Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 1331

Klesla a 90. léta - Václav Klaus nebyl maskotem, ale reálně vládl Doporučený

Nerozluční přátelé Jiří Weigl a Václav Klaus Nerozluční přátelé Jiří Weigl a Václav Klaus snímek Ivana Haslingerová, revue Fragmenty

Den po oslavách 100. výročí vzniku Československa zahájily Lidové noviny ostudným plivnutím svého komentátora Jana Klesly na bývalého prezidenta Václava Klause, plivnutím tak nehorázným a lživým, že nemůže zůstat bez odpovědi. Kleslu rozlítilo, že prezident Klaus se v rozhovoru na Primě pozastavil nad tím, že se oslav našeho výročí nezúčastnil nikdo z vrcholného vedení bruselských institucí EU, a že jako většina poníženě nejásá nad  krátkými pátečními pražskými polosoukromými zastávkami Macrona a Mekelové jedoucích na setkání s Putinem a Erdoganem do Istanbulu. Ty se u nás vydávaly za bezmála historické události. V této souvislosti si však Klesla dovolil napsat zločinnou nehoráznost, házející špínu na celou naší polistopadovou současnost – „Éra Vlády Václava Klause navíc patří k těm horším obdobím v dějinách naší země. Z jeho devadesátých let, nezvládnuté transformace hospodářství, dělení státu a trhu jsme se ještě pořádně nevzpamatovali…“. To si dovolí napsat dnešní český novinář.

V devadesátých letech, milý pane Kleslo, byla u nás obnovena svobodná společnost a tržní ekonomika, úspěšně proběhla bezprecedentní Klausova ekonomická transformace, na jejíchž základech stojí dnešní mimořádně úspěšné období. V jejím průběhu na rozdíl od ostatních zemí nebyli lidé ožebračeni hyperinflací o úspory, nemuseli odcházet za prací do ciziny, uskutečnil se historický manévr reorientace hospodářství z východních na západní trhy a totální privatizace ekonomiky. Devadesátá léta byla érou optimismu, svobody, nadšení a úspěšné změny. Toto všechno provedly vlády Václava Klause, který dokázal vyřešit i státoprávní krizi, kterou nevyvolal, ale zdědil ve fázi faktického rozpadu společného státu.


Dnes se tvrdí, že Václava Havla nám prý záviděl celý svět a doba jeho vlády byla stejně skvělá, jako doba Masarykova. Byla to právě ta devadesátá léta, která Klesla považuje za „horší období naší historie“. Byla to doba, v níž Václav Klaus nebyl maskotem, ale reálně vládl. Byla to nejsvobodnější a nejúžasnější doba pro drtivou většinu těch, kteří jí žili, a proto nelze připustit takové překrucování historie, nota bene ve dnech 100. výročí naší moderní státnosti.  
 
Vznik První československé republiky a jejího tvůrce Tomáše Garrigue Masaryka s vděčností oslavujeme, přestože se zmítala v krizi a národnostních problémech a po dvaceti letech se pod tlakem Hitlera snadno zhroutila. Na devadesátá léta, v nichž byly položeny základy dnešní prosperity, a na jejich vůdčí osobnost kvůli osobnímu záští v novinách pliveme. Tak hluboko dnešní žurnalistika klesla.


Jiří Weigl, 1. listopadu 2018

PS

Kde by byl dnes pan Klesla i s jeho kavárenskými Lidovými novinami, kdyby neuskutečnil Václav Klaus se svými věrnými unikátní ekonomickou transformaci od komunisticky centrálně řízeného hospodářství k hospodářství tržnímu, kdyby nenastolil kapitalismus. A že to neměl v roce 1991 jedoduché nejen se Zemanovými socialisty, ale zejména s prohavlovskými disidenty toužícími po třetí cestě ke komunismu s lidskou tváří. A pozor, tehdy šlo o dvě velmi vlivné skupiny, které stály proti nezbytným systémovým změnám navrhovaným Klausem. Předně to byli reformní komunisté šedesátých let v čele s Milošem Zemanem, Valtrem Komárkem,  Jičínským, Vlasákem, Grégrem, Vrbou a dalšími a dále disidenti z kulturní a intelektuální sféry v čele s Václavem Havlem, Jiřím Dienstbierem, Petrem Pithartem a dalšími nereálnými snílky o komunismu s lidskou tváří. Díky tomu, že se podařilo Václavu Klausovi prosadit  skutečně obrovskou a neopakovatelnou změnu našeho systému, kdy  z jeho teoretických úvah a snů promítl vše do konkrétního života lidí, byly spuštěny změny, které se dotkly života nás všech, kteří jsme o tom tehdy ani nesnili. Podrobně viz. článek ve Fragmentech  Patnáct let od restaurace kapitalismu v ČR . Ne nadarmo získal ve světě tento model  Václava Klause k nastolení kapitalismu přímo z komunismu název Klausismus. A kolik premiérů se může takto zapsat do historie. Pominu-li Thatcherismus největší evropské poválečné  političky Lady Thatcherové. Podobné útoky  redaktorů LN svědčí jen o jejich neznalosti naší historie a je neuvěřitelné, že je šéfredaktor dovolí publikovat. I za komunismu si LN držely úroveň a sháněli jsme je i podpultově. Dnes je již roky nevezmu díky nepravdám které šíří do rukou. Za redakci Fragmentů šéfredaktorka Ivana Haslingerová 

Číst 7860 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v MEDIOKRACIE

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %