Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

IVK drží slovo - od svého vzniku se stále hlásí k odkazu Margarety Thatcherové Doporučený

  • úterý, úno 27 2024
  • Napsal(a)  IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue Fragmenty
Václav Klaus s Margaret Thatcherovou při návštěvě Prahy u příleý´žitosti odhalení Churchillova pomníku před budovou VŠE Václav Klaus s Margaret Thatcherovou při návštěvě Prahy u příleý´žitosti odhalení Churchillova pomníku před budovou VŠE snímek Ivana Haslingerová, šéfredaktorka revue Fragmenty

To, že náš prezident v letech 2003-2013, profesor Václav Klaus, uvítal dnes, 27.2.2024, ve svém Institutu v zámku v Šárce jediného výkonného evropského státníka, který se nehrbí před bruselskými úředníky, svého dlouholetého přítele Viktora Orbána, svědčí o tom, že se nezpronevěřil svému slibu při vzniku institutu v roce 2013. Tehdy slíbil, že IVK se bude vždy hlásit k odkazu Margarety Thatcherové. 

 

Podrobný článek Institut Václava Klause se přihlásil k odkazu Margarety Thatcherové  naleznete  v červnovém čísle naší revue z roku 2013. 

O tom, že si nejen prezident Klaus velmi vážil lady Thatcherové, ale i ona jeho a to dokonce až za hrob,  potvrdilo něco opravdu neuvěřitelného. Ve své posledbní vůli projevila tato neuvěřitelná dáma přání, aby se jejího pohřbu účastnil jako osobní host rodiny.  Rodina to splnila a v katedrále sv. Petraa Pavla  byl uveden do první řady, zatímco ostatní politici seděli až za ním.  A že tam byli mezi nimi osobnosti jak například Henry Kissinger. Je úsměvné, že David William Donald Cameron,  John Major, Gordon Brawnw i Tony Blair seděli společně až za Václavem Klausem. On také na ně už nikdo ani nevzpomene, protože po žádném z nich nezůstal v historii významný odkaz. Zatímco Thatcherisnus a Klausismus jsou  již nyní zažité a běžně užívané pojmy. 

LIDÉ JAKO BARONKA THATCHEROVÁ NEUMÍRAJÍ, ZŮSTÁVAJÍ NAVŽDY V SRDCÍCH NÁS VŠECH I BUDOUCÍCH GENERACÍ je nadpis článku v naší revui Fragnmenty z pražské návštěvy baronky Thatcherové při odhalení Churchillova pomníku 17.11.1999. Byl to opravdu zážitek, na který se nezapomíná. 

Mně uvízla, snad proto, že žádná naše vláda to nedodržuje, zejména vzpomínka jak  prezidentu Václavu Havlovi a premiéru Marianu Čalfovi  pravila: "Pánové, každý prezident a ministerský předseda musí znát jedno zásadní pravidlo - podporovat vždy ministra financí."  

I když od její smrti 8. dubna 2013 uplynulo již 11 let, nikdy nezapomenu, jak jsem zkameněla po návratu domů z tiskové konference Manažerské asociace když jsem uslyšela v rádiu oznámení premiéra Petra Nečase, že "s hlubokým zármutkem přijal zprávu o odchodu dlouholeté ministerské předsedkyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Margaret Thatcherové. Baronka Thatcherová byla vynikající osobností nejen britského národa, ale svými pevnými a zásadovými postoji přispěla k pádu železné opony."   K vyjádření tehdejšího premiéra není co dodat ani dnes. Jediné, co mi tehdy vytanulo na mysli, bylo: "Konec jedné  epochy, konec snu o budování lepšího světa."  Jedinou útěchou bylo tehdy a je dosud, že lidé, jako byla baronka Thatcherová, neumírají, ale zůstávají navždy v srdcích nás všech i budoucích generací. A čas to potvrzuje stále výrazněji.

Na vzpomíku uvádíme dvě, dnes již památná fota z našeho archivu, z osobního odhalení Churchilova památníku lady Margaret Thatcherovu.

 

© Kulturní komise ČR, 27.2.2024

Číst 339 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v EU

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 59 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %