Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Koruna velmi oslabila, pokles úroků bude zřejmě jen o čtvrt procent Doporučený

  • středa, čen 19 2024
  • Napsal(a)  JIŘÍ CIHLÁŘ a MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
Koruna velmi poklesla , netěšte se, že banky sníží úroky Koruna velmi poklesla , netěšte se, že banky sníží úroky

Venkovní teploty šplhají ke 30 stupňům Celsia. K létu přitom patří hudební festivaly a koncerty. A teďsipředstavte, že některé velké koncerty dokáží přidělat starosti centrálním bankéřům. Že to není možné? Tak posuďte sami: Turné Eras americké zpěvačky Taylor Swift láme divácké rekordy. Na červen a srpen si tato zpěvačka v Londýně naplánovala sérii koncertů. K čemu to povede? Že v britské metropoli naroste poptávka po ubytování, a to zvýší jeho ceny. Také platí, že narůstají ceny letenek do míst, kde zpěvačka vystupuje. Krátkodobě rostou také ceny v restauracích a v dalších službách. Banka Barclays odhaduje, že by koncerty Taylor Swift mohly přispět britské ekonomice miliardou liber.

A teď sevžijte do situace, že jste britská centrální banka Bank of England a konečně chcete ohlásit, že jste zkrotili inflaci. No a ono to nejde kvůli fenoménu „swiftonomiky“ a dočasnému zdražení služeb. Britská centrální banka by přitom chtěla už během léta začít snižovat úrokové sazby. Její základní sazba leží na nejvyšší úrovni za šestnáct let: 5,25%.

A teď si představme, že by Taylor Swift uspořádala koncert v Praze.

Do české metropole by se pak sjeli fanoušci z celého světa. I tady by to dočasně zvýšilo ceny služeb. Horší by přitom bylo to, že česká ekonomika je 11xmenší než ta britská. Inflační šok pro ekonomiku by tak byl výraznější. Čeští centrální bankéři by pak měli pořádně zamotanouhlavu z toho, zda už je inflace pod kontrolou nebo ne. Za této situace by se cyklus snižování sazeb České národní banky klidně mohl zastavit. Tak obrovský může být vliv jedné pop-hvězdy na celou ekonomiku.

Naštěstí Taylor Swift během tohoto léta do Česka nedorazí. 

Čeští centrální bankéři tak budou na konci června řešit rébus, zda úrokové sazby snížit znovu o 50 bazických bodů (bb), nebo pouze o 25 bazických bodů. (100 bb = 1%, neboli pokles úroku o 50 bb znamená jeho snížení úroku o půl procenta). Viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová se v tomto týdnu nechala slyšet, že se bude na nejbližším zasedání rozhodovat mezi snížením sazeb o 50 a 25 bazických bodů. Je přitom zřejmé, že hlavním argumentem pro zvolnění tempa snižování sazeb je rychlý růst mezd. Naopak pro další razantnější snížení sazeb by hovořila silnější koruna. To už ale tak úplně neplatí. Koruna totiž v posledních hodinách 19.6.2024 oslabila až k hladině 24,90 CZK/EUR. To jsou nejslabší úrovně za poslední měsíc. My i proto sázíme na to, že Česká národní banka zpomalí tempo snižování sazeb. Dál už sazby podle nás pojedou směrem dolů tempem pouze o čtvrt procentního bodu. To bude ve výsledku něco, co by nakonec mělo zastavit oslabování koruny.

Koruna totiž už nebude ztrácet úrokový lesk tak rychle. V případě eurodolaru je dnes 19.6.2024 investorský kalendář prázdný. Navíc Evropská centrální banka i americký Fed stihly svá zasedání v první polovině června. Vývoj na eurodolaru je tak dnes zákonitě klidnější než na koruně. Dolar dnes pouze nepatrně oslabuje na 1,075USD/EUR. Pražská burza dnes přidává 0,5%. Slovenský akciový index SAX stagnuje.

© Kulturní komise České republiky, z.s. 19.6.2024

Číst 63 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v HOSPODÁŘSTVÍ

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 71 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %