Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Začátek nové životní epochy J. Em. Dominika kardinála Duky ke kultivaci naší společnosti Doporučený

  • pondělí, čec 04 2022
  • Napsal(a)  IVANA HASLINGEROVÁ a JIŘÍ PANCÍŘ
J. Em. Dominik kardinál Duka ukončil po 12ti letech činnost pražského arcibiskupa a  primase českého, ale věříme, že o to víc se bude věnuje kultivaci naší tak poničené politické scény a jejího dopadu na morálku celého jím i jeho otcem tak milovaného národa J. Em. Dominik kardinál Duka ukončil po 12ti letech činnost pražského arcibiskupa a primase českého, ale věříme, že o to víc se bude věnuje kultivaci naší tak poničené politické scény a jejího dopadu na morálku celého jím i jeho otcem tak milovaného národa snímek Ivana Haslingerová, revue Fragmenty

I když jsme věděli, že se odstoupení J. Em. Dominika kardinála Duky z arcibiskupského stolce chystá, přesto jsme prožívali tuto zprávu s velkým smutkem, který nás na několik dní tak ochromil, že jsme nedokázali napsat slovo. Málokdo si totiž uvědomoval co pro naši církev za pouhých 12 let otec kardinál udělal, jak ji  po převratu uvedl do povědomí všech lidí. Jak za ní bojoval, za její osvobození od státu, aby se již nemohly opakovat zrůdné útoky na její představitele, pokud by opět zvítězila bezbožná nevzdělaná levice. To nehovoříme o tom, jak jeho počínání a slova působila na skutečně věřící lidi. Vzpomínáme na naše první setkání s ním v Brožíkově síni na Staroměstské radnici v Praze, kde tehdy ještě téměř neznámý biskup královéhradecký uvedl mj. nádhernou definici Boha (parafrázuji): "Bůh je láska, kterou cítíme ve svých srdcích". Od doby našeho dětství jsme od nikoho neslyšeli tak působivě a otevřeně hovořit o Bohu. Nikdy na toto první setkání nezapomeneme a od té doby jsme se snažili i v současné hektické době sledovat činnost této osobnosti.

Do té doby jsme se s tak hluboce vnitřně přesvědčeným věřícím katolíkem nesetkali. A otec Dominik Duka nezklamal po celé své působení ve funkci primase Českého, do níž ho 13.2.2010 jmenoval Svatý otec Benedikt XVI. A nezpychl ani po jmenování  kardinálem 18.2. 2012. Možná si ve své skromnosti ani neuvědomoval, co vykonával v duševní vzpruze nás obyčejných věřících a nejen v ní. Za otcem arcibiskupem stojí  neuvěřitelná každodenní velmi únavná práce pro skutečnou obnovu církve. Arcibiskupský palác se proměnil v obří ministerstvo.

Každá půlhodina v diáři pana arcibiskupa byla po celou dobu, co stál v čele pražského arcibiskupství, využita kromě bohoslužeb pro naprosto prozaickou činnost, pro rekonstrukci katolické církve. Od obnovy zvonů, varhan, kostelů, farností, církevních škol, výstavby hospiců a sehnání peněz na to vše z jím prosazených církevních restitucí.  Církev je již díky němu po prosazení církevních restitucí svobodná a může hospodařit s penězi získanými v restitucích za splacení státem rozkradeného a poničeného majetku v dobách komunistického temna. Osvobození církve od státu je největším darem, který jí otec kardinál věnoval. Díky němu se nemůže již vrátit pod diktát státních bezbožných úředníků a není na ni  jimi pořádán hon jako za komunismu. Tím vším se otec kardinál Duka zapsal nesmazatelně do dějin naší katolické církve. Ani dehonestující útoky, které již zaznívají a budou jistě sílit z úst fokolaristů v čele s Tomášem Halíkem již na tom nemohou nic změnit. 

 

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner stal pražským arcibiskupem.

 Když dne 2.7.2022 předal po dvanácti letech na mši svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha J. Em. otec  Dominik kardinál Duka svou arcibiskupskou hůl olomouckému arcibiskupovi  Janu Graubnerovi, mohl ji předávat se zadostiučiněním a s hrdostí.

Málokdo z nás smrtelníků si ještě za svého života může říct, že dokázal to, co si předsevzal. Když zalistujeme jen články v naší revui, říkáme si, že tohle vše nemohl v tak zdevastované církvi dokázat jediný smrtelník. Potvrdilo se to, že na to nebyl sám, ale vše dělal společně s velkým pomocníkem, Bohem ukrytým v jeho srdci.

Mše byla vskutku slavnostní. Předcházel  jí liturgický průvod z Arcibiskupského paláce za zvuku největšího zvonu v České republice, Zikmunda. Vedle oltáře byla vystavena jako vzácná relikvie lebka svatého Vojtěcha, druhého pražského biskupa z 10. století a hlavního patrona pražské arcidiecéze, jehož nádherný náhrobek byl v katedrále umístěn právě za vedení kardinála Duky. Z nejvyšších státních činitelů se jí neúčastnil  pouze prezident Miloš Zeman, avšak v katedrále byl bývalý prezident Václav Klaus, kterému otec kardinál  Duka hned v úvodu poděkoval za dlouholetou spolupráci a přátelství. Na místě byl dále přítomen i druhý nejvyšší muž státu, předseda senátu Miloš Vystrčil a premiér Petr Fiala, který  v závěru mše svaté zavzpomínal na dřívější setkání s Dominikem Dukou i Janem Graubnerem a poděkoval Dominiku Dukovi, že úřad pražského arcibiskupa vykonával s velkým smyslem pro řád a tradici, s úctou k institucím a člověku.  Na vozíku mši absolvoval bývalý ministr zahraničí, hluboce věřící Karel Schwarzenberg, jehož předek má v katedrále celou vlastní  kapli. 

I přesto, že bychom si přáli, aby kardinál Duka byl ve své funkci ještě mnoho let, jsme šťastni, že jeho nástupce Jan Graubner je stejně jako on považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v ČR. Věříme, že bude dál pokračovat v práci na dalším budování křesťanských tradic v duchu církve, tak jak ji znali naši předkové před nastolením komunismu a nenechá se zmanipulovat neomarxistickými konzervativci v čele s Tomášem Halíkem. Že nedopustí, aby zničili tak obrovské dílo, které vybudoval jeho předchůdce ve spojení  s Bohem. Panu kardinálovi Dukovi přejeme, aby mnoho a mnoho let pracoval osvobozen od korektnosti nutné v čele Arcibiskupství a kultivoval naši zem a nás všechny podle svých představ. Zejména v následujících letech by měl být jeho hlas slyšet mnohonásobně. A my věříme, že bude a těšíme se na to.

Pane kardinále děkujeme Vám za těch skvělých 12 let. Bylo to neskutečné štěstí, že jsme je mohli prožít a poznat Vás. Bůh Vám žehnej!

Snímky Archiv Arcibiskupství pražského

© Kulturní komise ČR

Číst 503 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v CÍRKEV

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 60 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %