Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Protesty německých farmářů a masové protesty v Polsku a média mlčela Doporučený

  • středa, led 17 2024
  • Napsal(a)  PETR HANNIG, předseda ROZUMNÝCH
Patr Hannig s Lucií Bílou jejíhož manažera dělal Patr Hannig s Lucií Bílou jejíhož manažera dělal

To, že se neinformuje o událostech či spíše protestech v sousedství naší země, které tak nějak nezapadají do směřování veřejnoprávních »sdělovacích prostředků« (Česká televize, Český rozhlas), ale i těch dalších velkých televizí, jako jsou Nova, Prima i nakonec Barrandov, jsme si už tak nějak zvykli. Myslím tím opožděné informování o protestech farmářů v Německu, ale i o současné situaci a masových protestech v Polsku. Většinou si ti, které zajímá politika, nejdříve najdou zprávy ze zahraničních zdrojů a až pak, když už je neúnosné o tom mlčet, tak televize pomalu upouštějí informace, ovšem s příslušnými komentáři, aby si lidé vysvětlovali ony události tak, jak je potřeba. Jiné je to ovšem, pokud se jedná o protesty, které tak nějak souzní s politikou naší vlády, jako se dějí na Slovensku, proti vládě Roberta Fica. Tam jsou naše »sdělovací prostředky« (záměrně používám slovník z doby normalizace) velmi aktuální.

Ale zarazila mne další věc, která nejenom že připomíná dobu minulou, ale v lecčems ji i překonává. Mám rád tatarský biftek a občas si zajdu sám do takové té pravé české hospody, kde sedí štamgasti na pivě.

 V osmdesátých letech se báli mluvit o politice lidé, co měli zajímavá povolání, ze kterých by mohli být vyhozeni do dělnických povolání. Ovšem dělníci si servítky s posuzováním něčeho, co se jim nelíbí, hlavu nedělali. I kdyby tam mezi nimi seděla horda Bretschneiderů, tak si hubu na špacír pustil každý, kdo se o své zaměstnání bát nemusel. Ostatně existovala pracovní povinnost, tak nikdo úplně na ulici a bez práce skončit nemohl.

A kdyby za každé remcání měli příslušníky pracující třídy zavírat, tak by nestačily věznice.

Dnes je to ovšem jiné. V takové té pravé putyce jsem se pustil do rozebírání situace a můj kamarád, štamgast oné příjemně hlučné hospůdky, mi řekl: »Hele tady se o politice nesmí mluvit!« Dnes se bojí o své zaměstnání i manuálně pracující lidé.

A další zážitek. Čekal jsem zase v jiné vyhlášené typické české hospodě s vynikajícím pivem na můj oblíbená tatarský biftek. Seděl jsem u takového většího stolu, kde seděla skupinka tří mužů a jedné ženy, čtyřicátníci, evidentně nějací úředníci. Za celou hodinu nepadlo ani slovo o politice, a to ani v nejmenším, ani v náznaku. Já jsem se do jejich povídání vůbec nevměšoval, ale zajímalo mne, o čem se tato generace baví. Takže, bylo to lyžařské vybavení, cyklistika, pomlouvání kolegy, který s nimi neseděl, dospívající děti. Ani náznak, že by někdo něco řekl o nebývalé nepopularitě vlády. Nic.

Když jsem v kruhu známých o tomto poznatku hovořil, tak mi bylo řečeno, o politice se prostě nemluví. A pokud se chci bavit o politice já, tak bývám většinou okřiknut, abych tu politiku nechal na pokoji. Základním motem je úsloví: »Já se o politiku nezajímám«.

Lidé se o politiku nezajímají. Pak jdou volit a máme tu to, co tu máme.

Inflaci, nejvyšší ceny energií, neodůvodněné zvyšování vodného stočného a další a další »příjemnosti« současného života. A lidé už se bojí i brblat. Prostě je takové to typické naše ticho po pěšině a čekáme, že všechno vyřeší někdo jiný za nás.

 ©Kulturní komise ČR, 17.1.2024
Číst 315 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v SPOLEČNOST

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %