácnější, čeho jsem si na něm po celou dobu nejvíce cenil – naslouchal a věnoval pozornost každému, kdo mu chtěl něco sdělit. Stejně tak to bylo i se mnou, kdy se na prvním takovém setkání otočil na mě a zeptal se, co si myslím jako teplický student gymnázia o nějaké věci. Bedlivě pak poslouchal mé názory, které se mohly zdát možná jako naivní, ale pro něj byly v tu chvíli důležité. Tak tomu bylo vždy a u všech. Zajímalo ho, co si lidé myslí a jak lidé o věcech přemýšlejí. Dokázal nejen srozumitelně argumentovat, ale i poslouchat argumenty druhých. A i když s nimi nesouhlasil, tak ho zajímalo, proč si to či ono lidé myslí.

Byl neskutečně lidský, srozumitelný a otevřený, byť sám o sobě zásadový s jasným pohledem na svět a na to, jakou roli v životech lidí má mít město, kraj, stát. Rád používal své rčení „Nepodnikat a nepřekážet!“, čímž nemyslel občany a podnikatele, ale právě obce, kraje a stát. Vnímal roli veřejného sektoru jako nezbytně nutnou k zajištění základních služeb, které by se tržně zajistit nedaly. Vše ostatní vnímal jako věc, kterou lidé a soukromý sektor dokáží realizovat efektivněji a kvalitněji než sektor veřejný. 

V tomto smyslu se naše názory velmi prolínaly a bylo tak pro mě bez jakéhokoliv zapochybování jednoduché kývnout po komunálních volbách v roce 2010 na jeho nabídku a stát se součástí vedení města Teplice. Byla to neskutečná škola, ze které čerpám do dnešních dní. 

Jsem vděčný za to, že mi Jaroslav Kubera vstoupil před třiceti lety do života a zároveň jsem neskutečně smutný, že mi ze života před čtyřmi roky vystoupil.

Hynek Hanza, senátor a starosta Teplic ve vzpomínkách 

 PS

Jaroslav Kubera
Senátor a primátor města Teplice Jaroslav Kubera se narodil v roce 1947 v severočeských Lounech. V letech 1990 až 1994 působil jako tajemník městského úřadu v Teplicích, kde od roku 1994 vykonával pozici starosty, později primátora. V roce 2000 byl zvolen senátorem za volební obvod Teplice. V Senátu od roku 2018 zastával funkci předsedy horní komory parlamentu. Jaroslav Kubera zemřel náhle v roce 2020 ve věku 72 let.

© Kulturní komise ČR, 24.1.2024

Číst 330 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v SPOLEČNOST

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %