Obrovsky vzdělává občany a otevírá jim oči v orientaci v současném

šíleném  světě  plném   nesmyslných   -ismů  šířených  úředníky  EU.  

Institut Václava Klause

Děkujeme ti, svatá Anežko! Prahu navštívil kardinál Pietro Parolin Doporučený

  • středa, lis 26 2014
  • Napsal(a)  Pavel Veselý
Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě zvláštního vyslance papeže Františka kardinála Pietra Paroliniho Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě zvláštního vyslance papeže Františka kardinála Pietra Paroliniho Renáta Lucková, Fragmenty

V sobotu 15. listopadu 2014 se ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha uskutečnila mše svatá, během níž si lidé připomínali odkaz svaté Anežky České a její svatořečení před 25 lety, a děkovali za následné období svobody v naší zemi. Hlavním celebrantem byl zvláštní vyslanec papeže Františka kardinál Pietro Parolin. Na stejném místě se takřka přesně před 25 lety uskutečnila den po odstoupení vedení komunistické strany 25. listopadu 1989 památná bohoslužba, kterou tehdy celebroval kardinál Tomášek jako oslavu nedávno proběhlého Anežčina svatořečení v Římě.

 

 

„Přišli jsme do pražské katedrály, která je symbolem kontinuity a vítězících idejí našich dějin, abychom tu poděkovali za velké dary, kterých se nám dostalo před pětadvaceti lety. Abychom poděkovali Bohu, který je Tvůrcem, Soudcem a Spasitelem lidstva. Poděkovali našim národním patronům včele se svatým Václavem; dnes ale především sv. Anežce. Nenarodili se svatými, svatými se stali svou statečnou věrností Kristu a důslednou obhajobou pravdy a spravedlnosti,“ zdůraznil v úvodu liturgie kardinál Dominik Duka. 

Svatořečení Anežky České se stalo jedním ze symbolů pádu komunismu u nás

Předprogram slova a písní o sv. Anežce začal ve svatovítské katedrále 15.11.2014 již v 10.00 hodin. Celou mši svatou včetně předprogramu vysílala Česká televize v přímém přenosu na ČT 2.

Bohoslužby ve svatovítské katedrále se zúčastnili věřící z různých částí republiky, čeští a moravští biskupové, předseda slovenské biskupské konference Stanislav Zvolenský a další představitelé církve, dále téměř 150 kněží a 140 ministrantů. Přítomen byl také prezident republiky Miloš Zeman, ministr kultury Daniel Herman, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová či ministryně spravedlnosti Helena Válková. Nechyběli zde ani další zástupci politického života nebo Ekumenické rady církví, rodina Havlova, někteří signatáři Charty 77 i další bojovníci za svobodu a demokracii, zástupci diplomatického sboru, představitelé univerzit či studenti, skauti, Orlové a další. Bohoslužby se tak zúčastnilo přes 4 tisíce lidí.

Hlavní celebrant mše svaté, vatikánský státní sekretář Pietro Parolin, ve své homilii mj. připomněl, že svatořečení Anežky České v listopadu 1989 se stalo součástí boje Čechů za svobodu a jedním ze symbolů pádu komunistického režimu. „Tak velké výročí je příležitostí k mimořádné radosti pro celé katolické společenství v České republice, které vzdává Bohu chválu a čest a oslavuje ho za milosti obdržené na přímluvu svaté Anežky; a plné důvěry a naděje obrací svůj pohled do budoucnosti, k dosažení stále větších cílů v lidském, společenském a duchovním růstu a nakonec svatosti,“ řekl kardinál Parolin k 25. výročí této události.

Celá hodinu a půl trvající liturgie byla zakončena krátkou modlitbou za národ. Vedli ji biskup Václav Malý a zástupci ekumeny. Na to pak navázalo následné setkání, které na Hradčanském náměstí připomnělo listopadové události roku 1989 pohledem jejich účastníků. Zazněla např. Modlitba pro Martu a biskup Václav Malý přečetl z balkónu arcibiskupského paláce dopis kardinála Tomáška, který napsal po návratu z římské kanonizace Anežky České, a Václav Malý jej 23. listopadu 1989 četl z balkónu Melantrichu. Tehdejší pražský arcibiskup Tomášek se v něm obrací ke „všemu lidu Československa“, aby ho vybídl k tomu, že „je třeba jednat“. „Právě teď jsme všichni povoláni k odpovědnosti za přítomnost i budoucnost nás a našich dětí. Jsme s vámi, přátelé, kteří voláte po spravedlnosti pro všechny,“ zaznělo v Tomáškově listopadovém poselství, které je aktuální dodnes.

Přítomné také z balkónu pozdravil a požehnal kardinál Parolin a sklidil za to velký aplaus.

 

Svatá Anežka – symbol svobody

Pro mnoho lidí je pád komunismu u nás spjat se svatořečením Anežky České, k němuž došlo v listopadu roku 1989. Pouhých pět dní před tím, než na Národní třídě vypukla Sametová revoluce, připomněl v Římě během svatořečení kněz Tomáš Halík dávnou pověst, která říkala, že „až bude svatá Anežka svatořečena, bude v Čechách konečně dobře“. Kanonizace, kterou vedl tehdejší papež Jan Pavel II., se kromě kardinála Františka Tomáška účastnilo i několik tisíc československých poutníků. Pomoc sv. Anežky České krátce před svou smrtí připomněl také prezident Václav Havel, který ve svém vzkazu na kousku papíru napsal: „Milá Anežko, děkujeme Ti za ochrannou ruku, kterou jsi nad námi držela 25. listopadu 1989. Prosím, měj ruku i nadále připravenou, třeba ji ještě budeme potřebovat…“

 

„Navzdory všem snahám o zpochybňování událostí roku 1989 si církev to, co se před 25 lety odehrálo, připomněla s vděčností. Za návrat svobody pro všechny občany naší země jsme poděkovali spolu s kardinálem Pietrem Parolinem, který jako zástupce papeže připomněl, že svatořečení sv. Anežky České se stalo nedílnou součástí zápasu o svobodu u nás,“ řekl kardinál Dominik Duka, na jehož pozvání kardinál Parolin do České republiky přijel.

 

Program kardinála Parolina byl bohatý a nabitý

Byl přijat na Hradě prezidentem Zemanem a místopředsedkyní  Senátu Miluší Horskou

Den před tím, tedy v pátek 14. listopadu 2014 bylo součástí programu kardinála Parolina setkání s prezidentem republiky Milošem Zemanem a jednání s ním. Setkal se též s místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou.  Kromě jednání si kardinál Parolin prohlédl také výstavu fotografií Herberta Slavíka, který se ve Vatikánu svatořečení sv. Anežky zúčastnil. Autor byl u této výstavy na Pražském Hradě také přítomen.


V doprovodu pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky, prezidenta Zemana a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera navštívil vatikánský státní sekretář Svatováclavskou kapli svatovítské katedrály, kde se poklonil ostatkům svatého Václava. V závěru prohlídky zazněl slavnostně chorál Svatý Václave.  Poté se kardinál Parolin odebral do Kramářovy vily, kde navštívil předsedu vlády České republiky Bohuslava Sobotku. 

 

Navštívil Nemocnici boromejek a pomodlil se za těžce nemocné 

Program vatikánského státního sekretáře v ČR byl dlouho předem detailně naplánován. Jednotlivá setkání, jichž se zúčastnil, na sebe přesně navazovala.  Kromě oficiálních představitelů státu a církve si kardinál Parolin našel i čas pro ty nejpotřebnější, které navštívil v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. Nemocnice boromejek je totiž jediným zařízením u nás, které provozuje detoxikační oddělení pro děti a mladistvé.

„Jsem ráda, že vás – zástupce Svatého otce – mohu společně se sestrami přivítat v našem kostele sv. Karla Boromejského,“ uvedla  vzácného hosta generální představená Bohuslava Kubačáková.

 

O něco později však jinak stále usměvavá kardinálova tvář zvážněla. V jednom z nemocničních pokojů navštěvuje mj. mladého těžce nemocného muže.  Kardinál k pacientovi přistupuje a za pomoci tlumočníka se ho snažil utěšit. Bylo vidět, že jeho rodiče slova Jeho eminence povzbudila. Spolu s kardinálem se přítomní rodiče nad svým bezmocně ležícím synem pomodlili Otčenáš a Zdrávas. „To byl velice silný okamžik. V takových situacích se na fotografování ani nedá soustředit,“ svěřuje se svými dojmy i na facebooku fotograf pražského arcibiskupství Roman Albrecht a také autor velmi zajímavého projektu Člověk a víra.

 

Nebojte se snít o velkých věcech

Poslední anežské zastavení vatikánského sekretáře se uskutečnilo v kostele na pražském Spořilově, který nese jméno této světice. „Vítáme vás v první farnosti sv. Anežky na světě,“ znějí úvodní slova zdejšího duchovního správce P. Jakuba Sadílka. Zcela zaplněný kostel poté prožíval netradiční dětskou nedělní bohoslužbu. V jejím úvodu vzpomínal kardinál na Anežčino výročí: „Včera jsme si připomínali dvacet pět let od její kanonizace a zároveň dvacet pět let od znovunabytí svobody v této zemi. Děti si to určitě nepamatují, ale vy ostatní jim pomáhejte, aby vyrůstaly ve svobodě a demokracii.“ V promluvě pak kardinál tlumočil papežova slova určená právě mladým lidem: „Nezakopávejte hřivny a vsaďte na velké ideály. Nemějte strach snít o velkých věcech!“ 

Návštěva kardinála Parolina byla nejen velkým zážitkem a povzbuzením všech věřících, ale také setkáním s velkou osobností.

 

 

Zbývá jen poděkovat Dominiku kardinálu Dukovi, že tuto osobnost do Prahy pozval. Děkujeme vám, Otče kardinále.

 

 

 

Číst 9140 krát
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Související položky (podle značky)

Fragmenty jsou též na Twitteru a facebooku

                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.      

Právě přítomno: 51 hostů a žádný člen

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %