Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 1331

Jak se Vám žije v rozvojové zemi? Vyhráli jsme cenu o dojnou krávu Evropy. Doporučený

  • čtvrtek, úno 27 2020
  • Napsal(a)  JANA MARKOVÁ, TRIKOLÓRA
Trikolóra je zárukou k návratu k normálnímu životu, který si přeje každý soudný člověk Trikolóra je zárukou k návratu k normálnímu životu, který si přeje každý soudný člověk obrázek Ivana Haslingerová, revue Fragmenty

Podle České národní banky byl v odlivu zisků zahraničních vlastníků loňský rok zcela rekordní a z firem podnikajících na našem území odteklo tímto způsobem minimálně 300 miliard korun.  Tyto firmy se radují, jsme pro ně nejlepší sousto v celé Evropě. Otázkou je, zda se máme radovat i my nebo spíš začít přemýšlet, jak tuto dlouholetou strategii co nejrychleji změnit. Proč? Protože pokud by tyto peníze nemizely v zahraničí, ale zůstaly a byly utraceny zase zde, v České republice, rozhodně bychom to dost pozitivně pocítili. Některé odhady hovoří až o půl bilionu korun, který posléze v rozpočtu naší země zákonitě chybí. Rozpočtu, který by mohl být při nejmenším v pohodě vyrovnaný. Vyhráli jsme sice cenu o dojnou krávu Evropy. HDP roste, politici tleskají. Přesto jsme od dubna 2017 oficiálně v kategorii rozvojových zemí. To znamená, že místo posilování pozic ekonomiky vlastní, pouze radostně poskytujeme levnou pracovní sílu a zázemí ekonomice cizí. 

 

Dalším aspektem téhož je to, že díky politice levné pracovní síly nedosahujeme a výhledově ani nedosáhneme na platy zaměstnanců těchto firem v jejich mateřských zemích. A to ani v jednom z u nás nejúspěšnějších odvětví, automobilovém průmyslu. Zkrátka montujeme součástky, sestavujeme části systémů, dodáváme laciné polotovary. Přidaná hodnota nekompletního výrobku je malá, tlak je hlavně na co nejnižší cenu. A tak se stává, že na našem území, s využitím naší infrastruktury a za náboru levných pracovníků z ciziny daný region zatěžují spoustou souvisejících problémů a snižují možnost uplatnění a solidního výdělku našich vlastních, méně kvalifikovaných lidí. Pokud bychom totiž ve vlastních firmách vyvíjeli a dodávali již kompletní výrobky konečnému zákazníkovi, skokově by se tato přidaná hodnota zvýšila a konečný zisk by byl několikanásobně vyšší. Jelikož my ale nemůžeme rozhodovat co se v „našich“ firmách bude vyrábět, za kolik, komu se to bude prodávat a jaká bude míra výdělku a odměn za provedenou práci, tak jsme v podstatě pouze ekonomická kolonie, závislá na libovůli cizích majitelů. Nepatří nám tu skoro nic.

Marková Jana

Toto skutečně není strategie, která by nám zaručovala do budoucna prosperitu a úspěch. Toto je strategie rozvojových zemí, které levně prodají vlastní dům a po utracení té trochy peněz si v něm úklidem novému majiteli vydělávají na nájem ve stanu na dvoře. A i když se to tady nesmyslně zlehčuje, v dubnu 2017 jsme byli mezi rozvojové země oficiálně zařazeni. Máme tedy razítko na to, že ačkoliv nám naše země ještě formálně patří, nad domácí ekonomikou už vlastnickou kontrolu nemáme, takže za ni ani nemůžeme nést zodpovědnost.

Když vidíme krásné grafy o růstu hrubého domácího produktu – a média nám je rády hrdě prezentují, je to něco jako poplácávat po ramenou Němce nebo Francouze, jak jim to u nás pěkně jde. Pak se ale nemůžeme divit, když si výsledky práce českých rukou užívají Němci a Francouzi. Proto už konečně přestaňme zvýhodňovat pobídkami a různými úlevami cizí investory na úkor těch našich, pojďme si znovu vážit českých podnikatelů a právě těm poskytněme podporu a pomoc, protože ono se nám to mnohonásobně vrátí. Sami rozhodujme kdy, kde, co, jak a pro koho budeme vyrábět. A využívejme těmito firmami generované zisky na růst naší ekonomiky a naší životní úrovně. Zkrátka pojďme si vzít naši ekonomiku zpátky.

Zdroj: https://www.facebook.com/search/top/?q=trikol%C3%B3ra&epa=SEARCH_BOX

Číst 13760 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v HOSPODÁŘSTVÍ

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 40 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %