Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Ostatky svatých a jejich mezinárodní a politický význam ve štředověké a dnešní Evropě Doporučený

Katedrála sv. Jana Křtitele ve Vratislavi Katedrála sv. Jana Křtitele ve Vratislavi snímek: Waldemar Bligier

V pondělí 21. listopadu nastává doba zklidnění za dlouhých prosincových nocí spojená s přípravou na příchod Vánoc, začíná první týden krásného čtyřtýdenního předvánočního období – ADVENT neboli PŘÍCHOD ("adventus" znamená v latině "příchod"). Již sám název tedy značí, že nastává doba očekávání příchodu něčeho mnohem hlubšího než pouhých vánočních svátků. Advent je obdobím, kdy si lidstvo připomíná dobu očekávání příchodu svého Vykupitele - narození Ježíše Krista. Katolická církev tuto událost  na konci Adventu, po Štědrém večeru, připomíná slavnostní půlnoční mší svatou "Zjevení páně – Epifanie".

Tím, že se věřící vžívají do atmosféry přípravy na první příchod Vykupitele, oživují zároveň jeho příchod do svého vlastního života.  Advent je proto nejen krásné a klidné předvánoční období, ale je oslavou víry a především symbolem naděje.

Každoročním prožíváním adventu a slavením adventní liturgie církev zpřítomňuje očekávání starozákonních proroků, kteří připravovali lidstvo na příchod Mesiáše. Metropolitní kapitula u sv. Víta, Arcibiskupství pražské a CTU při KTF UK zahájí první dventní týden v pondělí 21. listopadu 2016 od 13.00 hodin v Arcibiskupském paláci (Hradčanské náměstí 16, Praha 1) již šestou mezinárodní konferenci o pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha s názvem "VRATISLAV A PRAHA - Ostatky a jejich mezinárodní význam".

Na této slavnostní konferenci se setkávajíí zástupci  významných evropskách katedrál z  Krakova, Kolína nad Rýnem, Milana, Paříže a Vídně. Konference by měla by ukázat na univerzalitu katedrál a na jedinečnost naší pražské katedrály.  

Letošní konference bude věnována především tomu jakou roli hrálo v mezinárodním kontextu putování ostatků svatých (relikvií) po katedrálách středověké Evropy. Jakou roli hrály ostatky svatých v tehdejší mezinárodní politice a jak dodnes slouží zdůraznění významu evropských katedrál.

Bývá zvykem, že na každé konferenci je projednáváno porovnání naší katedrály s jinou významnou katedrálou evropskou. Letos to bude metropolitní katedrála ve Vratislavi, kterou představí v úvodním slovu vratislavský arcibiskup Józef Kupny. O paralelách mezi vratislavskou a  pražskou katedrálou pohovoří doc. Vladimír Hrubý.

O úctě k ostatkům ve středověku pohovoří doc. Tomáš Petráč a o jejich roli v ideové koncepci Svatovítské katedrály  prof. Jan Royt. Dr. Radek Martinek vysvětlí typologie relikvií  a dr. Czesław Mazur pohovoří o relikviích sv. Jana Křtitele.

71480

Po konferenci v Arcibiskupském paláci bude v 18:00 hodin sloužena v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha  na Pražském hradě mše svatá ke cti sv. Cecílie. Celebruje jí J. Em. Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český spolu s členem kněžské rady arcibiskupství pražského ICLic Ondřejem Pávkem.

Číst 8975 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 39 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %